iN°. 94. GOEMIIU De uitgave deser Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs pe^ kwai-taal is f 1,75, franco per post f 1,90. 'I X, 'I-I'./ *.ij" tl wr 1 v Gewone advertentiën worden a 20 et. de geplaa-st. I POSHieS'.lïlf?' yeceinoer. Geboorte-, huwelijks-en doodberigtenva» j/f 1.2 ^5 behalve het zegelregt. 1 De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De tweede kamer der staten-generaal heeft steeds de beraadslagingen over de staats-begrooting' voortgezel Bij de algemeene discussien over hoofdstuk IV dat zónder noe- mens waardige verandering is aangenomen met 54 tegen 12 stemmen, heeft de minister van justitie medegedeeld dat hij aan Z. M. den koning de ontwerpen tot herziening van het wetboek van strafvordering heeft verzonden, ten einde die aan de overweging van den raad van state te onderwerpen. Door de heeren Delprnt, Poortman, Blussé, Dullert en Ter Bruggen Hugenholtz, is aan de kamer voorgesteld het houden eener enquête omtrent deze vraagpunten: I. Welke zeemagt behoeft Nedcrtand? II. Welke is de tegenwoordige toestand van het mate rieel onzer zeemagt en in hoever beantwoordt dat aan de behoefte? III. Welke wijze van aanbouw van oorlogsbodems moet gevolgd worden De algemeene beraadslagingen over hoofdstuk Binn. zaken zijn aangevangen. Vele sprekers handelden over het politiek karakter en de handelingen van den minister; voorts over den toon in de memorie van beantwoording. De minister beeft breedvoerig geantwoord en de beschuldigingen weêr- sproken. ilij verlangt dringend eene duidelijke verklaring der kamer. Over de akademie te Delft zal bij bij de af- deeling onderwijs, de sprekers beantwoorden. Morgen ten half een ure voortzetting. Op den 13 dezer zal aan het gewoon locaal te Middelburg worden aanbesteed het driejarig onderhoud aan 's rijks groote wegen in Zeeland met de telegraaflijnen. Deze aanbesteding zal bij enkele inschrijving en opbod plaats hebbende be stekken liggen ter gewoner plaatsen ter lezing. Men schrijft aan de Utrechtsche Courant, omtrent de staals-spoorwegen het volgende: Belangrijke aanbestedingen in Noord-Brabant, aan het kanaal van Zuid-Beveland en bij Zutphen zuilen eerstdaags aangekondigd worden. In den avond van jl. maandag is op nagenoeg alle punten van ons eiland een vuurgloed waargenomen, die aan een hevigen brand deed denkenuit het westelijk gedeelte zijn ook nog enkele spuiten uitgerukt, in de veronderstel ling, dat die eene der zuidelijke gemeenten trof. Reeds vroeg in den daarop volgenden morgen hoorden wij dat Antwerpen dit lot had getroffen en eene suiker-raffinaderij geheel was afgebrandde schade hierdoor veroorzaakt beloopt millioenen francs, ook moeten eenige personen er het leven bij verloren hebben. Onder de omgekomenen wordt geteld de architect Stoop, een ijverig, kundig en algemeen geacht man. Hij bevond zich in het; entrepot bij den directeur Leenaerts, terwijl deze druk bezig was de boeken en papieren van dat établisse ment in veiligheid te brengen. Een oogenblik later, toen de heer Leenaerts daarin gelukkig was geslaagd, zag men den ijverigen Sloop eensklaps in een dikken rook gehuld enhij was verdwenen zonder dat er mogelijkheid bestond hem te naderen. De magazijnmeester van het en- trepót met twee zijner werklieden zijn insgelijks als slagt- offers der ramp omgekomenterwijl er nog vier haven werkers en eenige spuitgasten vermist worden. Dit laatste is ook het geval met niet minder dan 52 militairen. Er bestaan evenwel voldoende redenen om te verwachten, dat de meeste dezer manschappen te midden der algemeene op schudding van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt, om zich ongemerkt te verwijderenzoodat zij welligt beschon ken ziin geraakt en zich wat te lang hebben schuil gehouden Eéne zaak was intusschen te bejammeren namelijk dat er tijdens het verleenen van hulp zulk een verregaand mis bruik van sterken drank werd gemaakt. Inzonderheid was ditgelijk reeds uit bovenstaande blijkthet geval bij de militairen. Immers het hoogst ergerlijk looneel heeft zich voorgedaan dat een aantal soldaten door hun beschonken toestand meer in den weg liepen en meer tot overlast dan tot hulp strekkenja een rmliiairdie zich boven op ren dak bevond, zou tengevolge zijner dronkenschap zeker ver brand