JSP 13. 4«Fl' Jaargang. 1SS2. .^VX3"ïv aV-.S^ Donderdag 13 Februarij. ÜpcnGnre Ucrflflöering GEMEENTERAAD TE GOES, «SÜE De,uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór Gewone advertentiën worden a 20 ct. dei regel geplaatst^ Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van ^-ötfe^lé is f t,2Q behalve het zegelregt. uren des namiddags. VIN DEN DRN 5 FEBllUAHlJ 1802. (Vervolg.) Wordt gelezen een adres van den heer Jan Jacob van den Broeke, koopman te Goes, te kennen gevende dat hij verlangt den grond in de btoofweide naaöt de gasfabriek, aan hem in erfpacht afgestaan tot het stichten eener steenplaats en 't bouwen eener woning tegen 29,— 'sjaars, van de gemeente te koopeu en daarvan zuiver eigenaar te worden: dat wel de woning is gebonwddoch de iorigting tot steenplaats nog niet is tot stand gebragt; dat hij tot bereiking van zijn doel bereid is daarvoor eene geldelijke opoffering te doen en zijn aanbod voor de gemeente begeerlijk te maken; dat de waarde van erpfacht gewoonlijk berekend wordt tegeu den penning '20 en mitsdien een afkoop tegen den penning 25, over den nog locpenden termijn van 97 jaren rente op rente berekend tegen 4% "sjaars, eene zuivere baat aan de gemeente oplevert van 6510,32. Waarom hij verzoekt den bedoelden grond in vollen eigendom te erlangen, aanbiedende 725,— zijnde het 25 voudig bedrag der thans betaalde erfpacht. De Voorzitter zegt dat burgemeester eu wethouders niet gestemd zijn tot inwilliging van het verzoek, met het oog op de onmiddelijke nabijheid der gaz-fabriek, ook omdat andere fabrieken in deze gemeente meest alle op erfpachtsgrond zijn gebouwd en dit du9 voor deu ver X ^oeker geen bezwaar kan opleveren. De lieer Transen van de Putte vraagt of de bedoelde grond reeds in gebruik is gesteld voor het doel waartoe die is uitgegeven Hetgeen door den Voorzitter ontkennend beantwoord wordt, waarop dhr. v. d. Putte dan veeleer zich genegen verklaart, de erfpacht op te zeggen dan het verzoek intewilligen. Nog deelt de Voorzitter mede dat de lieer van den Broeke in persoon ter vergadering van burgemeester eu wethouders heeft te kennen gegeven, dat hij dien afkoop zou verlangen om op den grond eene. fabriek te stichten zonder evenwel den aard der fabriek te noemen. Niemand verder het woord verlangende stelt de voorzitter voor: het verzoek te wijzen van de hand waartoe met eenparige stemmen besloten wordt. Nog wordt gelezen een nader adres van den heer van den Broeke om op dea hiervoien bedoelden grond eene schuur te mogen bonwen, wnaitoc hij. bij burgemeester en wethouders aanzoek heeft gedaan, doch 't geen hem geweigerd is op grond dat hun eollegie niet bevoegd is om zulks toe te staan en daardoor eene andere bestemming aan den grond te geveu dan waartoe die op erfpacht is gevraagd en door den raad gegeven, bewerende adressant verder, dat het bouwen eener 6chuur in verband staat met de bestemming van deu grond, vermits eene steenplaat9 zonder schuur niet denkbaar is. Dit adres eerst heden namiddag ingekomen zijnde, wordt geren- voijeerd aan burgemeester en wethouders tot het doen vau rapport en voorstel. De Voorzitter brengt ter tafel de ingekomene verzoeken om ontslag iiit hunne betrekkiogen van: 1°. mej. F. C. J. Keizerals hulp-onderwijzeres op de fransche meisjesschool tegen 1 april e. k., uithoofde liarer zwakke gezondheid 2°. den heer C. Hofman als hulp onderwijzer op de fransche school voor jongens tegen 15 maart e. k, als zijnde benoemd tot hulp onderwijzer te Tholen, en 3°. dhr. W. Nagclkerke, als hulp onderwijzer op de opeubare school der 2e klasse, tegen 1 maart e. k.uithoofde zijner benoeming tot hulp-onderwijzer te Zwijndrecht. Welke verzoeken eervol worden toegestaan. Wordt gelezen een brief vau den hoofd-onderwijzer aan de opeu bare school der le klasse, den heer W. Swart, houdende