Ingezonden Stukken. I)e miliciens der ligling van I SCO bchuorende tot het Ie, 'de en 5e regement dragonders, die zich thans met on bepaald verlof bevinden, worden uit hoofde van te weinig dienstdoende manschappen bij die korpsen, op den 10 april a. s. daarbij weder onder de wapenen geroepen. Den 29 maart jl is aanbesteed het bedijken der schor ren in de Ooster-Scheldeonder Wpensdrecklen aange nomen door den heer D. Dronkers, te Middelburg, voor 135,872. De werkman, den 22 maart zoo zeer gevallen, is aan de gevolgen overleden In den namiddag van heden had wederom een ongeluk plaats; de slager L en zwager, de kaai willende passeren met kar en paard, schijnt bel laatste verschrikt door den stoom die de juist aangekomene boot uitliet en geraakte deinzende mei voertuig en passagiers van de vrij hooge kant in de kaai. Onmiddelijk was een tal van nieuwsgie rigen op de been, maar bleven ook de hulpvaardige handen ter redding niet achter. Spoedig waren gelukkig de pas sagiers buiten gevaar; later is ook het paard, dat na gedurende eenigen tijd te hebben rondgezwommen en inmiddels niet zonder moeite van zijn' last was bevrijd op het drooge gehaald Volgens het Journal des Bays Bas wordt II. M. de ko ningin op 23 april te Parijs verwacht, om ongeveer eene maand aan hel Iransche hof te vertoeven. Later zou ook Z M de koning een bezoek aan dat hof brengen. Latere berigten spreken dit legen. Men wil weten, dat eerstdaags een koninklijk besluit het licht zal zien, waarbij het personeel der ambtenaren aan de provinciale griffie van iedere provincie afzonderlijk zal geregeld worden. Daarbij zou het getal en de vaste jaar wedden der commiesenadjunct-coinmiesen en klerken be paald en vastgesteld wordenen de voordrag! voor die amb tenaren na afgelegd openbaar examen plaats hebben. De benoeming zou door Z. M den kming geschieden. Een onzer binnenlandscbo bladen meldt het volgende: Nu en dan ziel men een bespraakt man door Zeeuwsch- Vlaandcren trekken. Geheel zijn uiterlijk teekent den wel- gesleldcn landbouwerniemand zou op 't eerste gezigt 's mans professie raden. 't Is niets meer of minder dan een hu welijks-agent. Men zegt dat hij goede zaken doet en soms verbindti-mssen tot stand brengt tusschen jonge beden die elkander nimmer zagen en sorns op eenen afstand van 10 a 12 uren van elkander wonen, zonder dat deze onbekend heid lot heden eenige kwade gevolgen gehad heeft, daar de voornaamste grond tot deze huwelijken eene occasie, dal wil zeggen bet in buur of in eigendom bezitten eener paebt- hoove met toebebooren is. De agent informeert partijen van ouderdom en vermogensluit de voorloopige overeenkomst betrekkelijk het van weerszijden aan te brengen kapitaal en strijkt soms eenige honderden franken makelaardij op, iels wat niet te verwonderen is, wanneer men berekent, dat om het landbouwbedrijf op eene hofstede te beginnen, soms eenige duizenden noodig zijn. Onder de nieuwe dag- en weekbladen die schier elk kwartaal zich vermenigvuldigen, gewordt ons ook beden een Zeeuwsch Weekblad, n° 1 waarvan de redactie zich teekent C. D. van Noppen te Wissenkerke de uitgave geschiedt hij P. J Milborn te Middelburg. De rigting is; Gods Woord le stellen tol Gids en Toetsteen. Wij stellen gaarne ter ken nismaking het ons gezonden ex voor belanghebbenden dis ponibel. BUITESIiANDSCIIE BERIGTEN. DUITSCDLAND. Een spaansch werktuigkundige heeft eene mechanisch bewerkte hand naar de londensche tentoonstelling gezonden. Zij is zoodanig vervaardigd datwerd zij geroepen ter vervanging van eene natuurlijke hand, zij vonr deze in haar verrigtingsvermogen bijna niet zon nrelcn achterstaan. De vervaardiger beeft met de door peezen en zenuwen werkende band eene proef genomen en ten aanzien van eene groote menigte twee realen van cone tafel opgenomen De jeugdige trouwlustige dochter vau een zeer ver mogend grondeigenaar uit de nabuurschap van Juchcn is voor eenige dagen door oen Israëliet geschaakt, die meer dan tweemaal zoo oud is als de aanstaande bruid en daar enboven om zijn leelijk uiterlijk even beroemd is als zij om bare