1861. 83. 48ste Jaargang» rE Maandag 38 October. w, coessche courant, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. I Gewone advertentiën wórden a 20 ot. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van l-ö regels a f 1,20 behajve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIN KENLANDSCHE BERIGTEN. Ecu rogcrïhgs telegram uit Buitenzorg op Java, van den 13 september meldt: niéts bijzonders." De discussien over liet wets-ontwerp tot regeling en zamenslelling van de bevoegdheid van den raad van state zijn heden gevorderd tol art. 15 Het amendement van den heer Olivier tot periodieke aftreding der leden van de afdeelihgen is aangenomen De Zutphensche Ct. heeft hel volgende schrijven uit, 'sGra- venhage ontvangenMen verzekert vrij algemeendat de heer Loudon zijii ontslag als minister van koloniën gevraagd heeft of zal vragen en dat verscheidene andere leden van het kabinet, men noemt de heeren van Tets, Jolles, Huyssen van Kattendijke, dit voorbeeld zullen volgen. De bekende circulaire van den minister van buitenlandsche zaken die naar men zegt, buiten weten der andere ministers verzonden zou zijn, wordt als leden opgegeven. Men schrijft uit ,js; Hage aan de Arnh. Cl dat de heer van Dósse zijn ontslag als voorzitter der commissie voor de spoorwegen heelt genomen, om dat hij de eenige alitoriteil was, die, na het spoorwegfeest te Zutphen, niet op hel Loo was genoodigd. Volgens berigt uil Luik heeft de koning der belgen de uitiioodiging van Z. M Willem III aangenomen om aan het Nederlandsche hof een tegenbezoek te komen brengen, Het tijdstip is evenwel nog niet bepaald. Li. zaturdag avond is de genicente-begrooting door den raad voor deze gemeente vastgesteld. De voornaamste daaibij behandelde punten en genomen besluiten doelen wij korlelijk mede. De voorgedragene verhooging van het tractement van den griffier ter secretariewegeifs toegenomene werkzaamheden, is ve.rworpen en besloten hem eene gratificatie van f 100 toetestaan. Aan den bode eau Calmthoutwegens buitengewone diensten te geven eene gratificatie van f 25, Het agentschap van kazernering in te trekken, de aan die betrekking verbondene werkzaamheden aan den griffier als zoodanig op te dragen en zijne jaarwedde met de/150, van den agent van kazernering te verhoogen De bezoldiging van den commissaris van policic niet te verhoogen. De voorgedragene aanbouw van eene woning voor den telegrafist is afgestemd en de daarmede in verband staande verkoop van werkelijke schuld vervallen, en na discussie is besloten een gedeelte der weverij in te rigten tot eene kamer van epileptische lijders. Het verslag der zitting in ons volgend nummer Als eene zeldzaamheid in dit saizoen berigt men ons uit 's Gravenpolder, dat bij A. aldaar den 22 dezer een kaaps eend met acht vlugge jongen is te voorschijn gekomen. Te Vlissingen iszoo als te verwachten wasgroote bekommering over hel onlangs door den minister van marine te kennen gegeven voornemen tot opheffing van de werf aldaar. De kamer van koophandel en de gemeenteraad hebben zich deswege tot de tweede kamer gewend, terwijl ook de ingezetenen der gemeente aan Z. M. en de tweede kamer adressen zullen indienen om hunne belangstelling in het blijvend bezit der marine-werf te doen blijken. Naar vernomen wordt is door Adriaan Polderman aan Z. M den koning een verzoek gerigt om gratie van de doodstraf, waartoe hij is veroordeeld bij arrest van het pro vinciaal geregts'nol in Zeeland van A julij jl. Door den lloogen raad is in de navolgende belangrijke zaak tusschen twee naburen in de gemeente 's Hage eene eindbeslissing gegeven De een had op de grens van zijnen tuin een gebouw gesteld tegen het pand van den buur man, die bewerende, dat hem hierdoor werd betimmerd het licht van twee ramen in der tijd in zijnen achter muur gesteld door den loenmaligen eigenaar van beide erven en dat die bestemming hem gaf eene erfdienstbaarheid. waarmede voormeld bouwen strijdig was, zijne partij dag vaardde voor de regtbank aldaar, tot wegbraak van het gebouw, dat zijn licht belemmerde. Die eisch werd door de regtbank toegewezen bij vonnis, dat door het hof in