82. 48ste Jaargang, 1801. Donderdag 24 October. GEMEENTE-RAAD TE GOES, De uitgave deaep. Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE AI-DAAit 01* ZATUUDAG DEN 26 OVTOBER 1861 DES NAMIDDAGS TEN 6 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING: Gemeente-bcgrooting 1862. Mededeeling van ingekomen stukken. BIN NENLANDSCHE BERIGTEN. Met betrekking tot het jongste verblijf van Z. M. den koning te Luik, vermelden de belgische bladen nog de vol gende bijzonderheden. Bij het afscheid tusschen Z. M. en koning Leopold, vroeg deze waar de gemeenteraad was, om dien nogmaals aan Z. M. voor te. stellen, waarop do heer Biixhè eerste schepen, zich aan" het hoofd van den ge- iirelén raad vertoonde. «Sire", sprak toen koning Leopold, tik stel u den ge meenteraad voordie ons zoo gul heeft onthaald'. Mijne heeren antwoordde Z Al. Willem III, tik ben er u er kentelijk voor". Daarop hernam koning Leopold, na eenige woorden stil gesproken en een blik in het rond geworpen te hebben, m het liansch lot Z. AI. oiizen koning: lk ben gelukkig, sire, over deze zamenkomst en over de tusschen ons ge sloten vriendschappelijke betrekkingen. Z Al. koning Willem III antwoordde hierop zigtbaar bewogen Het is eene gelukkige gebeuitenis. Zij zal de beste gevolgen hebben voor de be trekkingen iusSchen' beide" landen.' Daarbij Tibukten beide vorsten elkander hartelijk de hand. De genoemde woorden weid u door ieder gehoord en met geestdrift toegejuicht. Toen koning Willem III in het rijtuig stapte, vatte 'L Al. koning Leopö'ds hand nogmaals hield die lang in de zijne, en sprak toen: Dut U. M. mij nogmaals ver- oorlove haaf al de voliloéningidt te drukken, bj het Moor- hekken van haar gebied"liet toen de hand van Leopold lus en vifte' dien van den hertog van Brabant, tot wien hij zeideGelief mijne hulde te brengen aan Mui. de hertogin van'B!raband en haar nogmaals te verklaren, hoe gelukkig ik zal zijn u het volgende jaar in mijn' rijk te ontvangen". Wij ook, tire, antwoordde de hertog" zijn ongeduldig eene persoonlijke kennis aan le knoopen met de leden der koninklijke familie 'van Holland". Z. M. wilde daarop in hel koninklijke rijtuig stappen, doch keefdè nogseenrfi'aal om ten'éihde den'hertogfcdiiige keurig uitgevoerde phöt'tfgraphiênvoorstellende de portretten van HH AIM. den koning en de kóningin, benevens eenige schilderachtige gezigten van Compiêgne en Pierrcfonds aan te bieden, met de woorden, insgelijks in het fransch uit gesproken: Waarde' he'rl'oggelieve dit, uit mijn naam, aan mevrouw de hertogin "aan te'bieden. Nog wordt gemelddat bij -'hit banket kdnïng 'Leopold tot een der ncderl. genoodigden heeft gezegd: Ce jour esl un des plus mémorabtes dè mon regne". Bij het banket hcersclile algemeen eene vrolijke stemming en spfcak kéning WOUk'll) «èkl over'zijn'verblijf (e'Com piêgne en Parijs. Toen koning Leopold Z. AI het eerst ontmoette, zeide hij 'Sire, ik hoop, dat gij over uwe reis in frankrijk te vreden zult zijnantwoordde koning Willem III zeer wel, doch nog meer U. M in goeden welstand te onlmiettn". Namens Z. AI. den koningis door onzen gezant bij het belgische hof, baron Gericke van Herwijnen, aan den hurgnri(jester van 'Lüikden heer Neuvilte, ter hand ge steld een bedrag van duizend gulden door Z. Al bestemd voor de armen der stad. Het leggen van den eersten steen voor de Spoorweg-IJsscl- hrug te Zutphcn heeft met de meeste plegtigheid doorZ. M. den koning plaats gehad. Zulks geschiedde door Z. M. met een zilveren truweel en palmhouten hamer met palisander houten steel, gebeeldhouwd en van inscriptie's voorzien. De kalkbak, van ebbenhout en mede schoon gebeeldhouwd droeg het Ned. wapen. Pe kussens waren van fluweel met verguld koord co franjes afgezetde gelegde steen is van blaauwe hard steen en bevat een afschrift in vergulde letters. Met den steen werd ook eene looden bus ingemetseld bevattende het door Z. M. den koning en andere autoriteiten onderteekende procesverbaal, bcr.evens de rijks muntsoorten. Het was voor Zutphens ingezetenen teregt enne groote feestviering. Op de lijst der te behandelen zaken in de najaarsverga dering der provinciale staten van Zeeland van 1861, komen