1862. binnenlandsche berigten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. JV? 28. 49<"' Jaargang. Maandag 7 April. Bengt. Openbare Hes te din ff. Fosterij en. (oiiitvr, Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Do prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1-0 regels a f 1,2^ behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Wij moeien eenige nieuwe >1 bonne's teleurstellen in de toezending van nu. 27 (no. 1 van dit kwar taal) hunne aanvragen waren te laatvan dit no. worden eenige exemplaren meer overgedrukt. Dg uitgevers. PLAATSELIJK BESTUUB. B' UGEMEF.STER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zalurdag den 19 dezer, des namiddags lm één ure, ten raadhui; e in het openbaar aan den minslinschrijvende trach ten aaiilrbesteden Het doen van eenige VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan het gebouw der voormalige Weverijstaande bij het Gast huis alhier. Waarvan locale aanwijzing zal geschieden Donderdag den 17 te vorendes middags ten twaalf ureen bestek en voorwaarden inmiddels zal ter lezing liggen ter gemeente secretarie. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 5 April 1802. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Goes, herinnert bij deze aan het publiek, dat, te rekenen van af den I April e. k. de dienst per Diligence op Middelburg v. v. is geregeld als volgt: des morgens de brieven uiterlijk tot 6 ure in de bus, vertrek 6V2 ure; des avonds uiterlijk tot 4 ure in de bus, vertrek ten 4'/2 ure. Aankomst des avonds ten 8'/2 ure. In verband hiermede is het kantoor in plaats van 7 tot 8 ure, van 1 April des avonds geopend van 8 tot 9 ure. Dlijvrndc de overige dienst-regeling onveranderd Goes, den 31 Maart 1862. De Directeur voornoemd A. DONKER. Tot hiertoe is de tweede kamer der stalen-generaal nog niet bijeengeroepen. Men verzekert echter dat de heer van Reenen, voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal. in de afgeloopene week eene conferentie gehad heeft met den minister van binnenlandsche zaken, den heer Thorbecke, over het tijdstip van de bijeenroeping der kamers en dat daarin zou zijn overeengekomen, dat de vergadering tegen donderdag 24 april zon bijeengeroepen worden. Men verzekert, dat er bij het departement van binnen landsche zaken eene wel op de schutterijen in gereedheid gebragt wordt Den 28 februari) jl. i; op Java binnengekomen Z. M. stoom schip Sindoroluit ter zee Iste klasse J. M de Jongh. De heer M M. J van den Bergh, controleur bij de di recte belastingen, in- en uitgaande region en accijnsen alhier, is als zoodanig verplaatst naar Harderwijk. Z. M. heeft een pensioen verleend aan den hoofdonder wijzer P. van Ree, te Wcmeldinge, ten bedrage van 393. Aangtande de werkzaamheden aan hel kanaal berigt men onsdal nog slechts p m. 400 man bezig zijn met graven lusschen Vlake en den postweg. Men is druk aan den gang niet het water uit te malen of Ie pompen en zoodra daarincdi ver genoeg gevorderd is, zullen de werkzaamheden met het henoodigde volk vermeerderen. Er schijnt ook plan te beslaan dal eerstdaags weder roet de indijking der schor ren lusschen Bath en Krabhendijke zal aangevangen worden. De berigten Ie zamen vattende, die ons omtrent den stand der veldgewassen geworden zijn, zoo schijnen er veel aard appelen gepootvooral zoogenaamde Jammen, de vroege aardappelen zijn reeds boven. Veld- en tuinvruchten slaan over het algemeen zeer goed en beloven veelpccren- abrikozen-, perzik en pruimen liooiucnstaan in vollen bloei en mogen zij bewaard blijven voor nachlvorslcn, is van dezen een ovcrvloedigen oogst te wachten. Ook hot kool zaad dal zich vroeger minder gunstig liet aanzien, kan bin nen korte dagen bloeijen. De meekrap waarvan men weinig ver wachting koesterde door haren zwakken stand in 't vorig jaar, heeft een gunstig voorjaar gehad in vele jaren zag men zooveel kiemen niet te voorschijn komen als nu ook de verdere zoo winter als zomer vruchten staan zoodanig dot men hot een lust voor den landbouwer niet alleen maar voor elk oen mag noemen orn ze te aanschouwen. Onder de vele