fSo. 48s'" Jaargang. Donderdag 28 November. flpenfinre Ocrgaöertiu] GEMEENTERAAD TE GOES, I8#l. CHE COURANT, De uitgave deser Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 et. c|e regel geplaatst». Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. VAN DEN IlbN i'i NOVEMBEH 1801. Afwezig diiru. llochart, v. d. Bosch, Smallegange en van de Pntte, allen ongesteld met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. Nader in behandeling gcbragt zijnde het verzoek van dhr. W A. de Laat de Kanter, om alsnog te erlangen restitutie van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag over 1858 ten bedrage van f 100, als hebbende hy de maanden junij, julij, augustus en september van dat jaar niet in de ge meente vertoefd, wordt gelezen het uitvoerig rapport en voorstel der commissie uil den raad (dhrn. v. d. Bosch, v d. Putte en mr. de Knokke v. d Meulen) waarbij i. de daadzaken worden uiteengezet en daarbij aangenomen, dal dhr. de Kanier persoonlijk in mei, zijne dochters in junij de gemeente hebben verlaten en eerst in October zijn weder gekeerd. 2. dal dhr. de Kanter zich reeds in februarij 1859 met dezelfde vordering tot dezen raad heeft gewend, en nlstocn tol bevreemding van de meerderheid der commissie is afgewezendat mitsdien de vordering is ingediend binnen zes maanden na den afloop van het jaar waartoe zij be trekking beeft en er alzoo geene sprake kan zijn van ver jaring bij art. 228 der gemeente-wet bedoeld en dc vorde ring alzoo nog ontvankelijk is. 3. dat dhr. de Kanter wel persoonlijk vier maanden is afwezig geweest, doch gedurende de rerstc maand van zijn afzijn, de leden van zijn gezin (Zlid. heide dochters) in deze gemeente in die maand hebben ver toefd en bij alzoo toen met rijn gezin niet is afwezig geweest. Waarom de commissie voorstelt 1. den adressant le verklaren ontvankelijk in zijne vordering; 2. aan hem le verleenen remissie over 3/m, zijnde julij augustus en september 1858 tot een bedrag van 75. 3. en lieni ongegrond te verklaren in hetgeen hij meerder vordert. Pc voorzitter bedankt dc commissie voor haar rapport, doch betuigt zijn leedwezen dat deze daarin hare bevreem ding te kennen geeft, dat de raad de vroegere verzoeken van den adressant heeft afgewezen daar de besluiten van den raad ook door dc minderheid behooren geëerbiedigd te worden; niet uit overtuiging, maar uit eerbied voor het arrest van den hoogen raad in zake jhr. Reigersberg Versluijs gewezen, verklaren burgemeester en wethouders het voorstel der com missie over te nemen, waaromtrent de beraadslagingen worden geopend. Dhr. mr. os Knokke v. d. Heclbn betreurt hel dat hij alleen van de benoemde leden der commissie en wel als laalstbenoemd lid tegenwoordig is, daar in den regel de eerstbenoemde de verdediging van het rapport op zich neemt, waarom hij wel zou wenschen dat de zaak werd aangehouden De voorzitter acht dit onnoodigde leden zijn allen met de zaak en het voorstel bekend, waarom hy, daar niemand het woord meer verlangt, de onderdeden van het voorstel een voor een in omvraag brengt, die met algemeene stemmen worden aangenomen terwijl dc 7 5 uil de onvoor ziene uitgayen zullen gekweten wordcri. De voorzitter doet voorlezing van het door burgemeester en wethouders opgemaakt verslag, houdende de beschou wingen van de leden des raads, nopens liet al of niet wenschelijke van het behoud der kamer van koophandel en fabrieken, zoo als die vermeld zijn in de zitting van 7 October II. Dit rapport de algemeene goedkeuring wegdragendeis tot de opzending aan herren gedeputeerde staten besloten, Wordt gelezen eene aanschrijving van heeren gedeputeerde staten, dat zij kennis genomen hebben van (lc raads-be- sluiten waarbij aan de drie garancine fabrikanten vrijstelling is verleend van de betaling van sas- en havengeld voor de waterschepen uitsluitend bestemd tot het vervoer van het garancine water dier fabrieken dat zij die besluiten in strijd achten, met dc wetals zijnde hij het besluit lot heffing niet onder de vrijstellingen opgenomen, waarom zij verzoeken die vrijdommen in te trekken dewijl zij anders die besluiten ter vernietiging aan den koning zullen voor dragen; terwijl voor zoover de raad mogt verlangen dien vrij dom onder dc beslaande op le nemen, het deswegens te nemen besluit aan de goedkeuring des konings behoort onderworpen le worden, ten welken einde zij het alsdan zullen inwachten. Op voorstel, van burgemeester cn wethouders besluit de raad hoofdzakelijk aldus dat