Marktberigten. LIEFDADIGHEID. ADVERTENTIES, VOORJAARI-EXAMEI. De heeren ear J L H LiebertP A. R van Vloten en J. A A Franssen van de Putte die zich nicl hebben ontzien schriftelijk te verklaren dat het hunne stellige overtuiging was dat één door hun met via me aangewezen lid der kiesvereeniging «Aan allen Kegt", eenige ter stembus opkomende kiezers in eene herberg had gelokt om door het schenken van borrels op hunne stemmen te influenceren en die zich wegens zulk eene grove beschuldiging niet an ders wisten Ie verdedigen dan door te verklaren dal één hunner het had hooren zeggen, die heeren trachten het nu te laten vootkomen als of mijne geheel vrijwillige mede- deeling, openlijk in de couiant van 17 maart jl geplaatst eene bekentenis zoude zyn van compliciteit tegenover zulk eene beschuldiging, en daardoor het feit onder verschoo- nende en verzachtende omstandigheden zoude beleden zijn, waartegen ik protesteer. Het publiek dat nu en de aanklagt van die heeren, tegen dat lid kent en eveneens hekend is met mijne afgelegde verklaring, zal naar ik vertrouw in deze hunne «verdediging" de drenkelingen herkennen die zich aan eene slroowisch vast klemmen om zoo mogelijk te redden wat voor redding vatbaar schijnt. Wat ik deed, verondersteld dat hel hun tijdens zij hunne aanklagte deden, bekend ware geweest, dat echter hel geval niet is, (volgens hun artikel van 31 Maart jl kon hun geen grond geven tot eene beschuldiging, zoo als zij de ligtvaar- digheid of wil men liever de onvoorzigligheid gehad hebben te doen Of zij die beschuldiging zoo als zij is liggende al of niet straffeloos zullen hebben gedaan zal de tijd leeren maar wat daarvan zijn moge, dit staat in mijn oog vast dal zij de meerderheid der leden van de kiesvereeniging dupe hebben gemaakt van het vertrouwen dat men in hunne zoo genaamde stellige overtuiging heeft gesteld door op hun voorstel openlijk bekend te maken dat er zulke schandalige intrigues als door hun gekwalificeerd zijn geworden, wer kelijk binnen Goes plaats hadden en dat men in geheel Nederland, getuige de verschillende couranten die van dit feit gewag hebben gemaakt met gespannen verwachting den uitslag van het daardoor uitgelokt onderzoek der justitie te gemoet ziet. Ik zeg het Multaluli na: «De blaam van al 't verkeerde valt dus op mij niet, maar »op hen die oorzaak zjjn van al het valsch alarm. »De berg toch door hen bezwangerd heeft een muisje gebaard. J. B. C. KAKEBEEKE. EXTRACT uil de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Goes, gedurende de maand Maait 1861 Gehuwd Cornclis llofman en Jacoba Hermina van den Bree. Geboren Hen 3denAnna Pieternella dochter van Janis Osse- waurde en Piekje de Vreugd, den Aden, Calharina, dochter van Pieler Burgs en Johanna Steenbakker, den hden, Cor ners zoon van Johanna van der Aagen. Joseph An- dries Pielerzoon van .Johannes van Goethem en Anna Calharina de L'ooij den 7 don. Pieler Johannes, zoon van Dirk Kauwenberg en Pieternella Barinck. den 8steil, Laurus, zoon van Franciscus Vonk en Elisabeth Goedhart, den bden, Wilhelmina, dochter van Pieter Dirkseen Cornelia van Dalen den 11 den, Tanna Cornelia, dochter van Nico- laas Vertregt en Jlaria Wisse, den 1 Aden, Elisabethdochter van Franciscus Willeins en Rosalie Allaert. Jacoba Maria, dochter van Anlonie Foudraine en Stijnlje Koekkoek den 1 bden, Johanna, dochter van Francois van Boom en Pieternella Brouwer, den I bden, Pieternella Jacoba, dochter van Josias Fukken en Dina Aaltje Arnoijs. den 18den Johannadochter van Jan Hooze en Pieternella van Boven, den 1 bden, Jacobus, zoon van Gijsbertus van der Boek en Johanna Jakoba Piepers, den 2 1 sten, Maria Anlonia, dochter van Karei Atberlus van der Bucht en Elisabeth