y 80. 1801. 48 Jaargang. Donderdag 17 October, goessche courant, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag} avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 cfc. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,2 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENRANDSCHE BERIGTEN. Berigtcn uil Batavia lol den 31 sten augustus luiden als volgt: De regen vermindert Op Java is het rustig, van Banjermasin mets bijzonders. I)e aftredende gouverneur generaal vertrekt met deze mail naar Nederland. Het ]bij de tweede kamer der staten generaal ingekomen wets-ontwerp tot nadere regeling van het tijdstip der in werking treding van de nieuwe regterlijke inrigting beval het voorstel tegen 1 september 1863 of op een vroeger door den koning te bepalen tijdstip Do regering hoopt eerlang de nieuwe regterlijke indeeling en aanvulling der wet op de regterlijke inrigting aan den raad van state te onderwerpen. Een geheel nieuw wetboek van strafvor dering zal worden voorgeslagen. Naar n;cn verneemt zijn thans bij den raad van state onder anderen in overweging de volgende wels-onlwerpen, als nopens: 1. de geneeskunde. 2. de afkoopbaarstelling der Penden3. het beheer der kroondomeinen4. de tienden van hel kroondomein; 5. de emancipatie der slaven in VVcst-Indieen 6. de kerkelijke pensioenen. De meeste dier ontwei pen zijn in de troonrede toegezegd en men kan de aanbieding van al die wets-voorstellcn aan de kamers eer lang te gemoet zien. I)c Staats- Courant bevat eene uitvoerige opgaaf van het gemiddelde der jaarlijksche betrekkelijke sterfte in de ver schillende gemeenten van liet rijk, na aftrek van de levenloos aangegevenen, gedurende de jaren 1856 tot 1860. Daarnit blijkt dat de gemiddelde sterfte in Zeeland (113 gemeenten) was 1 op 35,6 inwonersle Goes was die verhouding 1 op 33,2. De grootste sterfte kwam voor te Waarde (1 op 21,3); de geringste te Fort Bath (1 op 58,2). De itooge raad der Nederlanden heeft bij arrest verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door Adriaan Polderman tegen hel arrest tan het provinciaal gercglshof in Zeeland, van den 3 juiij jl.waai bij hij is ter dood veroordeeld wegens moedwiiligen doodslag met voorbedachten radeop zijne huisvrouw Maatje Kodde. Door de maréchaussee der brigade Axel is alhier in het huis van bewaring overgebragt de persoon W.uit de gemeente Koewacht, verdacht van poging lot moedermoord. Misbruik van sterken drank schijnt de aatileidende oorzaak te zijn geweest. De minister van binnenlandsehe zaken heeft den 1 Octo ber jl. in het belang van de dienst bepaald dat de arron- dissements-ijkers der maten en gewiglcn J. J. Boeije, thans te Gouda en D. Dobbethans te Brielieonderling van standplaats zullen verwisselen met ingang van den 1 Janu ari) 1862. Gisteren hield de Vereeniging voor zoeuwschc muzijkfeeslen eene algemeene vergadering te Middelburg, waarin verslag werd gegeven van het zesde zeeuwsche muziekfeeft. Dat feest was in alle opzigten goed geslaagd, ook de financiële uitkomsten waren gunstig. Ais leden van het hoofdbestuur werden voor Goes herkozen, de Iteeren dr. R B. van den Bosch en G. P. Blaaubeen. Gisteren werd door de leden der handboog-socicleit Jacoba van Beijcren eene kampstrijd gehouden op dpn doel en naar den vogelter erlanging der door haar eere-lid mr. M. P Blaaubeen, lot dat einde geschonken twee sierlijke en keurig gegraveerde medailles Bij de doelschicting was de lieer J. Ai. Elzevier Slokmans over winnaar, terwijl den heer E. de Meulmeesler die op den vogel ten deel viel. Nadat het uitreiken dier eereblijken door eene toepasselijke aanspraak van den hoofdman was voorafgegaan, geschiedde dit in eene algemeene vergadering door den gever met de Item eigene welsprekendheid en verecnigdcn ziclt na ecnige oogenblikken pauze een groot getal leden aan een eenvoudig, zeer net ingerigt souper, door hen dhr. mr. Blaaubeen aangebodenwaarvan men ruim middernacht hoogst tevreden en in vrolijke stemming scheidde. Uil het westelijk gedeelte van Vriesland meldt men, dal aldaar van de vele soorten van aardappelen bijna alleen de zoogenaamde zeeuwsche jannen door de ziekte niet aange tast geworden en goed van kwaliteit zijn. Deze aardappel is afkomstig van poters, die, vóór twee jarendoor iemand in Zeeland uit Amerika zijn aangevoerd. Uit deze omstan digheid zou