schoonheid. Men voegt er bij, dat bet jeugdige paar het voornemen heelt bekend gemaakt om door bet lui le doen beslissen, tol welke godsdienst zij beide zullen be- hooien zoodra zij do huwelijksplegtigheid zullen hebben gevierd. i In eene jonge jufvrouwen koslchool in Pruissen bevond zich sedert eenigen lijd eene hulponderwijzeres, die aan vele bekwaamheden de vatbaarheid paarde om hare leerlingen daarvan vruchten le doen dragen. Zij wist zich daarbij ook van de genegenheid der leerlingen le verzekeren. Door een baar toegezonden doch toevallig in andere banden geraakten brief is thans ontdekt dal zij rihls minder was dan een verkleed studentdie door zijn vrouwelijk voorkomen en als dame gekleed zich toegang in de kostschool bad weten le verschaffen ENGELAND. In Amerika lircft een duel plaats gehad met getrokken kanonnen tusschen James Bïiitlergowl, een 'ièf, en Grizzle- clough i en schot Ieder 'bad regt om drie schoten te doen, de laatste met schroot. De partijen stonden elk met bun wapen op een heuvtl op drie m: len afslands. De. twee eerste scholen waren zonder uitwerkinghet derde nam slechls den hoed van een der secondanten weg. Daarop laadde Grhzleclough in zijn drift zijn kanon met den gesebul- wisscher en raakte zijn tegenstander zoodanig dat hij letterlijk aan den grond werd genageld. Thans evenwel bemerkte men dat de glooijende kogels van het tweede schot de prairie in brand hadden doen gerakenzoo dal de beer Grhzleclough en de secondanten naauwelijks den tijd hadden zich door een overijlde vlugt te redden. Da onmenschelijke straf van zweepslagen is, zoo als men weet, nog bij het Engelsche leger in gebruik. Dat or echter ook nog gevallen van ongevoeligheid bij bet on dergaan dier straf bestaan, blijkt uit het volgende: Jl. maandag ontving een soldaat van het 64ste regement te Dover, voor het frond van het geheele garnizoen, vijftig zweepslagen, ter zake van insubordinatie. Hij bewoog zich niet of gaf geen geluid gedurende de strafoefening. Toen hij den iaalsien slag had ontvangen, keerde hij zich om naar bet publiek en riep luidkeels: Domino! Ut FRANKRIJK. Men verzekert dal sedert eenige dagen een twintig tal geheime zendelingen uit Parijs naar Napels zijn vertrokken, met het doel otn aldaar de voordeden der optreding van prins Mural als koning met bet protectoraat van Frankrijk le bepleiten. Toen keizer Napoleon in do efgeloopen week in cognito de keizerlijke bibliotheek bezocht, bemerkte hij in de leeszaal een jong soldaat, die met het hoofd in de han den en met de grootste aandacht een atlas zat te bestu deren. Napoleon klopte hem op den schouder en zeide hem: «Wat doet gij daar?" «Mijnheer" antwoordde de soldaat, «ik zoek den korsten weg om maar weèr naar huis te komen. lil Albanië zijn eenige plaatsen te vuur en le zwaard vernield. De Turken zijn er vermoord en de christenen gespaard vijf sloombooten Whren te Seutani aangekomen terwijl er nog twaalf verwacht werden BELGIE. Te Gent neemt de ellende met den dag toe. De eene fabriek voor de andere na, wordt gesloten, niet zoo zeer ten gevolge van gebrek aan grondstof, als wel uit hoofde van gemis aan debauches voor de bewerkte stoffen. Men weet, dal de firma Pauwels en Co. le Ant werpen, aannemers zijn van den bouw der vestingwerken in die stad. Een Antvverpsch blad deelt daaromtrent de volgende bijzonderheden mede, zonder nogtans voor de juistheid daarvan in te staan. De aannemers zullen, naar men verzekert, 300 milj oen steenen moeten gebruiken. Men berekent het aantal dagen waarop de werkman kan arbeiden, gewoonlijk op 150, en daar één metselaar niet meer dan 1000 stee nen per dag kan inzetten, zal men dagelijks 2729 met- scllieden moeten gebruiken, met 2 opperlieden voor iede- ren metselaar, zoodat aliocn voor het metselwerk 8187 nnn dagelijks zullen benoodigd zijn. Flel bestuur der kiesvereeniging Aan allen Regt» ziel zich op bel onverwacht opgeroepen voor de regtbank van het publiek door mr. J LH. Liebertc s en is bereid onmiddelijk aan die oproeping gevolg te geven De eischers beweren en wij zeggen het hun volmondig na ter juiste