40 Jaargang. Maandag 17 Maart. Publieke Besteding. KENNISGEVING. J\1 22. L COURANT. Dé uitgave «ie/er Couvaht geschiedt Mantidag en Dcti'der'ai avond, uitgezonderd op feestdagen. De piija per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,00. De inzending: van advertentiën moet g.eechiedeu vóór dri 1 Gewone advertentiën worden a 20 ct, de jGeboorte-, huwelijks-en doodberigten van behalve het zegelregt. -*=- namiddags. J- 4- PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN goes, zuilen op Zaterdag den 29 der loopende maand, des namiddags ten een ure, ten raadhuize iracliten aan te besteden, in bet openbaar, bij eii'kcFè. mscbrijvTug fret VITÜÖDpEREN VAN DE VEST rond do studgedurende den tijd van tien jaren. Volg. ns bestek en voor waurtfeïivan heden al op de seértubrte del- geniéenie Tér fezintg ■zullende léggenen waar omtrent nadere inlichtingen k'uftnen vetkregen worden bij den heer J Soutendam ópzigfer der gemeente-werken Gedaan te Goes, den 15 maart 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H C. PILAAR. BURGEMEESTER en WKTIIO'UDËRS van G'OES brengen hij deze ter kennis van een ieder die het aan gaan mag Dat de lijsten bedoeld bij de wet van 4 julij 1850 (staatsblad nu. 57) aanwijzende de personen die lot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaalvan de Provinciale Staten en van den Gemeente-Raad bevoegd zijn alsmede die van de personen welke van de lijsten geschrapt zijn, opgemaakt naar aanleiding van de door den ontvanger der directe belastingen ingezondene en door hem gewaarmerkte opgave, op heden, volgens ait 10 dei wel vastgesteld zijnde, dadelijk ter gewoner plaats ih deze gemeente zijn aangeplakt, en dat dezelve, gedurende veertien dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn rndergelegd; gedurende welken lijd de bezwaren overeenkomstig art. 12 der aangehaalde wel, bij verzoek schrift door de noodige bewijsstnkken gestaafd aan den gemeente-raad kunnen worden ingediend. Gedaan ten raadhuize van Gods, den 15 maart 1862 om op de gewone plaatseri in deze gemeente aangeplakt en in de Goessche Courant geïnsereerd te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris 0,C PILAAR BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Door de regering is heden aan de tweede kamer in gezonden een nieuw ontwerp tarief van reglen, op dezeltde grondslagen als het vorige voorstel, met meerdere vereen voudiging. Het beginsel tot heffing naar de waarde is gehandhaafd. Verleden zaturdag is de Ganzepoort voor al braak verkocht aatl den inr. timmerman W. J. van de Weert voor 300, zoodat eerstdaags de laatste sporen der aan Goes behoord hebbende poorten zullen verdwijnen. De kerkeraad der llprvormde gemeente te Wissenkerke Noord-Bevel, heeft eenparig beslotenom zich voortaan ge heel te houden aan hel synodaal-reglrmcnt voor de diaconini, en wcnscht dat zijn vooi beeld navolging vinde in de gemeen ten, waar zulks nog niet geschiedt. Volgens het Bataviaansch Handelsblad is het eiland Makyan in de nabijheid van Ternate, door eene vulkanische eruptie verschrikkelijk geteisterd eu zou hel grootste gedeelte der bevolking daarbij omgekomen en de plantengroei van liet eiland geheel door lava en zand vernietigd zijn. Het getal bewoner', die het leven verloren, wordt tweeledig opgegeven Van 300 let 2000 bepaalde opgaven ontbreken nog. Onlangs is door den lieer Delprat, kapitein der artillerie, in eene vergadering der commissie löt bevordering van liet onderzoek naai de verschijnselen op den Oceaan te Rotterdam, o. a. aangetoond dat bij de tegenwoordige inrigting der straatlantarens te veel licht boven in de lucht doelloos veiloren gaat. In plaats der glazen bcdeksels wilde hij eene naar beneden uitgebogene terugkaatsende oppervlakte gesteld hebben Een practicus deelt nu in de Provinciale Groninger Courant een zeer eenvoudig middel mede om bet bedoelde verlies van licht te voorkomen. Eene prorlncmitig door hem met dit middel gedaan, is goed uitgevallen Men neme de glazen kap der lantaren van helder wil glas, verwe die tweemalen nel zuivere witte verf aan den bovenkant, en daarna tweemaal met donkere groene. Daar het wit weinig of geen licht absorbrertkaatsen de lichtstralen terug en heeft men het voordeel van, door eiken morgen de glazen k p v;n binnen mei een duck al te nemen, altijd dezelfde