Cruijs. Petrus Gerardus, zoon van Petrus Kools en Adriana Cor nelia Graafmans. den 25sten, Katharine, dochter van Jo hannes Pioos en Margrietla Gorstanje. den 28sten, Cornelia, dochter van Everwijn Proos en Krina Allemekinders. den Ibsten, Elisabeth Angelina Sophia, dochter van Jan Pieter van der Does en Anlonia Regina Bosman, Jacobus Willem, zoon van Hendrikus Delnaaij en Florella Agatha van Duijn. den 30sten, Maatje, dochter van Jacob Nonnekes en Kalharina Breeker. den 3 I sten, Frederika Agatha, dochter van Arij van de Wisse en Pieternella Remyn. Bus 7 van het mannelijk- en 15 van het vrouwelijk geslacht, in hel geheel 22. Overleden Den JLden, Pieter Wessel, oud 32 jaren. Johanna Cornelisse, oud 66 jaren, huisvr. van Jacobus Proos. den Aden, Joannes Adamus Dirricltx, oud 69 jaren. Anto niem Visser, oud 1 8 jaren, den éden, Aarnout Geel Ver- duijnoud 47 jaren David, oud 6 maanden, zoon van Basliaan van Asperen Vervenne en Sara Anlhonia Visser. Joseph Andries Pieter, oud 1 dag, zoon van Johannes van Goethem en Anna Calharina de Booij. Marinusoud 6 jarenzoon van Constant Reijerse en Adriana Cornelia Geers Theodoras, oud A jaren, zoon ton Pieter Bruel en Sophia de Coninch. Geroerd de Jonge, oud 50 jaren. Pieter Gerardus de Bock, oud 30 jaren, den 7den, Cornijra Ven, oud 84 jaren, wed. van Bernardus Biasing, den Asten, Maria Trisoud 89 jaren, den 11 den. Maatje van den Ende, oud IA jaren, den 1 3den. Johanna Geerlruida, oud 11 maanden, dochter van Marinus Johannes van Bouten en Johanna Egidia Slokmans. den 1 8den, Maria Boebeke, oud 46 jaren, huisvr. van Laurus den Herder, den 19denJanoud 2 jaren zoon van Marinus Uengstmengel en Jacoba van Put. Jacobus van der Kreeke, oud 27 jaren, den bisten, Willem Houtens, oud !3 maanden, zoon van Marinus Wilhelmus Rijn en Barbara van de Velde den 23sten, Elisabeth Jo hanna oud 10 maanden dochter van Pieler Johannes Walker en Maatje Eversdijk. den 24sten. Jan Kramer, oud 82 jaren. Adrianus Cornells oud 20 maanden, zoon van Adam Jacob Greep en Johanna Pieternella Ben- drikse. Kornelis Jacobus Vos, oud 23 jaren, dentisten, Petrus Johannes Vaes, cud Ah jaren, den 28stoi, Johannes, oud 20 maanden, zoon van Stoffel Krijn Moetiker (overl) en Cornelia Wilhelmina Boulens, Pieter, oud 11 maan den, zoon van Engel Sloover en Jannetje Boer Willem, oud 6 maandenzoon van Pieler Bodbijl en Neeltje Leenpoel. Dus 19 van hel mannelijk- en 8 van het vrouwelijk geslacht, in het geheel 27. Levenloos Aangegeven Den ihsteneen kind van de mannelijke kunne van Marinus Barinck en Cornelia van den Berge, den Ihsten, een kind van de mannelijke kunne van Adriaan Krijger en Margrietha Meulmeester. GOES, 1 April 1862. Met uitzondering in GERST eo HAVER voor Belgie, werd even als in de laatste weken ook heden, niets noemenswaard gedaan. Puike TARWE steeds op prijs gehouden en alleen voor consumptie gevraagd. ERWTEN en BOONEN door gebrek aan goede AARDAP PELEN bij partijtjes geveild. Men noteerde de TARWE ƒ10,75 a f 1 ROGGE 8,25'50. Winter GERST 5,25f)0. Zomer dito ƒ5 a ƒ5.25 HAVER 3,40/75 Groene ERWTEN ƒ10, b 10,80. PAARDEBOONEN /V%0- MEEKRAP stil, onveranderd. BOTER 1,20 b 1,30 het ned. pd. Kippen EIJEREN 2,20 a 2,5C de 100 stuks. Eenden EIJEREN 2,50 a 3, de 100 stuks. LONDEN, 2 April 1862. GRANEN vaster. TARWE zeer flaauw. AMSTERDAM, 2 April. 1S62. TARWE als voren. ROGGE onveranderd. GERST in een doen. BOEKWEIT lusteloos. KOOLZAAD c. a. y2 lager 72'/2 RAAP OLIE vlieg, 45, op 6'W 46 LIJNOLIE vlieg, 36s)4 op 6/w HAMBURG, 1 April 1862. Voor TARWE meer vraag. ROGGE stil. BROODPRIJZEN. naar de vroegere zelling. Tarwen brood 1 7 ct. iM'asteluin brood 12 ct. Tarwen Krop brood 14 [Rogge brood. 