JS'Ï 23. 431 Jaargang 1862 Donderdag 20 Maart. Openbare Besteding. <M« COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie urea des Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplak^at. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van lié regels a f l.gO behalve het zegelregt. namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. De BURGEMEESTER van GOES, mankt bij cirze aan dn ingezetenen dezer gemeente bekend: Dat de kohieren n°. 6 7 cn 8, der PERSONELE BELASTING over het dienstjaar 186), op don 12dsn dezer, door den itioi commissaris des konings in d:ze provincie executoir verklaardop lieden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden zijn En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 19 maart 1862. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAÜBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zulurdag den 29 dezer, des namiddags ten e:n ure ten raadhuize aldaarpublick en aan den minstaannc- ntendetrachten aan te besteden: Het doen van eenige VERNIEUWINGEN en HERSTELLING EN aan do Schoolgebou- wen dezer gemeente. Volgens bestek en voorwaarden ter gemeente-secretarie ter lezing liggende, van Leden af tot den dag der beste ding; zullende de locale aanwijzing geschieden Donderdag den 27 te vorer, te beginnen d;s middags len twaalf ure, aan de fransche jongensschool. Gedaan le Goes, den 20 Maart 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris 11. O. P 1 L, A A n eene vrolijke stemming zat vóór en ontspande bet korte oogenblikken te voren door kunstgenot opgewekt gevoel, waartoe de harmonie Jacoba van Begeren"gereede aanleiding gaf door de gelukkige uitvoering van menig gelielkoosd stuk. Na virandering van cosluuni werden de dames Valois en Hagen gevolgd door heeren medewerkenden door den eersten censor binnengeleid en onder trompetgeschal met applaudissement ontvangen. Nu nam n3 eenige oogenblikken van bedaren laatstgenoemde heer het woordbragt op zijne bekende wijze van spreken, na eene schildering van iijd en omstandigheden waarin wij ons kort le voren verplaatst zagen, in tegenstelling mol die welke wij thans beleven, hulde in het algemeen aan hen die zoo juist daarin geslaagd waren, in het bijzonder aan de reeds genoemde dames die zoo belangeloos, talenten en tijd hadden vei! gehad; aan den dank daarvoor tevens het verzoek parende lol aan neming van een aandenken dat haar door de kamer werd aangeboden; beide geschenken getuigden van sierlijkheid en goeden smaak. De heer Léon uit 's Hage betuigde namens haar de innige erkentelijkheid en wees op de liefderijke ontvangst in Goes genoten, zoowel als op den gebleken lust tot waardering van kunst en diep gevoel voor het sclioonc en goede, dat haar in de korte dagen van verblijf te dezer stede was gebleken, en bragt namens die dames een hartelijk vaarwel. Van een der sprekers, die later nog optraden, moesten wij de mare vernemen van het aanslaand vertrek van een zeer verdienstelijk lid der kamer, 't geen voor haar een groot verlies mag genoemd worden, deelende nog lans in het gelukhetwelk ccne vastere bestemming haren vriend moge aanbrengen, werd ook hem een afscheidsgroet gebragt, die met diep gevoel werd beantwoord. Laat nog was men niet liefhebbers en leden van elders gevestigde kamers gezellig bijeen en scheidde met eene aan gename herinnerina aan dezen zoo regl genoegelijken avond. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Gezien art. 150 der wet van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad u°. 72j, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dal de lotelingen voor de nationale militie dezer gemeente voor de ligting van 1861, dm dienstpligligo nummers ge trokken hebben en eerlang in werkelijke dienst zullen ge steld worden, welke mogten verlangen bij de ZEE-MILITIE te dienen, zich daartoe vóór den eersten April eerstkomende aan hen zullen belmoren aan te melden. Zij noodigen mitsdien de zoodauigen uit, zich vóór den bepaalden dag daartoe ter gemeente-secretarie aanlegeven alwaar door lien de verlangde inlichtingen kunnen verkie- i gen vvorden. Gedaan te Goes, den 20 Maart 1862. Rurgeineeslcr en wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. Bij