1861. POiTEKIJEI. :V. 88. 48"" Jaargang. Donderdag 14 November. mmm ('OIRAVT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I avond, uitgezonderd op feestdagen. Do prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. hf. DIRECTEUR van iikt POSTKANTOOR tf, ROES in ervaring gekomen <lal vele openbare ambtenaren nog slechts zeer gebrekkig bekend schijnen rnct de uren dal het Postkantoor alhier geopend is voor de OVERCIETE VAN DIENSTBRIEF EN en dat niettegenstaande herhaalde publieke aankondiging en «Ie dienstregeling steeds voor do glazen van het kantoor voorhangt. Berigt bij deze andermaal aan de belanghebbenden dal het Postkantoor, bepaaldelijk voor het bezorgen van dienst brieven geopend is van 's morgens 9 lot des node middags ten 2 ure en des avonds van 1 tot half 8 ure zonder meerzullende gedurende dien tijd ook de monsters of andere voor de brievenbus ongeschikte voorwerpen worden aangenomen en van de thans bepaalde uren in geen geval worden afgegaan. Blijvende de overige dienstregeling onveranderd. Goes, den 4 November 1861. De Directeur voornoemd A. DONKER. BIN NENEANDSCHE BERIGTEK. Bij het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het wets-ontvverp tot nadere regeling van het tijdstip, waarop de nieuwe regterlijke inrigting in werking zal treden, hebben cenigc leden den wensch uitgedrukt, dat de minister vooral de ontwerpen tol herziening der wetboeken van bur- geilijke regtsvordering en van slrafvorde: ing zoodanig mogt bespoedigen, dal de kamer vrijheid kunne vinden om zich niet dadelijk met het onderzoek in te laten, maar vooraf aan mannen van wetenschap en praktijk de gelegenheid te geven hun oordeel over die ontwerpen int te spreken. Vele leden konden voorts de opmerking niet weêrhonden, dat de nieuwe voorgestelde termijn, met het oog op al hetgeen nog vóór de invoering moest geschieden, wel wat kort scheen. Iloe het ziinu eenmaal de termijn gesteld is, wilde men de regering aansporen om zelve zooveel mogelijk de geregelde alwerking der taak te levorderen. Daarom bepale zij zich tot de strikt noodzakelijke partiele wijzigingen en dicne zij de outwerpen afzonderlijk en naarmate zij gereed zijn in. Het zou volgens enkele leden wenschelijk zijn indien de nieuwe indeeling en regeling der zetels het eerst in behandeling kon worden gehragtomdat zonder deze al het andere de vertegenwoordiging nutteloos zoude bezig gehouden I hebben, en ook de gchcele nieuwe organisatie slechts een doode letter blijft. Is die regeling daarentegen tot stand ge- bragt, het overige hoewel misschien van meer omvang, zal geleidelijk volgen. Enkele leden vroegen zelfs, of de regtring niet hij magie isdeze voordragt binnen een zeker niet al le lang tijdsverloop toe te zeggen Het ontbrak daarbij intusschen niet aan stemmen, die tegen overhaasting en verbrokkeling waarschuwden. Z. M heeft op hel daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan dhr. mr. J P. P. baron van Zuylen van N'yevellals minister van builenl. zaken, onder dankbetuiging voor zijne aan den koning en aan den lande bewezene dienstende tijdelijke waarneming van het de- parlement van buitenl. zaken opgedragen aan dhr. mr. Af. P. H Sirens, minister voor de zaken der r. k eeredienst; en voorts dhr. mr. J. P. P. baron van Zuylen van Neyevell benoemd tot commandeur der orde van den ncdcrl. leeuw. Heden nacht woedde hier een hevige storm uil het zuid westen, de regen viel bij vlagen in stroomen neder, terwijl ook nu en dan het rommelen van donder werd gehoord men is beducht dal nieuwe onheilen zijn voorgevallen, waarvan ons evenwel lot heden nog niets bekend is Het postpakket uit Middelburg arriveerde 3 uren later als ge woonlijk door oponthoud aan het veer van Sloede hollandsche post kwam ook eerst ten 5 uur aan. De veemarkt of Istcn toondag jl. dingsdag gehouden, was door ruim 180 stuks hoornvee bezet waarvan een groot gedeelte puik en zwaar, die met graagte voor 200,/^lO, /220 tot 228 werden genomen Mindere kwaliteiten naar evenredigheidde handel was zeer levendig. Naar wij vernemen circuleert onder de belastingschuldi gen in Zeeland een adres aan de tweede kamer der slaten- gcr.eraal, tot opheffing der belasting die bij wijze van op centen op de grond- en personele belasting ten behoeve van de calamitcuso polders in Zeeland, van hen gevorderd wordt, en waaromtrent