M 31. HERIJK DER ti.VHA Eüi GEWIGTÜ •If)'' Jaargang. Donderdag 17 April. D© uitgave dezei" Cour ant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Da in: Op aanstaanden maandagtweede PAASCHDA ti sul de Goesst/ie Courant IMET worden uitgegeven. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. De ondergetekende Bewaardervan de Hypotheken, het Kadaster en do S'cheepsbcwijzen en Ontvanger der Regis tratie en Domeinen te Goesmaakt Lij deze bekend, dal deszelfs kantoor, gevestigd in de Lange Kerkstraat, C 43 alhier, voortaan geopend zal zijn van 's morgens 8 tot 12 en van 's namiddags 2 tot 6 ure. Goes, den 17 April 1862. De Bewaarder en Ontvanger voornoemd A. RIJSER. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, door. te weten dat door Lea in hunne vergadering van Leden, is vastgesteld hetgeen volgt: Ait 1. De herijk, over liet jaar 1862, V3n do Ne- derlandsclie maten en gcwigten, waarvan het gebruik ver- pligtend is, en mitsdien van alle gewigten, lengtematen, inlionds-maten voor drooge warenvochtmaten voor den handt I In het klein en in het groot, mitsgaders van de wish", zal in deze provincie, met uitzondering van liet ijk- «riuiidissement Oostburg, worden aangevangen met den isten Mei aanslaande en gesloten op den 31 stenJulij daaraanvolgende. liet tijdstip voor den aanvang van den herijk in gemeld riondissement zal nader worden bepaald. Art. 2. De letter g (Gothische vorm) zal voor ijkleller gedurende dit'jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigtenbenevens hel bij zondere meik van den arrondissemcnls-ijkerworden afge drukt ol ingebrand Art. 3. De arrondissemeiits-ijkers zullen, overeenkomstig art. 5 van het reglement op den herijk van den 15do« februarij 1822, behalve in de plaats hunner woning, nog lot den herijk vaceren in die gemeenten van derzclver ar rondissement, ais door ons hij resolution van den 10 april 1840, n°. 46, van den 1841, n°. 24, (Provinciaal blad n°. 34), van den 30 junij 1843, no. 11 van den 17 april 1846, n0 27 (Provinciaal blad m>. 48), van den 21 junij 1850, n0. 33, van den 19 maart 1858, n". 64 (Provinciaal blad no. 33, en van den A1*1'11 april 1860, n". 100 (Provinciaal blad ri°. 37) zijn aangewezen, terwijl voor dit jaar eu vervolgens ook in de gemeente Graauw voor den herijk zal worden gevaceerd. Zij zullen op de dagengedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend bonden om aan de inge zetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner malen en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne kantoren zulh n geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uithoofde der vei eischic vacatiën in andere gemeenten, niet tol den herijk der malen en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren, aan burgemeester en wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan, door publicatie en dcor insertie in de stedelijke, of in de binnen hunne sla meest gelezen wordende courant, aan de, belanghebbenden zullen doen kennis dragen. \ervotg luier). BINHENI.ANDSCHE BERIGTEN. Aan do Ivveedc kamer der stalen generaal is li t ontwerp tot vaststelling van den staat der begroolmg over 1 862 aange boden ten bedrage/15.695.926; melde werkzaamheden wordt regelmatig vooitgegaan. Overdo exploitatie van sectien, welke aan beslaande spoorwegen aansluiten en in het volgende jaar Jenkelijk zullen bereden worden, wcnscht de minister met bestuurders dier spooiwegen in overleg te treden, heigeen met 'eene der beslaande spoorweg onderneming bereids werd aangevangen. Wen bi i igl uit 's llage dat Z. M. do koning den 6 ut 8 mei naar Parijs vertrekt. Naar wij vernemen zal Z. M de koning op bet laatst van mei e. k. Zeeland bezoeken, en den 21 te Middel burg aankomen. Bevorderd tot stedelijk heelmeester, de lieer J. h Gal len fris ui cd et art. obs -doctor Ie Hulst. main? van adverfcentiën moet geschieden vóór drie uren des Gisteren avond gaven de leden der muziekale afdeeling «an de sociëteit Jacoba van Begeren eene soirée muziekale, die, om hare uitvoering, een beter bezoek had verdiend. Duidelijk bleek