kennisgeving van het ophanden vertrek vau zijnen hulp-onderwijzer D. A. A. de Neijn van Hoogwerff, die als milicien dit jaar zal worden opgeroepen, doch vermits het juiste tijdstip niet bekend is, kan door belangheb bende niet wel een geruimen tijd te voren ontslag worden gevraagd. Dewijl die oproeping waarschijnlijk in de maaud c.pril zal plaats hebbenacht de voorzitter het van belang dat er spoedig pogingen worden aangewend om hem tegen dien tijd te kunnen doen vervangen, cn stelt voor hem tegen den 1 mei aanstaande eervol te ontslaan als hulp-onderwijzer aan de openbare school van de le klasse en den heer schoolop iener uittenooJigentegen dien tijd oproeping vau sollitanten te doen. Waartoe wordt besloten. De Voorzitter herinnert de vergadering aan het gebeurde op den 5 Januarij 11. met het zoontje van W. H. Benjaminse, dat door het ijs was geznkt, en door den policie dienaar Jacobus Maartense, ten aanschouwen van eene talrijke menigtewaarvan niemand de redding op zich durfde nemen, na zich te water begeven te hebben, is op gehaald cn aan den wal gebragt, waar het nog eenige levensteekenen heelt gegeven., maar spoedig bezweken is. Burgemeester en wethouders hebben dit moedig en menschlievend gulrng met het grootste genoegen vernomen en het voornemen opgevat een openlijk blijk te geven van hunne tevredenheid over zijne han delwijze; waarom zij voorstellen om aan dien agent van policie, als blijk van erkentelijkheid voor het in deze verriatteeene gratificatie toetekenneu van 25,te betalen uit de onvoorziene uitgaven. Nog beslu.t de raad tot betaling uit de onvoorziene uitgaven van 62,50 aan, hft weeshuis, voor uitkeering van den meerderen op brengst der privaat-putten dan waarop bij de begruoting gerekend was. Dc Voorzitter legt over oen brief van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot verkoop van hoornen en het voormalig weeghuis, met berigt, dat de verkoop der boomen onzuiver heeft opgebragt 377,60, doch het hui9 in open bare veiling niet meer heeft opgebragt dan 555,hoezeer bij de begrooting op f 600,gerekend was, en daar zijn zoon kooper is van het hr.isverlaat hij de vergadering en verzoekt den heer van Kerkwijk de leiding op zich te nemen en te doen uitmaken of de voorloopige toewijzing wordt goedgekeurd voor de gebodene 555,—. Dc lieer van Kerkwijk deelt daarop mede, dat bij de veiling -al het mogelijke is gedaan om een hooge/ bod te hekomen, doch zonder vrucht; dat de toestand waarin dat gebouw zich bevindt, als in der tijd tot berging van de lantaarns nagenoeg geheel uitgebroken, veel zou vereischcu om liet bewoonbaar te maken en cr gceue meerdere opbrengst van te voorzien is. Waarom de raad besluit de toewijzing voor f 555,— goedtekenren. Wordt vervolgd.) BINNEMjANDSCHE BERIGTKN. Men \ir«kc:t dat de baron Stratenus ook zijn etrvo' ontslag gevraagd li i-fl als builengevvoon gezant cn gcvol- rnagligd rninisler van Nederland lij liet bof van llnnover. Naar wij vernemen boeit een verschil ntei zijne ambt- genooten, dal in den ministerraad zich heeft voorgedaan, aanleiding gegeven om zijn ontslag in le dier.en als minister van builenlandsclie zaken, ad interim Bij koninklijk besluit van 10 dezer is aan mr. J. A. ridder van der Heim van Duijvendijkeop zijo verzoek eervol ontslag verleend als commissaris des konings in de provineie Zuid Holland, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking aan Z. M. en den lande bewezen diensten, en is mr. J. Loudon benoemd tot commissaris der koning in dezelve provincie. Te Breda worden als candidalen voor bet lidmaatschap van de tweede kamer genoemd de heeren mr. D J M. f. Mulderlid der gedeputeerde stalen van Noord-Brabant mr. J. van Mierloregler in de arrond.-regtbank le Breda en de heer Guljé, fabriekant te Breda. Dc minister van binnenlandsclie zaken heeft de werken gegund die in verband staan met dc graving van het kanaal door dit eiland, vermeld in ons n°. 