en gewigtige werkzaamheden die in den loop van dit jaar de synodale commissie en de synode der ncdeilandschc hervormde kerk zullen bezig houden, zijn er, naar men verzekert, onderscheidene die de betrekking van krik en staat betreffen, en bare nadere regeling be doelen; terwijl in bet algemeen van regeringswege hel ver langen is uitgesprokenuit de bestaande reglementen weg te nemen wal, in strijd met do grondwettige verhouding van kerk en staat, daarin mogt zijn bepaald omtrent mede werking doorof gezag uitgaande van de regeringten aanzien van kerkelijke aangelegenheden. Uit dit alles blijkt het kennelijk stroven der regering, om de vrijheid der kerk en de zelfstandigheid der kerkgenootschappen zoo veel mogelijk voor te staan en te bevorderen. Tengevolge van het bedanken ook door den heer Felix voor het beroep naar Wcmeldingeis door den kerkcraad een nieuw twaalftal opgemaakt, waarop geplaatst werden, de heeren: H van Strien, predik, te Bennekom, A Meer- dink, te Gaast, W. M:nse, te Voorthuizen, V. Konings bergen, te FijnaardJ. G. G. Moorrees, te Kockengen, W. Kluever, te Wolphaarsdijk, G M. Hogerzeil, te 'sHeer Abls- kerke c a., H. van Grielhuijsente Poortvliet S. Hogerzeil, te BerkelII. Slothouwer te DoornspijkH. C Schijvliet te Loosduinen en J C Eijkmante Binsumageest. De eerste zes werden op het zestal, de eerste drie op het drie tal geplaatst, waarna met algenieene stemmen is beroepen de heer H. van Strien predikant te Bennekom (die te gelijkertijd een beroep naar Bleskensgraaf heeft ontvangen.) Aan het D. v. 'sGrav. wordt uit Middelburg geschreven: Met belangstelling verneemt men uit het laatste nommer der Landbouw-Couranl, dal bij vele voorname landbouwers In ons vaderland liet voornemen beslaat, zich alhier te ver eenigen op het in junij aanst. te houden Landhuishoud kunde Congresen alsdan gezamenlijk over Vlissingen te sloomen naar Londen, ter bijwoning van de aldaar den 23 julij te openen Landbouw-Tentoonstelling der koninklijke maatschappij. Voorts zou men zich in Engeland's hoofdstad vereenigen aan eenen gemecnschappelijken maaitijd, waartoe men onderscheidene autoriteiten te Londen zou uitnoodigen, bijv. den Nederlandschen gezantcommissarissen der ten toonstelling enz. Met liet oog op de tijdens het congres te verminderen stoombootvracht van Rotterdam herwaarts en de zeer koite reis van Vlissingen naar Engeland, zullen velen van deze gelegenheid gebruik makenom tevens in kennis ic komen met den belangrijken zeeuwschen landbouw.» Ilcl cijler van de bevolking van Nederland bedroeg op don I Januarij I860, 3,308,969 hoofden; 'twelk van 1830 af aan eene vermeerdering aanwijst van 746,663 hoofden, of gemiddeld 24,888 'sjaars. Do minister van financiën heeft goedgevonden en verslaan hij resolutie van I I maart jl. te bepalenI dal de be trekking van zoulweger, hij uitsterving of verplaatsing, in het algemeen wordt opgeheven; 2°. dat de weging van zout, bij ontstentenis van speciale wegers, voortaan zal geschie den door visiteurs of comtniesen der 1ste en 2de klasse; 3". dat deze ambtenaren daarvoor geen bijzonder loon zullen genieten in de gevallen zulks volgens de wet of voorschrif ten voor rekening van het rijk moet geschieden, maar slechts de buitengewone kosten welke de verwerking van zout op en van de schaal moet vereischen, in voege dit is bepaald bij do resolutie van den 3 maart 1826, n°. 190 en 28 februarij 1834, n» 181; 4°. dal daarentegen gezegd loon volgens Je beslaande tarievendoor voormelde ambtenaren kan worden genoteningeval de werkzaamheden niet voor rekening van de administratie komen, gelijk is voorgeschre ven bij de resolutie van den 31 maart 1829, n°. 