een verzoekschrift van gelijke strekking zonder gunstig gevolg in de jl. zomervergadering bij de pro vinciale stalen was ingekomen. Rij de openbare verpachting der buffetten en restauratien op de stations van den NederlanJschen Rijnspoorweg, welke onlangs heeft plaats gehad, zijn tegen 1 mei 1862 gegund liet buffet te Amsterdam voor f 417 'sjaars, zijnde /"242, en de restauratie te Rotterdam voor 1800, zijnde/' 1240 meer dan bij het loopend kontrakt. De reslauralien le Utrecht, waarvoor thans f 3000 en te Arnhemwaarvoor thans f 1300 jaailijksche pacht ^betaald wordt, zijn daarentegen niet gegund omdat de inschrijvingen beneden het tegen woordig bedrag waren terwijl de direktie vermeentdat het uilzigt op spoedige aansluiting van nieuwe spoorwegen zoo te Utrecht als le Arnhem, juist eene reden moest zijn om meer pacht dan vroeger te betalen. Naar wij vernemen is de fabriek van de Utrechlsche gas- onderneming alhier aan eene andere maatschappij overgegaan. Velerzijds is de wensch dat ook met deze het bestuur der- zelve voor verbruikers eene gunstiger wending neme, opdat menige gegronde klagt worde voorkomen en de toezegging dat men ten allen tijde van dit kunstlicht zou kunnen ge bruik maken, zich verwezenlijke. Op deze vroeg duistere dagen zijn verschillende kantoren o( werkplaatsen enz. reeds ten half vier ure van het noodige daglicht verstoken en moet men, zich niet anders kunnende of willende behelpenlot half vijf ure met geduld zich onderwerpen aan de willekeur der directie, die door hare handelwijze onaangenaamheden en schade berokkent. De zwarigheden waarmede de fabriek te worstelen heeft gehad, weêrhield ons aan de ingekomene verzoeken «om de burgerij aan le sporen tot het indienen van protest tegen deze handelwijze" gevolg le gevendeze gelegenheid kan nu wclligt leiden, om in de bestaande bezwaren naar wensch te gemoet te komen. Men meldt ons uit Krabbendijke van den 11 dezer: lieden werd het nieuw gebouwde schoollokaal alhier plegtig ingewijd. Nadat het gemeente bestuur met eenige genoodigdeit zich omstreeks elf uren in de keurig met groen en vlaggen versierde school vereenigd had waar zij door de kinderen bestrooid en met gezang ontvangen werden, sprak de heer D. P. Dominions, burgemeester dier gemeente de vergadering over het doel en strekking dezer gelegenheid toe en wees in flinke, goede taal op het belang van het oogenblik. De heer onderwijzer Eckhardt voerde daarna het woord, betoogende het voorregt voor de jeugd cn de gemeente, in dezen stond voor de toekomst gelegen, waarna ds. v. d. Roemer, de aangevoerde punten in verhevener strekking ontwikkelde en eindelijk de voor zitter van het school-onderwijzers gezelschapde heer van der Del, onderwijzer te Kruinmgen, met eene gepaste rede voering de inwijding besloot. In de pauzen lusschen de verschillende sprekers werden gedurig toepasselijke gezangen allerliefst door de scholieren gezongen. Door verhindering waren de heeren inspecteur en school opziener niet tegenwoordig). Na den afloop werd de schooljeugd op melk en broodjes onthaald en vergaderden ook de verdere aanwezigen in hel gemeente-huis om van eenige ververschingen gebruik te maken. De bouworde van het schoollokaal, volgens plan van den heer de Lanée de Bétrancourt, architect te Goes, onder opzigt van den heer Le Clercqaannemer te Kruiningen daargesteld, wordt algemeen geroemdhet ontbrak ook uiet aan lol hen daarvoor bij die gelegenheid toegebragt. Als een niet dagelijks voorkomend geval, berigt men ons, dal bij den dijkgraaf van Lieren te Krabbendijke, een varken is geslagt van nagenoeg zeshonderd halve ned. ponden zuiver aan den haak. Zeker wordt er menigen armen drommel voor zijne provisie een hammetje van toegewenscht. Blijkens de bekendmaking van den minister van binnen- landschc zaken is de schade, door de overstrooming in het voorjaar geleden, thans geheel vergoed, tot een gezamenlijk bedrag van f 1,259,369,80, welke som geheel door de liefdadigheid is bijeengebragt. Nog is bij verschillende com- missien geld over, dat, behoorlijk geadministreerd lot be langrijke sommen kan aangroeijen, en bij onverhoopte latere onheilen voor de eerste dringende behoeften zal kunnen strekken. De heeren Salomonson Cf., le Middelburghebben naar wij vernemen, besloten om in hunne daar bestaande katoenspinnerijen, gedurende de