1862. ,M 29. 49'" Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. mmm (ouiAvr. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag -v - I Gevsrono advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. uvond, uitgezonderd op feestdagen. I FOIWi P Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. 1 lv* f behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie ui'en des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR* BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente. Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1861 (loopende van 1 mei 1861 tot ultimo april 1862,) aangevraagd gedurende liet derde kwa'laal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter secretarie zal gevaceerd worden, van maandag den 14 tot maandag den 28 april 1862, uilgenomen des zondag, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits volgens art. 7 van Zijner Majcsleits besluit van den 17 october 1820, de onafgehaalde patemen of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de palentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen en volgende dagen zal worden overgegaan Gedaan ten raadhuize van Goes, den 10 april 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PILAAR registratie en hel zegelregt zou worden ingediendwaarbij de dag- en weekbladen geheel worden vrijgesteld en de gemeente-administraliön grootendeels, terwijl daarentegen de obligatiën zouden belast worden. De personele belasting zou herzien en gedeeltelijk aan de gemeenten afgestaan worden. Door de omwerking der patent-belasting, zouden ook de nu vrijgestelde ambtenaren en landbouwers in deze iiun aan deel erlangen. Van wege het departement van financiën is uitgegeven een volledig zamenstel der wettelijke verordeningen op het regt van patent, ten aanzien van hare uitvoering en toe passing, toegelicht door beschikkingen der administratie en uitspraken der regtei lijke mag'.een en ander tot en met 31 december 1861, loopende lot n°. 132 der verzameling, zijnde de laatste beschikking door den minister van financiën in 1861 genomen. Bij de zamenstelling van dit hoogst belangrijke werk mld aan ue paientpiigugen moeien worueii uugereiKi, ,J 11-33 o z[,n <je bepalingen in zake vanen in verband met het betahng van tien cent, waartoe dan ook den 29 april 1 palenticgt, voorkomende in de verschillende wetten op dit BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken hij deze bekend: Hal de plaatselijke school-commissie, ter voldoening aan hol bepaalde hij art 6 der verordening regelende het on derwijs in deze gemeente, vastgesteld door den gemeente raad don 12 december 1859, lol hel aannemen en toelaten van LEERLINGEN op de scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, zijnde de nederduitsche en fransche scholen voor jongens en meisjes, zitting houden zal ten raadhuize, op de voorzaal, donderdag den 17 april eerstkomende, des middags ten 1 2 ure. En noodigen een ieder uit om van die gelegenheid ge bruik te maken tot het opgeven van de kinderen die men na de vacanlie verlangt op een der bedoelde scholen te zenden; aangezien dit zonder de toelating der schoolcom missie, niet vermag te geschieden. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Goessche Courant, zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes den 10 april 1862 Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secrelaris, II. C PILAAR. palenticgt, stuk, tot een geheel gehragtterwijl daarbij de oorspron kelyke wet, die van 21 mei 1819 (Staatsblad n°. 34) tot grondslag is genomen. Men noemt den lieer Ui/tenhoven van Vlissingen, thans 1 surnumerair bij de belastingen te Amsterdam, ais tijdelijk plaatsvervanger van den heer v. d. Berg, die als controleur naar Harderwijk is verplaatst. Omtrent het onder de wapenen komen van de miliciens der iigting van 1861, op den 22 mei aanstaande, kunnen wij nog mededeelen, da! Z. M. heeft bepaald, dat de opkomst zal wezen voor die hehoorende tot de regementen infanterie, de drie regementen vesling-artillenehel korps pontonniers en bataillon mineurs en sapeurs voor den tijd van vier maanden, en die hehoorende lot de kompagniën artillerie- transporttrein van hel regemen'i veld-artilierie voor den tijd van drie maanden. Uit Brussel wordt gemeld, dat koning Leopold, overeen komstig de beloften ten vorigen jare te Luik gedaan, zoo zijne gezondheid het toelaatin den loop van den zomer ons land zal bezoeken. Het is echter nog niet uitgemaakt, of hel bezoek op liet Loo dan wel in den Haag zal plaats vinden. In Belgie is men met dit reisplan zeer ingenomen. Onder de gemeente Axel schijnt het^rteg, slpeds op de paardenstaarten gemunt, in den nacht van jï dezer zijn bij de landbouwers Hosier en de Kraker, van een aantal paarden de staarten afgesneden; wij vernemen niet dat de daders nog zijn ontdekt. 