terugkaalsingssterkle ie behouden, ipts dat met. blik of ander metaal nog al ino'éite veroorzaakt. De handel in hoornen le^Baskoop is weder buitengewoon levendig. Onoverzienbare massa's van hoornenplanten en gewassen, worden naar alle oorden der wereld verzonden. Opmerkelijk is hetdat er welligt gecne plaats wordt ge vonden waar deze tak van landbouw op zoo uitgebreide schaal als te Boskoop wordt uitgeoelehd. De oogziekte hecrscht thans erg onder de koloniale be volking te Veenhuizenongeveer 700 personen zijn daar aan lijdende, waarvan omstreeks de helft onderhevig is aan de besmettelijke oogziekte; bij de minste aanraking wordt deze ziekle overgeplant. Men meent de oorzaak dezer ver schrikkelijke ziekte vooral daarin te moeten zoeken, dat de lijders vóór het verblijf in de kolonie zich aan buitenspo righeden hebben overgegeven en de schadelijke stoffen zich op de oogen zeilen Te Groningen werd door den hovenier Venema dezer djgen aangifte gedaan van zijn elfde kind, waarbij de bij zonderheid zich voordeeddat twee meerderjarige zoons volle broeders van den jong geborene als getuigen dienden. Venema en vrouw zijn ruim 30 jaren gehuwd en laatst genoemde heeft den ouderdom van 48 jaren bereikt. De Pr. Dr. en Asser. Cl. deelt op nieuw het volgende staaltje van bijgeloof medeDen 9 dezer begaven zich twee manspersonen nil het dorp D in de gemeente Achlkarspelen, naar den duivelbanner te Knijpe, om consult te nemen in de volgende zaak. De dochter van een hunner, een meisje van 18 jaren werd hoe langer hoe magerder en bleeker, ook was zij mistroostig, gaf telkens over, lusle geen kolfij, mogt het werk niet zien, droomde 'snachts ontzettend en klaagde telkens over hoold-, rfjg- dfi 'buikpijn. Volgens verklaring van eene der oude buurvrouwen, die bekend stond van iets meer t" kunnen zien dan een gewoon inensch, was de jónge dochter van den duivel bezelen en zou moeten sterven, wanneer zij niet geholpen werd door den beroemden duivelbanner te Knijpe. Toen zij bij den wondcr-esculaap kwamen, gaven zij een zeer uitvoerig verslag van den toe stand der lijderes en deze gaf daarna de verklaringdat de dochter nog niet geheel, maar gedeeltelijk van den duivel was bezeten zoodat zij nog door zijn toedoen kon worden geholpen. Uil het fleschje met waterdal zij hem lieten zienzeidc tie duivelbanner 'te kuhnen opmerken dat de duivel door buitengewoon voedsel zeer snel aanwies en er dus ten spoedigste gehandeld moest worden. Hij gaf hun den volgenden raad Zoodra gij 'l huis komt, moet gij een uwer hanen den kop afslaan en die 'snachls tusschen 12 en 1 uur koken in varkensbloed daarna moet de patient de leencn niet liüt vbchl bestrijken "én ha dit gedaan te hebben, door deh vader driemaal om hel huis op een krui wagen gekruid worden Vervolgens gaf hij een bierkruik vol medicijnen mede doch deze inogl zij niet gebruiken maar de jonge dochter moest die zelve achter haar huis in den tuin in den grond sloppen en om den anderen dag telkens vóór zons-opgang aan haar neus houden. Zoo de patiënte naauwkcuiig dezen laad opvolgde, zou zij spoedig genezen zijn. Hierop slapten de beide mannen er vol moeds op afin de volle overtuiging, dal zij nu een radicaal ge neesmiddel voor do achttienjarige dochter Eva's hadden gevonden. i ~f DUITSCHLAND. Een kleermaker té Weer.en heeft bekend gemsfait dat hij het in zijne kunst zoo ver heeft gebragtdat het voortaan voor hem onnoodig is, iemand de maat te nemen; hij verzoekt dal hem slechts eer, photografisch portret Worde toegezonden, waarbij hij de verzekering geeft, dat «het door hem vervaardigde kleed zal passen als ware het aan liet lijf gegoten Onder de bekwaamste artislen bevind zicht sedert twee jaren te Berlijn de beeldschoone en schier roekeloos stoute kunstrijdsler Miss Ella. Twee jaren lang ontving zij van eene menigte aanbidders allerlei (raaije en kostbare gé- schenken en een zeer rijk heer, een der voornaamste bankiers te dier stedeverhaalde op geheimzinnige wijze en met half geuille en toch verstaanbare woorden dat hij diep deelde in de gunsten der schoorie Miss Ella. Eensklaps verwisselde de voorgewende Miss dezer dagen van costuum met een ander, hetwelk meer gepast is voor de sexe waartoe zij behoort, want sedert kort vertoont de heer Omar zich in zijne ware gedaante en rijdt nog slechts in