3. 49s' Jaargang* {%$T K Donderdag 9 Januarij. BEKENDMAKING. PosterfJ en. 1862. GORHE COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden, vóór,drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 2Gftct«T Geboorte-, huwelijks- en doodberigteii vafctf|ru ^>e behalve het zegelreg.t'^ BESTUREN EN ADMINISTRATIEF De BURGEMEESTER van GOESbrengt bij deze tap kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier der GRONDBELASTING, op de Ge bouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze gemeente, over den loopenden jare, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten nqqdjiuize, vqu Qpes, den 9; japuarij 186-2. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES berigt bij deze aan de belanghebbende ingezetenen, (jat ten gevolge der tegenwoordige aankomst der posten, hei Post kantoor alle werkdagen der week geopend is van half 9 ure des morgens tot 2 '/2 des namiddags; des avonds van half 5 tot half C ure eu van 7 tot 8 ure, zullende gedurende dien tijd tot de verschillende werkzaamheden worden geva ceerd en dienstbrieven aangenomen terwijl 's morgens van half 9 tot 11 ure, en des namiddags van half 5 tot half 6 ure geldarlikelen kunnen worden gedeponeerd en Uitbetaald. Blijvende de zondagsdienst volgens de opgave van den 9 december jl. Goes, den 6 januarij 1862. De Directeur voornoemd A. DONKER. BINPiENLANDSCHE BERIGTEN. Een regerings-telegram, gedagleckend Buitenzorg 30 Nov., luidt: «Niets bijzonders Eenc depêche van de Balavische handelsverocnigipgvan dezelfde dagteekening. luidf«Op Java is het rustig. Uit Bandjermassing is geen nader njeuws ontvangen." De heer C. Hofman, hulp-onderwijzer aan de fransche sel/ool voor jongens alhier, is benoemd tot hoold-onderwijzcr aap gesubsidieerd!» jpjzopdpze qpbool voor i^eej; B/l^ijpej^ lager onderwijs te Tholen. Blijkens mededecling van den minister van kmnenlandsche zaken "is uit de mutatie-stalen, betrekkelijk het personeel eii de inkomsten der onderwijzers over de eerste helft des vo- rigen jaars aan den raad van bestuur van bet pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, gebleken, dal sommige gewezene openbare onderwijzers niet het pensioen hebben verkregen waarop zijnaar den grondslag hunner pensioensbijdrage op het tijdstip hunner aftreding aanspraak hadden. Dit moet worden geweten aan de omstandigheid, dat genoemde raad niet was bekend gemaakt met de veranderingen in den grondslag der bijdrage, voorgevallen sedert de laatste opma king der mutatie-stalen. Ten einde np dergelijke gevallen voor bet vervolg te voorkomen, verlangt de raad, dat voor taan bij de aanbieding of behandeling der aanvragen van pensioen van gewezen onderwijzers door de gemeente-besturen worde gevoegd eene opgave van den grondslag der pensioens bijdrage gedurende de laatste twaalf maandenhet eervol ontslag vooralgaando, en zijn de gemeente-besturen namens voornoemden minister ui|genoo<figd, hieraan in voorkomende gevallen te voldoen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, wanneer er dit jaar miliciens moeten ingelijfd worden wier aangifte ter inschrijving is verzuimd, en die in der tijd niet aan de oproeping ter inlijving voldaan hebbenbij een der korpsen infanterie voor de indceling van de ligting van 1861 aan gewezen, ingelijfd en daarbij overeenkomstig de nieuwe wet op de nationale militie van 19 augustus 1861, (Staats blad n» 72), dadelijk in werkelijke dienst zullen gesteld worden. Naar wij vernemen heelt de rederijkers kamer Vondel alhier, het voornemen om op het einde van Maart in costuum het treurspel Montigni,van II. H. Klijn, op te voeren. Uit Tholen wordt als eqne bijzonderheid gemeld, dat op Jen laalslen dag, dat de groote jagt in deze provincie geo pend was, door den heer van Slapeleburgemeester der naburige gemeente Poortvliet, een arend is geschoten, die 2 '/2 Nederi. ellen vlugt bad. Naar men verneemt, zijn