1861 N°. 85. 48 lc Jaargang. Maandag 4 November. flpenötttre Ucrgiiöertng GEMEENTERAAD TE GOES, goessche courant, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,00. j Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. van den den 26 OCTOBEll 1861. (Slót. Hoofdstuk 3, afd. I, art. 1, a gewoon onderhoud van openbare gebouwen 760, 6 haven- en kanaalwerken 420, e. bruggen 50, d riolen en uitbaggeren van een gedeelte vest 450, e. wegen 604, fonteinen en wandelplaatsen 270 g. begraafplaats 25. Afd. '2, art. 1, aanleg of vernieuwing: van den kleinen stadhuistoren 5Ö0 aan de policiewacht 60gemeente- apotheek 6t manhuis 132 leenbank 135 worden aangenomen. Het bouwen van een woonhuis in de nabijheid van het telegraafkantoor, te verhuren aan den telegrafist, uitgetrokken met 2400. De financiële commissie verklaart zich daartegen, op grond dat de telegrafist is rijks ambtenaar en de ge meente niet kan verpligt geacht worden voor de woning van rijks ambtenaren te zorgen terwijl ook de onzekerheid of hier op den duur wel een telegrafist met gezin zal geplaatst blijven, de gemeente, bij ongezindbeid van zoodanig ambte naar om te hurenaan schade zou blootstellen. Welk gevoelen door de leden gedeeld wordt en deze post mitsdien vervalt. Hel inrigten van eene kamer in de voormalige weverij, voor epileptische lijders of lot tijdelijk verblijf van krank zinnigen berekend op 400 De lieer v. d, Bosch wenschl te welen of de voormalige weverij aan de gemeente behoort? Vroeger bestond daar omtrent verschil van gevoelen en indien werkelijk dat gebouw gemeente eigendom is zou bij er voor zijn dat gebouw aan het Gasthuis aftestaan en hel bestuur van dal gesticht met de inrigting te belasten. De lieer v Kerkwijk zegt, dal het gasthuis eene gesub sidicerde gemeente-instelling is, de weverij eigenlijk aan de gemeente behoort en de inrigting van dezelve in iéder geval door de gemeente moet bekosligd worden dit is te meer het geval omdat het intcriglen lokaal moet strekken tot op neming van epileptici en lot tijdelijke bewaarplaats voor krankzinnigenwelke sujetten meestal worden opgenomen op requisilie der justitie of policie. De heer mr v. Voorst Vader voegt daarbq dat het geheel onverschillig is aan wien het gebouw behoort J daar het gasthuis gesubsidieerd is, zouden de kosteri lach altijd voor rekening dei» gemeente komen, hetzij op de wijze zoo als is voorgesteld, hetzij door verhooging der subsidie. Het bulletin va# heden meldt: dat de toestand van De Voobzitter merkt aan dat het wenschelijk is het ge den prihs van Oranje sedert gisteren geene beele gebouw der weverij intcriglen tot bel opnemen van j bijzondere verandering heeft ondergaan en de nacht tamelijk proveniers, die in staal zijn zich voor hun leven in het gast j rustig heeft doorgebragt, huis te koopen. j Dhr. v d. bosch beaamt dat gevoelen, maar Vermeent Volgens een telegram uit 'sHage, bij het afdrukken ont- angeugaat er algemeen gerucht wegens verdeeldheid in betalingen bij voorschot voor het rijk f20, 5, restitutie van plaatselijke belasting f 1700, 6, vervolgingkosten van onver mogende belasting schuldigen f 85, 7, schadevergoedingen memorie, 8, begeleidingkosten militie f 20, 9, zwanenvoeder f15, 10, kosten van gijzeling van onvermogende f25, II, vergoeding aan 't weeshuis f325, 12, bijdrage kosten tele graafkantoor, memorie, worden allen aangenomen en de vaststelling van het bedrag der onvoorziene nitgaven aange houden tot aan de vaststelling der ontvangsten, waartoe alsnu wordt overgegaan. Hoofdstuk 1. goed slot der rekening van 1859 ƒ3987,56. Hoofdstuk 2. art. 1 pachten en huren 1921. art. 2. cijnsen en grondrenten 1080,355. 