%WZA 40" Jaargang. Donderdag 13 Maart. BSBEND1AEIM6. BEKENDMAKING. Upenöare Ucrgaöerimj GEMEENTERAAD TE GOES, JVS 21. 18«2. goessciie (frr f i^jyp 1^ tsfe *w^'M9} courant, ;ejt\> - De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden -óó" d^^ uren des namiddags, PLAATSELIJK BESTUUR» BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, van het bureau van slem-opneming aldaar, ontvangen heb bende de processen-verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemming ter benoeming van een lid in den gemeenle-raad van Goes, gehouden den 12 en 13 dezer; uit welk laatste blijkt, dat van de 182 geldige stembriefjesde meeste stemmen zijn uilgebragt op de heeren: C. PILAARmet 57 en K. BROES van DORTmet 48 tusschen welke heeren mitsdien eene herstemming moet plaats hebben die op 26 dezer bepaald is. Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet, ter kennis van een ieder die het aangaat, dat afschriften van genoemde processen-verbaal, ter gewoner plaatse in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage van een ieder, ter secretarie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgenomen des zondags) van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure zullen voorhanden zijn. Alsmede dat de herstemming is bepaald op woensdag den 26 dezer eerstkomende. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 maart 1862 Burgemeester cn wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den tn maart II, overeenkomstig het bepaalde bij art. 265 der gemeente-wetheelt vastgesteld hel 'kohier van de BELASTING OP DE HONDEN, voor deze gemeente, over den jaro f862, hetwelk ter secretarie dezer gemeente Ier lezing gelegen heeft. Uat genoemd kohier andermaal ter lezing nedergelegd is ter secretarie dezer gentecnle, van helen toten rnet den 22 inarrt eerstkomende, van des voormiddags negen tot des namiddags livee ure. Eu dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant Gedaan ten raadhuize vat Goes, den 12 maart 1862 Rurgemeesler en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR tan den den 10 maakt 1862. Allen tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearresteerd. In behandeling komt het ter vorige vergadering aangehouden verzoek van G. van der Mark, om den gemeentegrond bij do smidse van de wed. Bobijn ia erfpacht tc erlangen en waaromtrent burgemeester en wethouders voorgesteld hebben afwijzend te beschikken. De heer mr. Saaijmans Vader zegt het terreiu in oogcnschouw genomen' te? hebben en ziet geen bezwaar in het toestaan van het verzoek. De Voorzitter licht het advies van burgemeester' en wethouders nader toe en wijst er op, hoe vroegere verzoeken om dat zelfde stuk grond steeds ziju afgewezen. In omvraag gebragt is bet verzoek met algemeene steramen gewezen van de baad. Wordt gelezen het verzoekschrift van J. P. Muller, te kennen gevendedat het terrein door" hem op erfpacht bezeten tusschen de voormalige twee poorten, voor zijn bedrijf te klein is; dat tegen zijn grond aanpaalt dc loods thans bij de arbeidslieden in gebruik tot het hergen hunner gereedschappen: dat deze hem zeer zou te stade komen en hij daarom den heer hoofd-commissaris heeft geraadpleegd om die over te nen en en eene geheel nieuwe voor de St. Jans te bouwen waarom hij den grond dier loods op erfpacht verzoekt. De heer van uk Putte ziet er bezwaar in als zijnde die grond minder geschikt voor eene uitgifte in erfpacht terwijl hij in ieder geval er tegen zou zijn zoodanige uitgifte voor onbepaalden tijd te doen, te meer daar hij het daar ter plaatse nog al belemmerend voor de scheepvaart acht. l)e lieer van Kerkwijk antwoordt dat hem bij genomene informatici) gebleken is,dat de scheepvaart er niet door lijden zal, terwijl de uit gifte niet voor onbi paalden tijd zon zijn, maar te gelijk wet de andere erfpacht dus verzoekers zou eindigen. In omvraag zijn allen er voor, behalve dhr. v. d. Putte. Dit de ter vorige vergadering medegedeelde voordragt voor eene hulp onderwijzeres op de fransche school voor meisjes, wordt met. algemeere stemmen mejvfvrouw van der Velden, van .Nijmegen benoemd. Bij deze en de volgende benoemingen fungeerden de heeren Smal- legange en Soutendara als stem-opoemers. Daarna wordt overgegaan tot de zamenstelling van het stembureau voor de verkiezing vau een raadslid in plaats van den heer flochart. Bij de le stemming verkrijgen de heeren mr. van Voorst Vader 7 stemmen. Saaijmans Vader en Kakebeeke ieder 1 stem. Bij de 2e stemming erlangen de heeren van de Putte 8 stemmen, v. Kerkwijk 1 stem. Zoodat de heeren mr. v. Voorst Vader en v. de Putte als leden van het