JSP 1. 49Jaargang. Donderdag 2 Januarij. Eerigt. Kamer van Koophandel en Fabrieken. goessche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90 De inzending van advertentièn. moet geschieden vóór dri^ uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 20 Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1 behalve het zegelregt. Zij die zich nog op de Goessche Courant wenschen te abonnerennoodigen wij tot eene spoedige opgave uit; alleen van de beide eerste nummers worden eenige exemplaren overgedrukt. 7 men naa|d en draa(1 en 1(ede|l Aan de vele aam'ragen om leesbevrteu srp. den avond tfal er geen oog op tc houdln isde doek die geroomd der uitgavekunnen wij vooralsnog niet voldoen. BIN NENLANDSCHE BERIGTEN. In de gisteren bekend gewordene memorie van beant woording over de begroolingswetten uilgaven verklaart de regeringdat ook zij van oordeel isdat de staat van spanning, hoe eer zoo beter, moet ophouden, maar dat er wel niet maatregelen te nemen zijn, alvorens het werk der begrooling voor 1862 afgedaan zij. Pe eerste kamer der slaten generaal heelt heden een aanvang gemaakt met de discussien over de begroolingswetten en na korte, algemeene beraadslagingen, de hoofdstukken 1 tot en met X met algemeene stemmen aangenomen. Morgen Koloniën. Pe Staats-Courant van heden bevat het kon. besluit waarbij de in werking treding van de wet op de nieuwe ruiterlijke inrigling wordt bepaald op 1 september 1863. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam dat bij nadere minisierieele beschikking (volgens de Staats-courant) de zondagsdienst der lelegraaf-kantorenook te Goes, is ge wijzigd; bet kantoor zal dienvolgens alhier (des zondags) geopend zijn van 's morgens 8 tot 9 en 's middags van u2 lot 5 ure, in plaats van 2 lot 7 ure, volgens ocs vorig u°. Volgens de Vlrecbtsche courant heeft de heer van Heemstra een buitengoed hij Maartensdijk aangekocht en zal bij zich in de provincie Utrecht met der woon gaan vestigen. Z. M beeft pensioen verleend aan C. J. Schot, opziener der visscberij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, te Thole.n469,—, Men verneemt dat er voor eenigen tijd te Leeuwen, bij het doen van herstellingen aan een door den watersnood be schadigd huis, eene menigte buiten omloop geraakte muntspe ciën gevonden zijo welke zeeuwsche rijksdaalders en drie guldens voor oud zilver tot eene waarde van 300,zijn verkocht. Door het Ned. Zendel. genootschap is in het afgeloopen jaar aan giftendonatiën en legaten ontvangen de som van 38.795,45 Te Hoek zijn in den tuin van C. Platteeuw Sz.aard appelen gerooid, welke op den 17 augustus eerst geplant zijn. Zij zijn van gewone grootte en van goede kwaliteit. Als eenezeldzaamheid vyordt gemelddat in het dorp St.-Anna-parochie (gemeente het Bildl) eene vrouw is be vallen van twee zonen, waarvan de eerste is geboren den 13 december 1861, voormiddags 8'/2 uur en de laatste den 18 daaraanvolgende, des avonds ten 7 ure, alzoo bijna 6 '/j etmaal na elkander. Pe kinderen zijn beide in leven. Voor omstreeks 5 jaren is soortgelijke gebeurtenis in de zelfde gemeente voorgevallenhoewel het tijdsverloop lusschen de geboorten toen niet meer dan anderhalf etmaal bedroeg. Wij bespraken vroeger kort do tc dezer stede voorhanden naai-machinc en bevalen die in de algemeene aandacht. Wij meenen daarop nog wel eens te tnogen terug komen en onlleenen daartoe uil een paar artikelen voorkomende in de N. Rolt. Ct.hel Handelsblad en eenige tijdschriften het volgende; Wie zulk eene macliiene nog nooit gezien heeft, zou af ligt denken aan een stuk van grooten omvang en ingewik kelde constructie, alleen bestemd voor de werkkamer van den kleermaker, doch dit is het geval niet. Integendeel hel werktuig heeft geheel en al hel voorkomen van een gewoon naaikistje. Daarbij is het zoo ligt en gemakkelijk te handleren dat men het ppneemt en nederzet, waar men hel hebben wil. liet is dus eigenlijk een soort van werk tafeltje, dal bij de vljjlige huismoeder, bjj de elegante jonge dame, bij de eenvoudige naaister, bij iedere modiste, kortom in ieder fatsocnljjk ingcrigt vertrek levens als een nieuw modisch meubelstuk kan fungeren. Vóór dit tafeltje un, gaat men zitten. Men plaatst den eenen voel op een beweegbaar schoentje dat van onderen er aan bevestigd is. en men begint te trappen, even als op het pedaal cener pianino. Daardoor