7z£ t W- Te Koevorden zijn dezer dagen ohtlèrjrouwd de land bouwer Roelof Jager, te Dalen, oud 69 jaren en mejufvrouw A Scheerman, oud 19 jaren. Dit verschil van jaren gaf aanleiding dat een verre bloedverwant van een der leden uit de familie bij het complimenteren den bruidegom toe sprak als de aanstaande schoonvader der bruid die zijn zoon lijdelijk vertegenwoordigde. Als eene bijzonderheid berigt men nit Roden, dat bij den arbeider H. 0. een lam geboren is van drentscb ras hetwelk hel moederschaap niet wilde zogen. Voor het be houd des diers vreezendeliet zijne vrouw het aan hare borst zogen, met dat gevolg, dat het spoedig in sterkte en vlugheid boven zijne zuster uitmuntte en nu reeds 5 weken telt. BUITENLA.NDSCHE BERIGTEN. Om een staaltje te geven van de verwachting der consumtie, die men heeft bij de groote tentoonstelling te Londen, melden wij, dat de twee pachters van de buffetten ieder voor 700,000 francs bier hebben ingeslagen. Op de tentoonstelling zal ook prijken de koh-i-noor, achter een slotdat niet minder de bezigtiging waard is, dewijl ongeveer twee honderd jaar zouden noodig zijn om het sleutelwoord, waarmede het geopend kan worden, te vinden, zoo dit verloren raakte. BIKSESIAKDSCHE BERIGTES. De tweede kamer der staten-generaal is thans werkelijk bijeengeroepen legen donderdag 24 dezerdes middags ten een ure. Men schrijft aan de Roti. Ct. Ik hoor van zoo belangrijke nieuwe plannen gewagen, dat, ofschoon ik ze u niet dan onder alle voorbehoud kun mededeelen zij werkelijk belangrijk genoeg zijn om ze uwen lezers niet te onthouden. Eindelijk zou de lang verbeide regeling van het hooger onderwijs een stap nader aan Itaie oplossing zijn gehragt. Men verhaalt, dal de heer Thor- becke zich met oen daartoe strekkend plan bezig houdt en dal de grondtrekken daarvan zouden zijnopheffing der Utrechtsche hoogeschool en der koninklijke academie le Delft. De grijze bisschopslad zou eene niet verwerpelijke schade vergoeding bekomen; aldaar zegt men, dat, naar hetzelfde planeene polytechnische school zal gevestigd worden Overi gens zou aan de hoogeschool le Leiden (men heeft er mij niet bij gezegd ook aan die le Groningen) het onderwijs worden aangevuld met een leerstoel voor de Javaansche cn Gelijk wij vroeger mededeelden had in 't begin van maart jl. te Kluetinge een vergelijkend examen plaats, ter voorziening in de vacature van hoofd-onderwijzerwaartoe 10 sollicitanten waren opgekomen. Na den afloop werd door heeren burgemeester en wethouders in overleg met den school-opziener oen diietal zamengeslehl bestaande uit de heeren WUte Snijders en Bevelander Schoo, respectivelijk van Middelburg, Cats en Stavenisse en dat aan den gemeenteraad ingediend. Bij de stemming daarover bleek, dal van de zeven raadsleden, die hieraan deelnamen, slechts ééne stem en wel op den eerst voorgedragen persoon was uitgebragt terwijl de overige zes blanco briefjes hadden ingeleverd. De vraag was nu of deze benoeming al of niet wettig kon beschouwd worden, men wendde zich om inlichtingen tot gedepu teerde staten, en deze tot den minister van binnenlandsche zaken, van wien het berigt is ontvangen dat deze benoeming niet als geldig kon worden aangemerkt, -- zoodat eene nieuwe benoeming zal moeten plaats hebben. In den laten namiddag van zaturdag jl. is in de Zandkreek, ter h ogle omstreeks van het Goessche Sas, door een nog onbekend toeval, de stuurman van een aak over boord ge slagen cn hoewel nog levend opgevischt kort nadien over leden Het lijk is daarna aan wal gehragt, terwijl het schip zijne reis heeft voortgezet. Naar wij vernemen behoort dit le Antwerpen lo huis en laat de drenkeling eene vrouw en drie kinderen na Men verneemt dat bij het bestuur van het 17e landhuis- Maleische talen cn de andere vakken van wetenschap