stembureau benoemd zijn. Terwijl daarna 'telkens met 8 stemmen lot plaatsvervangers benoemd worden de beeren mrs Saaijmans Vader en de. Knokke van der Meulen, en eene stem op den heer Snialltfgange was uitgebragt. Het kohier der hondenbelasting voor het loopende jaar, 't welk ter visie heeft gelegen en waar tegen geene reclames zijn iugekomen, wordt vastgesteld op f 325, De Voorzitter deelt mede dat de heer mr. J. H. de Laat de Kanter, zijne benoeming tot lid van dezen raad aangenomen en zijne geIooÏ3bncveu iugezonden heeft, en stelt voor die stukken tot onderzoek te stellen in handen eener commissie, waartoe door ZEd. worden aangewezen de heeren mr. Saaijmans Vader, de Knokke van der Meuleu en Fransen van de Putte. Ten einde de commissie in staat te stellen over het ingebragt be zwaar van den heer J. H. C. Kakebeeke en de daarop gegevene toe lichting van den voorzitter van het stembureau te oordeelen, worden de geloofsbrieven en de geslotene pakketten met de briefjes ter haod gesteld aan den voorzitter der commissieom zoo noodig te kunnen dienen. De commissie verwijdert zich daartoe een kwartier uurs, waarna zij bij monde van den heer mr. S. Vadku rapporteert: dat de com missie de stukken heeft onderzocht en iu voldoende orde bevonden doch dat volgens haar gevoelen in strijd is gehandeld met art. 60 der kieswet, hetgeen in strikten zin moet toegepast wordeu en hetgeen zoo imperatief is, dat zij eene verificatie der stembriefjes noodig acht, waarom zij adviseert daartoe in deze openbare vergadering overtegaan, daar zij het minder raadzaam achtte dit in den boezem der commissie te doen. De heer van Kerkwijk merkt op dat de aanmerking van den heer J. II. C. Kakebeeke niet eenigen twijfel te kennen gaf nopens de geldighe d der opgelezene stunmen, maar alleen de nakoming der bepa ling van de kieswet betrof, dat de geheele inhoud van het stembriefje moet voorgelezen wordenhij zal zich nogtans niet tegen eene nadere opneming verklaren. Niemand verder het woord verlangende, zegt de voorzitter, dat, daar de heer van Kerkwijk bij den aanvang der stemopneming reeds heeft te kennen gegeven, dat, wanneer de namen op de briefjes steeds goed waren geschreven, hij alleen den naam der - bekende candidaten zou lezen, doch dat er eene tweede bedenking is gemaakt, namelijk, dat de oudste stemopnemer niet alle biljetten nagezien heeft, daarom is hij er voor alsnog te verifiëren. Daartoe wordt overgegaan de Voorzitter leest alle de biljetten ten name van den heer mr. J. H. de Laat de Kanter overluid op, welke door de leden der commissie worden nagezien en waaruit blijkt, dat op dien heer 116 stemmen zijn uitgebragt, juist zoo als het proces verbaal inhoudt. Daarop is tot de toelating besloten. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit- de raad van de onvoorziene uitgaven over 1861 over te schrijven op de artikels Onderhoud eu aankoop van meubelsf 22,12 Kosten van licht- 4,90 Drukkosten van bevolking registers. 47,80 Voor het aanleggen, buiten de gewone uren, der nieuwe registers voor den griffier f 75,— de beide boden, te zamen - 75,— Boek- druk- en bindwerk Zegel- en advertentie-kosten Onderhoud trekkerswon ing Grondrente woning sasmeester. Afkoop brandweer dienst. Gemeente-apotheek Straatverlichting - 150,— 197,80 24.82» 1,40 1,25 1,— 5,— 23,37 12,89 Zamen. f 294,555 Wordt gelezen een brief van het bestuur over het gasthuis, daarbij voorstellende om de bovenverdieping der voormalige weverij interigten tot verpleging van lijders en das dienstbaar te maken aan het gasthuis, waarvoor de uitgaven omstreeks ƒ.1200,zullen bedragen en waarvan de kosten over 1862,63 en 64 zouden worden verdeeld. De Voorzitter zegt dat het reeds lang de uitgedrukte wensch van dezen raad is geweest dat de localen van het gasthuis door aanhechting van de weverij worden uitgebreid en het dagelijksch bestuur het al/oo als zijn voorstel overneemt. Na eenige 'onbelangrijke disciissie is dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Do Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: l". van beeren gedeputeerde staten de goedkeuring van het besluit tot aankoop van het pakhuis van den heer van der Hoek en verkoop voor afbraak met de Ganzepoort; gelijke goedkeuring der gratificatie van J. Maartense en dito tot af- en overschrijving der begrooting W'aartoe ter vorige vergadering besloten is. 2°. van het miuisterie berigt dat over 1861 door de gemeente als bijdrage voor het telegraafkantoor moet betaald worden ƒ81,625; die reeds gekweten zijn, en 3°. vau de schoolcommissie haar jaarverslag over 1861, hetgeen voor do leden ter inzage