nog een tweetal van die dieren in den. omtrek gezien. Te GiesseiuNjeuwjttck vierde den 5 dezer, zekere J op 'l Hof zijnen honderdste;] geboortedag en ontving nog de ge- lukwenschen van een vriend van 90 jaren. Hij is de eenig overgeblevene van vijf broedersdie allen het voorregt had den meer dan 90 jaren oud Ie worden. Tot den behoef- ligcn stand beboorendc en ecnigzins aan koude lijdende ontving hij een kagchel en steenkolen ten geschenke. Uit 's Ilertogenbosch schrijft men aan de Amhemsche Courant: «Dezer dagen stond voor de regtbank alhier iemand teregt ter zake van la.idlooperij. Uil zijne opgaven bleek dat hij in Utrecht was geboren; in 1830, op 15jarigen leeftijd nam hij dienst bij de 8sle afdeehng infanteriehij woonde het beleg der citadel van Antwerpen bij, alwaar hij de bronzen medalje en het metalen kruis ontving; in 1835 begaf hij zich naar Neêrlandsch Indie en nam deel aan den slag op Sumatra's West-kustin 1840 engageerde hij zicii bij liet fransche Vreemden legioenwoonde in Algiers verschillende veldtoglen bij, van waar hij zich vervolgens onder de vanen van den kerkdijken staat schaarde. Op nieuw bij het fransche Vreemden legioen ingelijfd, nam hij deel aan de veldtoglen in Italië en werd bij Sulferino door twee kogels gewond. Nu in augustus en congé definitief naar het vaderland teruggekeerd, verzocht hij, na eene 30jarige loopbaan, naar de koloniën van weldadigheid te worden opgezonden P De parijsche Charivari stelt het afgeloopen jaar 1861 voor als eene volwassen vróuw, de hand reikende aan het jaar 1862, dat als een jong meisje in korte kleederen wordt afgebeeld. Het is beladen met eene menigte zware paketten aan het adres van Polen, HongarijeTurkijeAme rika, Italië enz. De andere zuster roept haan daarbij de niet zeer bemoedigende woorden toe: Ja, kindlief, bet is voor u te erger, doch ik ben verpligt heen te gaan en u niet al die zware zaken op uwe schouders achter te laten. Gij moet u maar zoo goed ais gij kunt van de moeijeUjke taak zien te kwijten". De heer Pape, piano-fabrikant te Parijs, heeft eene piano uitgevonden, die de gedaante eener console heelt, slechts 85 duim (centimeter) hoog is en alle eigenschappen der zoogenaamde pianos droits in zich vereenigt. Het instrument heeft boven de tegenwoordige regtopstaande pianinos het voor deel dal de speler door den toehoorder kan worden gezien als of hij voor eene vleugel-piano speelde. Niettemin kan deze console-piano hooger of lager worden gemaakt. Het lagere formaat is te verkieselijker, naardien het instrument overal zelfs onder een spiegel kan worden geplaatst. het bestuur der Britsche marine te koop aangeboden. De admiraliteit heeft bekend gemaaktdat vier-en-twintig zeil schepen te Chatham en te Devonport liggende en vijftig tot zes. slukkSh geschut gevoerd hebbende, op den 4 dezer zouden geveild worden Het is, zegt de Times, een zonder ling contrast, dat Engeland eene kleine vloot van schepen, welke met geheel voldoen aan betgeen thans in een oorlog schip vereischt wordt, verkoopt, terwijl de Vereenigde Staten tot vermeerdering hunner oorlogsvloot van particulieren alles aanknopenwat maar zee kan bouwen. Berigten uit Canton van 30 November, alhier o% vangen, melden dat te Peking een coup d'état had plaat? gehad. De ministers waren gevangen genomen. Een nieuw kabinet was gevormd, onder het voorzitterschap van prins Kung. In een armhuis te Millingar stierf dezer dagen eene 103jarige vrouw die hoogst zelden en heel kort ziek was geweest. Een bewijs dat de bewoners het aldaar nog al lang kunnen uithouden blijkt hieruit, dat in het vorige jaar, behalve eenige jongeren van leeftijd 28 personen verpleegd werden van 70 jaren, 24 lusschen de 70 en 80, 5 tus- schen de 80 en 902 tnsschen de 90 en 100 en 2 boven de 100 jarenwelke meest allen nog gezond in leven zijn. De regtbank te Hamilton heeft dezer dagen in de volgende