OOËSSCHË 1861. 48" Jaargang. Donderdag 26 December. BEKENDMAKING. Öpcnöttre Ucrpöerim] GEMEENTEKAAD TE GOES, t\°. 100. ï)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. do* r^gel g'opliat^ Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 3 behalve het zegelregt. PLAATSE LJJ& B E STUUK» BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, doen te weten: Dat de maatregel door den gemeente raad genomen om door inzameling, Lij inschrijving, van liefdegaven lot het doen van cene uitdeeling van eetwaren en brandstoffen aan de in gezetene armenop Nieuwjaarsdag en hel daardoor tegengaan en zoo mogelijk geheel weren van het zoogenaamd nieuwjaar-wenschen door de behoeftige klasse, heigeen eigenlijk niets anders is cfan eerie onbela- melijke bedelarij, in zooverre door de burgerij is onder steund, dat ook thans weder eene uitdeeling aan de armen zal kunnen plaats hebben. Dat aan hen die nog mogten verlangen tol hel beoogde doel bij te dragen, daartoe gaarne gelegenheid gegeven wordt aan de huizen der raadsleden. En dat de uitdeeling van levensmiddelendie zich uit sluitend zal bepalen lot zoodanige ingezetenen als waarvan <ie overtuiging beslaat, dat zij zich niet zonden ontzien op den nieuwjaarsdag te bedelen,zal gedaan worden door eene commissie bestaande uit de heeren J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, lid van den gemeente-raad. Dr. L. E de PEVaL, lid van de commissie tot de (Economische spijsuitdeeling. T. PIETERSE, lid van het burgerlijk armbestuur. J 01.1 VIERsE, diaken bij de hervormde gemeente M. de RREU, diaken hij de christelijk afgescheidene gemeente. P. 11. TIUANS, lid van het roomsch-kalholiek pa rochiaal aimhestuur. Geassisteerd door J RISSEEUW, griffier ter secretarie, op woensdag den 1 januarij 18(1-2, aan de weezen en ar menschool, lc beginnen des middags ten half twaalf ure Onder dankbetuiging aan allen die lot dezen heilzamen maatregel hebben bijgedragen en verder bijdragen zullen, vertrouwen burgemeester en wethouders, dat de behuefligen zich dankbaar zullen betoonen voor heigeen ieder in even redigheid van de beschikbare gelden zal worden toebedeeld, zonder dien dag rond te loopen tot het vragen 'van giften die hun zeer zeker door een ieder zullen geweigerd worden Gedaan ten raadhuize van Góes, den Ï4 dec. '861. Burgemeester en wethouders uoornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H C. PILAAR. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die liet aangaat Dat het kohier van het PAÏENTREGT voor deze ge meenteover liet 2e kwartaal van het dienstjaar 1861 1862 bekleed met alle de formaliteiten bij de wet ge vorderd, op lieden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingenbinnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 26 december 1861. De burgemeester voornoemd M P. BLAAUBEEN. VAN DEN DEN 16 DECEMBElt 1861. (Slot.) Nog wordt gelezen een adres van den heer J. A Cramer, direc teur der gaz fabriek en waarnemende de belangen der Ulrecht- sche gaz-onderneming, hoofdzakelijk te kennen gevende dat op daartoe gedaan aanzoek in der lijd door den raad goedgunstig remissie is verleend van de beloopene boelen over de laatste 4 m. van 1860, voornamelijk op grond dat dit meer direct als een proeftijd was aantemerken dat over de le 4/m. 1861, wederom boeten zijn gecon stateerd lot een bedrag van f 56.50, in welke bekeuring en aftrek van de aannemingsom, toen, kieschheidshalvc, door de maatschappij is berust; dat die boelen evenwel grootendecls en wel ten bedrage van f 29 bel gevolg zijn geweest van den in januarij II gcheerscht hebbende felle vorst, iels, waar tegen geene gaz maatschappij waken kan, dat het bovendien van bekendheid js dat de Dtrccbtsche maatschappij, door van haar onaf hankelijke redenen, die fabriek niet lot haar voordeel heeft bezeten en dat alzoo verzocht wordt remissie der boelen ad f56,50 of zoo dit bezwaar mogt hebben, van die door den vorst veroorzaakt ad 21). Burgemeester en