gedeponeerd wordt. Daarna worden eenige staatsbladen iu bet archief nedergelegd en de vergadering gesloten. BIN NENLAHDSCHE BERIGTEH. Naar wij vernemen zal de tweede kanter der stalen- generaal lot hervatting van hare werkzaamheden tegen het laatst van april worden bijeengeroepen. De Slaols-couranl behelst het eervrl ontslag aan jbr. mr. A. J L. baron Slralenus, tijdelijk met de waarneming der portefeuille van hnitenlandsche zaken belast en benoeming van Gewon© advertentiën worden a 20' Gt^f^-i'egelVeplaatat. eboorte-, huwelijks-en doodberigtejY7»ir""l>0Ufegels a f 1,2.) behalve het ze^elre.gi^ A. C« jlir. rur. P van der Muesen dc Somte/pp lid der god. staten van Limburg, tol minister van buiteniandsehe zaken. Te Breda is tot lid van de tweede kamer met 1216 stemmen gekozen de beer N. H Guljé, bij herstemming tusschen den heer mr. P J J. Hollingerus Pijpers, die 1 125 stemmen op zich vereenigde. Van de 367 kicsgeregligilen hebben gisteren 186 deel genomen aan de stemming voor een raadslid, in plaats van wijlen dhr. P. A. tlochartbij de vorige stemming kwamen er 225 opdie mindere opkomst wordt groo- tendeels toegeschreven aan den dank- en bededag voor de Christelijk Afgescheidenen, die juist gisteren werd gevierd Van die 186 stemmen waren 4 niet geldig, bleef 182 van welke de volstrekte meerderheid 92van deze verkre gen de heeren C. Pilaar 57K. Broes van Port 48 0. Verhagen 41 P. J. A. van Dam 19, C C. van den Bosch 4 J. J. van Üeinse 3 J. Kooman Az. en J. K. van Baaien 2, C. II. Pilaar, L de Kanter, A Donker, J. K. van Dorl en J. Bisseeuw ieder I stemzoo dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C Pilaar en K. Broes van Dortvoor welke dag bepaald is op woensdag den 26 dezer maand. Naar wij vernemen, heeft gisteren de kiesvereeniging Jan allen Begt vergaderd, ter bespreking van het punt van om- kooping, dat bij de vóórlaatste stemming zou hebben plaats gehad. Wat daarvan de uitslag is, weten wij niet mei zeker heid - intusschen berigt men ons uil goede brondat ook door de justitie omtrent dit vermeende feit een onder zoek wordt ingesteld. Door de kerkeraden en gekwalificeerde!! van ambachts- heeren zijn in de gemeenten te Bieselingr en Hoedekens- kerke tot herders en leeraars beroepen, als: te Biesehnge de weleerw, heer F. H Nahuyskandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Utrecht, en le Hoedekenskerke de weleerw. heer P. J. Gouda Quintkandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Gelderland. Door de koninklijke Landbouw-vereeniging le 's Hage is met den eersten prijs ter waarde van 300,— bekroond, het door den heer J. Peters uit den Broeder- en Zuster - polder onder Woifaartsdijk ingezonden plan van drooggelegde gronden. Deze drainage is ontworpen en uitgevoerd dooi de heeren F. Ferdinandusse en J. Soutendam te Goes. De tijdelijk vrijgesteld geweest zijnde lotelingen van de klassen van 1858, 1859 en 1860, die hun 20ste jaar voor den 1 januarij II volbragt hebben, zullen, krachtens art. 149 der wet op de nationale militie van 19 augustus des vorigen jaars staatsblad n°. 7 2) voor altijd van de militie worden vrijgesteldzonder dal hel noodig is in persoon voor den militieraad le verschijnen of hun regt op die vrijstelling door eenig bewijs te slaven. Op aanstaanden maandag zal een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden aan de spoorbaan Roosendaal-Bergen- op-Zoom. Het werk zal op drie punten te gelijk begonnen worden, alsle Roosendaal, Wouw en Bergen-op-Zoom. Men meldt uit Ambt Ilardenbcrg: Wij wensclten de aandacht, betrekkelijk een ruim le verwachten aardappelen oogst, te vestigen op het volgende: de gronden, aan welke men dit gewas wil toevertrouwen twee palm diep om te zetten, zwaar te bemesten met paardenmest, te leggen bij voorkeur den aardappel nog in deze maand en poters le nemen van vroege soorten op zandgrond zoodanige welke ten vorigen jare op veengrond zijn geteeld, en op veengrond zulke die op zandgrond zijn verbouwd. De ondervinding heeft geleerd dat zoodanige omzeiling ook zeer gunstig medewerkt. ln het Overmaasche heeft men reeds een begin gemaakt met pooten. De goede uitkomst, die de zoogenaamde jammen in den laatsten tijd opleverden, doet de vraag naar'poolers zoo algemeen zijn, dal de prijs reeds is gestegen. Te Steenwijk verloor dezer dagen ten boerenmeisje van Giethoorn, welke zich te dier plaatse lxvnnri om boodschap pen le doen, twee coupons, ruim 30,gtoot; l:el dochtertje van een kleermaker vind die cn brengt ze hij haar vader, die met tegenspoeden steeds kampende en dik-

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1