102. Men leest in de Utrechtsche Ct ln dezen winter zijn de ecrsle on laatste dagen van december, voorts de dagen van 15 lol 21 januarij, van 5 tot 11 februarij, van 24 februarij tot 5 maart te koud geweest, vooral ook de 21 22 en 23stc in ons gcbeele land te Groningen iets met sneeuw. Overigens is de gemiddelde temperatuur hoogor geweest dan gewoonlijk zoodanig dateven al^ reeds in October en november, de gcniiddejtle Dfcmper^tsuij van elke maand booger is geweest dan gewoonlijk 1 en' bet zelfs in maart 7° F. te warm was. Die. iyervvafmipg heeft dus reeds maanden achtereen geduurd. Vrnjrafwaren even zoo vele maanden op elkander gevolgd, waarin het te koud was, zoodal alweder dc regel bevestigd werd, voor een paar jaren aangegevendat er altijd meer kans is dat eene zekere weersgesteldheid nog langer in denzelfden zin voortduurt, dan dat zij afwisselt. Het schijnt uit datzelfde onderzoek dat men het meest eene afwisseling te verwachten heelt omstreeks mei en november. Met den barometer is het anders Voor de luchtdrukking bestaat meer kans lot beur telings rijzen en dalen, dan tot blijven op dezelfde hoogte, zoodat nu na de zeer lage standen in maartgemiddeld 7 strepen te laag, kans beslaat tot eene aanstaande rijzing, liet minimum van barometerstand, dat in den loop van het jaar, gewoonlijk in april en november voorkomt, zou dan nu in maart reeds plaats hebben gehad Met dien hoogen stand zijn dan ligt de in maart tot en met mei zoo dikwerf voorkomende noord-oosten winden te wachten. Indien men dan nu den barometer volgens de courant ziet toenemen en boven 760 klimmen, dan zij men vooral in en na stille heldere nachten, op landerijen, die niet door omgevende hoornen eenigermata tegen de nachtvorst beplant zijnbe dacht, om door het smeulend verbranden van stroo, rook daarover te verbreidenvooral tegen het opgaan der zon omdat de teedere planten voornamelijk door eene snelle af wisseling van temperatuur schijnen te lijdencn dergelijke rook de verkoeling en de verwarming beiden vertraagt. In Noorwegen schijnt de winter nog groole hindernissen aan de scheepvaart in den weg te stellen, aangezien het water er nog geenszins allcrwege open iszoodat de ladin gen over het ijs moeten aangevoerd worden, ten einde daar aanwezige schepen te bevrachten. Te Groningen is den 2 dezer uitspraak gedaan in eene zaakten onderwerp hebbende het verzuim van aangifie binnen den bij de wet bepaalden termijn van de geboorte van een kind. De vader van bedoeld kind die zich aan dit verzuim had schuldig gemaaktis dien tengevolge bij bovengenoemde uitspraak veroordeeld tol gevangenisstraf van één" dag "en in dc kosten. De indaging van officieren bij trommelslag, die in dc laatste dagen herhaaldelijk te 's Bosch heeft plaats gehadis donderdag II. weder geschied met een I sten luit. der inf., die met de militaire kas is doorgegaan. Volgens De Volksvriend, is te Schiedam in I860, door 228 branderijen, eene hoeveelheid van 30,333,300 kannen of 303,333 vaten gedisteleerd bereid, waarvoor 54,166,607 ponden meel van rogge en gerst is verbruikt. Door een ingezeten te Groningen zijn vertoond twee eijerenbeiden tegelijk door eene gewone kip gelegd. Het zeldzame hierbij is, dat zij, schoon overigens gelijk aan gewone, echter veel kleiner zijn, en bovendien zoodanig door een korte streng aan elkander zijn verbonden, dat inen het een door het ander kan opiigteu, zonder dal de streng breekt. DUITSCIILAND. Te Seehausen heeft dezer dagen hel volgende voor val plaats gehad. De majoor von Doe/nn had de manschap pen, onder zijn bevel, doen opkomen, ton einde hen met het oog op de aanstaande verkiezingen, opmerkzaam te ma ken op hunne pliglcn. Hij sprak bij die gelegenheid de volgende woordenStemt bij de eerstkomende verkiezin gen niet in den geest dor volksverleidersdie de natie honig om den mond smecrenmaar in wier hart niets wordt ge vonden dan zwarte boosheid De vorige verkiezingen mogen eene schandvlek voor ons land worden genoemd. Lel der halve op uwe pligtcn. Kiest nionnnd dan de ware vereer ders des Koningswant weet dat gij den eed van getrouw heid aan het geëerbiedigd opperhoofd van den staal hebt afgelegd. Een hondsvot die hel niet doet ENGELAND. Het aanzoek van het bestuur der wereld tentoon stelling, om aldaar stalen van het verbeterde wapentuig en van andere ontdekkingen, welke sedert eenige jaren in hel krijgswezen gedaan zijnten loon te stellen is door don minister van oorlog afgewezen cn wel om reden dat het

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1