M '24. Jaargang. Maandag 24 Maart. De uitgave dei-er Cou aet sarcli'edt Ma.~ede.gf ea Doadevdog «vonduitgezonderd oi) iec;.di: ,en De prijs per kreartaal is f 1,75, 1, J c O per post f 1,00. De inze BIN NENLANDSCHE BERIGTEN. Een regerings-telegramgedagteekend Buitenzorg 13 Fe- bruarij 1862, luidt: Hidayat bevindt zich te Martapoera. Verschillende re- sidenlien zijn overstroomd geweest. De hooge raad der Nederlanden heeft in de laatste dagen weder zeer langdurige bijeenkomsten gehoudenlot liet onderzoek van het ontwerp-wetboek van strafvordering Men verneemt uit 's Gravenhage van eene goed onder- rigte zijde dal er bij het departement van financiën eene nieuwe zegelwet in bewerking iswaarbij als beginsel is aangenomen de afschaffing van het zegel op de dagbladen (N. Rolt. Cl.) s De kamer van koophandel en fabrieken te Winschoten heeft zich in navolging en op uitnoodiging van die te Heerenveen bij adres tot den minister van binnenl. zaken gewend met verzoek om de tegenwoordige wel op het verlernen van oclrouijen aan eene spoedige herziening te onderwerpen. Verleden vrijdag hield dr. Piccard zijne tweede ge- schiedkundigë voordragt voor een talrijk beschaafd publiek dat tor bijwoning was opgekomen. Na eene inleidingwaarin de spreker een breedvoerig overzigt gaf van de geschiedenis der XVII eeuwde gouden eeuvv van ons vaderlandkondigt hij als zijn voornemen voor dezen avond aan, te spreken over de staatsmannen en geleerden welke Goes in die eeuw heeft opgeleverd, om nlzoo te staven dal de plaats onzer inwoning haar aandeel had aan den roem, in dien tijd door het vadetland verworven Abereerst wordt melding gemaakt van P. van der Slraten, den man, die reeds op 23 jarigen leeftijd ui staatkundigen loopbaan werkzaam was, maar vroeg door den dood werd weggerukt. Daarna werd uitvoerig gesproken over den teregt geroemden politicus en diplomaal Albert Joachimi, eenmaal gezant in Engeland en wel in zeer n o jelijke tijden. De spreker stelde zijne groote verdiensten in liet licht en eindigde met eene vergelijking tusschrn Joachimi en Valcke Vervolgens wordt gehandeld over de polijliistores S. van Campen en 7'. van der Werve, over de medici Gruiwardl cn Miveriusover de regtsgeleei den M Smallegange en Caesar, over den rekenmeester C F. Eversdijk en de schilders C. en P. Eversdijk eo Peuleman. Eindelijk behandelde spreker de godgeleerden sprak van L. MariusC. CenlmanA. van der Hulkde beiden Lansbergen en eindelijk van B. Smijlegelt. Deze laatste voorgesteld als eene tijpe van de partij, die him als oenen harer coriphëen huldigt, werd beschouwd in zijne opleiding, karakter, bediening en ten slolte gesproken over de ge schriften die schoon van hem zeiven niet afkomstigop zijnen naam zijn en worden uitgegeven. Even als bij de vorige gelegenheden wist de spreker men zou zeggen inprovisator, zijne hoorders in hooge mate te boeijen waarvoor hij dm ook den algemeenet) bijval mogt verwerven. Hebben wij het wel dan zou dr. Piccardt's voornemen zijn nog deze week met rene derde voordragt Ie sluiten en dan meer bepaald de dichters hespreken. Bij herhaling moeten wij de in den jongsten tijd plaats gehad hebbende ongelukken dooi' het vallen van ambachts lieden, meteen nieuw aanvullen. Zekeren d. IV werk zaam zijnde op een dakstortte in den namiddag van zatur- dag, door een niisitap of duizeling, ter hoog'e van p. m. 2 ned ellen naar beneden en kwam op de publieke straat te land. "Wat men vreesde is niet bewaarheid, hij leeft en is oniniddelijk naar liet gasthuis overgebragt, waar aan zijne verpleging niets zal ontbreken Zijn' toestand is zeer bedenkelijk, en ontrustend voor de familie wier zorg en steun hij was. Door den bouwman J Lievaart te Delft is de eerste grasboter van dit jaar jl. zaturdag aan Z. M. den koning ten geschenke aangeboden. Door regenten van het weeshuis in de Zijpe zijn op I 4 dezer aan Z M. den koning nieuwe aardappelen