ten houdkundig congres, in junij a. s. te Middelburg le houden, dienste van toekomstige Oost-Indische ambtenaren. i van Z. K. II den prins ra» Oranje eene som van ƒ100, «Ten aanzien der hij het ministerie van financiën in lie- js ingekomen, om te strekken voor eene premie in belang handeling zijnde ontwerpen, verneem ik dat de heer Delz van landbouw en veeteelt. op het oog heelt alle gemecnle-accijnsen to doen vervallen; Voor de te Zwolle te houden nationale tentoonstelling die, welke van rijkswege geheven worden, zouden daaren- heelt Z K. H. ook de gouden vereenigings-mcdaille als prijs legen zekere uitbreiding erlangen. Ook is sprake van eene bij do bckrooning beschikbaar gesteld, totale omwerking onzer patent-belasting daarbij moet het doel zijn deze heffing te melamorphosercn tol een income- Naar vernomen wordt is door Z. M stoomschip Ardjoeno lax of Klassen-Sleucrwaarvan de opbrengst echter in do getransporteerd en door den kommandant van geirelden ho- kas der respective gemeenten zou vloeijen.» dom, namens het Indische gouvernement, aan den minister Wij voegen hierbij, dal, volgens de geruchten die te van koloniën ter hand gesteld, eene diamant afkomstig van 's Hage in omloop zijn, eerstdaags eene nieuwe wet op de den sultan van Bimjormassingter waarde van 400,000,00 Men zegtdat de keizerlijke familie een barer zomerverblijven zal gaan betrekkenzoodra de koningin der Nederlanden zal zijn aangekomen. Den 3 dezer is de engelsche stoomboot Himalaya ter reede van Marseille aangekomen. Aan boord van dat schip bevond zich het japansch gezantschap. De markies de Trevise heeft namens den keizer de hooge gasten verwel komd en hen met sloepen der keizerlijke marine afgehaald. Toen zij aan wal stapten werden zij met salvo's begroet. Twee bataillons infanterie en een eskadron kavallerie stonden langs den weg geschaard dien zij velgen zouden. Eene onafzienbare menigte verdrong zich op de kade. De japan ners droegen hunne nationale kleederdragt, die niet weinig de bewondering der nieuwsgierige volksmassa wekte. Het hoofd van 'tgezantschap is een man van omstreeks vijftig jarenmet name Take no Ootchi Shidno Zukeno Kami. Zijn gelaat verraadt den stam waaruit hij is gesproten; zijn hoofd is groot, de hals kort, de neus dik en plat, de oogen klein, zijn huid donker geel, zijne haren gitzwart. Het geheelo gezantschap heeft denzelfden echt Japanschen familie trek. Men kon het hen ook aanzien, dal die Weslersche omgeving en kleederdragt hen verbaasde. Het Japansch kos tuum heeft veel overeenkomst met dat, 't welk in China wordt gedragen; zoowel de gezanten als hun gevolg droe gen een zijden overkleed, 'twelk blijkbaar van een fijn weefsel, maar met sieraden niet overladen was; de tuniek is eveneens van Chinesche zijde, hun pantalon van zwaar hagelwit mous seline; aan hunne voeten hadden zij sandalen van geel leder. Hun hoofd was met een brnedgeranden slroohoed bedekt. Aan hun gordel ging een van die rijk versierde wapenen die in hun vaderland zoo uitnemend schoon worden vervaar digd. Men zegtdat de gezanten reeds spoedig na hunne aankomst bewijzen van hunne scherpzinnigheid en vlugheid van opvatting hebben gegeven. In drie open rijtuigen zijn zij van de kade naar het hotel des Colonnes geleid. Een escadron huzaren ging hun vooruil en een ander volgde hen. De regen, die op dien oogen- blik in stroomen nedervielheelt de gelegenheid gegeven om het publiek een kijkje te gunnen op hunne groote on prachtige veelkleurige parapluies. liet officieel orgaan bevestigt hel gerucht omtrent de overwinning, door de koninklijke troepen op do roovorbende van Crocco behaald De troepen hebben zich onder ande ren meester gemaakt van een prachtig getrngd paard, waafop zij een revolver en een brief aan Crocco's adres vonden. Men heeft den persoon, dio het paard bereed, in 'tlieete van het gevecht zien vallen. Men vermoedt dat deze Crocco zelf was. Er loopt een gerucht, dat Oostenrijk zijne beste soldaten in de Modeensche brigade wil inlijven cn een gedeelte van deze raar de grenzen van den pauselijken staat zenden zal, om de roovers tc ondersteunen. De in 't Modeensche gele gerde troepen zijn met die zending niets gediendcn wilden liever na expiratie van hun' diensttijd huiswaarts keeren.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1