zijn, wanneer zijne kameraden hem niet aan een louw naar beneden hadden laten zakken. Een later berigt a zegt de Middelburgsche Courant, crv 17, een val ontstaan van ongeveer 150 ned. ellen lang,: gei t nog c vo „en e ijzon er ie en. i waar(joor ou(je ?ee(jjjk js doorgebroken en thans het Antwerpen werd m de laatste jaren door men,gen brand wa[er jn| (]iJk welke, jn 1859 |S geteisterdmaar geen was zoo lievig als deze, roet uitzon- j c i s ,-ooa gelegd geworden, ten gevolge van den val van den 5 Mei dering van dien waardoor het oude entrepól m 1830 j geheel vernield werd. Zoodra het berigt van de uitbarsting zich door de stad verspreidde, was ieder van schrik als verpletterd, want men wist dat de raffinaderij aan de eene zijde aan het entrepot, aan de andere zijde aan een magazijn van timmerhout grensde. Men zag dadelijk dat er aan het behoud der raffinaderij zelve niet te denken viel, maar het magazijnwerd spoedig ontruimd. Zeer onverwacht zag men de vlammen uit de tweede verdieping van het entrepot slaanmen wist dat zich daarin een aantal menschen be vond, naar gissing minstens vijftig. Een kreet van ontzetting weêrgalmde door de lucht. Wat zou er van de ongelukkigen worden die zich op de bovenste verdieping, de zevende van het gebouw, bevonden? Het treurige vermoeden werd bc- •waarheideen gedeelte der arbeiders kon, door de vlammen heen zich een weg banende, het leven redden, maar het aantal slagtoflfers is groot, hoewel nog niet met juistheid bekend. Ten 7 ure 35 minuten deelde zich de brand aan het entrepot mede en 2 minuten voor 8 ure stortte de gevel met een ontzettend gedruisch naar beneden. Een kwartier uur was dus meer dan voldoende om een gebouw dat men onbrandbaar had verklaard, totaal te vernietigen. De gehcele omtrek van dok en haven leverde een schrikbarend gezigt op: de masten en ra's der schepen waren met matrozen bedektdie bezig waren de vonken en spranken te ver wijderen. De schepen die het digst aan do kade lagen beproefde men naar de overzijde te brengen. De hevigheid der vlammen was zoodanig dat de rompen der schepen die op dertig el afslands lagen, kraakten. Van het eene schip stonden de zeilen reeds in vlaaivan een ander was men bezig ze in flarden te snijden om aan de vlammen geen voedsel te geven, maar door het keeren van den wind komt er plotseling verandering Omstreeks 71/2 ure was de brand in zoo verre bedwongen dat hij zich tot de beide genoemde gebouwen bepaalde, en de omliggende als behouden werden beschouwd. Vermoedelijk is de brand ontstaan in het kantoor der raffinaderij. Alleen aan de dikte der muren van de fabriek is het toe te schrijven dat het houtmagazijn bijna geheel gespaard is; het hout was echter op verscheidene plaatsen verkoold. De vuurgloed was zoo fel dat men te Mechelen duidelijk de torens van Antwerpen kon onderscheiden. De raffi naderij was voor twee millioen bij onderscheidene maat schappijen verzekerd het entrepot voor 7 a 8 millioen hoofdzakelijk bij nederlandsche maatschappijen. Omtrent den voorgenomen afkoop van den Scheldetol, zijn de volgende bijzonderheden nog bekend: Het Haagsche kabinet heeft zich in beginsel gunstig ge stemd voor de voorstellen van het belgische gouvernement ten aanzien van dien afkoop. De diplomatieke openingen dienaangaande door het brusselsche kabinet aan de groote mogendheden gedaan, zijn door deze evenzeer gunstig op genomen. Rusland zou zich bereids verbonden hebben het kapitaal voor zijn aandeel te betalen. Reeds nu zou de Ooslenrijksche regering zich op dat punt even formeel ver klaard hebben. Van den kant van Portugalde Vereenigde Staten, Brazilië en Griekenland zijn voldoende verzekeringen ontvangen. Tegenover Denemarken en Hannover is de vraag uitgemaakt, daar deze staten vroeger er van hebben afge zien om van Belgie zijn aandeel te vorderen in de afkoop van den Sund- en Stadertol, tegen de belofte dat zij even eens van iedere verpligting van dien aard zouden ontheven zijnals hetzelfde beginsel van afkoop op den Scheldetol zou worden toegepast. Zweden is gelijk men weet minder goed gezind dan de overige stalen. Men zegt, dat het zich onder anderen beroept op deze omstandigheid, dat hel te vergeefs heeft gezocht deel uit te maken van de Londensche conferentie in f 839 en dat het dus