een streven tot vooruitgang en lust om hunnen directeur in zijnen ijver'na to volgen. De goede uitslag zal zeker de leden blijven aanmoedigen. Men verzoekt ons omtrent die uitvoering eene aanmerking te maken,ingekomen bij missive, die in 't kort aldus luidt: «dit eeriige leden hun leed beluigen, van dit genot verstoken te zijn geweest omdat zij, als leden der zangvereeniging, weerhouden werden door de oefening die steeds op woensdag bepaald is. zij hopen toch dat geen muziekale strijd, voor beiden nadeelig, hiervan de rede zij, maar vertrouwen dat het bestuur der muzie kale vereeniging,/fieoia van Beijeren bij latere uitvoeringen dien avond niet moer zal bestemmen, ten einde hel niet te moeten beschouwen als een blijk, strijdig met hel belang der zaak" Gisteren is in de Langevosstraat door het schrikken een span paarden met wagen op den hol gegaanal spredig evenwel kwam de laatste tegen paal en stoep te land waardoor boom en zweng brakende paarden van hun' last bevrijd zijn evenwel ook dra tot staan gebragt en daardoor verdere ongelukken dan eenige schade bij enkele winkeliers voorkomen. Voor de bedijkingswerken onder Krabbendyke worden dagelijks verschillende ploegen ingelijfd, zoodat met kracht zal worden voortgegaan. In mei aanstaande zullen, naar aanleiding van art. 39 der wet op het lageronderwijs van 13 augustus 1857, (staats blad n°. 103) de inspecteurs van hel lager onderwijs weder bijeengeroepen worden, om onder de leiding van den minister van binnenlandsche zaken, de algemeene belangen van het lager onderwijs te overwegen en te bevorderen. Dit is de vijfde vergadering van dien aard sedert de invoe ring van die wet. Bij resolutie van 8 dezer, n°. 41, is het plan voor de 248ste staats-lolerij vastgestelddie als gewoonlijk bestaan zal uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien. De trekking van de eerste klasse vangt aan op 10 junijde laatste 100 nummers moeten op 30 augustus uitgetrokken zijn. Naar men verneemt zal met mei a. s. eene belangrijke verbetering voor het corresponderend publiek worden daar- gcsteld in het brievenvervoer tusschen het voormalig 5" district en Walcheren Hierdoor zal tevens eene tweede verzending van Hulst naar Holland kunnen plaats hebben, waardoor de brieven van daar 12 uren vroeger te Roller- dam aankomen. Naar n;cn ons herigt, heeft do vleeschhouwer H. Lavooij, Ie Kruiniiigeii, tegen Paaschen een vette os geslagt, gemest op het stal van den landbouwer Hieflje te Waarde, die ruim 1600 hall lied. ponden weegt. Toen wij in ons vorig nummer de berigtcn zamenvatten omtrei t den invloed van het gure weder der laatste dagen op hoornen en gewassen, konden w'y niet vooruit zien, dat reeds des nachts daar op volgende, het gunstige voor uitzigt zoo spoedig zou vermin deren. De vorst heeft tus schen maandag en dmgsdag menigen kerssen cn perenboom, bet sieraad van zijnen schoonen paarschdos ontnomen en vele ontluikende knoppen, repds half bloeijende cn tot bloeijen geneigd, de kopjes treurig doen buigen. De hoop van land- en tuinman kan evenwel nog allezins verwezenlijkt worden zoodat het nadeel voor als nog niet zoo veront rustend is. In 1861 zijn 291 in Nederland gevestigde hoofden van huisgezinnen of op zich zelf staande personen als land verhuizers over zoo vertrokken, waarvan 243 mannen en 48 vrouwen; deze waren vergezeld van 94 vrouwen, 367 kinderen en 5 dienstbodentc zamen 7 57 personen. Hieronder waren 70 welgestelde»99 mingegoeden en 38 brhoefligen terwijl van 84 de toestand onbekend was Zij oefenden verschillende beroepen en bedrijven uit. Hun ouderdom was van 15 tot 76 jarende meestcn waren van middelbaren leeftijd 153 gingen tot verbetering van stand bestaan en vermogenwaaronder 23 levens om familie bedekkingen; 3 ten gevolge renor benoeming; 2 wegens achteruitgang van, zaken 3 als geestelijken2 als onder- COURANT, I Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. namiddags. 