JW 10. 4*>l Jaargang. Maandag 3 February. GEIfêEENTE-R&AD TE GOES, PUBLICATIE. \E1J\Y1LL1GER BIJ DE LAND- OF ZEEMAGT mmm COllANT, Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. I Gewone advertentiën worden a 20 ct. de Tegel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING VAN' DEN ten raadhuize aldaar OP WOENSDAG DEN 5 FEBRUARIJ 180*2 des namiddags ten 7 ('re. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Berigt overlijden van de raadsleden, de heeren van den Bosch en Hochart, benevens de vroedvrouw, en voor stel lol dadelijke vervanging van laatstgemelde. 2, Beslissing omtrent de kamer van koophandel. 31 Verantwoording der leenbank 1861. 4. Idem helleer gildenfondsen. 5. Verzoek koren-molenaais om vermindering van hunne cijns. 6. Idem van den heer 1. J. van den Broeke om afkoop crfpachtregt. 7. Verzoeken om oftlslag door de hulp-onderwijzeres op de fransche school voor meisjes en door de hulp onderwijzers op de fransche'school voor jongensen de 2e openbare school. 8. Voorstel tof onvoorziene uitgaven. 9. Rapport verkoop weeghuis. IU. Bezwaar tegen de raadsbesluiten betrekkelijk sas- en havengeld. Mededeeling van ingekomen slukken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17 december 1861. (Staalsblad n°. 127). Gelet op de art. 1 I en volgende van de wel op de nationale militie van den I 9 augustus 1861 (Staatsblad n°. 72). Roepen hij deze op al degenen die genegen zijn om als voor het contingent dezer gemeente optetreden, om zich daarloe in den loop dezer ma ind, lusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 ure ter gemeente-secretarie aantegeven, waartoe door het gemeente-bestuur 25,als premie voor ieder ii an wordt uitgeloofd welke premie dadelijk na de goed keuring door den militieraad kan worden ontvangen Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam ge maakt (lat zij die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, ingezeten, ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,56 cl lang, ten minsle 19 en ten hoogste 35 jaren ond, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbende tol hel volbrengen van hel 40ste jaar kunnen worden toegelaten; zij moeten voorts lot op hel tijdstip der optreding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleidterwijl de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente in welke zij ingeschreven zijn, ten ware zij geene verpliglingen ten aanzien der militie meer- te vervollen hebben. De door de vrijwilligers overteleggen stukken zijn 1u. een getuigschrift van den burgemeester der woonplaats, tot algifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op vrij lag den 28 dezer, des namiddags ten een ure 2». het bewijs van aan de verpliglingen len aanzien der militie voldaan Ie hebben 3°. voor gediend hebbende personen: het bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4°. voor minderjarigen een bewijs van toestemming van hunnen vader of voogd. Gedaan te Goes, I februarij I8G2. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H G. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In ons vorig no. van jl donderdag deelden wij een te legram uit 's IJago medewaarin kortclijk de zamenstelling van het nieuwe ministerie werd aangegeven. In de Staats courant van zaturdag daaropvolgende leest men: Bij besluit van heden gcdagleckend heeft Zijne Majesteit goedgevonden aan den heer mr. S. baron van Heemstra, op het door hem daarloe gedaan verzoekeen eervol ontslag te vcrlee- nen als minister van binncnlandscho zakenmet ingang van qen I februarij 1862onder dankbetuiging voor do vele aan Z. M.-en den lande bewezene gevviglige diensten; met het voorschreven tijdstip tot mini.