wordt een smalle riem in beweging gëliragl die met een paar radertjes en een paar hefboompjes in verhand slaat en oogenblikkelijk ziet met eene snelheid of geslikt, de geknipte strook of mouw, die aangezet of ge voerd moet wordenheeft men dan slechts lusschen een daar vooruitstekend verzilverd stangtje te schuiven cn waarlijk binnen 4 a 5 tellens is het naaiwerk reeds meer dan eene el gevorderd, onverschillig of het eene regte of ronde naad moet zijn. En dan is het niet zoo als men dat noemt ligt en digt, of maar los aaneen geregen neen alles is even netjes en zoo hecht en sterk, dat het laken, linnen, katoen, fluweel of andere stof bij hevig ruk ken en trekken niet op den naad los rukt, maar op eene andere plaats afscheurd Vroeger was men wel eens hui verig om een op die machine bewerkt kleedingstuk aan te trekken, omdat de draad overal zoo gespannen stond dal die nergers kon breken zonder dat in eens de geheele naad open sprong en wijd uitlornde Bij de verbeterde inrigting heeft men evenwel daardoor niet te vreezen want hoe ver bazend snel het ook gaat toch legt de naald op iederen steek nog een vasten knoop; zoodat wanneer naderhand eens bjj ongeluk een steek los springtde anderen steken toch digi blijven. Ja, als men er iets aan wil veranderen, dan moet met zelfs met het lornmesje al vrij wat kracht zetten om de naden los te krjjgen. Dit alles in aanmerking genomenzal voorzeke,r ieder erkennen dat de naaimachines ieders aandacht ten volle waardig '.zjjn. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. The Morning Post heeft een aardig artikel over de wonderlijke zaken waarvoor men aan het bureau van de commissie voor de algemeene tentoonstelling eene plaats komt vragenteil einde ze :n mei 4862 onder de oogen te brengen van het verbaasde publiek. Zaturdag II. was men genoodzaakt een bijzonder vernuftig man met geweld uit het 'o au dacedoor den welluidendslen bariton zingen. Nog in bewondering over den heerlijken bas en bariton verzonken hoorde hij eensklaps eene uitstekende hooge tenorstem in zijn oor klinken, die met evenveel virtuositeit als kracht de slot-aria van Edgar uit Lucia di Lanmermoor zong. De in vérrukking gebragte meester kon zich niet wëèrhouden het begaafde trio toe te juichen, doch hoe ver baasd stond hij, toen hij slechts één jongeling in het neven- vertrek ontmoettedie hem mededeelde dat hij alleen de gezamenlijke drie arias had gezongen. Natuurlijk moest hij de proel tot overtuiging voor den toonkunstenaar herhalen en deze bevond tot zijne verbazing dal de stem des zangers den ontzaggelijken omvang van den diepen D tot den hoogen C had, en wel allen volle krachtige borsttoonen. De meester doet alle pogingen den sterocroesus, die de zoon van wel- gestelde burgers is, te bewegen zich aan de theatrale loop baan te wijden. Naar men verneemt hebben de gemeente-besturen van AssenedeSelzaete en Ertveldezich dezer dagen tol de kamers der volks-vertegenwoordigers gewend, ten eindt den aanleg te bekomen eener spoorbaan van Gent, langs Wondelgem, Evergem, Gluizen, Ertvelde en verdere lus- scltenliggende plaatsen, naar Neuzen, INGEZONDEN. TWEEDE HERSTELLING. Daar gewis overvloedig reeds is gesproken en geschreven, zoo over eene Kamer van koophandel en fabrieken te dezer stede, als over het jongste request ter barer andermalige wedergeboorte, zon het misschien in niemand zijn opgekomen, om er iels meer van te zeggen, ware het niet, dat volgens bescheiden oordeel, een gezigispunt zich voordoet, waar»; dit onderwerp, voor zoo ver men zich herinnert, nog nü is beschouwd, en hetwelk evenwel, vooral met hetftog o, het zoo hoog ernstig als gemoedelijk artikel beginselen, behoort te beheerschen. bureau te verdrijven, daar hij de commissarissen een pak B B B slaag kwam, beloven, umdat men aan een allergewigtigst zal men die eerlijk betrachten,bijna uitsluitend de zaak artikel eene plaats geweigerd had. Dit artikel was een knevel-bewaarder, en moest volgens de beschrijving yan den uitvinder, den knevel bewaren tegen ongelukken op diners. Een ander heer is vreesselijk verontwaardigd, wegens een paar geweigerde pruikenvolgens een geheel nieuw systeem bewerkt. Hij eindigt zijn brief aan de commissie aldusDi ogenes zou de commissie wel eens met zijnen lantaren mogen voorlichtenbij haar onderroek naar de waarheid." Een derde wil met gewei I een