4 LY\ 86. 48,te Jaargang. A Donderdag 7 November. at r»i»i*ih ism. gome De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-Q regels a f 1,20 behalve het zegelregt. v, ?Pe inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN, Het bulletin omtrent den ziekte toestand van Z. K'. II- den prins van oranje, luidt heden Z. K. H. heeft een goeden nacht gehad. De beterschap neemt toe. (Gel.) Dr. Vinkhuijzen. k EVERARD. M. D De lmer van Reenenvoorzitter van de tweede kamer der staten-generaal, is bij Z. M. den koning ontboden. Naar tnen zegt zou dat bezoek in verband staan met bet in ons vorig nummer medegedeelde gerucht betreffende het neder- leggen van de portefeuilles door verschillende ministers. Verleden dingsdag avond is de najaarsvergadering der provinciale staten van dit gewest geopend in welke mede besloten is om adressen aan den koning en de tweede kamer der staten-generaal te zenden ten einde de opheffing der marine-werf te Vlissingen niet te doen plaats hebben. Gelijk wij dingsdag per bulletin mededeelden, vond het plan van den minister van marine bij de groote meerderheid der leden bijval, om ter besparing van uitgaven en vereenvoudiging van administratie in de marine-établissementen, genoemde werf op te heffeft. Benoemd tot regler in de arrondissements-regtbank ;e Middelburg, jhr. mr. A. van Reigersberg Versluysthans substituut griffier bij die regtbank. Door den kerkeraad te Wemeldinge is met algemecne stemmen tot herder en leeraar beroepen de WelGerw. zeer Gel. heer J. A. ten Bokkel Huinink, predikant te Oud Alblas. Op bet 12lal waren geplaatst de HH ten Dokkei flainink te Oud-Alblas, Meerdink té Gaast, Mense te Voorlliuijzcn Gezelschap te Gorderenoan Griethvijsen te Poortvliet, Kraaijenbelt te Baambrugge, Kluever te Wolfaarlsdijk Mac Pherton te Hantum, Du Cloux te 's Grevelduin Kapclle, van Grielhuijsen te Paesens, Hogerzeil te Berkel, en de consulent Simon Thomas te Yerscke. Daarvan werden dc zes eersten op het zestal en de drie eersten op liet drietal geplaatst. Den 1 dezer is té Bergen-op-Zoóm aangekortien de lieer Simons ingenieur van den waterstaat met nog tien onder geschikte ambtenaren bestemd voor de werkzaamheden aan de staats-spoorweglijn Rooiciidaal-Vlissingen, welke werken teer spoedig eert aanvang zullen nemen. De vrees voor zeerampen door den storm van zatnrdag op zondag wórdt maar al te zeer bewaarheid Uit Vlissingen schrijft men van 3 dezer: De stoomboot tft Stid Vlissingengisteren morgen van Rotterdam ver trokken, is eeirsi heden morgen ten 7 ure alhier aangekomen. De boot heeft den nacht in het Sloe doorgebragttengevolge van het noodweer dat wij gisteren cii lieden nacht gehad hebben. De storm heeft zich in onze omstreken zeer hevig doen gevoelen en veroorzaakte vele ongelukken. Drie schepen zijn er gestrand tnsschcn Zoutelande en Westkapelle, waarvan twee totaal weg zullen zijneen engelsclie brik met steen kolen geladen en naar Middelburg bestemdkwam hier ter reede en zonk juist voor deze stad, gelukkig eerst nadat het volk nog even tijd had gehad om aan boord van een nederlandsche loodsboot Over te gaan dié op do reedé ten anker lag; de kapitein is echter vermist; de hier te huis behoorende galjoot Francais, kapt. A. van Eijk, is met veel averij 's avonds op Rnmmckcns ten anker gekomen men kan gerust zeggen ais door een wonder gespaard gebleven. Ook in dc stad ondervonden wij de hevigheid van tien storm: Het water tot zeer hoog boven peil opgestuwd, bedreigde ons op onderscheidene punten met overstrooming, doch werd door spoedige en doeltreffende maatregelen in iijtls gekeerd; de voormuur van het bruggenhoofd der nieuw te bouwen Baskuienbrug is onderloops geworden en geheel omgevallenZr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, door hel breken der meerkettingen van zijn plaats in liet dok gedreven, veroorzaakte en bekwam eenige ligte averijterwijl voorts aan de waterstaatswerken de oesterput enz. aanzienlijke schade is