-tir van binnenland- sclic zaken te benoemen den beer mr. J R. Thorbecke, lid van de tweede kamer der stalen-generaal met liet voormeld tijdstip den beer mr. S. baron van Heemstra te benoemen tol minister van staat. Bij een ander besluit, van dezelfde dagleckening beeft Zijne Majesteit goedgevonden: I het verzoek van jltr. IV. J. C ridder Huyssen van Kallendijke, om ontslag als minister van marine, niet aan te nemen 2°. met ingang van den Isten februarij 1862, op hot daailoe door bon gedaan verzoek, eervol ontslag te ver teenen aan. jhr, mr. J. G. 11. van Tets van Goudriaan, als minis ter van fmantiên aan mr'. M. P 11. Sirensals minister voor de zaken der) Roomsch-Katholijke Eeredienst, tevens tijdelijk belast met de waarneming van het departement van buitenland- sclte* zaken aan jhr, E. A 0. de Cisembroodals minister van oorlog; aan mr. M II Codefroials minister van justitie; aan mr. J. Loudon, als minister van koloniën; onder dankbetuiging voor de vele door hen aan Zijne Majesteit en den lande bewezene gewigtige diensten 3°. met ingang van den lsten februarij 1862, te be noemen tol minister van finanlien, den heer G. H. Belz, lid van de tweede kamer der stalen-generaal tot minister van oorlog, den heer J. W. Blanken, ko lonel der ai liberie, direclenr der artillerie-, stapel- en con- slruclic-magazijnen 1c Delft; lot minister van justitie, den heer mr. N. Olivier, lid van de tweede kamer dor stalen-generaal lot minister van koloniën, den heer G. 11. Uhlenbeck oosl-indisch hoofdambtenaar, laatstelijk directeur der bur gerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indie; 4°. de lijdelijke waarneming van het departement van buitenlandsche zaken op te dragen aan jhr. mr. A. J. L. baron Slralenus, buitengevyoon gezant en gevolmagligd mi nister bij liet hof van Hannover en bij de Hanzesteden 5°. mede niet aan te nemen liet verzoek van den hoer mr. J. A. Jolles, minister voor de zaken der Hervormde en andere eeredienstenen hem te belasten met het beheer van het lijdelijk in sland gehouden departement voor de zaken der hervormde en andere eerediensten; 6°. te benoemen tot minister voor het beheer van het tijdelijk in stand gehouden departement voor de zaken der Roomsch-Katholijke Eeredienst, den heermr. K. A. Meeussen, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Be nieuwe ministers hebben na eedsaflegging in handen des Konings, den lslen dezer de portefeuilles van de ver schillende departementen aanvaard. De verkiezing die ten gevolge van bovenstaande zamen stelling voor leden van de tweede kamer der staten-generaal moet plaats hebbenn.l. twee in het hoofd-kiesdistrict Rotterdameen te Deventer en een te Bredais bepaald op 25 februarij a. s en zoo noodig de herslemming op 11 maart e. k. In 1861 zijn in deze gemeente geboren 138 m. 128 vr., zamen 266; waarvan 3 m.8 vr. onecht; hieronder waren 3 tweelinggeboorlen. Levenloos zijn aangegeven 5 m.6 vr. Zamen 11 waarvan I in onecht. Overleden zijn 86 m., 80 vr., zamen 166; daaronder waren 60 m. en 45 vr, ongehuwd. 19 m., 21 vr., 7 weduwn. en 14 weduwen. Er zijn 50 huwelijken voltrokken echtscheidingen hadden geen plaats. In de gemeente hebben zich gevestigd 171 m., 198 vr zamen 369 en zijn vertrokken 260 m.213 vr. zamen 473. De bevolking verminderde met 13 zielen en bedroeg den 31 december II, 2692 m 3102 vr te zamen 5794, die zijn verdeeld als volgt: M a n n e I ij k Ongeh. beneden 18 jaar 1114. Boven de 18 jaar 482. Mannen 997. Weduwnaars 99 Vrouwelijk. Ongeil beneden 15 jaar 958. Boven de de 15 jaar 889. Vrouwen 1002. Weduwen 253. Ten opzigte der godsdienstige scclen bestond zij uit: 4188 ned. Iierv.2 waalsch herv.1 episcopaalsch17 ev. luthers, 5 doopsgezind, 359 chr. afgescheiden, 1160 r. katli., 49 ned. israelilcn; lot geen kerkgenootschap be- hoorende, 13. Verleden vrijdag hield de verceuigiitg «Aurora," onder de kenspreuk Elk naar zijne krachten" hare eerste open bare opvoering in liet Slot Ostende waartoe eene zaal nef en zeer doelmatig was ingerigt Bleek uit eene zeer talrijke opkomst de belangstelling,do herhaalde bewijzen, van tóe- juiching pleitten niet minder voor de goedkeuringvdie/de verschillende sprekers mogten ondervinden. Wij twijfelen niet of deze gunstig geslaagde