11 Met dankzegging ontving ik twee Guldenbij de Gods dienst-oefening der Hervormden den 30 Maart II.ten be hoeve van liet Nederl. Zendelinggenootschap te Rotterdam gecollecteerd Er zijn voorts te mijnen huize voor de Zendingloterij nog loten te verkrijgen tegen f 1,-- het lot. Goes, 3 April 1862. Dr. E. M0LL CORRESPONDENTIE. Voor het stuk van V, bovendien te laat ingezonden, is heden geen plaats. ZEd. kan zich nog tot maandag bedenken of hij al of niet de plaatsing zon verlangen. Van S hadden wij iets anders gewacht dan de satire »Op twee ge doopte joden;" hij verheuge zich met ons, dat twee onzer mede menschen aan levensgevaar zijn ontsnapt. Hierover welligt nader. Red. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens. Mijn hcrlelijk geliefde echtgenootde WelEerw. Zeer Gel. Heer GERARDUS MIGHIEL HOGERZEILin leven Predi kant te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, die ten huize onzer ouders zich mei mij alhier bevond werd na eene hevige ziekte van vier dagen, in den leeftijd van bijna 27 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van slechts 18 maanden, mij door d.n dood ontnomen. Mei onze ouders, broeders en zusters hem weenend nastarendehopen wij in Gods ondoorgrondelijken doch altijd wijzen wil le berusten die in onze diepe smart ons vertroosting kan schenken. Rotterdam, C J. KONINGSBERGER, 25 Maart 1862. Wed. Hogerzeil. HE INSPECTEUR van het LAGER ONDERWIJS in ZEELAND maakt bekend dal de voor deze Provincie benoemde commissie tot het afnemen der examenster verkrijging van akten van be kwaamheid lot het geven van school- en van huis-onderwijs, zal bijeenkomen op Woensdag den 23 April 862 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij le Middelburgen dat de dagen en uren waarop dc verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen, hun later door de Heeren Districts-Schoolopzieners zullen worden opgegeven. Debelanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 9 April e. k. behooren aan te melden bij den School opziener van het district waarin zij wonen of, van buiten 's lands komendevoornemens zijn zich te vestigen met opgaaf van de akte die zij verlangen en met overlegging van een ol meer getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag en van hunne geboorte-aklcalsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toelating die zij reeds mogtcn hebben verkregen. Middelburg den 4 Maart 1862. De Inspecteur voornoemd C. M van VISVLIET. NATIONALE TENTOONSTELLING VfAiV Houten MentDelon, enz te ZWOLLE in 1862. PROGRAMMA. Art. 1 Van wege de afdceling Zwolle der vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid in Ne derland, wordl in 1862 eene nationale tentoonstelling ge houden: a. Van houten meubelen en voorwerpen uil hout ver vaardigd dienende voor huiselijk gebruik, uitsluitend in hel koningrijk der Nederlanden en zijne ovcrzecsche bezittingen bewerkt; b Van houtsoorten waaruit zoodanige meubelen worden ol' kunnen worden vervaardigd, heizij die in Nederland, hetzij in zijne overzeesche bezittingen, hetzij in eenig ander land der aarde zijn gegroeid. Bij litt. a wordt bedoeld, al wat uit hout in den ruimsten zin des woords vervaardigdgeschikt is voor huiselijk ge bruik met of zonder bekleeding, bemalting, schilder-, inleg- of verguldwerk of wat dies meer zij, alsmede hetgeen uit riet of tcenen is zamengesteld, Door de houtsoorten onder litt b, bedoelt men zoowel den ruwen als bewerkten staat, geschaafd, gepolttourd, als lijsthout bewerkt of wat ook, niets uitgezonderd, mits de soort van het hout daarbij op den voorgrond gesteld zij. Art. 2. De tentoonstelling heeft plaats in de zalen van het gebouw Odéon aan de Blijmarkl te Zwolle. Zij wordt geopend Maandag den 16 Junij en gesloten Zondag