,M 11. 1802. 4f)1 Jaargang. Donderdag 6 Februarij. «snit: COURANT, i A. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1-13 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEHEN&MAK1NG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend Dat de gemeente-raad in zijne vergadering van den 5 dezer, tol VROEDVROUW dezer GEMEENTE in plaats van wijlen Mejufvrouw Maria Arentz, wed. Plankeel heeft benoemd Mejufvrouw Tanna Cornelia Vertregt stads vroedvrouw te Zuil-Rommeldoch zich bevindende binnen deze gemeente en dat de benoemde hare function dadelijk heeft aanvaard. Op dat dit algemeen bekend zijzal deze worden afge kondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gogs, (|en 6 februarij f862. Burgemeester en wethouders voornoemd M, P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II G. PILAAR. BIHNENLANDSCHE BERIGTEN. De Staats Courant bevat een regerings telegram, gedag- teckend Buitenzorg 30 december. Hel luidtDe keizer van Solo is overleden. De proclamatie van zijn opvolger heeft in gereg Ide orde plaats gehad. Overstroomingen in Bagalen. Voor liet overige niets meer. Eene bij de Bataviasche Handelsvereeniging ontvangen dépêche luidt: Op Java is het rustig. In het Bandjermassingsche heell de staat van zaken geene verandering ondergaan. De vice- adnnraal Vogelpool is den 16 december per Ardjoeno naar Nedeiland vertrokken. Bij de tweede kamer der staten-generaql is ingekomen een ontwerp van wet, houdende nadere regeling van het gebruik van bet koloniaal batig slot van 1859, niet eerie toelich tende memorie. Gisteren hield de gemeente-raad eene openbare vergadering, de eerste in dit jaar, waarin de voorzitter waardige buide bragt aan de overledene raadsleden van den Bosch en Hocharl. Overigens bestond het voornaamste behandelde hierin dat tot vroedvrouw benoemd is mejufvrouw T. C Vertregt thans vroedvrouw te Zall-Bommcl dat de kamer van koophandel blijft opgeheven; (dit besluit is liet gevolg der staking van, stemmen), dal al de hulp-onderwijzers eervol zijn ontslagen; en dot de raad geweigerd beeft te vuldoen aim lipt verzoek van de bongo regering, tot- in-trekking van de bekende besluiten betrekkelijk het sas- en havengeld -— eindelijk dat besloten is tot het w gruimen der ganzenpoort met annex pakhuis van den lieer G. van der lloelt Retgcwoon verslag deelen wij in een volgend nummer mede. Op a. s. woensdag 26 februarij, zal in ploais van wijlen den heer R D. van den Boschde verkiezing plaats heb ben voor een lid van den gemeenteraad alhier. Naar wij vernemen- wordt sedert ons laatste berigt ge regeld voortgegaan met de opmetingen voor de spoorwegbaan; en zijn wij wel onderrigt dan is men met de onteigening der gronden voor liet veidcr te graven kanaal geheel of met kleine uitzondering geslaagd. Onder deze zijn een a twee pcrceelen begrepen, die van den beginne af bezwaren opleverden Blijkens achterstaande afvaarl-uren zal de stoomboot «Stad Coest a. s. woensdag 12 dezer, 's morgens ten 5 ure, de dienst van Rotterdam naar Goes hervatten en verder volgens de lijstjes dezelve geregeld voorlzelten. Verleden dingsdag opende dr. S. Piccardt zijne voor lezingen en wees ons op een viertal beroemde Gbescnaren nit de 16e eeuw. In de le plaats behandelde hij Jasper Barse, die tot verspreiding van het Evangelie ouder de heidenen zoo zeer heeft bijgedragen. De tweede belangrijke beschouwing betrof onzen- algemeen bekenden Jacob Valcheeen staatsman bij uilnejrienhcid tevens een der grondleggers van de tegenwoordige liandel- iii atschapfij;waarna bij liet leven van twee beroemde reglsgcleerden Johannes Ramus en Joachim Polilas beschreef, welke laatste, vooral door do veel omvallende kennis in verschillende vakken, zoo zeer beeft uitgemunt. De voordragl was als gewoonlijk hoogst boeijrnd, de voorstelling leerzaam en de wijze van uildinkking sierlijk, wij zouden haast zeggen onverbeterlijkzoodat met ver langen dan ook eene volgende lezing wordt vei beid. Bij gelegenheid zijner 60ste verjaring, ontving gisteren de verdienstelijke directeur der muzikale afdeelingvan Jacola van Begerennamens zijne leerlingen en andere leden een rijk geschenk tot aandenken en bragt bet corps hem des avonds eene senerade bij fakkellicht, dat jong en oud op de been bragt. Getroffen