Zuid-holland in hooger beroep werd bevestigd. Op de plei- dooijen van mr. A. M. van Stipriaan Luiscius voor den oorspronkelijk gedaagde, nu eischer in cassatie, en van mr. D. van Raalte, die voor den verweerder in cassatie optrad werden echter hij arrest van den hoogen raad van heden, overeenstemmende met de conclusien van den advocaat-ge neraal mr. Gregory, de aangevallen uitspraken van regt bank en hof vernietigd, en alsnog aan den verweerder in cassatie zijne in eersten aanleg ingestelde vordering ont zegd, opgrond, dathetregt, dat de oorspronkelijke eischer voor zijne vordering tot wegbraak van het op des buurmans grond gebouwde behoefde en inriepwas eene onügtbare erfdienstbaarheid, die evenmin door de bestemming van den gemeenen eigenaarals door verjaring konde worden gevestigd. De minister van oorlog heeft den corps-commandanten aangeschreven met het oog op den aanstaanden winter geene onder-officieren of minderen met paspoort te laten gaantenzij deze zulks uitdrukkelijk verlangen. Uit Yeendam wordt aan de Winschoter Ct. van den 23 dezer geschreven, dat de prijzen der aardappelen aldaar merkelijk gedaald zijn en zij, die voor korte weken voor 2,75 het mud niet wilden verkoopen, thans slechts 1,50 kunnen be dingen. Voorzeker (zoo het waar is) een verblijdend berigt voor den burger- en arbeidsman aldaar; mogten wij ook hier daarin deelen al ware het voor de eerslgemelde hooge som van 2,75, terwijl wij ze hier in plaats met slechts 1,50, minstens met 2,50 boven de 2,75 betalen. De groote toevoer heeft ook te Arnhem op den prijs invloed gehad, de beste soorten voor 14 dagen van 5, tot 6,per mud verkocht, staan thans 4,genoteerd. Een particuliere brief uit Zwitserland meldt, dat dc aard appelenoogst aldaar zeer goed is uitgevallen gelijk ook die van den wijn; deze laatste is vooral uitnemend van kwaliteit. Dhr. Szerelemy in Engeland heeft, een stof uitgevonden ter vervanging van het gewone schoen en laarzen leder, welke stof door hem pannonia wordt genoemd. Het is een geweven fabrikaat, ten eenemale ondoordringbaar voor nat en vochtdat berst noch krimptdc uitwaseming door laat en even zacht en nel aan den voet zit, als eene glacé handschoen aan de hand. Naar men verneemt, zal er eene maatschappij voor de verwerking van dit nieuwe fabrikaat worden opgerigthetgeen het publiek veel goed kooper dan het gewone leder zal te staan komen en bui tendien veel aangenamer in het dragen is. De Rolt. Ct. bevat een hoofdartikel over de onvoldoende bezoldiging der ambtenaren en het herstel dier grief door vermindering van het in den regel te groot getal ambte naren. Door dit laatste zou men tevens een groot kwaad kunnen doen vervallen, dat verderfelijk op ons volkskarakter inwerkt. Dit kwaad, zegt de Ilott. Cl. is het najagen van posten. Er behoeft slechts eene betrekking open te vallen, om uil alle hoeken des lands rijp en groen te zien optrekken naar de residentieom zich in 's ministers welwillende genade aantebevelen. Het wemelt bij ons te lande van jongelieden, aan wie het dikwijls noch aan kunde noch aan aanleg hapertdie onvruchtbaar de schoone dagen hunner jeugd zien voorbijgaan, in afwachting van den vroeg of laat hun toe te bedoelen post. Hoe vele thans verloren krachten zouden lot heil des algemeens werkzaam kunnen zijn, indien het groot getal ambten ophield een lokaas te wezen Ver minderden de kansen, om op die wijze eene standplaats in de maatschappij te verkrijgen, de prikkel zou sterker worden om op te staan van den gomakkelijken stoel bij de warme kagchelom even als onze voorouders deden de wijde wereld in te gaanen zich elders zeiven een loopbaan te openen. Ziet het in Engeland. Daar is het aantal bezoldigde betrekkingen gering, en de engelschman, die weet, dat hij van de schatkist niet zal kunnen leven, zoekt steun in zijn eigen volhardende wil. Geraakte dal lamlendig wachten op een post in onbruik, tegelijk zouden de gevolgen daar van vervallenals daar zijnhol lecrcn buigen voor den man van invloed, het berustend zwijgen waar gesproken moest worden, het verloochenen van eigene zienswijze om zich niet te compromitterenen wat al niet meer I In plaats fiaarvan zou bij de natie het besef van eigenwaarde en het vertrouwen op eigen kracht dieper en dieper wortel schieten. En men vergete niet, dat die twee hoedanigheden voor het aanzien en den voorspoed van een volk hoofdvoorwaarden zijn. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLANB. De tweede kamer in Beijeren heeft met 138 tegen 1 stemtot de opheffing van het lotto spel van staats wege besloten, onder de uitdrukkelijke bepaling dat de daartoe betrekkelijke wet, reeds met den lsten januari} des volgenden jaars in werking zou tredeu Van de poolsche grenzen wordt van den 25 gemeld dat in dien nacht verscheiden personen gearresteerd zijn die tot het comité behoorden dat de begrafenis van den aartsbisschop Fialkowski had georganiseerd. Onder de gear resteerden bevinden zich ook twee geestelijken. Men schrijft uit Hannover, dat te Vechta een meisje, uit een gemengd huwelijk geboren en dat haar vader in de protestantsche godsdienst wilde opvoeden dezer dagen plotseling is verdwenen, hetgeen men aan ultramontaanschen invloed toeschrijft. Voor eenige jaren is op dezelfde plaats en onder gelijke omstandigheden een meisje verdwenen en tot dusver nog niet teruggevonden. ENGELAND. Berigten uit New-York van den 15 houden in, dat de troepen der zuidelijke staten onderscheidene nederlagen hebben geleden. Staatkundige aangelegenheden zijn te Londen geheel buiten sprake. De publieke aandacht wordt integendeel bijna uitsluitend geabsorbeerd door eene regtzaak, den 23 dezer door het criminele geregtshof aldaar behandeld. Ten, einde eenigzins een denkbeeld te geven van het sociale leven der engelschen, alsmede van het misbruik dat som mige vreemdelingen maken van de onbeperkte gastvrijheid die zij daar genieten, worden in weinige woorden de hoofd punten dier regtzaak medegedeeld. Een italiaansch schil der Vincent Calluci genaamdwoonde daar in 858 en trok door zijne buitengewone bedrevenheid, vooral in het schilderen van damesportrettende aandacht van talrijke kunstliefhebbers. Zijne innemende manierengepaard met buitengemeene artistieke bekwaamhedenbragten hem spoedig in aanraking met zeer aanzienlijke engelschen. 0. a. werd eene rijke jonge dame, Frederica Johnstone, door haar eigen bloedverwanten aan hem voorgesteld en onze italiaan ver scheen kort daarop ten haren huize. Calluci wist nu door zijne vleijerijen miss Johnstone spoedig te bewegen hem het schilderen van haar portret toe te staan. Dit ingewilligd zijnde, werd het noodzakelijk dat zij van tijd tot tijd zijn atelier bezocht. Er ontstond nu eene wederzijdsche en teedere genegenheid, eene zeer Vertrouwelijke briefwisseling greep plaats en eindelijk stemde miss Johnstone er in toe met hem in het huwelijk te treden. Alvorens dit plan evenwel werd ten uitvoer gebragt, deelde hij miss Johnstone onver wacht mededat zijne moederwaaraan hij zeer gehecht was, op sterven lag, dat hij haar voor haren dood nog eens wcnschte te zien en daartoe 250 p. sl. noodig had, ten einde zijne reiskosten te bestrijden en eenige dringende scholden te betalen. Miss Johnstone vetgehalte hem, met regt vrouwelijke edelmoedigheid, de vcreischte som en Calluci begaf zich naar Italië. Gedurende zijne afwezigheid werd miss Johnstone gevaarlijk ziek en na hare herstelling kwam zij bij rijpe overweging lot het besluit den schilder niet to huwen. Calluci die na verloop van eenige maanden terug keerde, scheen het besluit van do jonge dame niet buiten gemeen ter harte te ncinenalleen verzocht hij haar do vriendschap niet af te breken en wist haar vervolgens door allerlei kunstgrepen ongeveer 2000 p st. af te troggelen. Die herbaalde afpersingen werden eindelijk ondragelijk en miss Johnstone besloot geheel en al met den schilder te breken en verzocht homna hem haar besluit hekend te hebben gemaakt, haio brieven teiug. Callucie wilde evenwel zijne prooi zoo spoedig niet laten glippen, maar eischte op nieuw 2000 p. st. voor de teruggave der gemelde brieven. Ook daarin stemde miss Johnstone toe, en tijd en plaats werden vastgesteld waar zij elkander zouden ontmoeten en

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1