J\v 2. 49*" Jaargang, 1862. Maandag 0 January. GOIMIli COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal ia f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. gepiai Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels behalve het zegelregt. BESTOREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN GOES, gezien hebbende hel schriftelijk verzoekgedaan door den heer li. 1? ^an den BOSCH medicinae. doctorwonende alhier, om in het pakhuis wijk A n°. f 89, staande in de Wijngaardstraat, kadastraal sectie D. n°. 1170, in deze gemeente een BAKOV EN te doen plaatsen. Gelet op het koninklijk besluit van 3! januarij 1824, (staatsblad n°. 19)mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde stalen dezer provincie, van den 7 October 1842 no. 17, (provinciaal blad no. 98). Overwegendedat tot het opmaken van proces-verbaal de commodo et incomntodo gevorderd bij art. 4 van welge- meld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naast gelegene pander, in hunne belangen moeien worden gehoord en dat bet trvens nuttig kan zijn om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant benevens de eigenaren, bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigendommen zijn opgeroepen om op zalurdag den I 1 dezer maanddes namiddags ten een ure voor burgemeester en wethouders in hunne gewone vergaderkamer, ten raadltuize te verschijnen ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden gehooid en dat te gelijker tijd aan een ieder die zulks inogt verlangen de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven ten einde in hel procesverbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant jublieiteit gegeven worden. Gedaan ten raadltuize van Goes, den 6 januarij 1802 Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BEAAUBEEN, De Secretaris, II. C. P I L A A R PosterJj ©n. DE DIRECTEUR VAN HET POSTKANTOOR TE GOES, berigt bij deze aan de belanghebbende ingezetenen, dat ten gevolge der tegenwoordige aankomst der posten, het Post kantoor alle werkdagen der week geopend is van half 9 ure des morgens lot 2'/2 des namiddags; des avonds van half vijf tot half O ure en van 7 tol 8 ure, zullende gedu rende dien tijd lot de verschillende werkzaamheden worden gevaceerd en dienstbrieven aangenomen, terwijl 's morgens van half 9 tot 11 «re, en dis namiddags van half 5 lot hall 6 ure gcldartikelen kunnen worden gedeponeerd cn uitbetaald. Re Directeur voornoemd, A DONKER. BINNENI.ANDSCHE BERIGTEN. In de zitting van jl. zaturdag is door de eerste kamer het budget van koloniënna breedvoerige verdediging van den minisl. r, aangenomen met 25 tegen 5 stemmen Tegen hebben gestemd de heeren: Schimmelpennick va n der Oije, Taels ,Uartsen, van Maarsevecn en de Kempenaer. Vervolgens is het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven en ook de Credietwet voor het depart, van binncnl zaken met algemeene stemmen aangenomen. Z. M. heeft dhr. mr. J Loudon minister van koloniën benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandsehen Leeuw. Naar wij vernemen zal op aanstaanden woensdag, ten over staan van den hoofd-ingenieur en den heer O. Bronkers, de overgave en overname plaats hebben der materialen ten dienste van liet kanaaldoor de engelsche maatschappij aan het rijk. De opmetingen voor den spoorweg zouden tot nader orde gestaakt zijn. Gaarne voldoen wij herhaaldelijk aan liet verzoek tot her stel van eene druklout in de ministeriele beschikking om trent de zondagdiensl hij den rijks-lelegraaf, een diensl- herigl hij den hier aanwezigen ambtenaar ontvangen, luidt: De aanwijzing der zondag-namiddagdienst voor de kantoren met beperkte dagdienst hij miuisterieëlc beschikking is foutief: die dienst is niet van 12 lot 5, maar van 2 tot 5 ure. (12 is eene drukfeil en gevvensrhten uitslag, had hier op nieuwjaarsdag, Aveder eene bedeeling van eet waren en brandstoffen aan behoeftigen plaatswaartoe als naar gewoonte de ingezetenen hunne bijdragen hadden ge leverd. Op gemelden dag werden door de commissie, ruim 400 gezinnen bedeeld met 1 ned pond tarwe krop brood en 3 oneen spek per hoofd, kinderen de helft en IO turven per gezin terwijl vrijdag daaraanvolgende nog aan 28 gezinnen uitreiking werd gedaan. Ter uildeehng aan de armonis, ter vervanging van het