1862. JV2 25. 49 Jaargang. Donderdag 27 Maart. Publieke Besteding. «stut: COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels- a f 1,SÓ behalve het zegelregt. - De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op Zaturdag den 5 Aprif eerstkomende, des namiddags ten een ure, ten raadhuize, in het openbaar, aan den minstinschrijvende trachten aanlebesteden Het maken van 260 vierkante ellen STEEN- GLOOIJINGtegen het zuidelijk beloop van den noordelijken Havendam aan hst Sas van Goes. Waarvan locale aanwijzing zal geschieden vrijdag den 4,den april te voren des middags ten twaalf ure, Zullende het bestek en de voorwaarden van deze aanbesteding lor seoretaiie dezer gemeente ter lezing liggen. Gedaan te Goes, den 26 Maart 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR H? SMDHAE1NO. |ie BURGEMEESTER VAN GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dal het kohier van hel PATENTREGT voor deze ge meente, over bet 3e kwartaal van het dienstjaar 186! 1862'bekleed met alle de formaliteiten bij de wet ge vorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente Gedaan ten raadhuize van Goes den 27 Maart 1862. De burgemeester voornoemd, M. P BLAAUBEEN. BEKEHÖIÏAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, van liet bureau van stern-opneming aldaar ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemmingter benoeming van een lid in den gemeente-raad van Goes, gehouden den 26 dezer en Irden, uit welk laatst proces-vei baal blijkt, dal van de 184 geldige stembriefjes, zijn uiigobragt op den he<r C0RNEL1S PILAAR, 94 stemmenzoodat die lieer benoemd is, Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet, ter kennis van een ieder dien het aangaat, dat afschriften van genoemde processen-verbaal, ter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder, ter secretarie zijn ncdeigelegd, waar dezelve dagelijks (uilgenomen des zondags) van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure zullen voorhanden zijn. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 27 Maait 1862. Burgemeester cn wethouders voornoemd M P. BLAAUBEEN. De Secretaris II G. PILAAR BINRENLAHDSCHE BERIGTEN. Ter voorziening in de vacature van gemeente-raadslid bij herstemming lusscheri de heeren C. Pilaar en K. Broes van Dort, zijn gisteren van 367 kiesgeregtigden 190 op gekomen, 4 meer dan bij de eerste stemming. Van deze waren 94 stemmen op dhr. Pilaar en 90 op dhr. van Dort uitgebragt, zoodat eerstgenoemde met eene meerderheid van 4 stemmen gekozen is 6 briefjes waren van onwaarde waaronder 5 in blanco. Wij vei nemen dat de heer Pilaar het lidmaatschap heeft aangenomen. Volgens de Midd. Ct hebben zich voor hel in jnnij aanstaande te Middelburg ie houden 17e Nederlandsch landhuishoudknnriig congres reeds 600 leden aangemeld. Het getal vraagpunten zal omstreeks tachtig bedragen. Het voornemen schijnt om te dier gelegenheid luisterrijke feesten te houden ter bestrijding van welke den ingezetenen vrijwil lige giften worden gevraagd. Op verzoek nemen wij het volgende onder de gewone berigten op: Gisleren avond gaf de Zangvereeniging alhier eene barer gewone concerten, waarvoor een lief afwisselend programma was vastgesteld. Blijkbaar trachtten èn de heide herren dilettanten die zich Te Ouderkerk a/d IJssei heeft hij den landman Ntibr- degraa[ een schaap een geheel voldragen en gókfKjjgsthajien jong geworpen, met vier voor- en vier achterpooTêiTj"'vier oorenwaarvan twee hoven op den kop. Van de borst af is liet in twee lijven verdeeld. Overigens kan men niet ontdekken of het een rain of een ooi is. Den liefhebbers van zeldzaamheden is het aanbevolen. Te Harlingen is in de vorige week een klein kindwaar mede de moeder op straat wandeldegestikt In een dot. BUITENLA.NDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Als eene bijzondeiheid mag worden medegedeeld, dat prins Windischgrdtz kort voor zijn overlijden een telegram