J\9. 49 Jaargang. Donderdag 30 Jannarij. BEKENDMAKING. PUBLICATIE. BEKENDMAKING. fiOËSSCHË COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prjjp.per kwartaal is f ^,75, franco per post, f.1,,90. De inzending van advertentiën móet geschieden vóór drie ureü des namiddags. Qewone; advertentiën wordend». 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels sk t 1,20 behalve het zegelregt. f PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij d- zo ter kennis van een ieder die bel aangaat: Dat het KOUIER van den UOOFDELUKEN OMSLAG voor deze gemeente, volgens besluit van den gemeente-raad van den 10 maart 1855, gewijzigd bij raadsbesluit van den I november daaraanvolgends, goedgekeurd bij koninklijke besluiten van den I 8 april en 1 4 december des/elfden jaars. no. 66 en 75, over bet loopende jaar, ter voldoening aan hel bepaalde bij art 26.5 der gemeente-wet, door hen voor- 1 lo.opig vastgesteld, van Ifejen af tot en met zaturdag den 15 februari) aanstaapdp, j[an des voormiddags negen tot des namiddags twee ure, van iedqrpu werkdag, ter secretarie ter visie zal liggenten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne, reclames gedurende die dag?n, op ongozegeld papiep, bij bql gemeentebestuur iu te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 3D jatmarij 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M P. BLAAÜREKN. De Secretaris, II. C PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, roepen een iegelijk op, welke van die gemeente over het al'gelpopen jaar 1861 iets te vorderen heeft, wegens gedane WERKZAAMHEDEN, LEVERANTIEN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan vóór hel einde der maand februarij aanstaandebij hen in te dienenzullende diegenewelke verzuimen mogt hieraan te voldoen, zich zeiven de' onaan genaamheden te wijten hebben, daaruit voortvlocijende. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 30 januarij 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H qPlLAA.R. De BURGEMEESTER van GOÈS, gelet op de 2de alinea van art 7 der wet van den 4 julij 1850 (staatsblad n". 37). tot regeling van het hIESIIECT en de benoeming van afge vaardigden ter EERSdE en TWEEDE KAMER der STATEN- GÉNÉRAAL, nooijigt de ingezetenen dezer gemeente uit, omindien zij elders in de directe belastingen zijn aange slagen, daarvan vóór den 15 februarij eerstkomende ter secretarie der gemeente te d 'en blijken. Gedaan te Goes, ite.ii 30 januarij I8C2. De Burgemeester voornoemd, MP BLAAUBEEN. BIIYNENLARDSCHE BEBIGTEN. Omtrent de z.mienstelling van het ministerie, ontvingen wij heden namiddag l:et volgende telegram Binnenlandsehe zaken Thorbecke Financiën Belz Jus titie, Olivier. Koloniën, Uhlcnbeck. Hervormde Eeredienst, jolles. Katholieke Eeredienst, Meeussen, Marine, Huijssen van Kallendijkc. Oorlog, kolonel Blanken Ruilenlandsche zaken, (tijdelijk, in afwachting komst definitieven) Stratcnus Ned. minister resident te Hrnnover. Verleden dingsdag is te 's Gravenhage door de commissie voor deslaals-spoorw egen onder nadere goedkeuring aanbesteed 1°. Het bouwen van eene steenen suatie-sluis met bijbe- hoorende werken voor de Bieede watering bewesten Verseke, nabij Ilansweerd, waarvoor ingekomen waren elf inschrijvings-biljolten. Dit perceel werd afgemijnd door dhr. van Spanje te Sliedreclit, voor 41,000, 2®. Het maken van twee waterleidingen met bijbehoorende werken over de, Brcedc watering bewesten Yerseke gemeente Schore, en het leggen van een ijzeren duiker door den Kruiningschen zanddijk. Hiervoor waren 9 bijjolten ingekomen, zijnde afgemijnd door den Ifccr G. Dekker te Sliedrecht, voor f 1 6,800, 3° liet gedeeltelijk graven van het kanaal door dit eiland, waarvoor ingekomen zijn 10 biljetten onk door den lieer Dekker voornoemd afgemijnd voor238,000, Naar wij vernemen is men gisteren begonnen dc op- metingen voor de spoorvvegbaan op nieuw voortlczelton. jsuvj .2. vjv-, -• zvajk ft tl Onze stad heeft op nieuw een verlies geleden door den dood van den beer P. A. Hoehart Sr. Ofschoon