GO»IIK COURAM T. 1801. IN®. 48"' Jaargang Maandag 5) December. f lIIOlAïzK MILITIlü. POSTERIJEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs pe* kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 rój Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van^cF^ behalve het zegelregt^^^^ besturen en administratief. BEKENDMAKINGEN- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten 'dal door Z. M. den koning op den 3 november jl. is genomen bet, navolgende besluit •Wij - Whaem enz. Hebben besloten en besluiten: Art. 1.'Zij, die tijdens de volkstelling van 31 december 1859, in den vreemde of in eene der koloniën van het rijk mogtcn hebben vertoefd, geven binnen ééne maand na de al kondiging van dit besluit of binnen ééne maand na hunne terugkomst, aan het gemeentebestuur hiervan kennis. Zijdie bij die telling mogten zijn overgeslagen geven binndn ééne maand na de afkondiging van dit besluit, kennis van dit verzuim aan het bestuur hunner werkelijke woonplaats. Zij, die sedert 31 december 1859 hunne werkelijke woonplaats naar eene andere gemeente hebben overgebragt, geven biervan, eveneens binnen ééne maand, kennis aan liet gemeentebestuur hunner nieuwe woonplaats Voor de leden van huisgezinnen rust de verpligting tot kennisgeving op het hoofd van elk buisgezin. Art. 2 Zij, die uit eene nederlandsche kolonie of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen bet rijk, doen hiervan eene verklaring aan bet ge meentebestuur vergezeld van het gebruikelijke- getuigschrift voor ben die uit de koloniën van een paspoort of reis- en verblnfpas of andere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze vn klaring geschiedt binnen ééne maand na hunne aankomst in de gemeente. Art. 3. De kennisgeving in de twee vorige artikelen vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkingsregisters te worden ingeschreven. Art. 4. Zijdie hunne werkelijke woonplaats binnen het rijk verlaten om die over te brengen naar eene neder landsche kolome of naar den vreemde doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, welke zij verlaten. Art. 5. Zijdie hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van bet rijk naar eene andere gemeente over brengen, doen biervan eene verklaring aan het bestuur der gemeentedie zij verlaten en waar zij in het bevolkings register zijn ingeschrevenniet opgaaf der gemeente, waar zij wenscben zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. Art. 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuurmet overlegging van het getuigschrift in bet vorige artikel vermeld. Art. 7. Elk hoofd van een huigezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan bet gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt art. 3. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun buisgezin opnemen. i Bestuurders van instellingengestichten inrigtingen van welken aard ook waar personen onder eenig bestuur zaroeu wonen, geien maandelijks aan bel gemeentebestuur kennis vai) alle personendie in de zarncr.woning zijn op genomen of. daarvan zijn uitgetreden. De verpligting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischle kennisgeving voor het bevolkingsregister ge daan is Art 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door bet gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verpligt tot bet doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft overeenkomstig art. 1 der wet van 6 maart 1818, (staatsblad n°. 12). Art. 10 De plaatselijke verordeningen tot bevordering der regelmatige bijhouding der bevolkingsregisters blijven in stand voor zooverre zij niet in strijd zijn" met de bepalingen van dit besluit. Binnen zes maanden na de afkondiging van dit besluit maken de gemeentebesturen verordeningen, waardoor de ingezetenen verpligt worden om van de verhuizingen binnen de gemeente, regelmatig kennis te geven Van de bestaande of nieuw ingevoerde verordeningen wordt uiterlijk \<5ór den 1 julij 1862 afschrift toegezonden aan de gedeputeerde staten der provincie. Zij vertrouwen dat de ingezetenen aan den inhoud van dat besluit zullen voldoen en het gemeentebestuur zco doende verschoonen van de onaangename verpligting om tegen de overtreders te verbaliseren. Gedaan te Goes, den 7 december 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien art 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24 der wet op de Nationale Militie dd. 19 augustus 1861, (staats blad n®. 72.) Brengen bij deze voor de eerste maal ter kennis der ingezetenen dat het register van inschrijving voor de nationale militie» dagelijks, gedurende de maand januarij, (uitgenomen des zondags) van des morgens 9 lot des namiddags 2 ure, ter secretarie der gemeente zai gereed liggen. Met herinnering tevensdat tot de inschrijving verpligt zijn alle mannelijke ingezetenen die op den laten januarij aanslaande hun 19e jaar zullen zijn ingetreden, hoedanige geboren zijn in hel jaar 1843alsmede diegenen welke na het intreden van hun 19e doch vóór het volbrengen van hun 20e jaar ingezeten zijn geworden dat volgens art, 15 voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, otzijn beiden overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 julij 1850 (staatsblad n°. 44); 2°. hijdiegeen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Ne derland verblijf hield; 3°. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen bet rijk verblijf houdt; Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar, ten aanzien der dienstpligtigheidhet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen dat volgens art. 17 niet behoeven te worden ingeschreven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten dat volgens art. 16 de inschrijving moet plaats hebben 1 van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden over leden de voogd woont 2". van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeentewaar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woontin de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk volgens art. 18 elk die behoort inge- j schreven te worden, verpligt is zich tusschen den 1sten en 31 sten januarij daartoe aantegeven bij burgemeester en wet houders ter plaats en op de uren hiervoren aangewezen en bij ongesteldheid ol afwezigheid zijn vaderof is deze overleden, zijne moeder, of zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is. Wordende de belanghebbenden aangemaand zich deze waar schuwing ten nutte te maken zullende zij zich zeiven de gevolgen te wijlen hebben die uit nalatigheid ten dezen voor ben zuilen voorlvloeijen. Gedaan te Goes, den 7 December 1861. Burgemeester cn wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris If. C. PILAAR. En noodigen een ieder uit om van dié bruik te maken tot het opgeven van dte^jsjjuj&gB-'liie men na de vacanlie verlangt op een der bedoelde scholen te zendenaangezien dit zonder de toelating der schoolcom missie, niet vermag te geschieden. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Goes- sche Courant, zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes den 7 december 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PI L A A R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend Dat hel R. K. parochiaal armbestuur in deze gemeente, het voornemen heeltom op woensdag 11 dezeraan de huizen van alle ingezeteneneene ALGEMEENE COLLECTE te doen ten behoeve van de armendie dooi' hetzelve moeten worden onderhouden Burgemeester en wethouders vertrouwendat de burgerij, door ruime giften, zal medewerken om genoemd armbestuur tot het volbrengen van zijne taak in staat te stellen; waartoe zij deze inzameling, de eenige die door dat armbestuur in dit jaar wordt gedaan gunstig aanbevelen. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 7 december 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES, in ervaring gekomendat enkelde ingezetenen bezwaren schijnen te hebben tegen de voorgestelde wijziging om gedurende de openbare godsdienst-oefening des zondags morgens geene aangeleekende brieven te behandelen. Brengt bij deze ter kennisse van het publiek dat aan vankelijk op ZONDAG des MORGENS van 8 'l2 tot 1 Va het kantoor ook voor het verzenden of afhalen van aan geleekende brieven zal geopend zijn, doch in geen geval geldartikelen mogen worden gedeponeerd of uitbetaald. Goes,den 9 december 1861. De Directeur voornoemd, A. DONKER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN GOES, maken bij deze bekend Dat de plaatselijke school-cominissie, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 6 der verordening regelende bet on derwijs in deze gemeente, vastgesteld door den gemeente raad den 12 december 1859 lot hel aannemen en loelnlen van LEERLINGEN op de scholen voor lager onderwijs, zijnde de nederduitschc scholen voor jongens en meisjes, zitting bonden zal ten raadhuize, op de voorzaal, woensdag den 18 dezer, des middags ten 12 ure. BIN NENLANDSCHE BËRIGTEN. Hoorden wij in de laatste dagen klagten rijzen over de regeling welke de directeur van liet postkantoor voor de zondagdienst had vastgesteld, met genoegen zal men zeker uit vorenstaande ontwaren dat daarop is terug gekomen. Naar wij vernemen is zulks een gevolg van bij den heer inspecteur ingediende bezwarendie last tot onmiddelijke intrekking dezer willekeurige handeling moet hebben gegeven. Zonder zich te verheugen in bet onaangename dat de heer directeur als ambtenaar hierdoor moet ondervinden zullen toch velen met ons het ongerief dier bedoelde regeling gaarne zien opgeheven. Ter vervulling der vacaturenwelke door de aftreding van burgemeesters op 1 Januarij a. s zullen ontstaan, zijn herbenoemd dhrn P. Bruggeman te BaarlandI. Rottier Jz. te BorsseleM. Nt/sse te Driewege en Ellewoutsdijk, J. van Duine te Kappelle, I. G. J. van den Bosch te Kattendijke, J. Trimpe te Kloetinge, P. van Wingen te Oudelande, J. de Klerk Az. te Wemeldinge, I. Willemse te Yerseke. Door den gemeente-raad te Rotterdam is tot onderwijzer der burgerschool aldaar benoemd, de heer A de Heer, hoofd onderwijzer te Kloetinge Voor den verderen opbouw van het huis van arrest en bewaring alhier, uitmakende bet 3de perceelhebben zich ji. zatnrdag drie inschrijvers opgedaan zijnde de heeren G. Dekker, te Sliedreclit voor f 33975,00. M Gerdinger, te Haarlem voor f 33300,00 cn Nederhoff, te Dordrecht voor/" 31870,00, welken laatsten als minste'inschrijver, onder nadere approbatie het werk is gegund, De heer IV. J. v. d. Weert, mr. timmerman alhier, werd aannemer van de schoeijing voor (1216,00. Op den 13 december a. s. zal te Middelburg worden her besteed het door klinker bestraling vervangen van een ge deelte keistraat op den eersten zijtak van 's rijks grooten weg der le klasse n°. 3 (Westerzijds Kappelle,) dat tengevolge van de liooge aannemingsom bij de eerste besteding niet is gegund.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1