GOMHK COURAIMT. 1801. V. iHi 48~l: Jaargang. Donderdag 12 December. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs pe*, kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending v&n advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN* OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR OP MAANDAG DEN <6 DECEMBER 1861, DES NAMIDDAGS TEN 7 URE. PONTEN VAN BEHANDELING: 1. Nadere beschouwing over de kamer van koophandel f:i fabrieken. 2. Beslissing op bezwaar tpgen de brandweerdienst. 3. Benoeming leden geneeskundige commissieburgerlijk armbestuur en regentes weeshuis. 4. Aanbeveling lid der schoolcommissie. 5. Bepiling maximum van onderstand in 1862. 6. Verzoek hulp onderwijzer W. Nagelkerke om verhoo ging jaarwedde. 7 I.lein gaz-onderneming om restitutie betaalde boeten. Mededetlitig van ingekomen stukken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij dezeten vt rvolge op hunne bekendmaking van den 16 November laatstleden, ter algemcene kennis: Dal den 19 dezer het water uit de haven zal ge laten wordentot het doen van de noodige werkzaam heden; zoo dat na dien dag de sluis en haven niet met vaartuigen zal gepasseerd kunnen wordenzoo tang die werkzaamheden duren. Gedaan te» Itaadbuize van Goes, den 12 december 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Een regerings telegram, gedateerd Buitenzorg 30 October, luidt: «Gouverneur generaal en familie in goeden welstand aan gekomen. Demang Lehman tracht Hidayat en andere opslan- d' lings hoofden over te halen om ook in onderwerping te konen. Er bestaat veel vooruilzigt dat hij hierin zal slagen. Overigens geen nieuws". Het telegram der bataafsche handelsvereeniging van den volgenden dag, luidt: Op Java is hel rustig. De gouverneur-generaal is alhier behouden aangekomen. Geen nieuws uit Banjermassin." De tweede kamer der Staten-Generaal heeft, na langdu rige discussien, met 36 tegen 32 stemmen verworpen een amendement van den heer van der Linden, om de bijdrage voor de Calamiteuse polders in Zeeland met f 50,000 te verminderenook als aandrang en prikkel voor de regering, om lot regeling van dit ontwerp te komen. Daarentegen is aangenomen een amendement van den beer van Bosse tot splitsing van den post subsidien aan maatschappijen, enz welk amendement door den minister herhaaldelijk werd be streden. De sluiting der jagt op klein wild in deze provincie met uitzondering van die op hout-snippen, is voor dit jaar op 31 december a. s. met zons ondergang. Uit Noord-Beveland ontvangen wij onderstaande in de verschillende gemeenten aldaar circulerende adressen van aiihaesie aan dat der stalen van dit gewest, tot behoud van de maritime- inrigtingen en timmerwerven te Vlissingen. Aan Zijne Majesteit den Koning. Sire Re ondergetekenden inwoners van Noord Beveland hebben met veel belangstelling kennis genomen van den wensch en het beloog door de stalen van dit gewest aan Uwe Majesteit kenbaar gemaakt, tot behoud van de maritime inrigtingen en timmerwerven te Vlissingen. Deze stad toch, isom dedoor haar beloonde weer kracht in den 80jarigen oorlogom de van haar uit gegane zeehelden om hare wederwaardigheden om haar tegenwoordig beslaan als eene schoone oorlogs- haven te regt dierbaar bij de Zeeuwen. Het historische Vlissingenhet Zeeuwscbehet maritime Vlissingen is als zoodanig een bestanddeel der zedelijke kracht voor geheel ons Gewestja ook van Nederland. Het is daarom Sire! dal de ondergeteekenden eerbiedig de vrijheid nemen om aan Uwe Majesteit hunne volkomene adhaesie hekend te makenaan boven gedacht adres der staten van Zeeland. Uwer Majesteits getrouwe onderdanen. Eerste Aan de Kamer der Staten-Generaal. Door de zware mist van gisteren heeft de Goessche boot hare reis niet kunnen volbrengen en is aan Oolt- gensplaal voor anker gebleven. Heden tegen half twaalf ure alhier binnengekomen, wordt de dienst daardoor eerst morgen (vrijdag) hervaten zal de bootten gevolge van het