proef zal aanmoedigen om den ingeslagen weg te volgen, zij voorspelt gelukkige beoefenaren der uiterlijke welsprekendheid. Naar wij van goederhand vernemen zullen de werkzaam heden aan de herstellingen der stoomboot a de Stad Goes", in deze week ten einde loopen zoodat er gegronde hoop beslaatdat de boot in het begin der volgende week de dienst zal hervatten. Even als vroeger uit Zierikzeewordt thans ook uit" Middelburg berigt, dat, begunstigd door den donker, bij verschillende ingezetenen waar de deuren niet voldoende ge sloten zijn kleine diefstallen werden gepleegd. Men zegt dat ook hier op dergelijke wijze reeds het een of ander zou ontvreemd zijn doch staan niet voor de waarheid in, in alle gevallen is eene kleine waarschuwing niet overbodig. Verschillende malen werd vroeger in dit blad de on billijke plaatsing van het tolhek in den Wilhelminapoïder besproken; zeker ten genoegen van velen onzer ingezetenen ziet men thans in dit bezwaar te gemoet gekomen zijnde het hek verplaatst naar den ingang van den weg naar het Catscheveer en alzoo het Sas van Goes langs den gewonen weg zonder dergelijk oponthoud te bereiken. Ook uit Zierikzee berigt mendat verl. woensdag in de gewone vergadering der zangvereeniging gedacht is aan het overlijden van dr. R. B. van den Bosch. Op treffende wijze sprak de directeur dhr. C Eisnervóór de pauze over het grootezijns inziens onherstelbaar verliesdat de gcheele provincie Zeeland op het gebied van wetenschap en kunst, meer bepaald de toonkunsthad ondervonden. Den overledenen konde geene betere nagedachtenis worden ge wijd dan door met vasten tred het ernstige voetspoor door hem afgebakend, te volgen, daardoor handelende in zijnen geest en ter wille der kunstdie hij innig lief had en voor welke hij in zijn leven zooveel had gedaan. Uit s Hage meldt men van den 1 februarij. Heden werden alhier in eene algemeene vergadering van deelnemers, gehouden in het locaal Diligentiadefinitief vastgesteld de statuten der Nederlandsche Indische Kaloen Maatschappij en dien tengevolge bevestigd de benoeming van dr. J. J. van Limburg Brouwer, tot directeur dor onderneming in Ne- deriandsch Indien, alsmede benoemd tot commissarissen, uit makende het bestuur in Nederland, de heeren Fransen van de Putte en Besier te Rotterdam, benevens de heeren Boeke en de Clercq te Amsterdam, welk bestuur daarna tot voor zitter verkoos de heeren Fransen van de Putte en tot secretaris den heer Besier. Deze geconsumeerde maatschappij stelt zich ten doel het bevorderen van uitbreiding en ver betering der katoen cultuur in Ned. Indien en het bijdragen tot de vestiging eener katoenmarkt in Nederland. Het is Ie hopen dat dit dubbele doel moge bereikt worden en daardoor de vele bemoeijingen worden bekroond, welke de oprigters zich hebben gegeven om deze zoo hoogst belangrijke zaak in het leven te roepen, Men verneemt dat aan 150 werklieden van 's Rijks ma rine-werf te Vlissingen, in de keus is gegeven om met 1 maart naar eene andere werf te worden overgeplaatst of ontslagen. 'A BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. De speelbank van Homburg heeft alweder een mensehen- leven gekost! Deze, een etigelschman, die bij de bank een aanmerkelijk verlies had geledenheeft door vergif een einde aan zijn leven gemaakt, en is nu reeds het vierde offer in dit naauwelijks begonnen jaar. In Rusland is in dit jaar de winlrr buitengewoon streng. Geen dag gaat er voorbij of men vindt menschen langs den weg bevroren. In de vorige week o. a. hield op de Newa eene overdekte, met twee paarden bespannen slede stilwelker voerman en drie zich daarin bevindende reizigers van koude omgekomen waren. De slede kwam over hel ijs van Kroonstad! en het instinct der paarden had deze den hun bekenden weg doen volgen, nadat do leidsels aan de verstijfde hand van den voet man ontvallen waren. Uit Pilsen in Roliemen woidt het volgrndc gemrld

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1