9, den '28 januarij jl. aanbesteed. Bij de stoomboot Slad Goesdie men hier gisteren had gewacht, had zich den vorigen dag bij het opstoomen ven Delfsllaven naar Rott rdam een ondergeschikt defect aan de machine voorgedaanwaardoor zij in de hervatting van de aangekondigde dienst was belet geworden. Bij liet best uur is lieden het berigt ontvangen, dat zij thans hersteldbij de proefvaart heeft voldaan en morgen alhier wordt verwacht. Gisteren avond wijdde de Zangvereenigiiig alhier, op eene haar waardige wijze, eene uitvoering aan de nagedachtenis van haren onvergetelijken directeur dr. H. B. van den Bosch. Was eene treurige' stemming te wachtende opkomst was toch zeer aanzienlijk en met genoegen zag men ook vereerders cn vrienden van den overledene voor deze gelegenheid van elders gekomen. Een diepe indruk toekende het .gelaat van allen die de zaal, nu in rouw gekleed, betraden en het gansche zang personeel in gelijk costuum aanschouwden, terwijl met wee moed menig oog op de ledige plaats van deszells leidsman rustte. Het programma, voor deze gelegenheid vastgesteld heeft zeker ieders tevredenheid verworven geopend met een Marche funèbrc van chopin voor pianomet het diepste gevoel door de zoo gunstig bekende dilettante voorgedragen, wier spel ook den overledene zoo menig genot vol uur had verschaftbewoog liet gemoed tot een stillen traan, terwijl hel .Selig sind die Todlen", uit spohr's, Lelüen Bingeniettegenstaande de aandoening van hel zangpersoncel gelukkig voorgedragen, tot de gedachte naar hooger spheren leidde. De rede van den voorzitter, zijne hulde aan Vim Den Bosch, zijne toespraak tot de vergadering en zijne mede leden, alles ademde een diep gevoel van het gemis en men mag vertrouwen, dat zijne ernstige woorden van op wekking tot voortgaande zainenwerking, den band mogen doen behoudenmet zoo veel liefdezorg en opoffering door den overledenen gelegd, lot een blijvend gedènktceken ter zijner eer. Zeker heeft die welsprekende taal hij allen menige droevige herinnering opgewekt en stemde men in met liet daarop door het mannenkoor voorgedragen lied van i' v winter, lm Aim der Liebe ruhl sichs wohl, Wohl auch im Schoos der Erde" u. s. w Met het Rei/uiein van mozart werd deze avond besloten onder de leiding van twee verdienstelijke leden, heeren dilletlanten en de dirigeerstok gevoerd door een hunner ook zoo menigmaal zijn leidsman, welk denkbeeld mogelijk bijdroeg lol den gelukkigen uitslag waardoor vele mocijelijk- Iteden werden overwonnen. Ter begeleiding, behalve door piano, had voor deze gele genheid ook een dillellant zijn welluidend seraphin-orgcl af gestaan dat door hem zelf bespeeld een heerlijk effect maakte en voor liet gevoel menige verhevene uitdrukking verhoogde. Wanneer men bij dit alles de diepste leregt genoemd doodelijkc stilte in aanmerking neemt die de korte oogen- blikken tustchen dc verschillende nummers kenmerkte en waarin zeker de gedachten ruime stof vonden zal men hel bestuur der Zangvcreeniging zeker dankbaar zijn voor het gelukkig denkbeeld aan den dierbren afgestorvenen nog eene dergelijke openlijke waardige hulde le hebben gebragt Ook Ds. VV, Eegeman predikant te Hierdon heeft voor het beroep n.iar Bieselmgo bedankt. f, I J Gisteren is aan den toren der in aanbouw zijnde nieuwe kerk te Wolphaarsdijk een bliksem-afleider aangehragt bestaande uit eeri 3" draads rood koperen kabel met dito spits met platina punt, geleverd door de heeren W.C.Pasteur Cf" te Botterdam. Bij de medcdeeling van dit berigt verzocht men ons tevens de verschillende kerk- en andere besturen het wen- sclielijke van dergelijken voorzorgs-roaatregel nogmaals indachtig te makenten einde voor den betrekkelijk geringen prijs van f 120, a 150,mogelijke onheilen te