nieuwejaar-wenschen te Cortgene, ingeschreven voor f 237,50. Het verleidelijke brooze ijs vroeg gisteren een droevig olfereen achtjarig jongeling, aan het _toe?igt der ouders ontsnapt, waagde zich op geruimen afstand van den wal op het schier uitgeteerde vlies dat onze vest bedekt en ging er door. De in allerijl toegeschoten pojicie agent der le klasse J. Maartense bedacht zich geen oogenblik en slaagde met groote inspanning om het. kind te grijpen doelt het bleeknadat de redder en de jongeling niet moeite waren op den. wal gehaald, dat deze laatste zijn waagstuk met den dood moest bekoopen. Te Wissenkerke zijn in het jaar 1861 25 huwelijken geslotengeboren 88 van het mannelijk- en 90 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 178; daaronder waren 4 in onecht geboren en 2 tweeling-geboortenlevenloos zijn aan gegeven 7 van het mannelijk- en 1 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 8, waaronder 1 in ontcht geboren; overleden 61 van hel mannelijk-, en 64 van het vrouwelijk geslacht, le zamen 125, De bevolking is met 30 zielen vermeerderd en bedroeg op 31 December 1861, 1437 van het mannelijk- en 1450 van het vrouwelijk geslacht, le zamen 2887 personen; verdeeld als volgt: "2804 neder- duilsch hervormden1 evangelisch Inthersehen17 christe lijk afgescheidenen en 5 roomsch catholijken. Naar men verneemt hebben gedeputeerde staten dezer provincie besloten onder koninklijke goedkeuring eene subsidie van 800 aan het bestuur van het XVIIde Nederlandsch landhuishoudkundig congres toe te kennen dat in Junij a. s. te Middelburg zal gehouden worden; gelijke toelage was ook aan het in 1851 alhier gehouden congres verstrekt ter te gemoelkoming in de kosten van tentoonstelling enz. Z. K. H prins Frederik heeft eene premie van f 100 beschikbaar gesteld. Door een aanzienlijk getal voorname handelshuizen en parti culieren te Rotterdam is een adres aan de eerste kamer inge diend, wam hij zij hun vertrouwen in de handelingen van den minister van koloniën doen kennen en ten stelligste verklaren niet te deelen in de zienswijze van het Amsterdamsche adres dat in tegenovcrgestelden geest is opgesteld. In den omlrck der gemeente Hulst had in de vorige week eene worsteling plaats tusschen een jagtopziener en een hekend slroopermet het noodlottig gevolg, dat de opziener ter verdediging van zijn pistool gebruik moetende maken zijn partij nederschoot. In het vorige jaar werden 2 millioen zeeuwsche oesters naar Hul verzonden, die tegen f 12,50 de 1000 werden afgeleveid. Te Ntjeveen is een varken gemest, dat op 900 halve ned. punden geschat wordt Md leedwezen wordt liet overlijden vernomen van den heer Dr S Bleekrode, hoogleeraar in de natuur- en wiskunde hij de Delftsclie academie De ijverige geleerde overleed te Delft in den ouderdom van 47 jaren en zijn dood brengt een groot verlies voor de wetenschap waar aan hij veel verdienstelijke geschriften heeft gewijdvoornamelijk over nijverheid en industrie. Verslag van den oogst in de provincie Zeeland. De uitzaaijing der veldvruchten in het najaar 1860, ge schiedde onder ongunstige omstandigheden. Een langdurige regen toch had den grond zoo week gemaakt, dat het zaai- korpn van verscheidene gewassen zeer spoedig tot verrotting overging, voornamelijk was dit het geval met hetgeen in oct. was uitgezaaid. Het later uitgezaaide leed minder van de voch tigheid, maar veel door de strenge vorst. De plant werd door eene dikke sweeuvvlaag, gedurende eenigen tijd, tegen de koude beschermd, doch toon haar die bescherming door den dooi was ontnomen, deed de daarop weder invallende vorst haar, hij hare nog geringe ontwikkeling veel kwaad. Ook het voorjaar was niet zeer gunstig; vele-en hevige regenhuijen belcmiimd, n zee-, de groeikracht, en slechts ge durende weinige dagen deden de zonnestralen hunne koes terende invloed gevoelen In het laatst van mei en in julij kwam er voor verscheidene gewassen echter eene verbete ring de ongunstige verwachting, die men reeds van den oogst begon lo koesteren, moest langzamerhand wijken voor de steeds beter wordende vooruilzigten dienaangaande. De zomer was uitmuntend en hel weder liet, tijdens den oogst niets te wenschen Over liet algemeen wordt de hoedanig heid van het ingeoogsle zeer geroemd. De hoeveelheid is