26. 1862. GEölEENTE-RAAD TE GOES, KENNISGEVING- Posterijen. 49*" Jaargang. Maandag 31 Maart. i v-v^y^icrg--;.! in m u n iisa—s—g—n— De uitgave clever Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inze BESTUREN EN ADMINISTRATIE!*. OPENBARE VERGADERING VAN DEN 1 EN IIAADI1UIZE ALDAAR 01' DWGSDAG REN Oteu APRIL 186-2, DES AVONDS TIJN 7 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Beëediging van den lieer mr. J. II. de Laat de Kanier en onderzoek geloofsbrieven van den heer C. Pilaar nieuw benoemde raadsleden. 2. Rappori verkoop Ganzepoorl c. a. voor afbraak en voorstel lot wijziging der begrooling van 1862 te dier zake. 3. Verzoek van den beer A. Kakebeeke Jz. om on'.slag als hd der directie van bet middel van straten en wegen. 4. Idem van de wed. Giljam om kwijtschelding van liooi- delijken omslag voor 1861. 5. Idem van M. Molhoek om grond op erfpacht. Mededecjing van ingekomen stukken. DE BURGEMEESTER VAN GOES, Ineigt bij doze ter kennis vaneen teder die het aangaan mag: Dal de lijsten bedoeld bij de wet van den 4 julij 1850, (staatsblad no. 37) aanwijzende de personen die lol bel kiezen vail LEDEN van de TWEEDE HAMER der STATEN LENERAAL, PROVINCIALE STATEN en van den GE MEENTE-RAAD bevoegd zijn opgemaakt naar aanleiding van rle door den ontvanger der directe belastingen inge- zoiidene en door hem gewaarmerkte opgave, op heden volgens ait 31 der wel, bepaaldelijk vastgesteld en gesloten zijnde, d. (lelijk ter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dal dezelve andermaal op de secretarie voor een ieder ter inzage zijn neilergelegd. En zal di ze binnen de gemeente worden aangeplakt en geplaatst in (Ie Goessche Courant Gedaan ten laadliuize van Goes, den 29 maart 1862. De Burgemeester voornoemd Al P. BLAAUBEEN. De DIRECTEUR van bel Postkantoor te Goes, herinnert bij deze aan het publiekdatte rekenen van af den I April e. k. de dienst per Diligence op Middelburg v. v. is geregeld als volgt: des morgens de brieven uiterlijk tot 6 ure in de bus, vertrek 6'/2 ure; des avonds'uiterlijk tot4urein de bus, vertrek ten 41/2 ute. Aankomst des avonds ten 8'/, ure. In verband biermede is hot kantoor in plaats van 7 lot 8 ure van 1 April des avonds geopend van 8 tol 9 ure. Blijvende de overige dienst-rogeling onveranderd Goes, den 31 Alaart 1862 De Directeur voornoemd A. DONKER. BINNENLANDSCHE BEB1GTEN. De berigten uit Nederl. Indie loopen tot 14 februar'ij. Van Banjcrmassm zijn belangrijke lijdingen ontvangen. Onder de beschikkingen van den gouverneur-generaal zien wij de goedkeuring der plaatsing van den 2de" luitenant .4. van der Straale, bij bel 5e bat. infanterie, onlangs van hier naar Indie vertrokken. De lieer A. Kakebeeke Jz. lid der directie van slraten en wegen in Zuid-Beveland, Oost-kwartier, heeft zich tot het bestuur gewend om als zoodanig ontslagen te worden Jl. donderdag avond trad dr Piccardl op nieuw voor eene talrijke vergadering op en wel om met deze zijne meer besprokene voordraglen te sluiten. De spreker handelde in zijne inleiding over de poësie als taal van bet gmoel over bare geschiedenis als verbonden met die van de beschaving der volken en over hare ont wikkeling in ons va Ierland llij bespreekt daarna de kamers van rhelorira zoo als die iri de 15Ac en 16d= eeuw biet werkzaam warenen komt zoo lot de beschouwing der dichters, die Goes in de t7<,c eeuw opgeleverd beeft. Eerst winden Philibert van Rorsselen Miehiel run