1861. [N°. t>0. 48" Jaargang Donderdag 21 November. GEMEENTE-RAAD TE GOES, POSTER IJ EN. «MM COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Dondèrdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIE!*. OPENBAR li VERGADERING van den ten raadhuizë aldaar OP VRIJDAG DEN 22 NOVEMBER 1861, des namiddags ten 7 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: t. Rel verzoek van den heer de Kanier om reslilulie hoofdelijke!) omslag. 2. Beschouwingen betrekkelijk de kamer van koophandel. 3. Viijdom sas- en havengeld der waterschuiten van de garancine fabrieken 4. Vaststelling supplet. kohieren van den hoofiiciijkAi omslag en de belasting op de honden. 5. Overdragt der gaz-fabriek. 6. Verzoek om vrijstelling van brandweerdienst. 7. Aanbeveling ter benoeming van een lid der geneeskun dige commissie. 8. Idem van leden van het burgerlijk armbestuur cn re gentes van het weeshuis. 9. Voorbereiding nieuwcjaars-uitdecling. Mededeeling ingekomen stukken. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES herinnert bij deze de belanghcb! i nde ingezetenendal volgens de thans bestaande dienstregeling en in verband met Je zondagsdienstop zondag morgen gedurende de openbare Godsdienstoefening geene aangeleekende brieven worden aangenomen ol algegeven. Goes, den 18 uov. 1861. De Directeur voornoemd, A DONKER. BIJiPiENLANDSCHE BERIGTEN. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. STAATSBEG ROOTING. Per Telegraaf. De minister van binnenlandsebe zaken bepaalt zich met het verslag der kamer te beantwoorden waar het zaken behandeltmaar onthoudt zich in wederlegging te treden van eene recks van insinuation, die, gelijk zij daar zijn Ier nedergesteld zeker niet het doel zullen bereiken, waartoe zij werden uitgedacht. Hij noemt het verslag der kamer cene reeks van onbewezen beschuldigingenden minister toegeworpendie meer getuigen van partijdigheid cn drilt dan van de zucht tot bevordering van het gemeen overleg, dat de grond onzer constitutionele instelling uitmaakt. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Is ingekomen het ontwerp tot opheffing der slavernij in de Wesl-Indiën. De ufdeehngen zijn zamengesteld, waarvan tot voorzitters Lijnden, Mackay, Thorbecke, Wester hof en Dullerl. Tot onder-voorzitters Wintgens, Meelissen, llugenholtsBetz en Twist. Maandag a. s. discussie over de Staats-begroo- ting. Morgen eenige ondergeschikte ontwerpen en commisso riale eonclusien. Batavia, 14 October. Op Java is het rustig. Uit Banjer- massing is goed nieuws ontvangen. Deman Lehman heeft zich met zijne volgelingen aan de regering onderworpen. (Dalav: Handels Vereen Den 7 december a. s. zal hier worden aanbesteed het derde perceel van den bouw van het huis ran arrest en bewaring te Goes, bestaande in de fundering- cn metsel werken van het administratie gebouw en die van het voor- of brcedc gedeelte der gevangenis. Naar wij tamelijk zeker vernemen is hier een begin gemaakt met dc voorbereidende werkzaamheden lot ont eigening der gronden voor den aan te leggen spoorweg van Ylissingen over Zuid-Bevelaiiii. Heden morgen had in de gemeente Wolfaartsdijk wederom een droevig voorval plaats; de zoon van den landbouwer Kallewij nin hel Oudeland, een jongeling van 16 jaren, zou de paarden uit de weide halenhad die opgevangen en zette ze lot vlugger stap aan, torn het een naar liet ander sloeg cn ongelukkiger wijze den jongeling in de zijde doodelijk wondde, die ook oomiddclijk bezweken is. Het berigt trof den vader zoo zeer dat men zich Ook in hem verontrustte Eenige dagen geleden vielen ook twee werk lieden van den toren der in aanbouw zijnde nieuwe kerk aldaardoch kwamen gelukkig veiliger te land dan hij die nog zoo versch