onder meerderen voor, een brief van dén minister van binn. zaken met Z. M. besluit houdende regeling van de bijdragen der provincie en het rijk in ,de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal te Krabbendijke. Dergelijken brief houdende toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs op d,e gemeenten Hengstdijk Philippine en Eedevoor zoo veel betreft de gewone kosten van haar lager onderwijs. Adressen van ell gemeenten in Walcherenom vrij stelling van betaling der kosten van het provinciaal blad. Voorstel van ged. staten betrekkelijk de adressen van de gemeenten Waarde en St. Philipsland om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. Voorstel van ged. staten, ten aanzien van het verstrekken van rentelooze voorschotten ter yerjtelering van wegen. Mededeeling van ged. staten ten aanzien van het door de staten in hunne handen gestelde adres van Ph Pikaar Cz., schippers te Yerseke, om verbetering der haven aldaar, enz. Gisteren had te Wolfaartsdijk eene feestelijke plegtigheid plaats. Het nieuw gebouwde schoollokaal aldaardat een sierlijk gebouw kan genoemd worden en dat doelmatig geheel overeenkomstig de eischen des tijds is ingerigt, werd tot zijne bestemming gewijd. Wapperde buiten het gebouw de nationale vlag, inwendig prijkten de wanden met keurige kaarten en andere nieuwe hulpmiddelen l ij het onderwijs terwijl de net geklecde leerlingen, ten getale van ongeveer 150 vcreenigd de opgekomenen tot feestvreugde stemden. De gemeenteraad, predikant, kerkeraad, de heer school opziener en andere autoriteitenbenevens eenige onderwijzers plaats genomen hebbende, werden verwelkomd door den heer burgemeester der gemeente, die tevens in eenvoudige maar hartelijke taal hulde bragt aan den ijver van den bekwamen hoofd-onderwijzer en ten slotte liet aanheffen Ps. 133 vs. 1 Daarop nam de heer schoolopziener het woord betuigde zijne ingenomenheid met de plegtigheid van dozen dag, roemde de sierlijkheid en doelmatigheid van het gebouwsprak vereerende woorden tot den onder wijzer en bragt bij zijnen dank aan het gemeente-bestuur mede hulde aan den bekwamen architect en den bouwmeester. Ook de heer predikant der gemeente gal zijne voldaan heid over het volbragle werk te kennen, sprak over het verband tusschen onderwijs en godsdienst en uitte den wensch dat, ofschoon school cn kerk thans gescheiden waren, deze zooveel mogelijk vereenigd zouden blijven. De hoofd-onderwijzer hield daarop eene flink uitgewerkte rede, afgewisseld door het lieve gezang der leerlingen en door dankbetuiging van den hulp-onderwijzer, zijn zoon, benevens van een der oudste leerlingen. In die rede schetste hij het gewigt van een goed onderwijs en de vereischten tevens van een goed schoollokaal. Hij ging de geschiedenis vari de schoolverbetering na, vergeleek het verledene met liet tegenwoordige en deed uitkomen, hoezeer het onderwijs vooral in deze eeuw in verbetering is toegenomen. Hij wees er op, hoe ook zijne gemeente, in dien vooruitgang had gedeeld. Hij loste een aantal be zwaren opwelke bekrompenheid of vooroordeel tegen de verbetering van hel onderwijs ten aanzien van sommige leervakken of tegen de zoogenaamde godsdienstloosheid der school, ten gevolge der nieuwe wet op het lager onderwijs, inbragt, en spoorde eindelijk de aanwezige ouders aan lot ijverig gebruik maken van de gelegenheid lot opleiding hunner kinderen. Hij eindigde zijne toespraak met aan de verschillende autoriteiten dank te brengen. Alet een kort woord betuigde ook do architect, de heer Soulendam le Goes zijne erkentelijkheid voor de goedkeuring welke zijn arbeid was ten deel gevallen en voor de wel willendheid en medewerking die hij had mogen ondervinden. Nog eenige onderwijzers hielden hierop toepasselijke toe spraken namens hunne gezelschappen of voor hun persoon waarmede de plegtigheid was afgeloopen De kinderen werden door de zorg van het gemeente bestuur in de school onthaaldde genoodigden in hel gemeentehuis. N. K In eene gisteren aldaar gehouden vergadering, werd door het polder-bestuur te Kruiningen aan den werkbaas J. Visser Az. die wegens verplaatsing eerlang de gemeente verlaten zal, eeue fraaijc