ook de gevolgen niet te dragen heeft van hetgeen daar ten aanzien van den Scheldetol kan zijn bepaald. Hoe dit ook zij, de belgische regering koestert de hoop, dat zij, in de eerste maanden van het volgend jaar, deze kwestie tot eene vol doende oplossing zal kunnen brengen. In den voormiddag van den 3 dezer, omstreeks 10 ure, is er aan den zeedijk van den nieuwen Neuzenpolderin de nabijheid van deze gemeentelusschen peilraaijen f 4 en van dat jaar. Uit eene goede bron verneemt men, dat bij gedeputeerde staten van Noord-Brabant in ernstige overweging wordt ge nomen om pogingen aan te wenden dat de jaarwedden van de burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers in dat gewestwelke in vergelijking met die van andere provinciën en ook met het oog op de vele en steeds toe nemende werkzaamheden en de verantwoordelijkheid aan die betrekkingen verbonden laag zijn over het algemeen in billijkheid worden verhoogd. Jl. zaturdag zijn te Vlissingen in hechtenis genomen en des nachts naar het huis van burgerlijke en militaire ver zekering te Middelburg overgebragtde heeren J. P, S. en zijn zoon, scheepscommissionnairs te Vlissingen. Naar wij vernemen zou dit in verband staan met han delingen, door hen als scheepsmakelaars gepleegd ten opzigte van het in het voorjaar bij Breskens gestrande barkschip Bollardkap. J. J. Kosterdat geladen was met stukgoederen en van Antwerpen was bestemd naar Buenos-Ayres. Dezer dagen is door de rijks-ambtenaren te Venlo eene nieuwe manier van smokkelen ontdekt. De vrouw van eenen in de omstreken wonenden landman kwam gewoonlijk eens of meermalen daags met hare groote tot aan den hals ge vulde melkkan ongedeerd naar de stad tot dat zij op eenen morgen door bedoelde ambtenaren werd aangehouden, die eens wilden zien, welk vocht zich wel op den bodem dier kan zoude bevindenen wat ontwaarde men nu van boven in den engen hals was een blikken maatje aangebragt, hetwelk met melk gevuld was, dit er uilgenomen zijnde, bevatte de kan verder eenige liters gedistilleerd, welke na tuurlijk aangehaald werden. Dat nu sedert dien tijd meer dere melkboeren of boerinnen het zich moeten getroosten om de hoedanigheid hunner melk aan de poorten van Venlo te doen onderzoeken, laat geen twijfel en zal ook niemand verwonderen. De hooge raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van het Middelburgsche muziek-gezelschap Uit Kunstliefde, waarvan de commissarissen door het hof van Zeeland zijn vrijgesproken van de aanklagt van overtreding der patentwet. De raad heeft dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het hof in Zuid-Holland. Wij hebben opgemerkt dat er sedert korten tijd in En geland eene wet in werking is gekomen, waardoor het noodzakelijk is geworden, dat op iederen gasmeter door een rijks-ambtenaar een ijk moet worden geslageneven als dit het geval is met maten en gewigten. Hijdie een meter gebruikt, welke niet vooraf door een lijks-inspekteur is onderzocht en geijkt geworden, zal in ieder geval eene boete van 5 pond moeten betalenen gevolglijk zullen alle konlraktert, overeeenkomsten en verkoopen gedaan met of gemaakt van eenen ongeijkten meter, hierdoor van geene waarde zijn, terwijl de ongeijkte meters zullen verbeurd verklaard en hijdie zich van dezelve bediend heeftzal beboet worden. De behoefte aan zulk eene wet is in Engeland sedert lang reeds ondervonden, wijl er vele meters gevonden worden die wel 25 a 35 en in sommige gevallen zelfs 50 pet: meer gebruikte gaz aanleckenendan werkelijk wel gebruikt is. liet zou ook in het belang onzer gaz-gebruikende land- genooten zijnindien er bij ons gouvernement op zulk eene wet wierd aangedrongen, daar veie gaz-gebruikers zich niet gerust kunnen verlaten op de wijze van het bepalen en op nemen der meters, zooals dit thans zonder controle of con- kurrentie door kompagnicn geschiedt. Er beslaat onzes inziens geene redfenwaarom de gas meters niet even goed als do malen en gewigten moeten geijkt worden, waardoor zij van gouvernenlcutswego een bewijs van echtheid bekomen. Wij zijn maar al te zeer proefondervindelijk overtuigd, dat ook bier te laude derge lijke misbruiken beslaanredenen waarom zulks te meer wenschelijk is geworden. Stoompost

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1