JV? is. 1802. Marktberig-ten. 41) Jaargang, Donderdag 20 February. COESSCHE COURANT. D© uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag uvond, uitgezonderd, op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1-6 fegels"'A 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNEHiLANDSCHE B-ERIGTEJV. Een regerings-telegram van Java, dd. 14 januarij II., luidt: «Moord van een ambtenaar. Een officier en 14 man gesneuveld te Margasari (Bandjermasin). Bevredigende bc- rigten omtrent Hidayal. Eene bij de Bataviasche Handels-vereeniging ontvangen dépêche luidt: Batavia, 14 jan. Op Java beerscbt rust, Oe stand van zaken op Bandjermasin is nog altijd dezelfde. Een kolonel is gesneuveld Gisteren werd de 45e verjaardag van Z. M. den koning op gebruikelijke wijze alhier gevierd. Men is thans druk bezig aan het kanaalwerk, waarvoor dagelijks meerdere handen opkomenook hel opmeten en bakenslelien voor den spoorweg wordt onafgebroken voortgezel. l)c beriglen omtrent den stand der wintergranen in deze omstreken luiden zeer gunstig. Op vele plaatsen is men reeds ijverig bezig met den grond te bewerken. Het koolzaad staat schier overal zeer goed. Sinds ecnigen lijd hecrscht hier eene ziekte onder de honden, waaraan reeds eenigen zijn gestorven. De beginselen teekenen zirh gewoonlijk doer hoesten en mindere eetlust. fonds ven het grootste belang, dat de bron van inkomsten, die de collecte verschaft, steeds rijker en rijkrr moge vloeijen, daar toch het doel der instelling niet strekt orn de uitgavn te verminderenmaar al de vvenschen en pogingen van haar hesUinr integendeel strekken, om d e, zoo veel het kan, uil te breiden en te vermeerderen. Wanneer hel hoofd bestuur bij hel gadeslaan van den staat van het fonds, slechts een vijl-lal jaren teruggaatdan vindt hetdat tijdens de algemeene vergadering van 1856, het getal solicitanten 890 personen bedroeg, tegenover 1199, waarop het in 1861 gestegen was, zooda! zich in dien betrekkelijk korten tijd, ruim 300 solicitanten meer hebben nargemeld, terwijl over 1856 de collecte/27,047.07'/2, en die over 1861 f 27,659,35 heelt bijgedragen, welke ruimere opbrengst niet kan geacln worden in eene gunstige verhouding te staan tol hel toegenomen aantal sollicitanten, waarom het bestuur de hoop uitdrukt, dal bij zijne tegenwoordige aanvrage, waarbij het geldt da instandhouding en ondersleuning eener instelling, die gedurende haar 46jarig bestaan zoo veel goeds heeft geslicht, in zijne billijke verwachting niet moge wor den teleurgesteld; hel wijst daartoe ook op het besluit, ge nomen in de algemeene vergadering des vorigen jaars dat de gratificatiebehalve aan vroeger opgenomen infirmen ook zal worden verleend aan hen die het regt hebben ver kregen tot hel dragen van het metalen kruis, minstens 30 jaren dienst lellen, en in de dienst infirm zijn geworden Ds. G D Kruyff te Zaamslag heeft het beroep naar de ilcl hoofdbestuur vertrouwt dan ook, door de collecte over hervormde gemeente te Koudekerke (class. Middelburg) d" ^ar, in staat te zullen worden gesteld, het register van aan"enomen sollicitanten, dal thans 1199 personen bevat, aanzienlijk te verminderen daar het toch indedaad eene bedroevende ge- Bij den landbouwer de B. onder de gemeente Neuzendaclitc is, dat zoo velen, die hunne beste krachten aan de zijn in de vorige weck des nachts mede van vier paarden verdediging van het vaderland en zijne b zittingen hebben rie staarten afgesneden zonder dat men den dader nog opgeofferd, te vergeefs moeten uitzien naar een kleine Ie gemoclkoming, en thans zoo menig sollicitant leu grave daalt, zomin ooit verder te zijn gekomen dan zijn naam op de lijst te hebben vermeld gezien. Ingevolge aanschrijving van het departement van binnen- laridsche zaken zijn de gemeentebesturen verzochtom