toegebragt. Te Westkapelle is in dien nacht ook gestrand de engelsche brik Rokeby, kapt Humphry, van Antwerpen naar New castle bestemd en werd ook de noorsche schooner Anne kapt Seeberg, van Antwerpen naar Fonsberg tegen den dijk geslagen, beiden waren geballast. Van laatsgemeld schip is een gedeelte der equipage met behulp der ingezetenen dier gemeente, langs een lijn be houden aan wal gebragt. Alleen de kapitein, de stuurman en do loods zijn aan boord gebleven tot het laagwater was, toen zij zonder hulp gemakkelijk konden atkqmen. Aan de Rokeby ging het gevaarlijker toe. Een der ma trozen van dit schip, die zwemmende een lijn aan het strand trachtte te brengen zou ongetwijfeld verdronken zijnhad niet een tiental dijkwerkers uit Westkappelle zich hand aan hand in de branding gewaagd, den matroos gevat en be houden op het strand gebragt. De tweede man, langs de uitgebragte lijn afkomende werd mede door hen in bewus- teloozen toestand gered. Met de overige 5 ging het na eenig toeven beter, omdat de diepte, wegens de ebbe, in- tusschen beduidend minder was geworden. Het gestrande schip onder Wissenkerke waarvan wij in het vorig nummer spraken, zit nog omhoog, zoodat er bij laag water lusschen het schip en den wal geregelde com- riinnicalie bestaat. Van de lading is nog niets gelost. De sleepboot Union was ter adsistentio gekomen. Een engelseh schipde Sarah Huntlymet steenkolen van Sunderland naar Odessais in 't gezigt van Oslende gebleven. De kapitein en negen manschappen hebben hun graf in de golven gevonden. Slechts twee man der equipage hebben zich kunnen redden. Men spreekt nog van drie andere schependie op dezelfde wijze verloren zouden zijn gegaan. In verschillende bladen vïhdt the'n het volgende opgenomen betrekkelijk het ook in dit blad meermalen besproken on derwerp TIENDEN. De ondervinding der laatste jaren op het gebied der wét- geving heeft genoegzaam aangetoond, dat de vaderlandsche landbouw door geen ander middel van de tienden te ver lossen is, dan door eenen krachtigen volkswil, die, zich bewegend binnen den kring der wet, maar nimmer slui merend, tot dat doel onverdroten en onverpoosd werkzaam blijft. De ondergeteekenden houden zich gaarne overtuigd, dat de tegenwoordige regering ernstig bedacht is op eene wets- voordragt tot alschaffing van den tiendelastmaar zijn niet even zekerof hare weldadige bedeelingen wel met eenen gewenschten uitslag bekroond zullen wordenen of zij niet op een magtig eigenbelang, dat voor geene redelijke over tuiging vatbaar is of wel op staatkundigen partijgeest, die de verwezenlijking van nuttige zaken zou willen verijdelen, zullen afsluitentenzij de regering ondersteund worde door de algemeene denkwijze, waaraan eene constitutionele regering hare krachten ontleent, en waarvan de vertegenwoordiging dc uitdrukking behoort te zijn. Het is daarom ter voldoening aan den wensch van het nederlandsch landliuishoudkundig congres, dat de onderge teekenden willen beproeven om een verbond op te rigten, niet tegen de liendheffers maar tegen de tienden, tot welk einde zij den landbouwenden stand over geheel het vader land ook in die gewesten die van tienden bevrijd zijn uitnoodigen, om zich tot dat doel in afdeelingen te ver eenigen en van de formatie dier afdeelingen aan den laatst ondergeteekênde kennis te géven. Het is hun voorgekomendat bij eene groote deelneming die zij bij onzen verlichten Boerenstand mogen verwachten eene jaarlijksche bijdrage van 50 cent voor hot lidmaatschap van het tiendc-verbond, toereikend zijn zal om daarmede de voorloopige kosten te bestrijden, terwijl zij zich voor stellen om, zoodra een genoegzaam getal afdeelingen in het leven zal zijn getredeneene algemeene vergadering op eene nader te I epalen plaats te beleggenten einde liet tiende-verbond te constituereneen definitief bestuur te doen kiezen en de verdere maatregelen tot het voorgestelde doel mot gemeenschappelijk overleg te beramen. Zwolle, November 1861. (Gel) Mr