zilveren tabaksdoos met toepasselijk opschrift ter hand gesteldzulks wegens aan dien polder bewezen diensten, tevens als een bewijs van vriendschap en aandenken Men meldt ons uit 's Heerenhoek, dat de heer Jan op 't Hof len gevolge van verschil van gevoelen over de benoeming van eenen wethouder, als lid van den gemeenteraad zijn ontslag heeft ingediend. Mr. van Bosse heeft zijn ontslag genomen als lid en voorzitter der commissie voor de staats-spoorwegen. Volgens particuliere berigten is weder eenenieuwe expeditie naar Banjermassin vertrokken, en op het hoofd van Antasari f 17,000 gesteld. Volgens berigten uit Gent zon het nederiandsche met het belgische gouvernement overeengekomen zijn, om spoedig concessie le verleenen tot het leggen van den ijzeren weg van Gent naar Neuzen. Blijkens eene nadere kennisgeving van den minister van binnenlandsche zakendd. 16 act. jl.zullen de nieuwe bevolkings-registers in den loop der maand november worden ingevoerd. De heeren Leopold Wienerrijksstempelsnijder voor de munt in Belgio en Karei Wienerkoninklijk graveur le s' Gravenhagehebben de taak op zich genomen een ge denkpenning le vervaardigen op de zamenkomst der koningen van Nederland en Belgie te Luik. Die medaille zal eene middellijn hebben van 70 ned. strepen en aan de voorzijde met de borstbeelden van beide souvereinen, aan de keerzijde met eene zinnebeeldige voorstelling van de bijeenkomst prijken. De onafgehaalde prijzen van de tentoonsteliings-loterij te Haarlem, zijn in de vorige week publiek verkocht ten voordeele van de armen dier stad. De opbrengst is ruim f 100 ge weest; er bevonden zich nog eenige voorwerpen hij van betrekkelijk groote waarde, alseene kamerkrooneen werk tafeltje, een deken, enz. De uitreiking der prijzen, door de jurij van bcoordeeling aan de inzenders toegekend is op 14 november bepaald. De prins van Oranje, die tijdens de tentoonstelling het eere-voorzitterschap waarnamzal aan de uitnoodiging om die uitreiking op zich te nemen, gevolg geven, indien zijne ongesteldheid geweken is. Z K. H. is in ligten graad door het roodvonk aangetast. In den nacht van zaturdag op zondag jl. is er brand ontstaan in de meestoof de Schoonegelegen in de ge meente Axel, nabij de Drie Schouwen. Bij de ontdekking ten vier ure des morgens, was de brand reeds zoo toege nomen dat het geheele gebouw met vernieling bedreigd werd. Door spoedig aangebr.igte hulp met de brandspuit dier gemeente die dadelijk naar de plaats des onheils gevoerd werd gelukte het de brandspuitgasten den brand spoedig meester te worden. Het noordelijk gedeelte van het gebouw, het molenwerk en al de in dat gedeelte aanwezige goederen, twee koeijen en ccn-en-dertig vaten onberoofde meêzijn eene prooi der vlammen geworden Het gebouw was tegen brandschade verzekerd en ook negen vaten der gemelde onberoofde meê. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. De schade kan nog niet worden opgegeven. Den 18 dezer beviel de vrouw van P. N. te Hontenisse van drie meisjes. Een derzelve overleed onmiddellijk na de geboorte, de andere twee eenige uren later. Een zoontje' van dit vruchtbare ouderenpaar bereikt dezer den ouderdom van 8'/2 maand, in welke tijdsruimte hen dus 4 kinderen geboren werden. Tc Amsterdam is door de Ned. handelmaatschappij ge durende deze weck ten toon gesteld eene groote en keurige partij jop.mschc en chincsche goederen, bestaande uit lak werken porceleinen en ivoren voorwerpenjapansche en chineschc zijden stoffen enz Deze verzameling in 2013 kisten aangevoerd zal den 28 October tot 12 november in 12.537 koopen worden verkocht. Er is een groote toeloop en men verdringt ziclr schier om deze schoone voorwerpen te bezigtigen. BUITENLAND SCHE BERIGTEN. DUITSCIILAND. Het is nu voor het eerst gebeurd, dat eene prinses eene ridderorde heeft ontvangen Dezer dagen namelijk is aan de prinses Karei de Johanniter-orde geschonken. Do koningin is lol chef van liet 4e regenten! grenadiers van de gardede koningin-weduwe tot chef van liet 3° regernent van het zelfde wapen en de kroonprinses tot tweede olief van het regernent lijfhuzaren n°. 2 benoemd.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1