4 wijzers4 om te trouwen 3 uit zuchV tdL yeyanjiefing,; 9 om eene betrekking te zoeken 7 om foiftiybie makeh I om zijn beroep voort te zetten 2 als opzigtêrs; 7 voor den handel, 2 door verstreiken van verlof; 1 om zijne bezittingen te betrekken1 ais militair1 tot opleiding in de tabakscultuur1 tot opvoeding van ouderlooze kinderen de overigen om onbekende redenen. Onder de vertrokkenen waren 200 uit Zeeland, en van deze -10 hoofden van huisgezinnen of op zich zelf staande personen. Slechts 15 war;n in den hoofdelijken omslag aangeslagen, de overigen waren meest behoefligen. Dezer dagen is to Oudshoorn in den ouderdom van 102 jaren en 7 maanden overleden Murijlje Kuiper, nalatende 9 kinderen, 26 kleinkinderen en 14 achterkleinkinderen. Zes dagen voor haren dood heeft zij met twee barer kin deren nog bijna anderhalf uur gewandeld; zij kon zich be roemen nooit een bril gebruikt te hebben en las nog met het bloote oog de brieven die zij van tijd tot tijd ontving. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Griitz meldt men het volgende: Een eerste luite nant bij de huzaren had voor cenige dagen te Triest twist gekregen met een engelschmandie zich ongepaste uit drukkingen over ons leger veroorloofde, tengevolge waarvan eerstgenoemde den vreemdeling tot een tweegevecht uitdaagde. De engelschman verklaarde, dat hem den tijd ontbrak om te duelleren dewijl het stoomschip met hetwelk hij naar de Levant moest vertrekken gereed stond de haven te verlaten. Hij stelde den luit. voor om twee boonen een witte en een zwarte boonin eene vaas te leggen en ieder er eene uit te nemen die het ongeluk zou hebben om de zwarte te treffen moest zich dooden. De officier treft de laatste, begeeft zich naar Gralz, stelt orde op zijne zakenneemt een pistool en schiet zich door de borst In plaats dat de kogel het hart doorboordeweek hij uit de rigtingzooda! niet de dood, maar slechts eene zeer gevaarlijke wond daarvan het gevolg is geweest. ENGELAND. Het wordt aan wantrouwen jegens de franschc regering toegeschreven dat te Napels eene vrij aanzienlijke engelsche vloot geslationneerd ligt, zoo als het heet om de engelsche onderdanen te beschermen. In een brief uit New-York van 26 maart worden nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent het gevecht te Pea Ridgo geleverd. Daaruit blijktdat dit het bloedigste gevecht is, hetwelk nog in dezen burgerkrijg is voorgevallen. Het is een driedaagsch bloedbad geweest, zegt de schrijver; allen, officieren en soldaten werden handgemeen ieder waadde letterlijk door bloed. De Indianenwelke aan den kant der Zuidelijken streden endoor deze met sterken drank waren opgewonden en aangevuurd, wierpen zich als wilde dieren midden in het vuurzij scalpeerden niet alleen de gekwetste of gesneuvelde soldalen der Unie, maar ook die der Zuidelijken, welke op het slagveld bleven liggen. De mannen van het westen lieten zich echter door het woest geschreeuw en gegil der wilden niet vervaard maken en weken gcene voet breedte. De Zuidelijken moesten afdeinzen, nadat hunne generaals Ben-Maculloch, Mac-inlosh en Stock, alsmede vele van hunne officieren hun levrn gewaagd en verloren hadden in de herhaalde pogingen om hunne soldaten weder in het vuur te brengen. Het slagveld, als bezaaid, met lijken van strijders Van de twee partijen is ten laatste in de magt der Noordelijken gebleven maar het- is niet tc deukendat deze ooit het juiste cijfer der door lien in drie verschrikkelijke dagen geleden verliezen zullen bekend maken. Uit Washington wordt den raad gegeven om den Merimac te bestrijden met bommen gevuld met Cayenne peper, ten einde de manschappen door hel aanhoudend niezen te beletten om behoorlijk de kanonnen te bedienen. De Great Eastern, ilic nu met opuffeiing van aan zienlijke kosten geheel gerepareerd is, zal den 6 mei naar New-York vertrekken, en volgens hel plan omstreeks half junij weder te Liverpool binr.enloopen. Men zal nogmaals cono poging doenom de zalm in Australië over te planten Voor rekening der auslrali- srhe maatschappij wordt te Londen ccnc stoomboot gebouwd, die uitsluitend bestemd is, om zalmkuit en jonge zalmen naar Ausralie te vervoeren

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1