koninklijk besluit van 15 dezer, is de kamer van koophandel cn fabrieken alhier opgeheven; uit de mo tieven, daar toe aanleiding gevende en vroeger medegedeeld, schijnt het dat het verlangen naar eene kamer van koop handel en fabrieken alhier, niet zoo groot is, dat de kamer tegen den wensch van ons gemeente bestuur in stand zou behooren te worden gehouden. Bij koninklijk, besluit is aan den heer mr. F. van Deinse op zijn verzoek met het einde dezermaand eervol ontslag vtrleend als school-opziener in het 6de schooldistrict dpzer provincie, met dankbetuiging voor de in deze betrekking gedurende vele jaren den lande bewezen diensten, en is, to rekenen van I apiil aanslaande, tot school-opziener benoemd, de lieer jhr mr. L F. van Panhuijs, subst. off. te Goes. Omtrent de meermalen besprokene verkiezing, zijn in de vorige cn ilrze week reeds tien getuigen door den lieer regler-comn.issaris gehoord, men is zeer benieuwd naar de oplossing Aan eene vriendelijke hand 'lanlien wij achterstaand verslag der uitvoering door de rederijkerskamer Vondel alhier, van het treurspel Montigny. Wij wenschen daaraan slechts eenige woorden loelcvoegen meer betieffcmle de vriendschappelijke vereemging der leden met hunne dames in de ruime, daartoe ingerigle kolfbaan aan de comedieznal grenzende. De opkomst was talrijk, Uit Goes schrijft men van den 9 dezer aan de Kerkelijke Courant. «Op den ö"100 dezer maand, gedacht onze oudste lecraar dhr dr. E Mollaan zijne toen vervulde vijfen twintigjarige Evangeliedienst. Op allerlei wijze werden hem op dien dag hoogachting, dankbaarheid en deelneming verze kerd door de gemeente, zijne bijzondere vrienden en zijne broeders in de bediening. Op welke wijze dit geschiedde, heeft voor anderen geen belang, maar dat het geschiedde moet door de vaderlandsche kerk gehoord worden, als de getuigenis, dat met ingenomenheid de verschuldigde eerewerd gegeven aan den man, die door zijne veelzijdige geleerdheidzijne getrouwe Christus-pri diking, zijnen onvermoeiden ijver op kerkelijk en wetenschappelijk gebied, der kerk tot sieraad, der gemeente lot zegen is Heden trad hij voor ons op, om in het midden der gemeente feest te vieren en sprak, naar aanleiding van Mattll. X: 16a, over de gewenschte vereeniging van verstand en opregtheid, vooral in den Evangelie dienaar. Hij ont leende daaruit de stof om te sprekenvar. de gedragslijn hem voorgesteld, van den zegen door hem genoUn, van de schuld die hij moest belij len en van de taak die hem nog rest. liet woord naar de, behoefte van en met liet oog op den tijd gesproken, werd met groote belangstelling ge hoord door de scharewaaronder vele medebroeders van alle kanten opgekomen. Moge het voor de gemeente eene heilzane verklaring zijn geweest van den weg, dien de op- regle, bedachtzame Evangelie-dienaar volgt, als hij de resul taten der wetenschap haar niet onthoudtmaar verstandig overweegt wat zij nog niet kan dragen als hij met be dachtzaamheid zijn gedrag omtrent hare leden inrigt, maar niettemin met opregthcid hen onderwijst, vermaant en bestuurt. Van harte vereenigden wij ons in de bede, dat de helder- denkende ijverige leeraar nog lang moge gespaard worden, dat zijn arbeid in velerlei betrekkingen vruchtbaar moge zijn, en dat zijn ernstig pogen om de gemeente op te bouwen in redelijk geloof en werkzame liefde, zijne kernachtige pre diking van den eenigen Cristus en zijn verstandig streven om waarachtig Christelijk leven te bevorderen bekroond mogen vvorden inet hel welgevallen van den Heerden bloei der gemeente het behoud van velen en den dank van allen die het licht liefhebben en den Heer is geest en waarheid dienen. i Te Hoorn is jl. dingsdag gevankelijk binnengebragt de burgemeester van het eiland Urk en zijne zuster, beschuldigd van valschheid in geschriften enz. De brigadier en rijksveld wachter waren echter tot die gevangenneming door hel verzet der bewoners van liet eiland, niet in staal, slechts mulat Zr. Ms. stoomschip Cycloop met mariniers en den officier van justitie zich naar het eiland hadden begeven mogt de arrestatie dezen laalsten gelukken. Men leest in het Leidsche Dagblad Dezer dagen werd door een reiziger le koop aangeboden een soort van