1861. n®. m. 48ite .Jaargang, Maandag 25 November. OPENBARE BESTEDING. eanisz^ie:ra*s3iiAMKaH<m.': De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de régel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f l;2'0 behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER BN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op Zalurtlug den 7Jmi December eerstkomende, dés namiddags Icn een ure, teil raadhuize aldaar, publiek aan de minst inschrijvende trachten aan te besteden het «mot-eren der biuie schoeijing aan do westzijde der haven tegen het landhoofd der ophaalbrugen het maken eener nieuwe schoeijing aldaar volgens bestek en voorwaarden daarvan ter gemeente secretarie ter lezing zullende liggen van don 263ten dezer tol den dag der besteding, zullende de locale aanwijzing ge schieden den 6 december aanstaande, des middags ten 1 2 ure. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 november 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd lil. P. BLAAUBEËN. Be secretaris 11 C. PILAAR. BEKOJBMiLl'IIMG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die hét aangaat: Bal de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van lieden, overeenkomstig het bepaalde bij art 265 der ge meente-wet, heeft vastgesteld de suppletoire kohieren van den HOOFDELIJKEN OMSLAG en van de BELASTING op de HONDEN, voor deze gemeente over 1861 welke ter secretarie ter lezing gelegen hebben. Bat genoemde kohieren andermaal ter lezing nedergelegd zijn ter secretin ie dezer gemeente, van heden tot en met den 3den december eerstkomende, van des voormiddags negen tut des namiddags twee ure. Eu dat ieder aangeslagene binnen dien lijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 november 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEËN. Be Secretaris H. C. PILAAR. BIKRENLAKDSCHE BERIGTEN. In de openbare raadsvergadering van vrijdag avond zijn hoofdzakelijk de volgende besluiten genomen 1volgens het voorstel van de meerderheid der commissie (mr. de Kriokke van der Meulen, Fransen van de Vutte en van den Bosch) op het nader verzoek van dhr W. A, de Laat de Kanter om teruggave van f 100,hóófde- lijken omslag over 4/m van 1858 is aangenomen. 1» dat die vordering niet verjaard is: 2'i dat de verzoeker aanspraak heeft op remissie van f 75,over 3dn. en 3°. dat hij niet ontvankelijk is voor de imaand 2. is goedgekeurd het in geschrifte gehragle gevoelen van den raad, over hel behoud der kamer van koophandel en tot opzending besloten;(zie verslag der zitting van 7 October). 3. op hel schrijven van heeren gedeputeerde statendat zij de raadsbesluiten waarbij vrijdom van sas- en havengeld aan de garuncine-fabrikanlcn voor de waterschepen dier fabrieken is «erlangd, beschouwen in strijd met de wel. met uitrioodiging die inletrekkcn is besloten daaraan niet te voldoen, als zijnde die waterschuiten niets dan drijvende reservoirs cn dus niet vallende onder liet besluit lot heffing van Sas- en havengeld van de eigenlijke scheepvaart 4 de supplcloire kohieren van den hoofdelijke» omslag en de horiden-helasling zijn vastgesteld 5. de overdragl der gaz-fahriek aan cene particuliere com pagnie wordt goedgekeurd cn de kosten van slichting aangenomen en goedgekeurd tot een bedrag van /'45000, 6. (ie reclame (an den heer Nieuwenhuis legen zijne designatie tot de dienst bij de brandweer, wordt gesteld in handen van de plaatselijke geneeskundige commissie der gemeente lot nader onderzoek; (tegen stemde de heer v Kerkwijk). 7. de aanbevelingen voor de periodieke aftreding der leden van 't armbestuur en de geneeskundige commissieen de regentes voor het weeshuis worden medegedeeld en de benoeming tot de volgende vergadering aangehouden. 8. op voorstel van burgemeester en weihouders is besloten dc verhoorkamer te lalcn schilderen. Voorts zijn cenige stukken medegedeeld en daarna de vergadering gesloten. Het eindverslag der commissie van rapporleurs over hoofd stuk V der staats begroeting beval', afwijkende van do ten dien aanzien gebruikelijke wijze, de opmerking, dat de commissie van rapporteurs, gelezen hebbende dc uitdrukking des ministersdat liet verslag der commissie geen antwoord verdient, geheel tym inhoud van dat verslag handhaaft, als behelzende dc getemperde uitdrukking van hot gevoelen der kamer, in de afdeelinéen geopenbaard. Rapporlenrg waren dlirn, Weslcrhojf, lloijnck van