door een langdurig ziekbed van zijnen werkkring en van de maat schappij als verwijderd, doet zich toch zijn verlies gevoelen ook builen deu kring zijner betrekkingen. Ho chart was een wetenschappelijk man, die onder zijne kunstgenooten om zijne meer dan gewone bekwaamheden hoog stond aangeschreven en zijne konnis dienstbaar maakte aan de belangen der menschfjeid. Als burger onderscli'efdde hij zich reeds in vrocgcren tiji), toen hij aan bét hoofd stond ónzer scbuttei ij en later hielp hij als lid van den gemeente-raad veel goells lot stand brengen. Maai1 vooral wordt Item hulde gebragt van wege zijn edel karakterwaarom hij geëerd en geliefd was bij allen die hem kenden. Velen betreuren daarom liet verlies van een opregt en trouw vriend. Menigeen mist in hem eenen raadgever en vkfelüóener, en de gemeente bewaart gaarne de nagedachtenis van eenen medeburger, die kundig, ijverig en braaf, de maatschappij waarin hij werkte tol eer verstrekte. Verleden maandag avond werd op eene gewone bijeen komst der zangvereeniging: «Tof Oefening en Uitspanning te Middelburg, op gepaste wijze hulde gebragt aan de nage dachtenis van dhr. R. R. van den Bosch. Voor den aanvang der pause sprak dhr. Ceulen, als directeur, eenige hai lelijke woorden om in berinnering te brengen hoeveel de waardige overledene tot bevordering der toonkunst in dit gewest beeft bijgedragen. Daarop werd door de mannenstemmen hel Grabgesang van Lindpaintner uftgevóer'd, waarvan 4e woor den op het treurig verlies zoo zeer van toepassing zijn. {M. Cl.) Naar men ons bcrigt beeft heden morgen om 4 ure de stoomboot van Middelburg op Rotterdam hare dienst aanvaardzoodat men hoopt spoedig de communicatie met Holland hersteld te zien. Door den kerkeraad te Bieselinge is, in verceniging met de gpquaiificeerden van ambachlsheerenop nieuw eene beroeping uilgebragt. Aki eenparige stemmen is beroepen tot herder en leeraar ds. II. VV. Eigeman, pred. te Hierden. Met den beroepene waren op bet drietal geplaatst de HH P. F. C. van Lingen en 1. A. B. Lambert. Wij vernemen dat in de maanden december en januarij jl.bij verschillende koninklijke besluiten in 140 gemeenten der protcstantsclic kerède tracleméiifen der minstbezoldigde predikanten in meerdere of mindere mate zijn verhoogd. I'."HI -0 (f). 's grj Door den raad der gemeente Leeuwarden is besloten eene som van f 100,beschikbaar te stellen, lot het uitloven van premien van f 25 aan de ingezetenen, die bij de in de volgende maand daartoe open te stellen gelegenheid, vrijwillig dienst nemen bij de nationale militie, oin te strekken in mindering van het in het volgende jaar door deze gemeente te leveren kontingent. Den 27 dezer is bij den Hoogen raad behandeld het beroep in cassatie van dhr H. Verseveldt, hoofd-onderwijzer eencr bijzondere school te Middelburg, door de reglbank aldaar, bij vonnis van 20 nov 1861, veroordeeld tot eene geldboete van f 3, ter zake van het door een onderwijzer op zijne school toelaten van kinderen onder de 16 jaren zonder dal gebleken is, dat zij de kinderziekte hadden gehad of behoorlijk waren gevaccineerd Door den advocaat-gene raal Romer is geconcludeerd lot verwerping van het beroep. Uitspraak 11 februarij. "WGFrAp,D;-if 4, J In den Times leest menAlgemeen^ wenscht men dat Engeland zich van alle inmenging in den-strijd iussehen het noorden en hét zuiden moge kannen onthouden zonder onbehoorlijke weigering der medewerkingwelke dé wereld in bet aandringen op de instandhouding des vólkenregts van ons mag vorderen. Doch tevens begint men (wettigt enkel ten gevolge vao opzettelijk verspreide geruchten) meer en meer te gelooven, dat bet fransche gouvernement bet ongenoegzame van de blokkade der zuidelijke havens ai te onwedersprekelij'k gebleken achtom voor dit fèit oog langer het oog gesloten te bonden dewijl zulks voor do nationale regten wier instandhouding vooral van de ante-1 cedenlen alhankelijk is, gevaarlijk zou worden. Uit dien hoofde lieerscht hier de zorgbarende meening, dat het voor Engeland niet