zoo veel mogelijk door hunnen invloed de te houden collecte te bevorderen en daardoor mede te werken tot het doen bereiken van het weldadig doel, en de onvermoeide belang- looze pogingen van het hoofdbestuur. sneeuw of regenin het begin van de laatste week des vorigen jaars konde men van het eene einde der stad op schaatsen naar hel andere einde rijden en in de laatste dagen kon men door de straten rond varen. In de afgeloop'en week heeft in het kerspel Capel in Sussex, een zonderling voorval plaats gehad. Een .jong paartje had besloten zich in den huwelijken staat te begeven; de geboden waren afgekondigd en de jonge luidjes begaven zich tot den geestelijke. Deze ving aan met de huwelijks- plegtigheid en vroeg volgens liet gebruikelijke formulier aan den bruidegom of hij zijne bruid tot zijne wettige echtgenoot aannam, waarop hij met ja antwoordde. Alvorens diezelfde vraag aan de bruid te doen wees hij hun op de banden die zij gingen sluiten, en vermaande hen om in eeuwigheid elkander huwelijkstrouw te beloven. Daarop barstten bruid en bruidegom in een schaterend lagchen uit. Onmiddelijk sloot de geestelijke zijn bijbelverliet de kapel en liet het paartje in "eene stemming achterdie hun een weinig tot nadenken zal brengen over de vraagWat toch eigenlijk die eeuwige huwelijkstrouw is I FRANKRIJK. ontdekt heeft. Verleden zaturdag omstreeks half twaalf urehad le Sas van Gem hel volgende treurig voorval plaats: Een matroos van de stoomboot Flecha, kapitein Seeuwen, varende lusschen Gent en Londenbelast zijnde om met de sloep een tros aan wal le brengen, had bel ongeluk bij het uitwerpen van dien tros over boord te vallen. Door den snellen stroom werd hij door een der verlaatgaten der sluis heengesleepten zag wen hem slechts eenmaal bovenen niettegenstaande de ijverigste pogingen is het niet mogelijk geweest hem te redden. Twee oren later is zijn lijk opge- vischt. De ongelukkige laat eene vrouw en acht kinderen na In Nooid-Braband wordt ook dagelijks de circulatie van belgisclie centen en slu'kkcn van 5 francs grootcr. In den handel treft men dan ook bijna niets anders meer aan, zelfs worden veelal de weikfifeden er medé betaald. Bij een paar famil.cn te Staphorst zijn twee brieven uit Amerika ontvangen. De beriglen kwamen daarin overeen dat het aa dappeiverhuuw aldaar dit jaar een dubbelen oogst had opgeleverd, ook was die der boekweit uitmuntend ui- gevallen. Omtrent den oorlog was men van gevoelen, dat het Noorden hit wel winnen zou. De vrijwilligers ontvan gen 13 dollars soldij per maand en oa driejarige volbraglc dienst 160 akkers slaalsland in eigendom. Volc gehuw den hadden zich in de krijgsdienst begeven. Te Assen heelt dezer dagen eene vrouw die nog geen 30 jaren lelthaar derden man verloren. liet hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden beeft, gelijk in vorige jareneene circulaire aan de districls- commissien gezondenhoudende uilnood'ging om maat regelen te nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van gemeld fonds over 1862; onder opmerking tevens, dat, ingevolge liet koninklijk besluit van den 16 november 1820, n". 81 de collecte niet in de kerken maar aan de buizen der ingezetenen behoort te geschiedenen dat het wensrhelijk schijnt, dit die in al de gemeenten, zon der rndrischeid zoo veel mogel k op een en dcnzelfden dag plaat hebben, Uit hel verslag over 1860 blijkt dal gedurende dat jaar aan 621 verminkten en nagehlcvcncn van gesneuvelden, en aan 1217 iiifirme krijgslieden onderstand werd verleend het hoofdbestuur acht het dan ook voor den bloei van l et BUITEN LAN DSCHE BEBIGTEN. DUITSCI1LAND. De Gazette di Tcrino meldt, volgens beriglen uit Rome, dal het II. Collegie in overleg met den paus den voorzorg-maalrpgel heeft genomende geheimste documenten dor pauselijke