over dit bewijs van vriendschap en achting viel bun een gul onthaal te beurt en was men onderling eenige oogenblikken zamen, om als bij vernieuwing elkander op te wekken om niet lust en ijver de studiën voort te zetten die reeds verschillende blijken dragen van goede vruchten le hebben geleverd. B.j den kerkeraad der llerv. gemeente te Wemeldinge is liet berigl ontvangendat de beer A. P. A du Cloux, predikant te 's Grcvelrfuin-K.'ipellc, voor het beroep naar die gemeente heeft bedankt. Sinds Z.WEervv. ter zijner tegenwoordige standplaats in 1857 bevestigd werd, was dit het lwee-en-tvvintigste beroep. Eergisteren is een gebouw aan den postweg naar Yerseke afgebrandliet was naar wij vernemen in de Zeeuwsche maatschappij verzekerd voor 300. Aanvankelijk werd de eigenaar M 11. verdacht gehouden en heeft de justitie een onderzoek in loco gedaan, waaruit in verband met de assurantie-som niets van kwaadwilligheid schijnt gebleken De brand zou volgens hel zeggen der bewoners, hetgeen door andere personen bevestigd is, ontstaan zijn door het stoken van den oven waardoor eenige vonken op het rieten dak zijn gevallen cu door den wind aangeblazen. Men verneemt dit kapt. Jardens van bet corps ingenieurs, mineurs en sappeursin. garnizoen te Helder, is benoemd tot eerstaanwezende ingenieur le Neuzen. Den f mei aanstaande zal het le balaillon van bet 2e regeinent inlanlerier la Neuzen met de te Bath ge vestigde compagaÊl naar. Ylissjngen vertrekken. In den jare 1860 werd door den minister van binrien- landsche zaken een raad van den waterstaat benoemd, aan vvien opgedragen weid bet beantwoorden van onderscheidene viagen, in verband staande melde wijze waarop de onder- zeesche oevers op de meest bedreigde pnnten der calami- leusc polders beiiooren te worden beveiligd. Op 30 Oct. jl. heeft die raad (aan welks hoofd de heer Conrad is ge plaatst) verslag uitgebragt. Daarin wordt hulde gebragt aan de vroegere werken tot de Zeeuwsche oeververdediging, welke ondanks minder toereikende fondsen of ongunstige staalkun dige omstandigheden moesten worden lot stand gebragt. De voornaamste der bedreigde oevervakken zijn eenige aan de Westerschelide, linkeroever, o. a, aan de noordelijke be dijking van hel polder-arrondissement Axel, de calamiteuse polder Oud- en Jong-Breskensid., regteroever, de calami teuse polder Borselenaan de Oostcrschelde linkeroever, de calaimtense polders Wilhelmina en Oost-Bcvelandmet de vrije polders Breede Watering boven en beneden Leendert, de noordelijke oever van Abrahams benedenwaarts; Noord- Beveland bevattende de calamiteuse polders Oud-Noord- Rev eland, Nicuw-Noord-Beveland en VIiele, met de vrije polders Thoorn en Sophia; aan dén regteroever. Het zui delijk oevervak van den calamileusen polder Schouwenbe vattende de districten Borrendamme, Flaauwers en Koude- keike, met den polder Burgli en Westland; Zijpe en Mastgat, regteroever, de calamiteuse polder Bruinisse; Keeten, linker oever; do calamiteuse polder Stavenisse. Yooils worden nog andere door den slroom, ofschoon in mindere mate aangevallen polders, enz. opgegeven. Daarna worden vermeld de onderscheiden stelsels van verdediging en liet stelsel van inlaagdijken veroordeeld, dat zoo zwak wasdat in een menschenleeltijd drie achterlig gende inlaagdijken werden gelegd en weder verlaten. Dat oude stelsel bestond dus uit bel zoo goed als onverdedigd laten van de aangevallen ocvervakken met landwaardsche terugtrekking door liet maken van slaper- of inlaaidijkeii. liet verkeerde hiervan werd sinds lang ingezien en men heeft hel stelsel dus ook opgegeven. Men beeft zich echter ook al vroegtijdig op den aanleg van hoofden en dammen toe gelegd, ook dit stelsel werd door deskundigen veroordeeld. Eigenlijk gezegde zinkwerken uit platte stukken bestaande, schijnen in vorige eeuwen weinig uitgevoerd te zijn. Men heelt bevonden, dat In de eerste helft der vorige eeuw do eerste bezinkingcn gedaan zijn De nadeelen van de zink stokken worden in het licht gesteld; men heeft er door steen- sloiling rn belasting niet scliorgrond in trachten te voorzien. De booh) ingenieur run Diggelen heeft in 1859 voor enkele lievig aangevallen ocvervlakten de toepassing van liet stelsel van sliojiiilciiliiig voorgesteld De commissie gaal