beoordeeling (voor het publiek,) moet echter a meer gekend worden dan gij békend 'maakt Ter inleiding daarom, tegenover hunne inleiding, waarbij men ons verwijt, dat wij het stilzwijgen bewaard hebben, sedert wij openlijk hunne handelingen hebben afgekeurd en deze als deloyal hebben gekwalificeerd en uit welk stilzwijgen" zij zeggen aanleiding te vinden, om ons voor het publiek opteroepen, en op ons de verantwoordelijk heid te werpen dat door hen openbaar gemaakt wordt wat 'naar hunne begrippen van kiesehheid; in den boezem der vereeniging te huis behoortstrekke vóór alles bet vol gende: Kort na de plaatsing van ons artikel als hestuurders der kiesvereeniging, 17 maart jl. bad er eene vergadering plaats van de kiesvereeniging en het waren de heeren mr. Liebert en J. A. A Fransen van de Puttedie in die vergadering verklaarden dat zy onder voorbehoud om in eene meer talrijke bijeenkomst op dat artikel terug le komen, daarover bet stilzwijgen wenschlen te bewaren, en waarop met hunne goedkeuring besloten werd, dat in de vergadering van April bij gelegenheid van de aftreding van een lid van het be stuur die zaak meer speciaal zou behandeld worden. Wij deelen deze bijzonderheid zonder eenige verdere bij voeging mede, als een staaltje van de loyale en kiesche wijze waarop deze heeren hunne handelingen bij bet publiek trach ten te introduceren en tc verontschuldigen, het maken van verdere gevolgtrekkingen overlatende aan het publiek door hen als regter ingeroepen Hel zou ons ligt vallen hunne waailicidsliefdc door toelichting ook van andere zinsneden te doen uitkomen maar w\j wenschen cenig en alleen zoo beknopt mogelijk eenige daadzaken voor het publiek open te leggen opdat cr niet langer schccvc beoordeclingen plaals grijpen Al het gebeurde toch komt hierop neder: mr. J L. H% Liebert had, altijd volgens zync eigene getuigenis, hooren zeggen" onder meerder, dat een zeker lid der kiesvereeni ging Aan allen Regt,"' eenige kiezers in de herberg dc Bellevue had gelokt om door het schenken van borrels op hunne stemmen te influenceren, en deze vond daaruit aan leiding om met de heeren J. AAFransen van dc Putte en P A. H. van Vloten de volgende aanklagt in te zenden. Aan de kiesvereeniging onder de kenspreuk Aan allen Regt," De ondergeteekenden leden dezer kiesvereeniging, daartoe bevoegd volgens de grondslagen der vereeniging en geheel in overeenstemming met die grondslagen verzoeken dat aan den heer ------- worde opgezegd het lidmaatschap dezer vereeniging Ter bevordering loch van fuel doel dezer vereeniging worden alleen verlangd eerlijke en loijalb middelen, terwijl zij die daarvan afwijken in de termen vallen om het lidmaatschap te worden opgezegd. Door den heer ------- is, naar de stellige over tuiging der ondergeteekenden geheel in strijd met dien grond slag der vereeniging, ja zelfs lot groote benadeeling van het doel derzelve gehandeld, door 1° het rondloopen bij onderscheidene kiezers om hunne biljetten in te vullen of tegen ingevulde biljetten le ver ruilen. 2o. door op den dag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Goes, (26 feb 1862) zitling te nemen in de herberg de Bellevue te Goes en daar le controleren welke kiezers het stadhuis opgingen; de daaromtrent romen de kiezers waarop hij meende te runnen werken, zoo veel mogelijk in die herberg te lokken, en door het schen ken van borrels op hunne stemmên te willen influenceren. Ingediend ter vergadering van 5 Maart 1862 door iget.) J. L H. LIEBERT, adv. P, A. R van VLOTEN. J. A. A. FRANSEN van de PUTTE. Met ziet het, die heeren verklaarden in dat stuk dat het hunne stellige overtuiging was dat er door het aangeklaagde lid kiezers in de herberg de Bellevue waren gelokt met de bedoeling om door het schenken van borrels op hunne stemmen te influenceren. Deze verklaring zoo positief en schriftelijk ingediend door een drietal personen wier waarheidsliefde men geen grond had te verdenken, wekte de verontwaardiging der aanwezige leden van de kiesvereeniging te regt op De aanklagers de indruk ziende welke hunne beschuldi ging op de