uit Rome ontvingwaarbij hem 's pausens apostolischen zegen werd toegezonden. Er loopt een gerucht dat de paus zou overleden zijn. Men spreekt het echter ook tegen, ofschoon de berigten omtrent zijne gezondheid zeer ongunstig zijn. Zondig vóór acht dagen las hij de mis in zijne privaat-kapel en ging dadelijk na den afloop weder te bed leggende eerste daaraanvolgende drie dagen was hij voor niemand te spreken. ENGELAND. Men verzekert, dat de engelsche gezantschappen dezer dagen zijn aangeschreven de zich buitenlands bevindende engelschen te vermanenom zich te onthouden van alle inmenging in politieke woelingen of onlusten in hel land alwaar zij zich bevinden, zullende zij anders alle aanspraak op bescherming van hun gouvernement verbeuren. Binnen kort kan men op de engelsche markt een nieuw artikel van invoer uit Australië verwachten. Er heeft zich namelijk te Melbourne eene maatschappij gevormd voor den uitvoer van gezouten vleesch. Men hoopt daardoor een belangrijken tak van handelsverkeer lusschen de engelsche en -australische markten te vormen. In Engelands hoofdstad is men in de fashionable wereld in den laatsten tijd weder ernstig bezig met klop- geesterij en dooden bezwering. In eene der fraaiste straten van het Westend heeft een nieuw medium zijne tenleri opgeslagen; het is een zekere heer Forslèr, die thans op weg is een schatrijk man te wordenofschoon de drukpers hare stem krachtig genoeg tegen het bedrog verheit. Wil men welen, hoe het in de woning van den heer Forster toegaat, men hoore wat de Times daaromtrent verhaalt. «De heer Forster"zegt dit blad, «laat zich voor zijne séances een guinje per hoofd betalen, en heeft zoo vele be gunstigers, dat men zich ten minste 24 uren te voren moet aanmelden, om audiëntie te verkrijgen. Is men zoo gelukkig geweest haar te erlangen, dan voorzeker is zij ook het geld waard. De heer Forster geeft zijnen begunstigers de be voegdheid, om de geesten van al hunne overleden vrienden en bloedverwanten te ondervragen, cn wenscht een hunner opheldering omtrent de eene oi andere kleine erfenis en soortgelijke aangelegenhedenzoo kan hij zicli verzekerd houden eene openhartige verklaring te zullen verkrijgen gelijk de zalige bloedverwaal die tijdens zijn leven zou hebben gegeven. De overledenen leggen onder do leiding van den heer Forster eene buitengewone voorkomendheid aan den dag. «Een geest wenscht met u te spreken", is eene zeer gewone opmerking van dien vriendelijken lieer. Niemand geloove echterdat deze geesten in lijkkleederen gehuld optreden, of als in Macbeth hunne hoofden uit ecu ketel opsteken; in geene deele. Daar wij in eene beschaafde eeuw levenwaarin ieder webpgevoegd mensch lezen en schrijven kan bedienen onze geesten zich bij voorkeur van de epistolaire mededeeling. Men neemt in gezelschap van den heer Forster en eenige andere liefhebbers plaats aan eene kleine ronde tafel. Begint deze plotseling te beven ril te dansendan behoeft men zich daarover niet beangst te maken, vermits daardoor alleen wordt te kennen gegeven dat de geesten u welkom heeten Hierop schrijft gij do namen van een half dozijn overleden vrienden op reepje» papier, vouwt ze te zamen, werpt ze allen op een hoop, en raakt dan een voor een weder aante» einde te zien wie uwer zalige vrienden een onderhoud met u wenscht te hebben. Drie slagen op of in de tafel zeggen schielijk dat gij den naam van een bereidvvitiigen geesi hebt aan geraakt, wan-op de heer Forster een blad wit papier onder ril: tafel houdt, het na een «ogenblik weder Ie voorschijn den substituut-griffier hebben zich naar de plaats der misdaad Pn tol Bvve B|fl geringe verbazing, toont, dat do begeven. uaam van hem, die zich wel wil verwaardigen een onderhond met de leiding belastten, èn liet medewerkend personeel, zooveel mogelijk liet thans op nieuw gevoelde verlies te vergoeden door inspanning en naauwlettendheid. Met genoegen zag ook