Baarland en Anionic Janssen vermeld, cenige proeven van hun dichttalent medegedeeld en hunne verdiensten, vooral van don halsten :n bel licht gesteld. Daarna handelt spreker uitvoerig over de Gnessrhe Zwaan A van der Goes, llij wijdt uit over zijne geschiedenis, zijn karakter, zijne werken in hel algemeen en eindelijk bepaald over. zijn hoofdgedicht de IJstioom. Ir; vele proeven wordt bet schoon d'arvan aangewezen en tevens de gebreken daarvan met verheeld. iding van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des a Ten slotte zeide de spreker, dat bij zijne vootlezingen over beroemde Goesonarcn voor ditmaal besluitendeniet nalaten mogl te gewagen van hen die door hunne deug- d n hadden uitgemunt, al werden zij niet om hunne ta lenten geprezen llij herinnert aan P Jasperse, den bur gemeester van Goes, in 1581 gestorven, die liet grootste gedeelte van zijn groot vermogen aan de armen naliet, en daardoor zich eene duurzame, eerzuil heeft geslicht. Een en ander gaf aanleiding tot den wnsch, dat het nageslacht zich den roem der voorvaderen waardig betonnen mogt en de eer onzer stad blijven handhaven T' zal overbodig zijn breed uil le wijden over den wel vei dienden lof die den begaafden spreker van alle zijden ten deel viel; do heer van de Pulle Sr. vatte het woord voor de aanwezigen op en Uragl hem hunnen hartelijken dank voor de genoeglijke en leerzame uren onder zijn gehoor gesleten, er ileit vvensch bijvoegende dat dr. Piccardl lust moge ge voelen cn tijd moge vinden om later deze voordraglen le vervolgen waartoe de nog onbesprokene eeuwen aan Item zeker nog ruime stof zullen opleveren. Bij die veler ivcusch voegen wij ook de onze om in de gelegenheid te zijn de riog te bespieken namen aan de vergetelheid te onthouden. In de laatste dagen merkt men hier eene zeer groote afwisseling in de luchtgesteldheid op. Schier elk uur rijst of daalt de thermometer aanzienlijk. Van nadeeligen invloed op de gewassen schijnt dit tot nu niet te zijn. De sterf gevallen overtreffen deze maand verte die der vorigen. Weder is dezen voormiddag een ongeluk voorgevallen een paard van dhr V. S. uit Wolphaarsdljk, voor eene chais gespannen en passagiers voerende, gaat in de Nieuvvslraat, door het uitschieten van een hond, op hol. Een der aldaar spelende kinderen, een meisje van den mandemaker K., oud 10 jaren, geraakt er onder en wordt deerlijk bezeerd op genomen; zoo als later-bleek was een arinlje uit hel lid en eene groote wond aan het hoofd. De heer V. S. en knecht schijnen ook, de een minder de andere meer gekwetst te zijn. liet rennende beest werd eerst in zijne vaart door een muur gestuit en geraakte eindelijk gevangen tusschen de palen die de beestenmarkt afheinenwaar men het meester werd. Nagaande dat juist bij hel op hol gaan, men ge reed stond om uit te stijgen en kort na het oogenblik dat zulks voorviel gewoonlijk een aantal kinderen aan de bewaarschool spelende zijn, tegen welker muur het paard is gestuit, dan dankt men dat er nog geen ergere gevolgen hebben plaats gehad. Het is den minister van binnenlandsche zaken noodig voorgekomen, voor het jaar van overgang van de vorige militie wetten op de tegenwoordige wel, de vereischte voor bereidende maatregelen le nemen omtrent het verleenen van ontheffing van de werkelijke dienst aan geestelijken en studenten in de godgeleerdheid, en zulks ter uilvoering van het bepaalde bij de eerste zinsnede van art. 127 der