vrouwen- costuumwanneer het vooraf is aangekondigd Het orediel van den rijken bankier heeft intusschen niets aan de beurs geleden. FRANKRIJK. Naar men zegt bevinden zich onder de personen die door de pauselijke regering te Rome gearresteerd zijn, ook de secretaris van den graaf van Trapanie en een persoon die geattacheerd is aan de hofhouding van kotfing Frans. Onder de geruchten die zeer in omloop zijn behoort voorts dal in de Abruzzen een opstand is uitgebarsten, en dat er een voorloopig bewind is opgerigl. Men zeide zelfs dal de opstandelingen Foggiadé hoofdstad van Capetana binnengerukt zijn Het gerucht vindt hier echter weinig of geen geloof Mogt het zich desniettemin bevestigen, dan kan die opstand tol niet anders dan tot een nieuw en doet- loos bloedbad leiden. -- In de laatste dagen hebben hier allerlei geruchten geloopen omtrent een uiterst kostbaar chinecsch halssnoer hetwelk de generaal de Montauban aan keizerin Eugenie heeft vereerd en waarvan hij zelf de eigenlijke waarde ttiét met eenige zekerheid wist op te geven, maar die meer dan 800,000 frs, zou beloopen. De Moniteur de l' Armée verklaart heden, dal dit halssnoer zijne waarde voornamelijk ontleent aan de omstandigheid dat het door den bisschöp van Peking in persoon gezegend is; de mateneelc waarde is intusschen niet meer dan f 00 frs. De Courrier des Bourges meldt het volgende, waaruit blijkt, welke hardvpchtige hondschlieid men in de gevange nissen kan ontmoeten: Van twee wegens hetzelfde feit cri mineel veroordeelden heeft Richard het geluk gehad de doodstraf in levenslangen dwangarbeid veranderd IC zien, terwijl Corchet geene genade van de'doodstraf heeft ontvangen. Wetende dat deze laatste woensdag ochtend natlr Sancérre zou worden gebragtom zijne straf te ondergaan zcidc Richard weinige nren vóór diens vertrek: Aangezien men u morgen liet hoofd zal afsnijden verzoek ik u 'om mve kam, die hebt gij toch niet méér noodig." Men zegt, dat verschillend) personen, die in -den aanslag van Orsini's zamenzwering betrokken waren van Londen naar Parijs vertrokken zijn. Het fransche gouver nement heelt daarvan mededeeling ontvangen zoodat na tuurlijk de fransche autoriteiten op hunne hoede zijn. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. In Amerika kan mee. cersldaags eene even zeldzame als belangrijke openbare veiling te gemoel zien De stad Londen, in Canada West, zal namelijk ten openbaren verkoop worden aangeboden. De aanleiding daartoe zijn de schulden, die de slad zich door den ond rstand, aan den London en Port-Stanley-spódrweg verleend, heelt op 'den hals gehaald. Als een staaltje van de uitgelaten vreugde, welke te New-York heerschte op hel vernemen van de bcmagiiging van liet fort Donelson moge dienen dat een amerikaan zich naar het hoofdbureau van politie begaf en verlangde, dat iedereen zoude worden gearresteerd, di, na 2 uren m den achtermiddag nuchtercn mogt worden aangetroffen De directeur van policie beloofde alle dronkenschap voor dien dag door de vingers te zullen zien, maar meer kon hij als de beste drr patriotten nist beloven. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie der Goessche Courant. In uwe courant van 13 dezer las ik hel navolgende: Naar wij vernemenheeft gisteren de kiesvereeniging Aan allen Regtvergaderd, ter bespreking van het punt van omkooping, dat bij de vóórlaatste stemming zoude heb ben pluats gehad. Wal daarvan de uitslag is velen wij niet met zekerheidintusschen berigl men Ons uil goede brondal ook door de justitie omtrent dit vermeende feil een onderzoek wordt ingesteld." liet kwam mij voor dat zulks doelde op de beschuldiging legen eenen kiezer ingediend, die zich zoude hebben schul dig gemaakt aan het volgende feil; namelijk; dot hij eenige kiezers in eene herberg zoude hebben gelokt en daar éan hen borrels zoude hebben laten schenken, met het doel op hunne stemmen te influenceren, met andere woorden, dat hij zoo doende door liet schenken van borrels, als liet ware hunne stemmen ten behoeve van zijnen randtdaiit zoüde heb ben gekocht. Mij althans is hel onbekenddat »r ïelfs sprake is geweest hij de vóórlaatste veikiezing vju eehijro geldelijke omkooping, zoo dat door mij leregi of 'ten 'en- regte verondersteld is, door UEd. met bdioü«nuiia iJCrigt

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1