uit de strekking en de woorden van het besluit op de heffing van sas- en havengeld en de verordening tot invordering onwedersprekelijk blijktdat die belasting uit sluitend moet geheven worden naar de tonnenmaat van zoodanige schepen of vaartuigen die van deze gemeente van of naar elders aan of afvaren, schepen en vaartuigen dus, die voor de gewone vaart bestand cn geschikt en van meetbrieven voorzien zjjn, die door schippers bevaren worden, welke schippers de cenige belasting-schuldigen zijn terwijl alleen houtvlotten aan die vaartuigen voor zoover de be lasting betaling betreft zijn geassimileerd dat de oneigenlijk genoemde waterschuiten waarvoor vrij dom is verleend, volstrekt niet kunnen gerangschikt worden onder de schepen of vaartuigen bij het besluit tot belasting heffing bedoeld, als zijnde alleen drijvende reservoirs, geschikt om hel afvloeijende garancine water in te nemen en builen het sas te laten wegvloeijen, van welke reservoirs bij gebrek van meetbrieven geene inhouds grootte bekend is en die niet door schippers worden bevaren, maar door de werk lieden van een der fabrieken, die niet als schippers bekend of gepatenteerd zijn dat die zoogenaamde waterschuiten volgens het aangehaald besluit niet onderworpen zijn of kunnen worden aan de be lasting van het sas- en havengeld in deze gemeente en het dus den raad vrijstond aan de drie fabriekanten ter inne ming en wegvoering van het met zwavelzuur bezwangerd water hunner fabrieken, het gebruik der haven en van het sas kosteloos toetestaan, onder zoodanige voorwaarden ais de raad in het gemeentebelang dienstig acht. dat het heffen van belasting van die waterschuiten lynregt in strijd zou zijn met art 251 der gemeente-wel, te meer omdat daardoor die drie fabriekanten bij uitsluiting zouden getroffen en gedrukt worden. Waarom de raad met algemeene stemmen besluit, de drie besluiten, wier intrekkiug door gedeputeerde staten gevorderd wordt, te handhaven. vervolg hierna BlffNKNLANDSCHK BEBIGTEJf. Gisteren zijn de discussien in de tweede kanier der der staten-gèneraal over de begrooting voortgezet. Eenige sprekers hebben hun wantrouwen te kennen gegeven en geklaagd over gebrek aan inlichting op koloniaal gebied. Weêr anderen deelden dat gevoelen niet. De heer van Bosse wenscht de koloniale begrooting bij de wet geregeld te zien. De heer de Bieberstein wil de opheffing van den band tusschen Limburg en den Duitschen Bond. Het woord was heden aan den minister van Koloniën, die omtrent het cultuur- cn consignatie-stelsel geleidelijken overgang of verbetering, geene slooping ,wjl. Onderscheidene leden verklaarden zich nog niet gerustgesteld. Onder deze laatsten behoorden dhr» Myer en Heemskerk. Morgen voortzetting Door de commissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland, zijn gisteren, onder meerderen, na afgelegd examen toegelaten als candidaat-notaris, de heeren f>. Th. IV. van Kerkwijk, surnumerair bij de registratie té Goes; mr. VV. F. van Deinseadvocaat te Hulst en H. W; de Bidder, notaris klerk te Hulst. Benoemd tot direcleur der bank van leening te Schoonhoven, de heer F. J Quintus, te Kappelle. Voor 't laatst in dit jaar, was verleden dingsdag nog redelijken aanvoer ter veemarkt, nog 85 stuks waren aan- gebragt, de prijzen waren minder dan de vorige week, daar de groothandelaars op Braband weinig of niets hebben gedaannaar 't schijnt een gevolg van het op vorige markt op speculatie bovenmatig opvoeren der prijzen; er zijn slechts 10 stuks voor Belgie uitgevoerd. Zien wij bij don naderenden winter het gelaal onzer armen bezorgdheid teekenen, bemoedigend klinkt hun weêr de slem van zoo menige instelling, die, met behulp hunner meer bevoorregten pogingen aanwendt om zoo veel mogelijk in de onvermijdelijke behoeften te gemoet te komen. Bij de duurte der voornaamste levensmiddelen zal zeker in dien tijd, dat alle verdiensten schier ophouden, veel benoodigd zijnwij zien daarom met genoegen uit achterstaand pro gramma, dat de muzikale aldeeling der sociëteit Jacoba van Beijeren hel hare wil bijdragen om door het geven eencr soirée ook wat voor de armen bijeen te zamelen. Aanbevelingswaardig is zeker elke_ poging lot dit doe!hoe veel te meer als do kunst daarvoor vergoeding schenkt. Wij wenschen den heer Ahrensmann en zijnen medewerkers een goed slagen in hun voornemen. Na afgelegd examen voor de betrekking van hoofd onderwijzer aan de openbare school te Waterlandkerkje, zijn op do voordragt geplaatst, de heeren: C. Schilleman, hulp-onderwijzer te Sluis P Visser, hoofd-onderwijzer aan de bijzondere- school te Groede en J. Th. Brouwerhoofd onderwijzer aan de openbare school te Kaltendijkeuit welk drietal de heer Schilleman door den gemeente-raad is benoemd. Te Groningen is een doofstom paar ondertrouwd. De man is' weduwnaar van cene doofstomme vrouw. Uit Bergen-op-Zoom wordt mof zekerheid medegedeeld, dat door de eigenaren der benoodigde perceelen voor dat gedeelte der staatsspoorwegen, lijn Rozendaal-Bergen-op-Zoom en Tilburg-Breda, de overeenkomsten voor de onteigening geteekend zijn, en dat men weldra met het leggen der aarden banen voor bedoelde lijnen een aanvang zal maken. Te Rijssen kwam een vrij bejaard man op eene verschik- kelijke wijze om het leven. Deze, met zijne behuwd dochter le zamen een huis bewonende, was in de laatste jaren zoozeer in geestvermogens algenomen en zijne ledematen waren der wijze verstijfd, dat hij bestendig hulp noodig had. Toen nu zijne dochter voor slechts weinige oogenblikken het huis had verlaten, vond zij, bij hare terugkomst, den ongeluk kige jammerlijk aan alle deelen van het ligchaam gebrand, nog op den stoel, in den hoek van den haard zitten, doch reeds den geest gegeven hebbende. Een der vingers was geheel afgebrand en het voorhoofd onkenbaar. Naar men vermoedtmoet de ongelukkige met de beenen te digt bij het brandende vuur zijn gekomen waardoor zijne kleede ren in vlam raakten, en hij, daar hij zich zeiven niet kón redden, op deze wijze een jammerlijken dood gevonden hebben. BUITENLANDSCHE BERIGTEIf. DUITSCHLAND. Uit Baden wordt, bij voortduring niet alleen veel graan, maar ook veel slaglvee over Straatsburg naar Frank rijk vervoerd. Gedurende de jongst verloopen dagen is de uitvoer van granen weder aanmerkelijk toegenomen. ENGELAND. Een der te Londen uitkomende provinciale bladen meldt, dat keizer Napoleon in Engeland acht stoombooten elk van 3206 ton, laat bouwen, bestemd voor eene geregelde postdienst tusschen Frankrijk en West-Indiën. Elk der booten zal 118,000 pd. st. kosten Als een bewijs van het groot vermogen van sommige britsche adelijke familien meldt men dat lord Stanford in den loop van dit jaar voor 11,000 pd. (f 132,000) aan eenjarige venlens heeft gekocht De heer Linlon heeft aan het aziatische genootschap te Londen eene verhandeling doen toekomen over de straffen, welke de chinesche regtbanken opleggen. Daarin wordt onder anderen het volgende medegedeeld. Een chineesch koopman, beschuldigd en overtuigd van zijne vrouw te hebben vermoordwerd veroordeeld om gedurende zijne overige levensdagen niet meer te mogen slapen. De uit voering van het vonnis had in junij jl. plaats. De veroordeelde werd in de gevangenis gebragt en onder toezigt gesteld van drie bewakersdie op de beurt afgelost werden en dag en nacht den veroordeelde beletteden een oogenblik te sluimeren. De koopman leefde alzoo negentien dagen reeds op den achtsten was zijn lijden zoo grootdat hij zijne bewakers smeekte hem le dooden. In High-Street, te Edinburg, is een huis-met zeven verdiepingen ingestort en werden bijna alle zich daarin be vindende personen onder de puinhoopen bedolvenreeds heeft men 22 lijken en 12 zwaar gekwetste personen van onder het puin weggehaald, doch men verwacht, dat er nog meer zullen gevonden worden. Deze treurige gebeur tenis heeft eene groote ontsteltenis in de stad teweeg ge bragt. Het huis was verscheiden eeuwen oud en hel hout werk zeer vermolmd. FRANKRIJK, Men wil weten, dal prins Napoleon wederom stappen bij den keizer heeft gedaan ten gunste der eenheid van Italië. De algemeene raad van Isère heeft ceno premie van 40,000 fr. uitgeloofd voor hemdie een geneesmiddel voor de ziekte dor zijdewormen uitvindt. Te Marseille duren de aanvoeren van granen voort Een inwoner van Silezie, niet ver van Breslau, heeft dezer dagen onder een hoop oude papieren een twee-hon derdtal brieven en hesluiten gevondenalien eigenhandig onderteekend door Frederik den (Jroole Deze stukken zijn gedateerd van 1740 lol dc helft van 1755. Te Roulogne was eene waschvrouw eenige goederen naar hare kalanten gaan bezorgen. Toen zij le huis kwam en de deur met de sleutel wilde openenondervond zij tegenstandde deur met geweld openduwende vond zij achter dezelve haar man hangen; hij was een lijk. Op haar gegil kwamen 7 a 8 buurvrouwen toesnellen die het lijk afsneden. Toen do commissaris van policie kwam om het

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1