wet van den 19 augustus 1 SO f (staatsblad no. 72), waartoe' de ontworpen voorschriften voor het vervolg o. a. eerstdaags aan Z. M. zullen worden voorgedragen. Naar aanleiding van eene daartoe van genoemden minister ontvangen uilnoodigiiig zijn de gemeentebesturen verzocht 1°. om ter openbare kennis tc brengen.dat de geestelijken en bedienaren van de godsdienst bij de erkende kerkge nootschappen en de studenten in de godgeleerdheid, welke daartoe aan erkende inriglingen vau onderwijs worden opgeleid, "frie krachtens de slotbepaling van art. 190 der wet van den 19 aug 1861 (staatsblad n°. 72dit jaar voor de dienst der nationale militie zijn aangewezen, of die bereids in voorgaande jaren hij do militie zijn ingelrjld en toen niet reeds door Z, Al. voor hunnen geheelen diensttijdvan de weikelijkc dienst zijn ontheven, hunne aanvragen bedoeld in de eerste zinsnede van art. 127 der gemelde wet vóór den IO april a s. behooren in le dienen bij den burge meester der gemeente, binnen welke zij voor di militie zijn ingeschreven en zulks onder overlegging, wat dit betreft, van de bewijsstukken, die onder de werking van de vorige inilitiewcllen waren gevorderd om toen de vrijstelling le bekomen, vermeld in art 91, d en in art. 84, ee der wet van den 8 januarij 1817 (staatsblad n°. 1) en 2". Om tan al de lolelingen, die deze aanvragen hebben inge diend, naamlijsten op te maken, cn om die lijsten, vóór of uiterlijk op den 15 april a. s aan den heer commissaris des konings ei de provincie in te zenden, vergezeld van de ingeleverde bewijsstukken. Onder Gilze eu Rijen in de btiuil van Breda is óón tweede Engeltje van der Vliel in de wereld gelreden Eene boerendochter van nagenoeg 14 jaar aldaar, heelt sedert 14 dagen noch gegeten" nceli gedronken COllANT, Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1 «6 -refcels k f 1,2° behalve het zegelregt. j Voor ongeveer een jaar werd le Borger;' cn toen rfléds ouder onheilspellende voorlcekenseen huwelijk gesloten tusschen zekeren E. H. schaapherder te Bitinervecn en T. M. Toen men destijds van de huwelijksaangifte huis waarts keerdekreeg de bruid reeds berouw en het was slechts op aanraden van anderen, dat zij in de voltrekking van het huwelijk toestemde. Een huwelijkonder zulke omstandigheden gesloten, kon niet gelukkig zijn. De eerste lijden kenschetsten zich dan ook door veelvuldige huiselijke twistenin den laatsten lijd scheen dit beter te gaan ofschoon naar men zegtde man in eene ongeoorloofde betrekking stond lot eene andere vrotiw. Zondag 23 maart jl. was zijne vrouw, op visite" geweest, doch keerde reeds vroegtijdig en gezond terug. Hoe verwonderden zich toen de buren, toen zij des nachts omstreeks 3 uren door ge noemden E. H. gewekt werden met de tijding dat hij zijne vrouw dood naast zich op bed had gevonden. Al spoedig verspreidde zich het gerucht, als zoude die vrouw niet haren natuurlijken dood zijn gestorven, terwijl de burOi» een rooden kring om den hals van de overledene opmerkten. Die geruchten schijnen den burgemeester van Borger ook ter oore gekomen te zijn ten minste hij begaf zich dei» 25sten 's namiddags, vergezeld van twee deskundigen cn den gemeente-veldwachternaar genoemde plaats en deed aldaar in loco onderzoek. Welk resultaat dit onderzoek opleverde weet men niet, maar wel dat E .H. gevankelijk aldaar is binnengebragt en den nacht in het passantenhuis heeft doorgebragt. Den 2Gstcn arriveerden