3. verpachting jagt en visscherij 184. 4. houtgewas memorie. 5. renten van werkelijke schuld 765 6. opbrengst leenbank memorie. Hoofdstuk 3. afd 1. art. 1, opcenten grondbelasting f 1266. 2. van ongebouwde eigendommen 304,20. 3 personele 3967,20. afd. 2. art. 1. hoofdelijken omslag 21000. afd. 3. art. belasting wijn 1256 gedislcleerd 10995. afd. 4. art. 1. hondenbelasting 436. afd. 5. sas- en havengeld 4180. 2 waaggeld 40. 3. marktgelden 536. 4. hegrafenisregt 200. 5. schoolgelden 2565. 6. leges 50. Hoofdstuk 4, art. 1 pacht asch en vuilnis 1450. art 2. policie boeten 35. art. 3. boeten be lastingen 5. 4. opbrengst verbeurde voorwerpen f 5. 5 verkoop van onbruikbare goederen 50. 6. afkoop persoonlijke diensten 70. 7. teruggave voorschotten van hel rijk f 20. 8. verschillende ontvangsten f 1337,98. Hoofdstuk 5 verkoop van het oude weeghuis f 800. Waardoor de gezamenlijke ontvangsten komen opf 58504.31 terwijl de raad besluit deze f 800 in uitgaaf te brengen lot belegging op een der grootboeken. Daarna gaat de raad in beslotene zitting over en eenigen tijd daarna wordt besloten 1". de jaarwedde van den griffier niet verder te verhoogen, maar hem eene gratificatie van f 100 toe te staan tegen stemde dhr Smallegange, 2°. aan bode van Calmthout eene gratificatie van f 25 te verstrekken tegen stemde dhr. van Kerkwijk. 3°. het verzoek van de agenten van policie om tijdelijke verhooging van jaarwedde af te wijzen. Waardoor de onvoorziene uitgaven worden gebragt op f 1677,89, en de begrooting in ontvang en uitgaaf balanceert. Niets meer aan de orde zijnde is de vergadering gesloten, BIN NENEANDSCHE BERIGTEN, dat (ot bestrijding der kosten in de eerste plaats dan be stemd behöofen te Worden dé inschrijvingen die het gast huis op bet grootboek heeft. De voorzitter zegt daartegen dal die inschrijvingen zijn ontstaan döor irtfcoopgeldea van gealirnenteerdendie dus een zeker regt hebben op het aanwezig blijven van de ka pitalen die tot waarborg voor eene behoorlijke verpleging strekken Dhr. mr. saaijmans vader vindt het rationeel dat de ge meente de gebouwen inrigt, als behoorende niet tol de eigen lijke gebouwen van het gasthuis In omvraag gebragt, is het artikel onveranderd aange nomen. (Tegen stemde dhr. v. d Bosch). Haven en kanaalwerken 4990, bruggen 75, riolen ƒ730, wegen 1678, begraafplaats 17. Hoofdst. 4 afd 1 art 1 onderhoud zoogenaamde trekkers woning 115 afd» 2 art, 1 grondlasten ƒ230, art 2 pol- derlasten f 30, erfpachten 49,50. Hoofdstuk 5, afd 1, art. 1, intressen gevestigde schuld 2708,18^ afd 2 art. I aflossing id ƒ3000, art 2 af lossing aan de gildenfondsen ƒ100, art. 3 aflossing 9de ter mijn voorschot provincie f 272, art. Iafd 3, onafgehaalde intressen 265,87' hoofdstuk 6, art. 1, kosten kadaster ƒ15, art. 2, kiezerslijsten 60, 3, kosten brandweer 495, 4, kamer van koophandel memorie, 5, gezondheids-policie ƒ100, 6, afkoop tollen ƒ188,12, 7, regtsgedingen memorie, 8, ter voorziening in de dienst bij de brandweer voor de genen die afkoopen 70. Hoofdstuk 7, art. 1, kosten schutterij 643,21®, art. 2, vrijwilligers militie memorie, art. 3, vergoeding aan het rijk voor invordering opcenten ƒ138,435, art. 4, aandeel in de kwade posten 73, art. 5, toelage aan de cipier in het huis van bewaring 60. Hoofdstuk 8, afd. 1 art. 1, Onderhoud scholen en on derwijzers-woningen