steenhij noemde het Schwerspalha -7,30 de 100 Ned. ponden. Het wordt in Dpilschland gefabri ceerd en, tot poeder gemalen of gewreven, mpl hel beste succes onder de tarwebloem gemengd Deze, daardoor ver- valschtis niet dan niet scheikundig proces te ziften Op het gevoelop het gezigt is geen ambtenaar der belastingen in staal het bedrog te onderscheiden, en zoo komt waar schijnlijk eene groote hoeveelheid buitenlandsch meel binnen, dat een zekere male zijner voedingskracht mist, vermoede lijk op de maag schadelijken invloed zal uitoefenen, en zeer zeker de reeds zoo bemoeijelijkte concurrentie met nog een onzedelijk middel nog bezwaarlijker maakt Misschien is deze wenk voldoendeom ter wille der openbare gezondheids-diensteene strenge contróle uit te lokken BUITENLANDSCHE BERIGTEN. RUSLAND. Op den avond van 4 maart jl. heeft aan gene zijde van de Pruissisch-Russische grenzen een smokkelaarsgevecht plaats gehad. 22 sleden, met goederen-collis (meestal zijden waren) beladen, naar men zegt ter waarde van 15,000 thaler passeerden bij het dorp Augsgirren de pruissische grenzen naar Rusland; elke slede was door drie smokkelaars bezet. Zij moesten drie russische postliniën doordringen wier wachtmanschappen bij elkander slechts 170 man sterk moeten geweest zijn. Naauwelijks had het transport de grenzen achter den rug of het werd le gelijker tijd van alle kanten aangevallen, zoodat een terugkeer onmogelijk was. De smokkelaars moeslen er zich dus wel doorslaan. In de eersle en tweede linie verloren zij 7 sleden met 14 paarden en de goederen. Het laatste gevecht bij de derde linie was net naruneKKigsi en zou uev ueu smoKseiaars geium zijn een aanzienlijk gedeelte der collis er door te brengen. De russische grenswacht verloor op de beide eerste liniêii 2 man aan dooden en 9 gewonden, waaronder een wachtmeester, wien vier vingers werden afgeschoten, terwijl 10 hunner paarden mede ernstige verwondingen bekwamen De smok kelaars hebben al hunne gewonden medegenomen, doch er moeten ook verscheidene hunner gedood zijn. Pruissische onderdanen zijn bij die zaak niet betrokken; de smokkelaars waren russische boeren, wier voertuigen met voortreffelijke paarden bespannen waren. DUTfSCHLANR. Volgens de Saatsanz. hebben al de liberale ministers hun ontslag bekomen met behoud van hunnen rang en titels, en heeft de koning een ander ministerie benoemd. De dagbladen melden, dat de opstandelingen le Syra, den derden zoon van Victor Emanuelals Otto II, tol koning hebben uitgeroepen. Volgens den Publicist werd dezer dagen in een bekend danshuis te Berlijn, aan de militairen 10 Sgr. cnlrée gevraagd, terwijl burgerlijke personen slechts 5 Sgr. betaalden. De waard, naar de reden van dit geschil gevraagd zijndegal ten antwoord, dal hij tegenwoordig 25 pet. meer voor het budget van oorlog moest betalen Te Funfkirchen, in Oostenrijk, hebben dezer dagen twee meisjes een proces gevoerd voor den stads hoofdman. De oorzaak van het geschil was, dat beiden in het huwelijk wenschten te treden met een en denzelfden jongeling. De zaak is ten slotte in der minne geschikt, doordien de meest gegoede der meisjes aan de andere 300 11. beeft uitgekeerd. ENGELAND. Op het eiland Muil is een geschikt granicthluk ge vonden voor de obelisk van het monument ter eere van prins Albert. Dit gevaarte zal naar men rekent buiten het voetstuk, eene hoogte hebben van ongeveer 150 eng. voeten en op een basis rusten van 10 vlerk, voeten, terwijl de kruin eene oppervlakte van 5 vicik voeten zal hebben. Uil eene officiële opgaaf blijkt, dat de belasting op de honden in Engeland in hel vorige jaar hoeft opgeleverd de som 191,350 pd si (f 2,290,200) Vóór eenige dagen is Blondvi in den schouwburg te Liverpool, waar bij eene verlooning gaf, inet een rnan, dien hij op den rug droeg, van bel louw gevallen, doordien bet eene eind losschoot en alzoo een paar voel zaktege lukkig, dat hel ongeval niet boven liet parterre, maar boven bel toonecl plaats greephij werd door eenige ómstanders opgevangen en kwam «lus met zijne levende vracht met <icn schrik vnj; dit belette niet dal iujtoen hel louw weder bevesligd was, zijne kunsten vervolgde

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1