PapendiechtOlivier Gevers Deijnoot en Heemskerk Dz. Heden zijn de algemeene beraadslagingen over de staats begroting 1862 in de tweede kamer dor staten-generaal aangevangenzij liepen over den ftnanciétën Etiéstand en over algemeene cn koloniale politiek;morgen zal in de iifdeelingen liet nader onderzoek worden gehouden over het gewijzigd derde hoofdstuk van builenl. zalcen). Laatstleden donderdag avond had in eeno openbare ver gadering van het alhier gevestigd Nuts-Departementde uitreiking plaats der zilveren (nedaiRe, (foor het hoofd-bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen toegekend aan dén heer P. van P.eesedert 1817 honorair lid van dit de partement bij gelegenheid vah diens 5'0jafig jtibilé als hoofd onderwijzer der gemeente Wemeldinge op den 14 september jl. Deze vergadering viel een talrijk bezoek te beurt van leden met hunne dames. Boor den voorzitter van het departement mr. P. J. A. van Damwerd tot den bekroonden eene zeer gepaste toespraak gerigt, welke de laatsgenoemde kortelijk beant woordde. In dezelfde vergadering trad d8. J. vbri Leeuwen van Colijnsplaat op en hield eene voorlezing over >het gebrek li van den ondernemingsgeest bij het Nederlandsche Volk", terwijl dhr. G. Hoffman, terzelfder gelegenheid op meester lijke wijze, het dichtstuk Vergankelijkheid' door Tollens, voordroeg. Ten slotte sprak dhr Jille, hoofd-onderwijzer te 's Heer Arèndskerke een hartelijk vvó'ord tof het bfeslnur van hel Departement en den bekroonden en eindigde met de voordrag! van een dichtstukje getiteld Mijne Leidsvrouw". Na den afloop der vergadering vcreenigden zich de di rectie met den bekroondeh eenige leden en genoodigden aan een eenvoudig souperwaaraan men tot laat in den nacht vriendschappelijk aan zat Ter verbetering van een berigt uit Goes, in enkele bladen opgenomen, betreflende diefstal van strandgoederen door gegoede landlieden onder de gemeente Wissenkerke en het doen van geldelijke aanbiedingen aan de rijks- veldwacht om de zaak te smoren, zijn wij goed ouderrigt, dat het vroeger door ons herhaaldelijk besproken bA'kSbhip Sl. Louis, welks want cn tuig is gekapt om het vlot te krijgendoor eene stoomboot is gesleept naar ZlteriKzfee en van daar naar Rotterdam. Bat cenige, meest behoeftige inwoners van Wissenkerke en Colijnsplaat dc handen geslagen hebben aan genoemd want en tuig hetwelk men tegen den dijk had laten liggen en 't geen in touw- hout- ijzer- en koperwerk bestond. Bij ren ingesteld onderzoek, op last der justitie alhier, door den heer burgemeester van Colijnsplaat en den brigadier kommandant der brigade rijks-veldwachters alhier, is er in vijf woningen onder Colijnsplaat en in drie onder Wissen kerke, van dat ontvreemde want en tuig aanwezig gevon den in beslag genomen en tegen de verdachten proces- verhaal opgemaakt. Van smorïngen of geldaanbiedingen is geen sprake geweest. In liet Sloesche gat, ter hoogte van het Nieuwdorpsche veer is een zweedsche schoonergeladen met dakpannen loodwit, galanteriën enz. komende van Antwerpen en bestemd naar Zweden, gezagvoerder L. G. Nordstorm, aan den grond geraakt. Het schip is roer en anker kwijtheeft lekkage bekomen en wordt onttakeldom waarschijnlijk met de lading te Nieuwdorp verkocht -te worden. De directeur der koninklijke academie te Delft, heelt bij gedrukte circulaire aan de kweekelingen kennis gegeven, dat bij koninklijk besluit van 21 dezer, de academie aanvan kelijk voor den tijd van twee maanden gesloten wordt. Be opbrengst der delltsche loterij voor de slagtoffers der waterrampen in Oost-Indië, bedraagt f i 1,830. Men verneemt thans bijzonderheden omtrent de voor bereidende maatregelen welke genomeT worden in verband met de aanstaande algemeene tentoonstelling te Londen. Het lokaal is veel uitgebreider dan dal van 1851 maar zal niïllemin nog te klein worden bevonden. liet voor de werk tuigen bestemde gebouw heeft de lengte van één kilometer Alle mogelijke hulp zal voor het overige aan de inzenders worden verleend die even als voor tien jaren het geval was, bij het gebouw agenten zullen vinden die de meest bekende talen spreken en zich ter beschikking van de vreemde inzenders zullen stellen. In de nabijheid van het gebouw is door eene vcreenigilig van spekulanten een stuk grond gehuurd, waarop oen bétel, of liever eene kazerne zal worden gebouwd waar men in rene zindelijke kamer zal kunnen logeren tegen f 2,50 daags, onder welk bedrag begrepen zijn de kosten van het ontbijt en middagmaalmet cene V2 flescii wijnwelke laatste iels gansch ongemeen is in Engeland, Een onzer vaderlandsche geleerden heeft op eene te Utrecht gehoudene auctievoor eenige stuivers een ex. van vader Cats Spiegel van den ouden ende nieuwen Tijdt gekocht 't welk blijkbaar door den grooten man is gebruikt geworden, om er de bijvoegselen en veranderingen voor latere drukken in aan te teckenen. 