f 695, huishuren f 350, schoolbehoeften 645, vuur en licht ƒ275, prtjsuildeeling 75, schrijfbe hoeften der commissie 25. Afd. 2, art. 1, subddie armbestuur memorie, art. 2, aan hetzelve de revenuen der gilden-fondsen f582, 3, subsidie gasthuis f1700, 4, bestedingskoslcn in dat geslicht f 1497,60, 5, verpleging 3 krankzinnigen f 525, 6, verpleging van bedelaars in de koloniën f900, 7, begrafenis kosten van armen f120, 8, medicjjnen voor de armen f500. afd. 3' art. 1pensioen J. E. Loobeek f 100, twee commiezen f 200, afd. 4, art. 1, assurantie penningen f164, art. 2, straat verlichting f 2300, 3, kleeding policiedicnaars f615, 4 hel kabinet nopens de koloniale aangelegenheden men wit weten dat eenige ministers hunne portefeuilles ter be schikking van den koning kebben gesteld. Het wetsontwerp betrekkelijk den raad van state is in de vergadering van jl. vrijdag door de tweede kamer aangeno men met 44 tegen 17 stemmen. De Winschster courant dit als particulier telegram ia zijn nummer van jl. zaturdag medeüeelende voegt daar nog bij „Werk gebrek verpligt de kamer uit een te gaan.1' De kamer heeft den volgenden dag besteen niet uiteen te gaan, maar morgen (dingsdag) het wets-onlwerp betref fende het collatie-regt en de verdere aanhangige ontwerpen en vervolgens ook de begrooling voor de staals-spoorwegen te behandelen Inmiddels wacht men dan de antwoorden der regering op do voorloopige verslagen nopens de staats begroting. üit het eindverslag over de ontworpen begroolingen voor de staatsspoorwegen 1860 en 1861, blijkt: algemeen werd aangedrongen op de onverwijlde aanbieding der begroolingen voor 1862. Voorls weid algemeen gewensebt dat de onder handelingen met Hanover en Pruissen spoedig moglen afloopen De groote voordeden van vaste bruggen vooral te Rotter dam werden erkend Er heerschic groote eenstemmigheid in het verlangen naar eene spoedige indiening van het wets ontwerp nopens de wijze van exploitatie. De traagheid ia de uitvoering der lijn Utrecht—Kuilenburg werd gegispt. Bijgevoegd was eene nota van den beer van Rosse, over den toestand der financiën in verband lot de spoorwegen en de wenschelyklwid van eene rivier-overgang i:i de rigling van Schoonhoven en Gorinclirm Naar uit eene goede bron vernomen wordtzou bij de regering hel voornemen beslaan om een aanzienlijk getal Irocpcn naaf Bandjermassing te zenden en zouden reeds door het departement van marine dam toe do r.codige orders gegeven zijn Althans men meldt, dat cr eenige schepen worden in gereedheid gebragt, om een detachement van ongeveer duizend man matrozen en mariniers naar Jndic over te brengen. Reeds gedurende vele jaren beslaat cr verschij tusschen de waterbouwkundigen over de vraag: op welke wiyze de oever het beste te verdedigen is tegen het geweid der zee; de geleerden dachten ook over dit punt geenszins eensgezind; van daar het verschijnseldat de eene ingenieur dikwijls het werk van den ander niet slechts afkeurde, maar zelfs trachtte af te breken. Ten einde aan dezen toestand een einde te maken en een vast stelsel van oeververdediging tegen de zee, vooral in Zeeland, te krijgen; is een raad van den waterstaat benoemdbestaande uit den heer Con rad, inspecteur van den waterstaat, als voorzitter, en de HU. RijsterborghBadon GhybenBeijerinck, van Digge len en J R. T. Ortt, hoofd-ingenieursen Caland, Conrad on Dirks ingenieurs van den waterstaat, als leden. Deze raad heeft de verschillende oeververdedigingen in Zeeland in loco onderzocht en een uitgebreid