archieven te vernietigen, terwijl de papieren, die men wensclit te behouden in kisten gesloten en naar Civile V icthia gezonden zijnom van daar met oostenrijk- sche vaartuigen naar Triest en verder naar Weenen le wor den overgebragt. Demonstratien tegen het wereldlijk gezag van den paus hebben ook plaats gehad te Ferrara, Catania, Bari, Palermo en Chicti. Uit Rome woidt gemeld, dat Frans 11 nog volstrekt niet gezind is, die stad te verlaten. Hij moet verklaard heb!on, or zoo lang te willen blijven, als de paus het hem vergunt. Dezer, dagen werden 12 gedetineerden uit de gevan genis le Généve naar Lausanne overgebragt. Aan een dier gevangenen, welke ten vorigen jare tot 10 jaren gevangenis straf is veroordeeld is sedert eene erfenis van meer dan Ir 600,000 le beurt gevallenwelk kapitaal door den brit- schen consul te Génève wordt geadministreerd. Men zal wel erkennen dat zelden een gevangene meer reikhalzend naar zijne in vrijheidstelling uitzagdan de persoon in quaestie. ENGELAND. De bevolking van Canada, toen dit gebied in 1763 aan de engelsche kroon kwambedroeg nog niet ten volle 8000 zielen; bij de laatste volkstelling in April 1861 reeds 2,506,755. Tot deze vermeerdering heeft de immi gratie van curopcanen en amcricanen natuurlijk veel toege- hragt. liet weder te New-York is volgens de laatste beriglen roer afwisselend; nu eens zonneschijn en scherpe vorst, dan Uit Nantes wordt gemeld, dat, terwijl aldaar de be grafenis van een jong mensch plaats had, eensklaps aan de kist zoodanig werd geklopt, dat een daarop staande kandelaar werd omgeworpen. Men haastte zich de schroeven los te maken en het deksel af te ligten; men vond den jongeling levend. Hij was 60 uren schijndood geweest. Bij St. Germain is dezer dagen het volgende voor gevallen Een meisje van St. Germain ontmoette aan den zoom van het bosch twee gendarmes en verzocht hun of zij met hen mogt loopen, om door het bosch te komen, daar zij haar bruidegom wachtte en 4000 francs bij zich had. Het drietal zette zijn weg voort en toen zij midden in het bosch waren, vielen de gendarmes het meisje aan, ver moordden en plunderden haar. De moordenaars ontmoetten een eind weeg verder een jongelinghet was de bruidegom, dezen arresteerden zij als den dader van den moord. Een wilddief had echter den moord gezienhij ging aan den kant van den weg zitten en wachtte zeer bedaard met zijn geweer en een haas bij zich de gendarmes af. Toen zij digt bij hem waren, sprong hij eensklaps op en nam de vlugt doch werd door een der gendarmes achterhaald en medegevoerd. Bij den commissaris van policie beleed de wilddief, dat hij den haas had geschoten, doch klaagde levens de gendarmes van mb'ord aan, leu bewijze aanvoerende dat de een een bloedigen zakdoek in zijne laars en de andere de portefeuille met geld in zijn borstzak had. De dagbladen hebben liet verbod ontvangen deze zaak medetedeelen. GOES, 18 Februari,) 1862. TARWE ii,— a 1 w50. ROGGE 8,=»/,5. Winter GERSt ƒ6,— a f 6/25. Zomer GERST f 5,2»,15. HAVER S,s°/,5. Groene ERWTEN f 10,60 fl 1,—PAARDEBOÖNENS,— a /8,25. MEEKRAP. Onberoofde 25,RACINE (nagenoeg opgeruimd) 20, BOTER 1,20 5 f 1,30 het ned. pd. Kippen EIJEREN f 2,60 5 f 3,10 de 100 stuks. AMSTERDAM, 19 February 1862. TARWE in een doen. ROGGE onveranderd. GERST en HAVEIt zonder handel. KOOLZAAD oavcranderd 73. LONDEN 19 February 1862. GRANEN stil. HAMBURG, 17 Fcbrnarij 1S62. TARWE in loco stil, op levering zonder handel, doch is de Semiring iets beter. ROGGE stil. BROODPRIJZEN. naar de vroegere zelling. Tarwen brood 17 ct. [Mastelnin brood Tarwen Krop brood 11 jllogge brood. 12 ct. 11 247« STAATS-LOTERIJ. Prijzen van f 1000,en daarboven. 1e klasse. 4» lijst N°. 9329, 5000,-, n". 6394 en 10092, ieder 1000,

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1