daarentegen meestal niet medegevalle'n. Van zeer enkele ge wassen kan deze goedvan de meeste slechts als middel matig genoemd worden. De groote verwoestingen, door slakkei en wormen aangcrigt, zijn daarvan de voornaamste oorzaken. Hel vorenstaande is vooral op de tarwe van toepassing, io het bijzonder wat de vreemde soorten betreft, welke no: niet voldoende geacclimateerd schijnen te zijn Door elkande rekent men de opbrengst van 20 tot 30 mudden pc bunder. Daar de rogge over het algemeen later uitgezaai, is dan de tarwe, heeft zij minder door de regens geledel Ook de winterkoude tastte deze plant niet hijzonder sterk aandoch de slakken deden ook op deze vrucht haren ver nielenden invloed gevoelen. De gemiddelde opbrengst wore op 20 28 mudden per bunder gerekend. De wintergersv. kwam den winter goed door en ontwikkelde zich goed.l De regens hebben evenwel haren groei, vooral ten tijde van het uitaten, nog al belemmerd. Op zware gronden groeide zij goed uit, terwijl zij op ligle gronden slechts traag vor derde. De gemiddelde opbrengst op 30—40 mudden, per bunder gesteld. De zomer-gerst leed door de koude en de regens meer dan de vvinter-gerst. Het slroo is veel korter,' en minder krachtig, en de aren minder goed bezet, (f raamt de opbrengst gemiddeld op 20 30 mudden bunder. Van geen gewas is dit jaar de oogst zoo g I geweest als van de haver. Hoedanigheid en hoeveelheid I niets te wenschen. De gemiddelde opbrengst is 40,- mudden per bander. Aangaande'het koolzaad zijn de-„ I riglen nog al uileenloopende. Over het algemeen is de oogst, wat de hoeveelheid bet treft, niet medegevallenmaar de hoedanigheid is vrij god daar de korrel groot en olierijk is. Zij word gemiddeld 2030 mud per bunder geschat. De paarden- en duivi boonen hebben, zoowel in hoedanigheid als in hoeveelhei eenen zeer slechten oogst opgeleverd. De planten leden zee door de koude, zoodat in het voorjaar zeer vele akkers om geploegd zijn. De gemiddelde opbrengst wordt op niet me«. dan 712 mudden per bunder geraamd. De bruine en witte boonen hebben de noodige droogte en warmte lang moeten ontberen, waardoor de plant zeer langzaam gegroeift is, terwijl veel omgeploegd heeft moeien worden. De zomer-1 warmte heeft echter nog veel doen bijgroeijen. De gemid delde opbrengst is beneden de 20 mudden per bunder ge bleven. De erwten leden zeer door den regenvele akkers zijnvooral tijdens den bloeitijdletterlijk dood geregend De luis vernielde insgelijks zeer veel. De opbrengst is zeer uit eenloopend en wordt opgegeven van 620 mudden per bunder. De aardappelen zijn dit jaar wederom in booge mate door de ziekte aangetast liet uitpootcn werd dooi de voorjaarskoude zeer vertraagdterwijl daarna de va regens den groei zeer belemmerden. Over het algemet kan de oogst zeer slecht genoemd worden. Dc ophret» is zeer verschillend, doch gaat de 125 mud per buut niet te boven. De graslanden hebben over het a'gemei j veel voeder opgeleverd, vooral is dit met de hoog geÜ gene het geval. De lagere landen leden nog al doo- vochtigheid waardoor de groeikracht zich slechts traagf ontwikkelen. De opbrengst wordt tamelijk uiteenloop en wel van 25007000 ned. pond. hooi per u I opgegeven. De klaverwaaraan de vochtigheid eer vo dan nadeel gedaan heeft, heeft uitmuntende resultaten oj geleverd. De gemiddelde opbrengst is van 4000800J..1 ned. ponden per bunder. Van de wortelgewassen zijn t paardepeen minder gelukkig geslaagd dan de mangokvortêf De gemiddelde opbrengst is van 36000 -50000 ned. po per bunder. Paarden en rundvee zijn dit jaar, tengevdi, van de goed bezette weilanden en van het krachtige voedse voortdurend in gezonden toestand geweest; van kwadei. droes of longziekte wordt weinig of niets gehoord. Schurft-, ziekte of kiaauwzeer onder de schapen deed zich niet voor. Alleen onder de varkens heerschtc eene vernielende ziekte, die den dood van vele dezer dieren ten gevolge hadof' de eigenaars dwong hunne dieren ontijdig at le maken Tegen het einde van het najaar scheen de ziekte ccltv- veel verminderd le zijn Over het algemeen kan men den oogst van 1801 on enkele uitzonderingen nawat de opbrengst aangaatmiddel matig noemen. De hoedanigheid echter, wanneer men I van aardappelen en boimej V

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1