B. W. A\ baron SLOET TOT OLDHUIS Amersfoort, November 1801. (Get.) Mr J. van oer LEEUW, advocaat. Bij de kamer van koophandél en fabrieken te Sneek is van een harer leden ingekomen een 'geschrift, waarin wordt betoogd dat, in strijd met veler meening in Nederland, de nati onale rijkdom vermindert en dat zoowel de onafhankelijke gegoedheid bij den middenstandals het verterings-vermogen van de talrijkste klassen der bevolking afneemt, tot staving waarvan gewezen wordt, behalve op een verminderde aanwas van het zielental der bevolking, op onbeduidend meerdere opbrengst der successieregten, bij zeer belangrijk toegenomen geldswaarde der bezittingen, op aanzienlijke vermeerdering der opbrengsten vah hypotheék- regten, en op vermindering van het verbruik van belaste artikelen. De kamer heeft dit stuk belangrijk genoeg geacht, om het te doen drukken en exemplaren er van te verzenden, aan alle andere kamers van koophandel en fabrieken in ons rijk, en voorts veler aandacht en wel van bevoegde be oordeelaars op dit onderwerp te vestigenten einde zooveel mogelijk dwalingen bestreden en waarheden bevestigd te zien. Op den huize N. Kraailo zijn door dhr. G. Groenewegen te Amsterdam dezer dagen niet alleen rijpe aardbeziën maar ook frambozen en braambessen in vrij groote hoe veelheid geplukt. Weinige jaren geleden is men in Frankrijk begonnen om op kunstmatige wijze oesterbanken aan te leggen. Hiertoe werden op geschikte plaatsen in de zee nabij de kus( rijshoutsteenen enz.in het water geworpen en daarna zoogenaamd zaad van oesters (zeer kleine oesters) hierop nedergelaten. Deze proeven zijn, volgens dezer dagen ont vangen berigten met den besten nitslag bekroond. Gelijk men zich zal herinneren heeft men ook in ons land, namelijk in de Wadden en de Zuiderzee proeven genomen met de kunstmatige oesterteelt, maar deze proeven zijn niet geslaagd. Op de ned. staatsbegrooting voor 1862 vinden wij een post uitgetrokken voor het herhalen dezer proeven hetwelk in het kleinwaarschijnlijk in Zeeland zal geschieden. BUiTENEANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. De militaire geest in Amerika is thans zoo besmet telijk, dat er zelfs vrouwen door aangetast worden. Zoo werd, volgens een New-Yorker blad,, de stad Jefferson in groote opschudding gebragt, door de aankomst van eene vrouwelijke aide-de-campnamelijk de echtgenoot van kolonel Ellis zij was overbrengster van dépêches van generaal Hunter en van haar echtgenoot. Zij droeg een half-amazonen- en half-militair cosluum, en bereed een krachtig paard, ge volgd door twee ordonnancen. Zij had in tien uren 45 mijlen afgelegd, zonder zich een oogenblik rust te gunnen. Zij be gaf zich met hare dépêches naar generaal Priceom te vragendat twee escadrons van kolonel Ellis zich bij het regiment te Tipon zouden voegen. Genoemde dame is ge attacheerd bij Het eerste regiment cavallerie van Missouri. DU1TSCHLAND. Dat de beijersche boertjeswanneer het er op aan komt nog al eenige verteringen durven maken, blijkt hieruit dat op eene boeren bruiloft, dezer dagen in een dorp in de nabijheid van Munchen gevierd, ieder couvert (en er waren niet weinig)zestien florijnen kostteterwijl men bovendien voor eiken dans den vloer met champagne besproeide. Met betrekking tot de ophanden zijnde wereld-ten- toonstelling te Londen, verneemt men dat een vindingrijk oostenrijker heeft voorgesteld een album te maken, waarin al de bezoekers der tentoonstelling hunne namen zullen tcekenen. Dit reusachtige album zou 3 voet dik en 5 voet breed zijn en ongeveer 500 ned. ponden wegenterwijl de kosten 700 pd. st. zullen bedragen. ENGELAND. Uit New-York wordt van den 26 October gemeld da' den 21 bevorens een veldslag had plaats gehad by Leer- lmrg, tussehen de geavanceerde kotemies van de Noordelijke», onder aanvoering van de# generaal Steno, en de Zuidelijken onder bevel van generaal Evans, De eersten waren gwieod-

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1