in 't geheugen ligt. Verleden dingsdag waren 182 stuks rundvee aangevoerd, één meer dan de vorige weekbenevens twee varkens cn schapende beste golden de vorige weekprijzen de mindere soorten werden merkelijk lager afgegeven, waarvan zeer veel naar Brahand is gevoerd. Op do veemarkt te Neuzen, jl. woensdag gehouden, hebben Ivo en Pieler Lnmbrechlskooplieden te Ertvelde, de pre mies behaald voor het schoonste en grootste getal rundvee benevens die voor het verst aangebragte, welk vee den vorigen dag hier op onze markt was aangekocht. Zoowel ds. J G Verhoeff, predikant te Zevenbergen, heelt voor het beroep te Biezelioge, als ds. J. A. ten Bokkel Huinink, predikant te Oud-Alblas voor dat naar Wemel- dinge bedankt. Bij de uitgevers dezer is ter inzage en ter teekening nedergelegdhet in een vroeger nummer besproken adres aan de tweede kamer omtrent de opheffing der belasting voor de cnlamiteuse polders in Zeeland door belasting schuldigen in die provincie. In Nederland is de bevolking van den jare 1840 1850 toegenomen met 6 86 percent cn van 1850 1859 met bijna 8%- De arrondissements-reglbank te Middelburg heeft dhr. H. Verseveldt, hoofd-onderwijzer op de openbare bijzondere school aldaar bij vonnis veroordeeld tot betaling eener geld boete van f 3,en de kosten, doordien hij op zijne open bare school kinderen beneden do 16 jaren had toegelaten waarvan door de schriftelijke verklaring van een bevoegden genees- of heelkundige niet bleek dat zij de natuurlijke kinderziekte gehad hadden, of wel geslaagde koepok inen ting hadden ondergaan, alsmede dat op de door hem te houden lijst van leerlingen daarvan geene melding is gemaakt. Uit Hardenberg schrijft men «Wij vernemen, dat in het naburig kon. Hanover binnen kort een grijsaard van p. m. 90 jaar voor do vijfde maal zijn huwelijksgeluk wil be proeven, met een meisje van ruim 24 jarigen ouderdom. Onlangs werd uit Zwolle gemeld, dat op de jaarlijksche ganzenmarkt slechts 2 stuks ter verkoop waren aangevoerd, terwijl de overigen aan vreemde kooplieden in de herbergen werden van de hand gedaan. Bij duizenden worden tegen woordig wekelijks die dieren onder een oorverdoovend ge snater te Arnhem aangebragt en naar Engeland verzonden waarbij dc ganzenfokkers goede zaken maken. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. 3 De onderhandelingen betreffende den afkoop van de Sclicldctol worden te Berlijn met ijver voortgezet. Ten ojizigle van de russiscbe, itaiiaansche en oosteurijksche regeringen verneemt mendat het antwoord betreffende deze aangelegenheid naar Belgie gezonden, zeer gunstig luidt. Te Parijs en te Madrid heeft men onderhandelingen deswege aangevangen en te Londen zijn zij reeds aanmer kelijk gevorderd. Uit Pompejy schrijft men het volgende. «Vele merk waardigheden heb ik hier gezien, welke bijna ongelooflijk schijnen Gisteren wandelde ik door eene groole stad, doch als het ware tussclien do graven. 'l Was de weder opgc- dolvene stad Pompejivooi bijna achttien eeuwen door de asch van den Vesuvius bedolven, 'k Wandelde door de straten, waar de sporen van de wielen der wagens nog te zien waren, 'k Zag do ovens ep, molens der oude Romeinen; d huizen nog bezet mrt dc schoonste standbeelden; de muren besclldderd (fresco) cn duidelijk te zien, of het pas gedaan ware; de geraamten der ménschen nog op de plaats, waar hen de vrecselijko dood overviel, 'k Vond het brood cn vele groenten nog aanwezig in een winkel; natuurlijk versteend; den Romeinschen schildwacht nog op zijn postde stand beelden van Cicero en Plato nog ongeschonden en on noemelijk meer, te veel om hier te verhalen. Ook andere gedenkwaardige romeinsche plaatsen heb ik bezocht; zooals: de grol van Cumse; de