nu in de I ijz.uiderhei'.i-i) na. welke de uilkog sti-n zijn gewersl v.m de verschillende stelsels, in de onderscheidene oevervlakken aangewendmet toelichting door verschillende kaarten. liet eindoordeel van den raad strekt tot ondcrzeesclie oeverbezettiog in Zeeland om dit tot een volledig stelsel le brengen, wordt z. i eene som van vier millioenen ge vorderd, overgeslagen over een tijdperk van lien of vijftien jareu, gemiddeld kan men dus rekenen dat eene som van drie tonnen 'sjaars vereischt zal worden. Mogt dit gemid deld bedrag worden toegestaandan zouden de Zeeuwsche oevers niet slechts eene betere toekomst tegengaan, maar ook de onderhoudskosten der tot stand gebragle oeverver dediging zich later tot de naar evenredigheid geringe soin van een ton per jaar bepalen. De raad geeft voorts de middelen op tot strandverbetering in Zeeland, welke ofschoon van anderen aard dan de onderzeesche werken, niettemin van het hoogste belang is voor het behoud van Zeeuwsche kusten. Eindelijk wordt aanbevolen het doen van peilingen, zijnde hel voornaamste middel tot onderzoek van de werking der stroomen op de onderzeesche oevers. Uit Ileerenveen wordt gemeld dat de lieer J Benoist aldaar een nieuwen druk-telegraaf-toestel heeft uitgevonden, dien hij hoeft doen vervaardigen en waarin alles zoodanig is vereenvoudigd, dat voor de wekkerij en het heen en terug- seinen slechts één toestel en ééne batterij op elk kantoor en één geleidingdraad zou zijn benoodigd en men op die letter, welke men verkiest, slechts behoeft te drukken, om haar onmiddellijk op een ander station duidelijk op papier gedrukt le zien staan. De heer Busken Huet heeft verl zondag eene godsdienst oefening in de concertzaal te Haarlem gehouden, waartoe eene talrijke menigte vooral van notabele ingezetenen was opgekomen, I zoodat men denkt dat spoedig dit locaal te klein zal zijn. Het schijnt overigens volstrekt niet de bedoeling van den heer Huet om eene afgescheiden gemeente te vormen en daartoe de door hem le leiden godsdienstoefeningen door de bevoegde kerkelijke autoriteit zal laten legaliseren. Dezer dagen hadden in Noord-Brabant een paar aller fijnste opligterijen plaats. Een welgekleed heereen schoenwinkel binnentredende legt voorzigtigheidshalve zijn gouden horologie op de toon bank om de laarzen te passen. Plotseling roept de winkelier: «Mijnheer, daar loopt iemand met uw horologie weg!" «Met mijn horologie?" roept de kooper verschrikt, (en trekt intusschcn de tweede laars aan), wacht dien schurk zal ik krijgen jen liep wat hij loopen kon. De winkelier bc-liicld voor een paar nieuwe laarzeneen paar schoenen zonder zooien. De vrouw van een polderwerker, komt bij een kruidenier om enkele ponden gort en verzocht die in eene kruik of vaas die zij in haar voorschoot hieldzoogenaamd ont het overgestortte niet te doen verloren gaan. Hare hand onder de schort houdende werd de kruik gevuld; zette haar daarna op de toonbank met verzoek die even te mogen laten staan om nog in de buurt eene boodschap te doen. Die bood schap duurde den winkelier lang, de kruik begon hem in den weg te staan, hij zou ze verzetten; liet kwam hem daarbij voor dat ze zeer ligt was en ook bij onderzoek ontbrak de bodem en was de inhoud in de schort beland. In zich zeiven lagchendealdus te zijn beet genomen belooft hij dezelfde vrouw in plaats van 5 nog 10 pond, lot heden schijnt zijne slimme partij' daaraan evenwel geen gevolg te hebben gegeven- In de provincie Friesland heeft men thans nagebaan, dat aldaar dezen winter, hoe kort het ijsvermaak ook nog slechts duurde, het ijs aan 26 personen door verdrinking het leven heeft gekost. Als eene zeldzaamheid is opgemerkt, d.il in de gemeente Wijnandsradc (Limburg), in den staats-alinauak van 1862 voorkomt de heer P. J I' Ortge, burgemeester; IV. I' Orlye, wethouder; P. J. I'Ortge, secretaris en C. H l' Orlye, ge meente-ontvanger. BÜITENLANDSCIIE BF.RIGTEN. AMERIKA. l'it Nevv-York wo.dt liet berigt ccnef' nieuwe door de noordelijken behaalde overwinning in Kentucky bevestigd, liet gevecht heelt van 's morgens 0 lire tot 's avonds ge duurd. De zuidelijken zijn lot d.n lerngtogl genoodzaakt 'geworden, liet verlies aan beide zijden is zeer groot.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1