zaak vonnis gewezen. De heer Hooper was in 1848 met mej. Thorp in den echt getreden. In 1852 drong hun de nood naar Australië te vertrekken, van waar: Mw. Hooper later alleen terugkeerde. Vernomen hebbende dat haar echtgenoot was overleden, trad zij in 1860 we derom in den echt. Zoo stormachtig en onaangenaam haar eerste huwelijk geweest was, zoo gelukkig was haar tweede en de wittebroodsdagen waren nog in vollen gangtoen de heer Hooper, die zeil het gerucht van zijn dood had verspreidten einde van de brandbrieven zijner vrouw ont slagen te zijnterugkeerde. Doch het genoegenom zijn opvolger een démenti te geven en het zijne vrouw ander maal lastig te maken, boezemde hem het denkbeeld in, haar regterlijk terug te vorderen. De regtbank echterin over weging nemende de slechte behandeling, die hij zijne vrouw steeds had doen ondervinden en vooral de list, waarvan hij zich door het verspreiden van het gerucht zijns over- iijdens had bediendheeft gemeendde schadehem door zijn opvolger veroorzaakt, op slechts een shilling te moeten taxeren. FRANKRIJK. BCITfINEANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Bijdingen wordt het volgende ongeluk gemeld. De vorst van Vsenburg-Düdingen keerde in den avond van 2 dezer in een rijtuig, waarin, behalve andere personen, ook prins Heinhard von Solms-Ilohensolms Lich gezeten was,' langs een hoogen dijk huiswaarts, toen de paarden schichtig werden en steigerden, waardoor het rijtuig naar beneden stortte, met het noodlottig gevolg, dat prins Heinhard ernstig ge kwetst werd en reeds den volgenden nacht overleed. De vorst en nog eenige zijner gasten hadden zich in tijds gered, door een gevaarlijken sprong te wagen; eenige anderen hebben mede wonden, doch van minder ernsligen aard bekomen. De overledene prins was de tweede zoon van prins Fer dinand von Solms-Hohensolms-Lich en had naauwelijks den 21 jarigen leeftijd bereikt. ENGELAND. De Times meldt dat alle gevaar geenszins geweken en de vrede verre van verzekerd is. Eene kleine vloot van fregatten en oorlogsslocpen is door De Annuaire Encyclopedigue levert eene statistieke opgave om een denkbeeld te geven van de beweging van den algemeenen wereldhandel, op den voet waarop de handel tnsschen al de verschillende natiën van het wereldrond thans wordt gedreven Daarin wordt o a. medegedeeld, dat de gezamenlijke lonnen-inhoud van ai de koopvaardijschepen der wereldniet minder dan 86 milliocn bedraagt. Wanneer men nu de schepen gemiddeld op 400 ton rekent, dan bedraagt het aantai vaartuigen 315,000, gezamenlijk bemand met ruim 2 '/2 millioen koppen Al die vaartuigen in eene aaneengesloten regie lijn achter elkander gerangschikt, zouden eene lengte uitmaken van 11,000 kilometerszijnde eene uitgestrektheid ongeveer als die van Southampton tot het uiterste zuidpunt van Amerika. In deze opgayen zijn nu nog niet medegerekend de schepan die uitsluitend voor de kust vaart dienenen waardoor de hierboven gemelde cijfers minstens zouden verdubbeld worden. De gezamenlijke waarde der goederen die over zee verhandeld worden schat de Annuaire op 30 milliards francs, waarvan voor Europa alleen op van dit bedrag moet worden gerekend zijnde in ronde cijfers 30 milliards en 600 millioen. Voor Amerika wordt dat begroot op 5 milliards' en 4ÖÖ millioenvoor Azie op 2 milliards en 500 milliocn en voor Afrika op 500 millioen. Uit een dezer dagen verschenen slatiliek blijktda. in Frankrijk ieder 26 millioen kiió tabak wordt verbruikt De verkoop wordt door het rijk toevertrouwd aan 80,000 winkeliers, die ieder een borg moeien stellen van 50 lot 1500 francs. Het rijk slaat hup eene korting toe, dje over al de debjtanten verdeeld, 20 milliocn francs bedraagt. In Frankrijk zelf worden slechts eigaren van 5 én 10 centimes liet sink gefabriceerd. De overige soorten worden uit Havana ingevoerd

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1