te Borger de officier van justitie en de regler-commissaris bij de arron- dissements-regtbank te Assen om de zaak nader te on derzoeken. llij een bezoek in de celwaarin E. H was opgesloten, ontdekte men, dat hij zich door ophanging van het leven had beroofd. BÜ1TENIANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Men wil weten, dat de commissarissen der gróote tentoonstelling voornemens zijnden prins van Oranje officieel uit te noodigen de opening bij te wonen. De heer Layard heeft in hel huis der gemeenten gezegd, dat de onderhandelingen met Belgie over het sluiten van een handelsverdrag zijn afgebroken, omdat Engeland niet kan toestemmen in het kapitaliseren van den Scheldelol; hij hoopt echter, dat Belgie niet zal blijven aandringen. FRANKRIJK. In financieele kringen le Parijs houdt zich het gerucht staande, dat Engeland, Oostenrijk en Turkje eene alliantie zullen sluiten. ITALIË. Van eene wel onderrigte zijde wordt uit Rome me degedeeld dat de Paus niet alleen op niéuw ingestort is, maar zijne ziekte een ernstiger aanzien heeft dan vermoed wordt. Hij is plotseling door een zenuwtoeval aangetast en daar hij in zijne jeugd aan vallende ziekte leed, vreezen de geneesheeren voor het terugkeeren dier oude kwaal.- BELGIE. De koning heeft aan acht leden der Zwarte Bende, gratie van het over hen uitgesproken doodvonnis verleend en- hunne straf veranderd in die van levenslangen dwangarbeid. Twee der veroordeelden een van 44 en een van 33 jaren zijn verl. zalurdag op de Groote markt te Charleroi ge guillotineerd. INGEZONDEN. Aan de Redactie der Goessche Courant. In de Goessche Courant van den 278lcn dezer las ik een ingezonden artikel over het laatst gegeven concert door de Zangvereeniging alhier. Het verwondert mij eenigzins, dat dit stuk door de redactie is geplaatst, zonder dat zij duidelijker de schecve beoordeeling en het onjuiste verwijt daarin gelegen, aantoont. Het is vooral om den verkeerden en onaangenamen indruk die zulks bij de werkende leden te weeg brengt, weg te nemen, dat ik de vrijheid neem, een plaatsje voor mijn geschrijf te verzoeken. Zonder twijfel heeft de steller eene goede bedoeliug gehad; fcij heeft zich echter doen kennen als een onbevoegd beoordeelaar, en als iemand die onbillijke verwijtingen doet. Wat de muzijkale beoordeeling betreft, zoo noemt de schrijver het programma liet en afwisselend.Zulk een programma als dien avond gegeven isnoemt men ni t liel en afwisselend I Noem zóó walsjes of deuntjes a la Stkauss of dergelijke muzijk, maar geef dien naam niet aan een programma waar nagenoeg niets als meesterstukken van de grootste mnsicale genieën op voorkomen. Composiliën, als van Mosciieles, Gadb, Spohb en IIÜndki. zijn klassieke werken, die op de grootste eu voornaamste concerten herhaaldelijk ten gehooro worden gebragt. Over de uitvoering der verschillende nummers is het moeijelijk in bijzonderheden te treden, daar men het minder gepast acht om dilettantea even als kunstenaars te critiseren. Voor de kunst ware het gewis zeer vveusehi'lijk, maar wil ik mij slechts bij enkele opmerkingen bepalen lt\ het bewuste artikel wordt meer bepaald melding gemaakt van de verdienstelijke dilettante en van den violoncellist. .Niemand zal meer dan ik hunne goede verdiensten op prys stellen. Billijker is het mijns inziens echter, om alle solisten ccft wooid van dank toe te brengen

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1