baden van Nero, met kokende on- deraacdsche stroomen waarin :k met mijne eigene oogen een ei heb zien gaar koken en zelf met smaak heb op gegeten. Bij den tempel van Isis vond men het geraamte van een priester met een bijl in de hand waarmede hij reeds twee muren doorboord had maar bij den uilgang vond hij den dood, wordende onder de asch bedolven. In eene kelder, waarin ik geweest ben, had men 17 geraamten gevonden, welke hunne aangezichten met doeken van zeer fijn maaksel bedekt hadden en in hunne doodstrijd alle tegen den muur waren gedrongen. In dat zelfde huis, even huilen de deurbij den ingang die naar den tuin leidderond men het geraamte van den heer des huizes, hebbende een sleutel in zijne handgevolgd wordende door een slaaf kostbaarheden dragende. Docli hoe zal 'k u alles wat ik gezien heb kunnen schrijven! 'k Heb alleen voor de oudheden rondom Napels zestien bladzijden op klad en nog veel meer te schrijven." FRANKRIJK. In brieven uit Romegeschreven door personen die in de nabijheid van den H Vader verkeeren, wórdt verzekerddat de waterzucht zich sedert cemgen dagen weder in eenen sterken graad bij den doorluchtgien lijder heeft vertoond. Dezer dagen is gemeld, dat de heer Berrijermet het pleidooi, voor den ex-koning van Napels te Marseille gehouden, 15,000 frs. had verdiend. Men verneemt dien aangaande naderdat Frans II hem die som wel heeft aangeboden, doch dat de beroemde advocaat dit aanbod heeft van de hand gewezen, zeggende; dat hij zich reeds voldoende beloond achtte door het denkbeeld, de regten to hebben kunnen verdedigen van een vorst, die door zoo vele ongelukken wordt getroffen. Uit Cozes wordt gemeld, dat een meisje van ongeveer 20 jaar sedert eenige maanden aan hevige maagpijnen leed. Den 18 October begon zij te braken en raakte een kikvorsch kwijt. Waarschijnlijk heeft zij gedurende den zomer bij het drinken van slootwater een ei van een kikvorsch ingeslikt. - Te Rouaan hebben twee werklieden tweelingzusters getrouwd, deze zijn op denzelfden dag en nagenoeg op hetzelfde oogenblik van tweelingen bevallen BELGIE. Voor eenige dagen is de voorgevel van het gebouw der bank te Brussel van het dak af tol in de fondamenten geheel vaneen gereten, zoodat voorzorgs maatregelen moesten genomen worden. De oorzaak is, dat het gebouw onder den ontzcltenden last van gemunt goud bezwijkt. Het gebouw der nationale bank te Weencn zal zeker door dergelijke oorzaak met ineen storten! De regtbank te Brussel heeft zes boerinnen lot geldboeten en gevangenisstaf veroordeeld, wegens het ver- valschen der melk. Te Nouvelles, bij Bergen, heeft een mijnwerker zijn vierjarig zoontje hij de beenen gevat en diens hoofd tegen den muur te pletter geslagenalleen uil geweldigen toorn dat het kind bekende in zijne afwezigheid een ge deelte van het voor vader bestemde vleesch te hebben op gegeten. Hei onmensch is gearresteerd en heeft zonder eenige aandoening bekend. I N G E Z O N 1) E N. Er bestaat in de stad onzer inwoning eene instelling naar wij meenen, te weinig hekend cn niet genoeg gewaar deerd wij bedoelen de Volksbibliotheek zijnde een uit vloeisel van het Departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Ten jarc LSI8 door eenige volijverige mannen opgcrigt, om den minvermogenden nuttige cn aangename lectuur te verschaffen, en zoo doende ook in die klasse der maat schappij meer licht en leven te verspreiden, mogl zij zich al spoedig verheugen in eenigen bloei cn telde, vier jaren nk hare oprigling een dertigtal lezers hij een getal van 239 boekwerken die door belangstellenden ten geschenke waren gegeven. Die vooruitgang bleef stand houden lot 1837 loen de

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1