dubbeltjes brood 'tentoonstellen «dat" (zegt de man) «liet oudste brood is van geheel Engeland, ju van de gansclie 'wereld. Mijn vader kocht het voor 60 jaar, toen de schepel koren een guinfe gold." De r, gering heeft geweigerd aan Zwitserland voldoening te geven wegens het gebeurde in het Dappendal, op grond dal er geene schending van grondgebied heeft plaats gehad. Volgens een artikel in de Patrie geven de onlvangen berigteu uit Amerika geen li top meer voor eene vredelievende oplossi g van de spanning tüfschen Engeland. in eena kleine fransche stad zijn de president van de regtbank, do rcglers, de griffier en de deurwaarder allen «aar de zitting van het kantongeregt verwezen, beschuldigd van overtreding der plaatselijke verordening op het sluiten der herbergen. De heeren waren gezamenlijk, na bezetten tijdin een der koffijliuizen dier stad aangetroffen. Een groot handelshuis in Frankrijk, tevens eigenaar van eene niflinaderij, die zijn suiker uit de Iransche West- lndischo koloniën trektheeft dezer dagenzegt menin een vat met suiker liet lijk van een neger gevonden. Dat is een bitler-zoctc dood Tijdingen uit Napels van den 28 melden dat de Vesuvius voortdurend een aschregen over de stad en de reede uitwerpt. De Paus heeft tot eenigen zijner officieren gezegd dat hij hunne gehechtheid aan zijn persoon weldra zal noodig hebben. Zij zullen hem moeten verdedigen of hein volgen doch de ure is nog niet gekomen. Ta Hovigo heelt een te Venetië woonachtig toonkunste naar een waarschijnlijk tot hiertoe nog niet waargenomen ol bekend muziekaal verschijnsel ontdekt, namelijk een voor- treffelijkcn bas, bariton cn tenor in één persoon verecnigd. Terwijl hij op eene reis zijn intrek in een logement te Rovigo had genomen, hoorde hij plotselijk in het aangren- zrmio vertrek eene sclioone basstem de aria van Silva uil Ernanien terstond daarop lid bekende: Lo vedrum o A Jes te onbegrijpelijker wordt hel, hoe onder de 33 onder teekenaren van het bedoelde request er' minstens 20 zich moeten bevinden, welke nu eensklaps zijn bevangen met i eene hevige verliefdheid op het bezit eener kamer van koophandel en fabrieken, want toen in april 1858 hel er op aankwam, om de destijds voor de eerste maal bezweken kamer te doen herrijzen kwamen er van de 103 kiezers slechts Ift op, in November I860 voor de electie van twee leden va de 111 kiezers niet meer dan 11. Ook in November 1854, (niettegenstaar.de de «krachtige aanbeveling" in de Goessche courant van den 23 dier maand) verschenen er van de 62, 6zoodat liet niet overdreven zal zijn, te beweren, dat de eigenlijke of meeste belanghebbenden zich steeds weinig om de bewuste instelling hebben bekreund. Hoe laat zich dan nu het zoo plotseling opgekomen veri langen verklaren? Bij zekere gelegenheid (C Ct. 18 julij 1859) gewaagde men van eerbied voor de vox populi als de vox Dei.—; Zoo nu die vox door haar fere silenlium in 1854, 1858 e/ 1860 reeds driemalen min gunstig over dit ónderwcr zich heeft uitgedrukt, kan ook het aanhangig request, zoc het schijnt, de zaak niet genoegzaam van gedaante doen veranderen alzoo de 33 onderteekenaren afgetrokken van de actuele 115 kiezers, blijft immers alsdan nog overig eene meerderheid van 82 kooplieden of fabriekantenwelke geen deel aan het tegenwoordig adres hebben genomen. Wie teler dus en duidelijker dan de kiesgeregtigden zelve, (en daaronder, gelijk gezegd is, minstens 20 van de requestranten) hebben mitsdien het zeer twijfelachtige van het nut eener kamer van koophandel en fabrieken alhier aangetoond? Men zie ook het z^er verstandig advies daaromtrent on langs uitgebragt door het rjadslid van de putte. Nota. ff. Ct. 22 Nov. 18B0—de HIJ. C. Pilaar, J. II. C. Knkebeckt cn M. Harinck met 11 stcrameu (zijnde al de opgekomeneu) vau 111 - etemgerégtigdenherkozen als leden der K. v. K. eu Fabr: G. Ct. van 30 Nov. 1854 no. Ü4. „Niettegenstaande onze krachtige „aanbeveling in onze courant van 23 dezer hebben van de 6'2 „kiezers slechts zes deelgenomen aan de benoeming van een lid voor „de Kamer van K. en F. alhier" enz. G. Ct. '22 april 1858 no. 31 „Vit dc bekendmaking door burgem. „en weth. liievorcn tiet men de weinige belang stelling brj het kiezeu „va» 5 leden voor de nieuw 1e constitute- n K. v. K. getoond. Van „de 105 kiezers kwamen er 15 op."

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1