eerst op den 19 dezer sluiten der haven, in de volgende week nog eene reis doen Nopens de veranderde afvaart verwijzen wij naar de hierachter staande advertentie der directie. Het concert, in achterstaand ingezondene door K bedoeld, heelt zuiver opgebragt 64,i 9, welke som bestemd schijnt voor de kas der ceconomischc spijsuitdeeling. Te Bergen-op-Zoont is bij het gemeente-bestuur eene ken nisgeving van het ministerie van binnenlandsche zaken ont vangen, dal weldra zal worden overgegaan tol de aanbesteding der aardenbaan voor de staats-spoorwegen, lijn Roozendaal- Bergen-op-Zoom. Tweede Edelmogende Heeren De ondergeteekendeninwoners van Noord-Bcveland nemen de vrijheid om aan UEdel Mogende hunne adhaesie kenbaar te maken, aan den inhoud van het adres der Staten van Zeeland, ingezonden aan uwe vergadering, tot behoud van de maritieme inrigtingen en timmerwerven te Vlissingen. De zaak van Vlissingen is eene Zeeuwsche zaak, welker instandhouding met het nationaal gevoel en de zedelijke kracht der bevolking verbonden is. Zij hopen op UEdel Mogende medewerking^ in dezen zin en betuigen voorts aan UEdel Mogenden het verschuldigd respect." Het is gewis aller Zeeuwen wensch, dat Vlissingen hare schoone maritime inrigting behoude. Deze plaatsde ba kermat van menig held, tevens rijk aan historische herin neringen doet een groot gedeelte harer bewoners met haar vallen Wij geven onze gewestelijke bewoners in overwe ging om zoo mogelijk te trachten die ramp te voorkomen, de handen in één te slaan en het hier voren gegeven voor beeld te volgen. Door de arrondissements-regtbank te Middelburgin raadkamer vergaderd, is bevel tot in vrijheidstelling ver leend van den heer P. S,, wiens in hechtenisslelling tegelijk tijdig met zijnen vader wij in een vorig nummer mede deelden. Uit de instructie zouden tot dus verre geene voldoende bezwaren ten zijnen laste tot verdere vervolging gerezen zijn. Uit Tholen wordt gemeld dat de dijkval hij, Scherpenissc nog gedurig wordt vergroot door het wegzinken van be langrijke stukken. De val is thans ongeveer 250 ellen lang. Waar eenige dagen geleden de dijk lagstaat thans bij laag water van 8 tot 11 ellen water. Te Meppel is eene dienstmeid door onvoorzigtigheid ge stikt zij had namelijk om zich spoediger te verwarmen, eene stoof niet vuur op de beddcplank gezet. Volgens berigt uit Keulenheeft de heer Wollschlager genoemde stad zijne kunstenaars-loopbaan gesloten en hragt hem zijn personeel bij de laatste voorstelling een iaauwerkrans en afscheidsdicht. Sir J Arnotlmaire van Cork tevens lid van het lagerhuis, laat een molen en eene bakkerij houwen, die hein ongeveer 40,000 p st. kosten zullen en wel met het doel om, gedurende den winter goedkoop brood aan de armen te kunnen leveren. Volgens gerucht, te Parijs in omloop, hadden amc- rikaansche kruissers engelsche schepen aangehoudener werd evenwel hieraan geen geloof gehecht. Dezer dagen werd te Parijs in eene openbare veiling, een zeer fraaije eigetihandigen brief van den beroemden fabeldichter Jean de la Fontaine, die tot begeleiding van een klein biljart als geschenk voor mevr. de Coulange ge diend heeft, voor 150 fr. veikocht. Een groot aantal schoenmakers te Parijs heeft aan Garibaldi een paar keurig bewerkte slevels ten geschenke aangeboden. De held van Caprera heeft dit bewijs van hoog achting met welwillendheid aangenomen. De uitbarsting van den Vesuvius, is zondag begpBffen en heeft tot dingsdag geduurd. Torre del Grecojhéelt karj geleden, doch men gelooft niet, dat er mcnsehteUuj', ue ramp omgekomen zijn, De beriglen uit Turijn, zijn zeer bevredigend èrrdtrtöling voor de nationale militie liep overal geregeld zonder den minsten tegenstand af Te Napels zeil liepen duizende burgers met vlaggen door de stadonder het gejuichleve de loting leve de koning Te Palermo is eene conspiratie ten gunste van Frans II ontdekt. De voornaamste leiders en medepiigligen zijn in hechtenis genomen, het meerendeel behoort tot den gees telijken stand. Te Antwerpen zijn reeds 13 lijken gevonden onder het puin der laatstelijk verbrande gebouwen. Men is er in geslaagd den brand te blusschen, hoewel de spuiten nog in werking bleven, de stoomspuit van dhr. Wood uitgezonderd. Men heeft geen vrees voor instortingen meer te koesteren en maakt een aanvang met het bergen van goederen. Het lijk van den heer Hirsch, onder-directeur van het entrepot js mede gevondenhet werd herkend aan zijn gouden horo- |Ogie, dat onbeschadigd is gebleven. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie der Goessche Courant. M! Gij zult ons verpligten met de opname van onderstaande. UEd DD., B-V. A-Z Verleden dingsdag lazen wij in uw blad, dat, ten gevolge van ingediende bezwaren door eenigen uwer ingezetenen, de post directeur de gewijzigde zondagsdienst heeft moeten intrekken. Hel bleek ons hieruit, dat gegronde klaglen ingang vinden, en vragen op onze beurtis de klagt niet gegrond van ons plattelandbewoners die met den marktdag de stad bezoeken en zich veelal met hun vertrek naar de aankomst van de post regelen om het versche nieuws, de laatste markt- berigten enz. te kennen dat dan een udb nadat de aan gekomen postkar voor het kantoor stond, de eerste brieven en couranten worden afgegeven Wij hopendat het bij deze over dit punt blijven zal reeds zoo menigmaal zijn wij door late aankomst van eenig tijdig berigt verstokendan dat wij die enkele malen dat daarvoor gelegenheid bestaat van deze niet zouden mogen profileren. Wij hebben gezegd. Nog eene kleine bijdrageten voordeele eener Kamer van Koophandel in ons midden. Wij vernemen dat, op verzoek van een ingezeten van Goes, de Kamer van Koophandel tc Rotterdam zich de be langen der garanciuc fabrieken, in zoo verre, bij de Hooge Regering heeft aangetrokken, dat door haar een verzoek schrift is verzonden om den invoer der grondstof te ontheffen van het, vooral voor die fabriekanten, thans zoo drukkend geworden inkomend regt. Wij verheugen ons zeer in dit vernieuwde bewijs van goeden wil, van de zijde der Rottcrdamsche Kamer, maar vermeenen levens de bijzonderheid niet onopgemerkt te mogen laten, dal de hulp dier Kamer thans ingeroepen is geworden dooreen der leden van onzen gemeenteraad, die zich steeds een tegenstander betoonde, om do hier bestaande Kamer te behouden. In eene openbare raads-vergadering toch, gaf hij als zijne overtuiging te kennen, dat een gemeenteraad vol komen in slaat was om datgene te doen wat door eene Kamer van Koophandel, in het belang van handel en fabriek wezen alhier, behoefde gedaan te worden, en dat bij, om die redenen, stemde voor de opheffing der bestaande Kamer. Zij, die steeds het tegendeel beweerden en er bij herha ling op gewezen hebbendat de, werkkring van een' ge meenteraad ten ccnenmale verschilt van die eener Kamer van Koophandel en dal de laatste in het bijzonder bejasl is om het rijks-, provinciaal- en gemeente-bestuur voor te lichten betrekkelijk de belangen van den handel en het fabriekwezenmogen deze bijzonderheid nu toch wel open lijk constateren en er op wijzen: dat het bewuste raadslidhoe kort in de rij der fabrie kanten getreden zijnde, nu reeds, in hel belang zijner, zaken behoefte gevoeld heeft aan dc lusschonkomst en de bemoeijingen eener kamer van koophandel ten zijnen be hoeve en door het gemis daarvan in deze gemeente zich gedrongen zag de hulp eener elders gevestigde Kamer in te roepen om zijne belangen bjj de Hooge Regering te bepleiten Wjj vleijen ons, dat dit voorbeeld een afdoend bewijs zal zijn voor die leden van onzen gemeente-raad, wier per soonlijke belangen nog niets met eene kamer van koophandel te maken hebben, dat eene zoodanige instelling voor han delaars en fabriekanten niet zoo overbodig is, als door som migen hunner (zij hel dan ook ter goeder trouw) zoo dikwijls is beweerd geworden. XX.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1