'tis ten minste bijna op iedere blad zijde van kantteekeningen en opmerkingen van zijn eigen hand voorzien. Blijkens een opschrift mede door Cats geschreven heeft de dichter het ex. in der tijd aan een zijner vrienden wiens naam echter (liet Vèrineld Vvcrdt ten geschenke gegeven. Sinds deze maand november zijn reeds 1978 stuks hoorn vee door Breda naar Beigie vervoerdmen herinnert zich niet dat dit immer tot dit cijfer is geklommen. De aanvoer van aardappelen te Rotterdam blijft nog steeds aanhouden, alleen uit Duitschland bedroeg die sinds de laatste 10 dagen 1 6,000 mudden Ook uit Engeland en Schotland en zelfs uit Frankrijk zijn ladingen ontvangen; bij partijen worden die van 4,— tot f 4,25 gretig verkocht. Men meldt uit Dragten 20 november: Hoe groot de ver anderingen zijn, die voor eeuwen de bodem van ons vaderland moet ondergaan hebben, kan onder anderen afgeleid worden uit de verschijnselen die zich hebben opgedaan gedurende de werkzaamheden aan het uitbaggeren der geul in het vaarwater. Van lijd tot tijd toch werden door de werk lieden stukken hout tot zelfs van 42 voet lengte en 2 voet in diameter op eene diepte van ongeveer 1.70 néd. cl be neden den gewonen waterspiegel gevonden en opgehaald. De geheele massa bedroeg wel 500 hoornen, meest eiken die gedeeltelijk nog aan hunne wortels bevestigd waren. Ofschoon half vergaan, leverden zij gedroogd een goed brand hout De omstandigheid dat de ineesten met de kruin naar het noord-oosten gekeerd lagen, doet vermoeden dat stormen uit het zuid-westen ook hier geheele bosschen geveld eir bedolven hebben. Bij den aanleg van den puinweg door het dorp Winsum (Friesl.) op de plaats waar vroeger een der hoogste terpen van dit gewest lag, vonden dezer dagen eenige arbeiders in een pot eene menigte zilveren voorwerpen, bestaande uit massive ringen. Een dezer ringen woog nagenoeg 2 oneen. Ook eenige fragmenten van schotels en kannen worden opgedolven. Alles te zamen woog 7 ned. ponden. Een paar beeldjes zijn van goud. Oudheidkenners meenen naar den ge- oxydeerden toestand der voorwerpen oordeelende, dat zij uit den tijd der Noormannen afkomstig zijnen mogelijk bij een inval van dat woeste volk, aldaar zijn geborgen. De arbeiders hebben den schat aan een zilversmid verkocht voor ruim /300. Door den gemeente-raad te Oud-Beijerland is de vroeger afgeschafte broodzetting weder ingevoerd omdat de bakkers die nu vaststelden en er onderling een monopolie van maakten, waardoor het brood veel duurder dan elders verkocht werd. Te Hoorn kocht een arm man die zijn beröep maakt van het opkoopen van oude voifderf cn oud pa|Wéh, Chiangs van een vertrekkenden inwoneronder andere een partijtje outi papierhetwelk de verkooper hem zelf hielp inpakken. Vier weken na dien koop, natn een zoontje van den kooper een papier van liet gekochltc, om dit ais omslag om zijn schrijlboek tc doen. Zijn onderwijzer op de armenschool dit papier ziende, bemerkte weldra, dat het een spaatisch 3 pCt effect was, en liet den vader van het kind bij zich roepen. Deze verhaalde hemnog zulk een papier onder den ouden rommel te hebben gevonden, doch dat hij dit als van gecne waarde beschouwendehel zijn kind gegeven had, om er mede te spelen Op aanraden van den onder wijzer, zijn die beide stukken gesteld in handen van den commissaris van politie, om nader onderzoek te doen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. De ontvangen beriglon uit Britsch-Indie behelzen een zeer belangrijk besluit van den gouverneur-generaal, lord Cununij. Ingevolge dc daaromtrent van het gouvernement in het inoMfarlar.il ontvangen bevelen, is b.'siotcn 1. tol het verkoopen van tot dusver onbebouwde en aan geen bijzonder eigenaar loebehoorendc gronden in Indiein dier voego dat de koopers of regtverkrijgenden ten eeuwigen dage den eigendom dier landen vrij van bast van landrente

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1