wethouders zeggen dat er door de kwijt schelding der boele over de laatste ifm. van 1860 meer dan genoeg gedaan is om de onderneming te hulp le komen en in de gelegenheid te stellen het gebrekkige le herstellen en tevens hel bewijs le geven van de welwillendheid van het gemeentebestuur, zoodat huns inziens er thans geen termen tot inwilliging van hef verzoek bestaan, te minder daar de gazverlichling nog altijd veel te wènschen overlaat. Dhr v. d. Putte zegt, dat dit z. i. eene geschikte ge legenheid is om het dagelijksch bestuur hij zijne veelvul dige en onaangename bemoeijingen ten aanzien der gaz verlichling le ondersteunen en de nieuwe onderneming le doen zien, dat men het voornemen heeft aan de naleving van hel contract stipt de hand te houdendaarom zal hij stemmen voor het voorstel van burgemeester en welh. In omvraag gebragt wordt dit voorstel algemeen aan genomen en het verzoek alzoo afgewezen. Worden medegedeeld dat van heeren gedeputeerde staten goedgekeurd zijn ingekomen lo. de gemeente-rekening over I860; 2o. begrooting voor 1862 3» hel besluit tot betaling uit de onvoorzieDe uitgaven van 75 aan dhr de Kenter, wegens te veel betaalden hoofdelijke» omslag over 1858. Ten einde de onderwerpen op de gemeenle-begrooling uitgetrokken te kunnen doen uitvoeren, stellen burgemeester en wethouders voordat de raad besluite tot verkoop van 12 olmen 12 populieren boomen en 5 stuks uitloop en tot verkoop van het zoogenaamde oude weeghuis. Waartoe wordt besloten. Het verzoek tot remissie over 6/m. hoofdelijken omslag van dhr. mr. P. H S. Vader wordt aangehouden lot den afloop des jaars. Eenige staatsbladen worden overgelegd en ten slotte door den voorzitter medegedeeld dat uithoofde der ziekte van dr. van den Bosch, de behandeling der verordening op de openbare gezondheid geen plaats kan hebben. BINNENLAIfDSCHE BERIGTEJf. Bij de tweede kamer der slaten-gcneraal zijn aanhangig gebleven de volgende wets ontweipen als I. Bepalingen omtrent den accijns op het binnenl. gedis tilleerd. Eindverslag uitgebragt. II. Onteigening perceelen ten behoeve van den aanleg van stratenenz.voor de regelmatige uitbreiding van Rotterdam. Eindverslag uitgebragt. III. Outeigening perceelen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Leyden naar Woerden. IV. Onteigening van perceelen len behoeve van den aanleg van het kanral van Apeldoorn naar Dieren. V. Goedkeuring van eenige artikelen der met Belgie ge sloten overeenkomst tot regeling der water-allappingen uit de Éaas, enz. Vo'orludjdg verslag uitgebragt. VI. Overdragt der tienden van hel Kroon- aan het Staats domein. enz. Bolleer der Kroondomeinen. VII. Opheffing der slavernij in de Nederl. West-Indische koloniën. Vermoedelijk zal de eerste kamer binnen kort vergaderen om met het behandelen der begroolings-wetten een aanvang te nemenhet schijnt evenwel onzeker of zulks nog in dit jaar zal plaats hebben Uit 's llage wordt aan de Utrechlsche Courant berigt dat de heer Thorbecke bepaald verklaard heeft, dat al werd hij met de zamenstclliiig van een nieuw kabinet belast, hij die laak in dezen oogenhhk' met zou aanvaarden. Bij herhaling moet hij daarop teruggekomen zijn. Benoemd tol subst.-griffier bij de arrondissemenls-regtbank te Middelburg, jhr. mr G. L. Schorer, thans griffier bij het kanlongcregt te Heinkcnszand, en tot griffier bij het kantongeregt te lleinkcnszand mr. E. V. Schorer, advocaat te Middelburg. Bij besluit van den 30sten november (staatsblad no. 103) beeft Z. M. goedgevonden le bepalen: dat zoodanige mili ciens die onder de werking van de wet op de nationale militie, van den Sstcn jan. 1817, regt hebben verkregen op ontslag uit de dienst, op grond van art. 21 dier wet, dat regt kunnen doen gelden, en hunne aanvrage om ont slag moeten doen in geschrifte, tusschen den 1sten en den 5den jan. 1862, bij burg. en wclh. van de gemeente, voor welke zij als milicien zijn opgetreden. Bij de ophanden zijnde sluiting vau dit jagt-saisoen hoort