mogelijk zijn zal op den duur verwik kelingen met de Vereenigde staten te vermijden. De Army and Navy Gazette meldt, dat de-dreigende slaat van zaken in Noord-Smerika en dC gewapende houding van schier alle eurUpesche staten de engelsfche regering hebben doen afzien van haar voornemen, om hare land en zeemagt voor het dienstjaar 186263 te verminderen. Het aantal weduwen, kinderen, zusters en bloed verwanten welke de gebeurtenis van Hartley in de diepste ellende heeft gestort', beloopt tót 407er blijven van gebéel dé mannelijke 'bevolking der mijn, maar 25 werklieden meer over. De bijdragen ten behoeve der nagelaten betrek kingen zijn tot nagenoeg 5000 pd. st. gestegen, bovendieD zullen collecten gedaan worden. 119 lijken waren reeds opgehaald en in de daarvoor gereedstaande doodkistennaar de woningen der betrekkingen en vervolgens naar de begraaf plaats vervoerd. FRANKRIJK. Men verneemt dat de keizer bet voornemen heeft opgeval om even als in Mexico ook in Zuid-Amerika een koningrijk te vestigen. Terwijl de thermometer te MarseilleLyon en Parijs 4, 6 en 9 graden vorst teekende, verkocht'men op de markt te Cannes op i 5 jan. volkomen rijpe pruimenkersen en druiven, daags te voren in de gemeente Bar geplukt. BELGIE. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCHLAtND. Sedert den 1 januarij 1862, levert het postbnreau van het groot-hertogdom Baden, briefomslagen met post zegels voor denzeifden prijs als de postzegels alleen kosten; men mag kiezen lusschen twee verschillende soorten van euveloppen, liet is zeer gemakkelijk en het ware te wenschen dat men overal dit voorbeeld navolgde. Tc Gross, nabij Einsiedlen, is eene 78jarige vrouw overleden, die grootmoeder was over 90 en over-grool- moeder over 11 personen. Sedert verscheidene dagen brandt een der uitgestrektste kolenmijnen die Duit cliland bezit Zij is gelegen ;n de na bijheid der stad Brnx, 111 Bohemon. Dc vlammen verheffen zich meer dan 50 voet boven d'e schachten. Sedert eenige dagen wordt gewag gemaakt van drie oude menschendie te Berehem in Belgte jammerlijk van koude en honger zijn gestorven. Een hunner was zelfs (NB.) tot op slechts 25 pond na verdwenen. De gemeente-raad van Berehem heeft een officieel onderzoek ingesteld naar deze zaak. Daaruit blijkt (de liefhebbers van dergelijke akeligheden mogen het volgende overslaan, om hun indruk niet te bederven), dat men in de woning der overledenen gevonden heeft: een wintervoorraad aardappelen en steenkolen, een pond boter, anderhalf huisbakken brood, zeven broodjes dont trois de cónrinthes zegt' het Belgisch blad een konijn, een stokviscb, en vier frs. aan geld. Bovendien had een lid van hunne familie juist eenige dagen te voren gevraagd of zij ook gebrek haddenen een ontkennend antwoord ontvangen, zoodat men dus niemand iets ten laste leggen kan en het berigt geheel ongegrond is. INGEZONDEN. Vonden wij ons eenige dagen geleden gedrongen om openlijk eene stem te laten opgaan ter aansporing van het gemeente-bestuur, om meer doortastende maalregelen te nemen voor de werkzaamheden aan het Saswij vinden ons evenzeer opgewekt, openlijk onzen dank te betuigen, dal den volgenden dag reeds liet bewijs geleverd werddat burgemeester en wethouders met ons eenstemmig waren om die werkzaamheden aan anderen op te dragen. De gevolgen van dien maatregel mogen nu ook openlijk worden vermeld. Vijf-en-lwinlig dagen had men door anderen te vergeefs zien besleden om hel Sis droog te maken, en naauweljjks werd de heer Ferdinandusse belast met de regeling der werkzaamhèden of reeds den dei-den dag vVas ridt doel bereikt en kon men beoordeelcn wal er ter herstelling ver- eischt werd. 1 -1 De maatregelen welke genomen zijn om die herstelling met den meestcn spoed te doen uitvoeren lieten niets te wenschen over, lieden of morgen toch zien wij onze vaart reeds hersteld Wij' Vléijen ons dut het gebeurde tot een waarschuwend vortriiecld zal strekken voor liet vervolg, en dat do verdere

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1