rapport aan den minister opgemaakt. In de afgeloopen week is naar wij vernemen deze raad in het ministerie van binnenl. zaken vergaderd geweest en is daaraan de laatste hand gelegd, waarna de ledenbenevens eenige genoodigden zich aan een vriend- scbappelijken maaltijd hebben vereenigd. Met belangstelling ziet men het rapport te gemoet, dat gelooven wij, gedrukt is en waarschijnlijk in den handel verkrijgbaar gesteld zal worden. Stoompost Heden morgen koste de bouw van de nieuwe kerk te Wolfaarlsdijk wederom een droevig offer. De timmer man C. Delnay eenige werkzaamheden aan den toren moetende verrigten had het ongeluk door het verschuiven of kantelen eener paal naar beneden te vallen en was spoedig een lijk. Het was een ijverig en zeer geschikt werkman wiens zoo noodlottige dood de zorg en steun aan eene zwangere vrouw en drie kinderen ontroofd. Wij vernemen dat bij de bevoegde autoriteit aangifte is gedaan van diefstal eener koe uit de weide van den land bouwer d. D. in deze gemeente. Tot heden schijnt men evenwel de dader of daders van het feit, reeds in de vorige week gepleegd, nog niet op het spoor. Volgens de bij ons ingekomen berigtea zal de storm van zaturdag op zondag vermoedelijk wel zeerampen ver oorzaakt hebben. Tot deze behoortdat onder de gemeente Wissenkerke, Noord-Bevelandvoor den zeedijk van den Vlietepolder een groot fransch schip op strand is geworpen, gelukkig zonder verlies van menschenlevens. De lading bestaat uit kolfij- boonenmen heeft de masten gekapt en het zal later moeten blijken of het schip nog af te brengen zal zijn, liet schijnt nog al digt gebleven. Het water klom zeer hoog, zoo zelfs, dat men zaturdag nacht te Cortgene de vloedplanken moest zetten, om het zeewater uit het dorp te wéren. Ds. 0. i)l. Hoogerzeil, predikant te 's Heer Abts- en Si- noutskerke heeft voor het beroep naar Roudekerke bedankt. I e Pr. Gron, Courant meldt het Wanneer door de regering voorstellen gedaan worden tot verhooging van de traclemenlen van slaats-amhtenaren, dan geschiedt dit ui den regel ten behoeve van de hoogere amb tenaren, en toch zal wel juist bij de lagere rijksambtenaren daaraan de grootste behoefte bestaan. Wij vernemen daarom met genoegen, dat onder de laatst bedoelde ambtenaren in deze provincie een adres circuleert aan den minister van financiën, ten einde eene, al ware het dan ook maar tijde lijke tegemoetkoming le erlangen of verhooging van hunne kleine traclemenlen, wegens de stationnaire duurte der levens middelen, brandstoffen, enz. Door openbare bekendmaking hiervan wenscht men in de eerste plaats de aandacht van superieure ambtenaren op het billijke van dit verzoek te vestigen en ten andere de ambtenaren in de overige gewesten onzes vaderlands aan te sporen om ook de daar heerschende behoefte bij wijze van adres kenbaar te makenop eenparige wijzezoo als hier geschiedt. Jl. dingsdag hield liet le Zierikzoe gevestigde departement der Maatschappij tot bevordering van Nijverheideene ver gadering welke werd bijgewoond door ruim 40 leden. Na medcdeeling der ingekomen stukken werd bezigtigd de expo sitie (Ier lampenglazen van Mica besland legen felle gaz- bitle. Daarna werd ovei gegaan tot de vervulling der vacature van secretaris van dit departement, ontstaan door het over lijden van den hoer H C Muloci Houwer, en als zoodanig benoemd de heer J. C Pilaar. Na de pauze werd een uitvoerig rapport betrekkelijk de duinbepfanting uitgebragt.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1