gezonden in augustus 1861 in kouden grond gepoot en II maait gerooid. dins van advertontiën moet geschieden vóór drie uren des i Te Parijs staan de abrikozen-, amandel- en kersenboornen in vollen bloei. Ook de kastanjeboomen geven bloesems. Men meldt uit Amsterdam van 22 dezer: De aanbieding van den prachtbijbcl aan Z. M. den koning heeft heden niet veel plegtigheid plaats gehad. De heer Bernardi heeft den koning toegesproken en Z M den bijbel aangeboden als eene hulde des volkswegens de groot moedige handelingen van Z. M. in het vorige jaar bij den watersnood. De koning nam het geschenk met de meeste welwillendheid aan en betuigde zijn dank aan allen die daartoe hadden medegewerkt. Z. Jl. achtte zich gelukkig zulke treffende blijken van de gehechtheid des volks te mogen ontvangen en gal de verzekering, dat hij de woorden, in de H. Schrift vervat, in het hart zijns zoons had geprent. Met het zingen van liet laatste vers van den 1 34sten Psalm werd de plegtigheid besloten. Sedert een paar dagen begint de haringvisscherij te Harderwijk betere uitkomsten op te leveren, heigeen voor de visschers zeer gelukkig iswant die hebben het den gansclien winter bijzonder schraal gehad. De prijs der bokking is dan ook 30 cents bet dozijn. Te Texel is het zoogemamd vuren van het zeewater op den 21 dezer waargenomen zoo als zelden plaats heeft. Van den dijk af vertoonde de zee een ware vuurgloed, het welk bij de hoogloopende zeeën een treffend schouwspel opleverde Men schrijft uit 's Hertogenboscli20 maartVerleden zondag ontwaarde de brigadier der rijksvel,dwacht en op ziener der jagt en visscherij, J van Beek, te Boxtel dat er in liet Veldersbosch onder Liempde eene drijfjagt zou worden gehouden. Hij begaf zich oniniddelijk derwaarts, en vond 's middags ten 4 a 5 uur er niet minder dan 12 stroopers uit Oirscliot bijeen 6 of 7 hadden geladen ge weren; de overigen dreven het wild op Drie hunner waren verkleed en droegen hunne jassen het binnenste buiten ge keerd. Bij het naderen van den brigadier poogden allen door de vlugt te ontkomen. Een hunner echter, riep: «Jongens, laat ons blijven staan en elkander helpen." De brigadier trachtte hunne geweren in beslag te nemen, doch zij verzeilen zich en er ontstond eene geduchte worsteling. Een ilcr stroopers viel inet zijn geladen geweer voorover, het schol ging af, doch kwetste niemand. Het gelukte den brigadier eindelijk na eenen lievigen wederstand een der stroopers te arresteren, terwijl de overigen door de vlugt ontkwamen. Te Osson.lrecht heeft de huisvrouw van S in eene vlaag van krankzinnigheid, haar eenig dochtertje door middel van een kafzak gesmoord BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Er is een gerucht in omloop van een te honden Europeesch congres omtrent de italiaansche aangelegenheden. De Morning Chronicle, die gedurende 92 jaren in de journalistieke wereld eene groote rol heeft gespeeld heeft donderdag jl. opgehouden te bestaan. FRANKRIJK. liet gerucht is in omloopdat hier eene dépêche uit Genua is ontvangen, waarbij aan de policie der hoofdstad wordt berigt dal eerstdaags een individu te Marseille zal aankomen, die het voornemen heeft zich naar Parijs te be geven om een aanslag op het leven van den keizer te wagen. Dien tengevolge zijn er uitgebreide maatregelen van voorzorg genomen. Dezer dagen heeft op eene soiréeten huize van den minister Billaut een voorval plaats gehad, waarvan hier ter stede zeer veel wordt gesproken. De maarschalk Magaan heeft zich namelijk tot den bekenden sla (huishoudkundige Chevalier gewend, hem toevoegende, dat Inj zeker te vreden was over de uitkomsten door het hritsclie handelsverdrag verkrrgen daarbij zinspelende op hetgeen in den Senaat nopens den ellendigen toestand onzer w ikheden was gezegd De heer Chevalier antwoordde, dat de lijd zou bewijzen wie gelijk had. En in afwachting daarvan, zcide de maar- COURANT. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. V schalk zal het volk en de dynastie door het verdrag ge ruïneerd worden. De heer Chevalier zeide op bedekte wijze, dat de maarschalk even weinig van staathuishoudkunde wist als hij Chaveliervan strategie. Deze woordenwisseling dreigde in een twist te ontaardentoen de heer Billault gelukkig tusschen heide trad. In Parijs werden in 1861 geboren 51,056 kinde. ren, onder welke 14,092 buiten huwelijk verwekt. ITALIË. Garibaldi is verleden vrijdag te Milaan aangekomen en met onbeschrijfelijke geestdrift begroet. De stad was ver licht; overal hoorde men gezang, muziek en de kreten van; HomeVenetieGaribaldi heeft van het balcon van het stadhuis het volk begroet cn toegesproken. Hij beloofde, dat Rome en Venelie bij Italië zullen worden ingelijfd, en beval het volk aanzich lo oefenen in den wapenhandel om het overige van Italië van de slavernij te bevrijden. Het corps studenten der universiteit te Milaan heelt heden de eer gehad aan Garibaldi te worden voorgesteld het heeft hem bij die gelegenheid medegedeelddat eene compagnie scherpschutters uit den boezem der studenten is gevormd. Garibaldi heelt de studenten de gebeurtenissen van 1859 herinnerd en hen aangemaand om op den inge slagen weg voort te gaan. Een groot aantal dames heeft zich in zekere mate aan gesloten bij de scherpschutters-vereenigingen welke in ver schillende deelen des landszijn opgerigtten einde het nationale doel te bevorderen. Voortdurend bevindt zich een groot aantal personen voor het hotel, alwaar Garibaldi zijn intrek heeft genomen, onder de kreten vanLeve Garibaldi! Leve Italië met Rome en Venetie. Over den aard en de wijze waarop de verdedigers van Frans II hunne taak volbrengen, deelt de Opinione het volgende ijzingwekkende voorbeeld mede: Onlangs werd de diligence tusschen Fonlri en ltri door eene bende roovers aangehouden, die den daarin gezeten kanunnik Bianchi, den heer Olofredi en den zoon van een apotheker gelastten uit te stijgen, terwijl zij de overige reizigers verder heten ver trekken. Daarop werden de drie gevangen genomen per sonen naar het gebergte gesleept, om tegen een losgeld van 1000 ducaten te worden vrijgelaten. Te Terracina kon men slechts 700 ducaten voor de ongelukkige gevangenen hijeen- brengen, waarvoor de roovers hen echter niet wilden in vrijheid stellen. Nu werden met groote moeite nog 300 ducaten opgezameld, en toen men nu die aan de roovers bragt, vertoonden zij de lijken der drie reizigers, en zeiden zoo behandelt men de aanhangers der Piëmontesche fegiir ring,, terwijl zij de 300 ducaten opstaken en zich verwij derden. Naar men uit Rome meldt, heeft de paus in een op 2 dezer gehouden conclave eene verordening aan alle bis schoppen der katholieke kerk uitgevaardigd, houdende dat de geestelijken ziclt op den kansel van alle toespelingen rp de politiek en van alleswat buiten het godsdienstig ge bied ligt, moeten onthouden. Laatste toeristen. Milaan, 23 Maart. Garibaldi heeft neg onderscheidene deputatien uit Mantua, Istrie, Nicca enz., benevens een aantal engelschen en franschen bij zich ontvangen Verschillende personen hebben hem bij die gelegenheid aangespoord, om in het groote werk hetwelk hij zich altoos heeft voorgesteld, te blijven volharden. Eene deputatie van 150 dames uit Milaan alle directrices van instellingen ten behoeve de werkende klasse, is insgelijks door hem ontvangen. Het weder is zeer schoon, op de slraten beweegt zich eene Itlrijke volksmenigte. Ten twee uren begint het schijfschieten. Goisschb Maatschappij voor Stoom- in Zeilvaart. Stoomschip „DE STAD GOES." varende van goes op Rotterdam cn tusschen liggende plaatsen vice versa. MAART, 1862 Zomerdienst van GOES van ROTTERDAM Woensdag 26 's morg 9, 1 Pingsdag 25 'smorg. 5V— Vrijdag 28 10,50 Donderdag 27 5, Maandag 3t 4,— jZaiurdag 29 Or—

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1