aanwezigen maakte, deden daarop het voorstel onmiddelijk «namens de kiesvereeniging» een artikel in de courant te plaatsen waarin zonder Daam te noemen, pu bliciteit werd gegeven aan deze oneerlijke en déloijale wijze van handelen. De groote meerderheid der aanwezigen schier onbepaald vertrouwen stellende op de probiteit der onderteekenaars van de aanklagt besloten na eenige discussie tot de aan neming van hun voorstel, en het bestuur kreeg in last om daaraan den volgenden dag te voldoen (zie de Goessche Courant van 6 Maart jl.) De justitie vond zoo als le voorzien was in die bekend making gereede aanleiding om deze zaak te onderzoeken het publiek geraakte in spanning en men boorde alge meen mei verachting spreken over zulke lagegemeene zoo niet strafbare handelingen de beschuldigde wiens naam wel niet was genoemd in het bewuste artikel der courant, maar welke men toch algemeen var» mond tol mond el kander hoorde toefluisteren, ondervond reeds in het openbaar alle gevolgen eencr zoodanige beschuldiging In eene expresselijk daartoe belegde vergadering werd de schriftelijk ingekomene verdediging van hel beklaagde lid voorgelezen en na ons verslag van het onderzoek, door ons in loco ingesteld te hebben uiigebragtbleek tot aller verbazing dat de aanklagers hel vvornaamsle gedeelte hunner aankkgt waar het eigenlijk ccr.ig en alléén op aankwam niet anders konden staven als bloot met - een hooren zeggen. De meerderheid der aanwezige leden van de kiesvereeniging verklaarde daarop dat zij ge-er.e termen vond om aan het verzoek der aanklagers te voldoen om namelijk aan het bewuste lid zijn lidmaatschap te ontzeggen hij bleef dien tengevolge als lid der vereeniging erkend. Hoe hier van rehabilitatie sprake kan zijn begrijpen wij niet doch dit zal wel weder zijn grond vinden «in de be neveling van onze hoofden en oogen'* (hoe kiesch niet waar?). Op de weigering nu van de zijde der aanklagers om hunne beschuldiging van borrels schenken etc in te trekken, dat nu gebleken was op een los praatje van hooren zeggen te steunen, rekenden wij ons als bestuurders bevoegd ja zelfs vcrpligthet publiek in te lichten wal aanleiding had ge geven lot zoo veel valsch alarm, en hoe de meerderheid van de leden der kiesvereeniging eri zoo veel meerderen met hun dupe geworden waren van eene aanklagt waarbij op een los gerucht aan iemand handelingen werden le laste gelegd, gestaafd door de verklaring van de stellige over tuiging der aanklagers dat ze werkelijk hadden plaats gehad, gevoegd bij de weigering om na onze toelichting deze loijal in te trekken zoo iets waarvoor men naar hel nu blijkt nog dank gewacht had van onze zijde, vermeenden wij in tegendeel te moeten kwaficeren als eene deloijale handeling. Ziedaar wal wij als bestuurders noodig rekenen le moeten repliceren op de zoo kiessche en loyale uitvallen tegen ons gerigt het publiek weet nu iets meer - doch met de stellers van het artikel in het vorige nommer dezet courant geloven ook wij adal onze opvatting over {eerlijkheid en) loyautcit zeer uiteen loopt met die der aanklagers. Door hier het verdere gedeelte dezer zinsnede terug te geven zouden wij vreezen ons zei ven in het oog van het bescha.ofde publiek te kwetsen en daarom willen wij er ons van onthouden. Hunne verklaring ten slotte om alleen loyal en kiesch tc zullen zijn «betrekkelijk dc verkiezingen komt ons na deze hunnen aanval tegen ons overbodig voor, ons dunkt toch dal het voldoende blijkt dal die heeren alles behalven loijal en kiesch zijn, waar hel hunne aanvallen tegen derden betreft. Wij willen daarover niet verder uitweiden even min als over hel meerdere in hun artikel voorkomende waarop wij ons niet verwaardigen te antwoorden Het bestuur der kiesvereeniging «Aan allen Regt H K. DOMINiCUS van den BUSSCHE, voorz. M. J IIARIN'CK, thesaurier, J. II. C KAKEBEERE, Gz secretaris. In hel artikel gerigt legen het bestuur der kiesvereeni ging »Aan allen Regt, komt eene zinsnede voor welke mij persoonlijk betreft en waarop ik het stilzwijgen niet verlang tc bewaren

Goessche Courant | 1862 | | pagina 2