avonden der wintermaanden niet le laten werken. De staatkundige verwikkelingen in Amerika, die in gansch Europa eenen ongunsligen invloed op de algerneene handels- en fabriek-nijverheid zulken na- dceligon invloed uitoefenen, - de ovcrslroomingen op Java, dc daardoor ontstane duurte van levensmiddelen en schaarschte van geld, waardoor de inlander genoodzaakt is hel aan schaffen van kleederen na te laten, schijnen daarvan oorzaak. Te Nibbixwoude (Noordholland), werden in 1840 eenige bunders land met eene kleine bouwhoeve voor f 5000 verkocht. Dezer dagen weder in veiling gebragl zijnde, bragten dezelfde perceelen 45000 op. De hofstede was twintig jaren geleden in goeden staatthans is huis en schuur bouwvallig; wel een bewijs hoezeer de landerijen in waarde gestegen zijn. Men schrijft uit Oldemarkt van 5 dezer. In den nacht tusschen donderdag en vrijdag II. heeft alhier midden in de plaats eene stoute diefstal plaats gehad. Bij de broeders Verbeek heeft men voor aan de straat het raam opgeschoven en het vertrek opengebroken, en hierin eerst eene chiffonnière, waarvan de Sleutel in het slot wasopen gedaan en het kastje daarin door middel van een plat ijzcrlje (des morgens, gevonden) opengebrokenuit een Iaadje een banknoot van f 300,en een zak met geld, te zamen p. m. f 500, weggenomen. Vervolgens heeft men het daarbij staande kabinet ontsloten en ook het daarin voorhanden zijnde geld er uitgenomenalles te zamen ten bedrage van 670,a f 680,De bewoners van het huis, in hetzelfde vertrek slapende, hebben er niets van vernomen Uit Groote gast heeft men te Groningen een lang ver dachten gevaarlijken dief in verzekering gebragt, wien men door eene scherpzinnige opmerking is op het spoor gekomen. Op de plaats van den diefstal had namelijk de dader uit een stuk kaas gebeten, hier uit bemerkte de rijks-veldwachter dat de gearresteerde één tant miste er, ook een zijner tanden vooruit stak; hij liet hem nog eens ter dege uit de geconfiskeerde kaas happen en de beten kwamen volmaakt met die welke er in stond overeen. Onder de onafgehaalde brieven aan het postkantoor te Brussel, gedurende de maand October jl., en die niet aan den geadresseerde bezorgd is, is er een met het adres: Aan den heer Leopold den Eerste, koning der Belgen, in garnizoen te Brussel." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Een vrijzinnig dagblad geeft aan zijne minachting van den adel volgender wijze lucht: Door een parijzer correspondent van de Kreuszeitung wordt met verbazing opgemerkt dat de adel nagenoeg geheel uit het fransche leger verdwenen is, en dat de meeste officieren van den laagsten rang af zijn opgeklommen. Maar dit is volstrekt geene nieuwe ontdekkingwant sedert lang weet iedereen uit welke klassen der maatschappij de groote fransche veld- heeren en maarschalkenvan Angereau af tot Bosquet toe, voortgekomen zijn. Ook Cromwell's leger wist zonder adelijke officieren te zegepralen. De ergste en uitgestreksle pligtverzaking is ten allen tijde in zulke legers opgemerkt, waar de adel de overhand had, getuige de ooslenrijksche oorlog tegen de turken in 1739 cn het pruissische jonker jaar 1806." Uit Warschau verneemt mendat van de personen die op den 16 October jl. in de kerken zijn gearresteerd een achttal is ingelijfd bij de regementen in Siberie gekan- tonneerd. Uit Athene is het berigt ontvangen, dat men aldaar op nieuw een plan tot een aanslag op het leven der koningin heeft ontdekt. Dit plan berustte op eene zamenzwering die van de troepen uitging en waarbij was vastgesteld dat de aanslag zou worden uitgevoerd door de manschappen harcr escorte. Do nadere bijzonderheden daaromtrent ont breken nog. FRANKRIJK. Naar hetgeen te Parijs wordt verzekerd zou keizer Napoleon bepaald hebben, dat in het jaar 1865, drie jaren na de te Londen le houden wereldtentoonstelling, te Parijs eene tentoonstelling van denzelfden aard, maar op nog grooler schaal plaats hebben zal. De mogelijkheid wordt verondersteld van een aanstaand huwelijk van koning Victor Emmanuel, die 41 jaren oud is cn weduwnaar met de zeventienjarige zuster van den koning van Portugal. Dc kapper van keizerin Eugenicdien de koningin Augusta van Pruissen, hij gelegenheid der krooningsfeeslen te Koningsbergen heeft laten ontbieden, om haren haartooi

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1