liet auditorium, dat, jammer ge noeg, niet talrijk doch misschien niet minder degelijk was, dc gevierde diletlanle herhaaldelijk optreden en erkent gewis met mij de medewerking van een liefhebber die als violon cellist liet applaudissement verdiende. Ziglbaar schijnt de Zangvereeniging op een moeijelijk standpunt; van waar toch het zoo spoedig vergeten wat kort na doode van hunnen geliefden directeur de belofte was: om door trouwe mede werking een grond door hem ontgind, waarin het door hem gezaaide reeds zulke goede vruchten droeg, te helpen voort behouwenof vergiste ik mijterwijl ik meende nu reeds, bij de eerste openbare uilvoering menig werkend lid te missen? Moge hel goede voorgaan van hen, aan wier leiding nog zoo menig afzonderlijk uur werd gewijddie zich ook thans verdienstelijk kweten, do anderen aansporen om niet te sloopen maar te trachten te behouden wat met zooveel moeite werd daargesteid. De uitvoering was naar wensch, niettegenstaande het groot bezwaar van gemis aan geregeld dirigeren en rllen komt den welverdienden lof toe voor huil pogen dat zoo wel geslaagd is. Moge het thans geleverde bewijs, dat men kan als men wil, toch nimmer als verwijt kunnen strekken, wanneer onverhoopt eene vcrflaauwing zigtbaar werd V." Wij geven dit bcrigt zoo als het ons gewerd; wij hopen, wij durven zelfs veronderstellendat de geachte inzender wal scherp is in zijne beoordeeling omtrent de afwezigheid van cenige leden waarvoor toch gereede aanleiding kan bc slaan. Het is toch niel aannemelijkdat nu reeds bij enke len de lust zou ontbreken waar de anderen hunne krachten inspannen, die volgens zijne getuigenis ten beste zijn aan gewend. Wij doelen die bezwaren nog niat en vertrouwen dal eene volgende gelegenheid dit ten voile zal staven. Red. De minister van financien heeft bij resolutie van 19 fe- bruarij jl bepaald dal voortaan in het algemeen aan alle beambten op 'srijks postkantoren dienstdoende, wordt ver boden liet bedrijf van kassier, makelaar of commissionair in effeclcn uit te oefenon, of te doen uitoefenen door tusschen- koniendc personen wordende als zoodanig aangemerkt de vrouw van den ambtenaar en zijne bij hem inwonende kin deren of andere bloed verwanten. De bepaling is, voorloopig, niet van toepassing op de directeuren of andere beambten die vóór I januarij een dezer bedrijven uitoefenden en daarvan door overlegging van het patent doen blijken. Het provinciaal geregtsliof in Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van Z E. den minister van financien contra jlir. mr. A van Reigersberg Versluijs en den heer G. de Rruijneals commissarissen van het muzijkgezelschap Uit kunstliefde, Ie Middelburg. De beide laatsten zijn ter zake van overtreding der patentwetveroordeeld ieder in zeven geldboeten elk van f 25,en de kosten Te Helder is op het daarliggcnde wachtschip een vonnis ten uitvoer gelegddat veel indruk hij de manschappen der marine h olt teweeg gebragt. Een jong sergeant van 22 jarenhad zicli herhaalde malen aan verduistering van scheeps goederen schuldig gemaakt. Nadat hem het hoofd kaal geschoren was en hem alle distinctive teekenen, tot zelfs de knoopen aan zijne klecderen waren ontrukt, is hij uit dc dienst weggejaagd en door de policie buiten de gemeente gebragt. Als een legenhanger van hot gebeurde bij de Waalsche gemeente te Haarlemmeldt men aan de Arnhemsche Cl. uit Deventer, dat vijf ouderlingen aldaar hunne kerkelijke betrekking hebben nedergelegddewijl zij zich met de leer stellingen van een der predikanten (van de moderne rigting) niet konden vcrecnigen. Te Eindhoven is een gruwelijke moord gepleegd op eene 7Ojarige vrouw die zich alleen te huis bevond; de dader of daders, welke tol dusverre onbekend zijn, hebben ver volgens daar ten huize diefstal gepleegd. De regter-con:- missaris, vergezeld van den substituut-officier van justitie e»

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1