verhoeden. Met ingang van I januarij jl., zijn bevorderd tot werk bazen bij de calamiteuse polders: M Bal tot den lalen rang, B Breas tot den 2den, J Nieuwdorp en J Kooremans John., tpt den 3den, J Krijger, A. Bolier, J. Kooreman Jansi. en J Kolijn tot den 4den, A Krijger en J M. Koole tot deu 5dcD rang De 6e rang is, volgens Zr. M8. besluit van 24 november 1861 opgeheven. Men schrijft ons uit Kruiningen dat de leden van het liefhebberijtooneel, onder de spreuk iTol nut en vermaak liet plan hebben om a. s. woensdag 19 dezer, ten voordeele der diaconie armen aldaar weder een paar voorstellingen te geven in htt gemeentehuis bij H. C. Poley. Mogten zij bij vroegere dergelijke gelegenheid over liet algemeen zich in eene talrijke opkomst verheugen en de goedkeuring van het publiek ondervinden, zij hopen even eens te slagen, bij de voordragten van «De Roovers van Schiller of de verloting eener heerlijkheid" en «De deurwaarder Lustig, liedjesdichter; waartoe zij hunne beste pogingen zullen aanwenden om de spreuk Nul en vermaak te vereenigen. Uit Zaamslag wordt berigt, dat in dc vorige week des nachts in den paardenstal van P. landbouwer in die gemeente, van acht paarden de staarten tot den wortel zijn afgesneden. Bij arrest van den Hoogen Raadis gisteren verworpen het beroep in cassatie van den heer Verseveldt, door de regt- bank te Middelburg tot geldboete veroordeeld, ter zake van het door een onderwijzer op zijne school toelaten van kinde ren onder de 16 jaren, zonder dat gebleken is, dal zij de kinderziekte hadden gehad of behoorlijk gevaccineerd waren. Men berigt uit Breskens: Als een waarschuwend voorbeeld voor gemeenteraadsleden, strekke het volgende schadelijke voorval In den loop van hèt jaar 1861 is door den burgemeester der gemeente Breskensbij herhalingook in openbare raadsvergaderingen, gewezen op hel vele geld, dat zoo on gebruikt in de kas van den gemeente-ontvanger lag, en op het veelzijdige voordeel en nut, dat daarvan voor de gemeente kon gelrokken worden. Dan, hoe velerlei voorstellen daartoe door den burgemeester aan den raad worden voorges'eld hoe duidelijk dat hij in zijne toelichting liet blijkendat hij gevaar voor verlies vreesde, de raad verwierp al zijne voorstellen, en het geld bleef alles in kas Op den 21 januarij II., een paar uren vóór die kas van den ontvanger door burgemeester en wethouders eens moest nagezien worden, hing de ontvanger aan een touw in zijne eigene schuur op reeds dood en koud. Zijne kas werd opgemaakt, cr moest p. in. f 1900 in kas zijn en er was slechts ruim f 200 in te vinden. Vrij is die burgemeester aan dat aanzienlijk tekortvrij aan de aanleiding van den hoogst vermoedelijken zelfmoord. Hadden de raadsleden zijnen raad opgevolgd, liet tekort zou niet hebben kunnen plaats hebben, cn het leven van deu ontvanger ware hoogstwaarschijnlijk behouden geworden. Nu circuleert er een adres in de gemeenle gerigt aan heeren gedeputeerde staten, inhoudende het verzoek dat dc gemeenteraadsleden van Breskens cn niet de gansche ge meente dat aanzienlijk tekort in de kas zullen dekken Moge deze daadzaak anderen tol bedachtzaamheid cn goed ovzrleg leiden. Te Ottcrsum (Limburg) heeft dezer dagen een treffend ongeval plaats gehad. Drie kinderen, knapen van 10 a 1 3 jaren, kwamen uit de sclnol en gingen een onder water staand weiland voorhij Op dat water dreven eenige wor telen zij namen en aten die; liet bleekcn later exemplaren van de daar le lande, alsook in Noord-Rtabant niet zeld zaam voorkomende walerscheerling le wezen, een der zwaarste onder de onbereide vergiften. Weinige uren later hadden i twee der knapen onder de vrressclijksic krampen liet leve» met den dood verwisseld. De toestand van den overblijvende geeft hoop op herstelhoewel die nog zeer zorgelijk is-.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1