men algemeen door de jagers klagen over de uuvoordcelige jagt die dit jaar hen opleverdehetgeen veel wordt toegeschreven aan het sterven der jongen ten gevolge van het natte weder. Wel zijn er die zich op eène lange dooden lijst beroemen maar dit is bij uitzondering. Naar met zekerheid uit Bergen-op-Zoon) vernomen wordt, is daar alles geregeld vpo;; de spoorweg-lijn door de vér boden kringen dier vesting. Men zegt voorlsdat reeds in de volgende maand hel stalion-gebonw zal worden aanbesteed. Naar men zegt, zal er spoedig eene wet in gereedheid worden gebragt ter vervaardiging eener geheel nieuwe bronzen pasmunt, en de daarslellirtg van bronzen stukken a 2''f eents. In de eersle helft der maand november jl. is alhier in een winkel ontvangen, zonder te kunnen nagaan van wien, een twee-en-een-hall-guldènstuk van 1862, met de beeltenis van koning Willem 111en eenigen tijd vroeger in eene sociëteit, een vijf-en-twingtig- cent-stuk van het jaar 1848; ook te Hulsteen twee-francsluk met de bceldtents van keizer Napoleon IIIvan 1853, zonder dat de uitgevers zijn kunnen opgespoord worden. Alle deze stukken hebben het voorkomen van valsch te zijn; de beide nederlandsche muntstukken zijn alleen te onder scheiden van de echten aan de blaauwachlige en het fransche munstuk aan de koperachtige kleur. Het muntcollegie, zitting houdende te Utrecht, heeft in zijne vergadering van 3 dee. jl. verklaard, dat genoemde 3 geldstukken valsch zijn. In de nabijheid van Meppel is een bruidspaar, dat ter huwelijksvoltrekking reeds met de noodige getuigen op het gemeentehuis aanwezig was, weder ongetrouwd vertrokken. Toen de ambtenaar van den burgerlijken stand lot hel voor lezen van het formulier zou overgaan; vraagde de bruidegom aan zijn aanstaanden schoonvaderof hij na zijn huwelijk met zijne vrouw bij hem kon blijven inwonen, en toen deze zulks niet beloven wilde, besloot de jongman zijn huwelijks plan te laten varen. Het bestuur te Rotterdam heeft aan de onderwijzeressen het dragen van crinolines in de school ontzegd, dewijl dit vaak weerbarstige kleedingsluk veelal den scholieren in de toegangen belemmert. BDITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Ten gevolge der schaarschte aan lompen, is men te Londen op het denkbeeld gekomenom even als onlangs een schoenpoetsers-corps is opgerigt, een vodden-brigade te vormen. Hiertoe zullen alle ledigloopende jongens gebezigd worden, die, in cene soort van uniform gekleed, van kar, schalen en gewigt voorzien, van huis lol huis zullen rond gaan om naar een gedrukt tarief alle lompen en andere onbruikbare kleedingstnkken op te koopendie vervolgens aan groothandelaars zullen worden verkocht. FRANKRIJK. De Presse zegt: «De tijdingen uit Amerika luiden gunstiger ten aanzien van den oorlog tusschen de noordelijken en zuidelijken. De president Davis moet, uit aanmerking van de verwikkelingen met het buitenland, aan den president Lincoln voorstellen hebben gedaan, van zoo verzoenenden aard, dat men niet twijfelt of deze zal ze wel aannemen.' Te Haout, bij Condomis eene oude vrouw, die eene kudde koeijen hoedde en een hunner wilde beletten om op het land te loopen, door deze aangevallen, op de hotens gepomen en in de hoogte geworpen. Op den grond vallende rendde het woedende dier weer op haar aan doch namen geluk- kiglijk de andere koeijen de verdediging harer nagenoeg honderdjarige verzorgster op zich door zicli rond Iwar u scharen, en werd bij de verlossing de oudste bezig gevonder met het likken van de gekwetste, welke men hoop heel nog in 't leven te behouden. De Gazette de Médecine geeft als middelen tegen he barsten der handen, het inwrijven met uijettsap of ook mei de helft eener doorgesneden ui Dit middel helpt waa anderen falen Dit Madrid schrijft men dal du beroemde paarden temmer llarey dc eer genoten heelt om in du tnat.ège vat hot paleis, in het hijziin des koning* en der koningin I

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1