den 13 Julij 1862, behoudens de bevoegdheid der commissie om dien tijd met acht dagen te verlengen. Art. 3. De voor de tentoonstelling bestemde goederen worden door de commissie in ontvangst genomen, tentoon gesteld en teruggezonden. Zij geeft op franco aanvrage in lichtingen aart de belanghebbenden. art. 4 Van iedere soort van voorwerpen mogen door den inzender niet meer worden tentoongesteld dan ter beoordee ling van de hoedanigheid noodig is. art. 5. Voor de tentoonstelling komen in aanmerking niet alleen die voorwerpen, welke door bewerking of hoedanig heid uitmunten, maar vooral ook die, welke zich wegens bruikbaarheidnuteenvoud en tevens minkoslbaarheid on derscheiden. art. 6. De intezenden voorwerpen moeten voorzien zijn van eene verklaring van belanghebbenden (naar modellen daartoe door de commissie beschikbaar gesteld), dat zij door hem zelven of onder zijn beheer of opzigt in dit rijk of des- zelfs overzeesche bezittingen zijn vervaardigden verder van eene verklaring van hel bestuur zijner woonplaats, dat de inzender daar bekend, en zijn bedrijf, fabriek of werkplaats daar gevestigd is. art. 7. De commissie behoudt zich voor, om die voor werpen welke haar ongeschikt voor het doel der tentoon stelling voorkomen, niet aantenemen. art. 8. Zij, die voorwerpen voor de tentoonstelling ver langen intezenden, zijn gehouden daarvan vóór 1 Mei 1862 aan den secretaris der commissie vrachtvrij berigt te doen toekomen met vermelding van den aard der voorwerpen gelijk mede van do ruimte welke zij zullen innemen. art. 9. De voorwerpen moeten behoorlijk ingepakt en vrachtvrij aan de commissie worden ingezondenen verge zeld zijn van eenen brief, houdende den naam en woon plaats des inzenders, zoomede van eene naauwkeurige opgaaf van het gezondene. De commissie neemt die voorwerpen in ontvangst van 20 Mei tot 1 Junij 1862, aan het Odéon te Zwolle. De wijze waarop het kosteloos overbrengen door onder nemingen van vervoer kan plaats hebbenwordt nader be kend gemaakt. art. 10. De aangenomene voorwerpen blijven tot de slui ting der tentoonstelling toevertrouwd aan de zorg der com missie die zich belast met de terugzending gedurende drie weken na de sluiting. De tentoongestelde voorwerpen, waarvan de prijs is op gegeven, worden door de commissie tegen brandschade ver zekerd, zonder dat zij zich echter voor verdere schade aan sprakelijk stelt. art. 11Het wordt den inzenders vrijgelatenom de middelen van vervoer, waarmede zij de ingezondene voor werpen willen terug ontvangen, oplegeven, met verklaring of zij zeiven voor het inpakken willen zorgen, dan wel de zorg aan de commissie overlaten. art. 12 Van dc tentoongestelde voorwerpen wordt een zooveel mogelijk naauwkeurige catalogus vervaardigd en uit gegeven. De inzenders worden dientengevolge uilgenoodigd, om eene beknopte en zakelijke omschrijving van de door hen intezenden voorwerpen bij dezelve te voegen. art. 13. De voorwerpen mogen gedurende de tentoon stelling niet worden teruggenomen, zonder de uitdrukkelijke toestemming der commissie, welke alleen in bijzondere ge vallen die toestemming verleent. art. 14. De tentoonstelling wordt voor het publiek da gelijks geopendvan des voormiddags 10 tol des namiddags 4 uren, en des zondags van 12 lot 4 uren. De commissie behoudt het regt aan zichom de ten toonstelling ook des avonds te openen op lijd en wijze als door haar nader wordt bekend gemaakt. De toegangsprijs is bepaald op 25 cents den persoon des zondags, maandags, dingsdags, donderdags, vrijdags en zalurdags, op 5n cents des woensdags, op 10 cents, voor handwerklieden, op zondag den 14 julij 1862. Op 50 cents bij openstelling des avonds.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 3