mennaar het gevoelen van deskundigen moeten afleiden, dat men om in een goed slag van aard appelen le komenmaar gedurig moet overpoten en dus vreemde soorten moet opzoeken. Even ais te Zwolle hebben te Kampen cenige ingezetenen het voornemen om eene commissie le vormen tot het voor rekening opkoopen van eene groote hoeveelheid aardappelen in het buitenland om die tegen inkoopsprijs aan aldaar wonende nijvere cn oppassende handwerkslieden af le staan. Uit Haarlem wordt berigl dat de aanvoer van aardap pelen vooral uit Pruissen dagelijks belangrijker wordtde» kwaliteit is goed en zij worden voor 4,25 p. tnd. afgeleverd. Als zeker berigt de A. C. uit 'sllage, dat Z M. de koning vóór HD. vertrek naar Frankrijkconcessie heeft verleend aan den heer J G Jager te Amsterdam, tot het maken van een kanaal door Holland op zijn smalstmet inpoldering van het oostelijk cn westelijk Y, en eene rente garantie van 4 '/2 pCt. over 18 millioen door den slaat. Te Delft is in den gemeente-raad ter sprake gebragt liet plan tot liet oprigtcn van een standbeeld voor onzen be roemden landgenoot Hugo de Groot, in die stad geboren. Een sjouwer, Keiler genaamd, was in de vorige week op de voor Botterdam naar Londen ladende stoomboot Gipsy bijna onafgebroken twee dagen en twee nachten werkzaam geweest. Bij hel einde van liet werk heeft hij zicli in het ruim nedergezet en is waarschijnlijk door vermoeidheid in slaap gevallenzonder dat dit door zijne kameraden o( door iemand anders bemerkt werd. Na de gewone verzegeling vertrok de boot; doch op de plaats der bestemming ge komen vond men bij het lossenhet lijk van den onge lukkige door gebrek aan lucht gestikt. Hij laat vrouw en kroost na. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BUSLAND. Volgens berigt uit Warschau van 14 dezer, is het geheelc koningrijk Polen in slaat van beleg verklaard. De ntarkl aldaar, staat vol met tenten, waarin militairen ge legerd zijn Iedere onderscheidende nationale kleederdragl, zoowel als het dragen van rouwgewaadis verboden. TURKIJE. De sultan heeft in de laatste dagen verscheidene be sluiten genomen, waardoor de goede dunk die men in de eerste dagen zijner regering van hem had opgevat, ten ecnemale is mlgewischt. Zoo heeft hij nu weder zijne kamer dienaars en adjudanten uit hunne betrekkingen ontslagen en vervangen door mannen die bepaaldelijk de reactionaire be ginselen zijn toegedaan, 't Is een soort van omwenteling in het serail, ongetwijfeld door de camarilla tot stand gebragt. Zelfs Omer-pacha is in ongenade gevallende man van wien de regering niet alleen de onderdrukking van de beweging in de misnopgde provinciën verwachtte maar wien ook de niet gemakkelijke taak opgedragen was om de Montenegrijnen in toom te houden cn tot hun pligt terug te brengen, waartoe hij met eene onbeperkte volmagt was voorzien is bij besluit des sullans afgezet Ook zijn val is waar schijnlijk het werk der camarilla, 'tls nu do vraag, wie Omer-pacha's opvolger zal zijndo Porie zal niet spoedig weer zulk ccn bekwaam legerhoofd kunnen vindenom tegenover de Montenegrijnen te stellen. DUJTSCIILAND. Voor cenige dagen hoeft de bekende photograaf Günthermet prol'. Dave den bliksem gepliotografeerd. Hij had zich tot dal einde met genoemden prof. naar liet observatorium begeven, bij gelegenheid dal, gedurende ccn slormachtigcn nacht, ren onweder te gemort werd gezien en alles lot dat einde gereed gemaakt De proef slaagde naar wcnschwant naauwolijks had een geduchte bliksemstraal hel luchtruim doorkliefd toen Günther den toestel sloot cn do loop van den straal stond op do plaat algctcckond. In oen dor eerste mode-magazijnen tc Hamburg ver voegde zich onlangs een eenvoudig, doch net gekleed dienstmeisje om een omslagdoek te koopen Nadat zij een geheelen hoop doeken van mindere gehalte had afgekeurd, werd l.aar een shawl van 200 thaler voorgelegd, die haar onmiddelijk beviel en die zij in klinkende munt betaalde. Die dure koop, voor een dienstmeisje, gaf argwaan; men verwittigde de policie er vanaan wie het bij onderzoek bleek, dat een zeker getal dienstmeisjes het geld hadden bijeen gebragt, om zoo doende des zondags om beurten eon prachtigen shawl le kunnen dragen. ENGELAND. -- Keizer Napoleon heeft aan den lord-mayor een brie geschreven, waarin hij kennis geeft, dat hij in het aan staande jaar de wereldtentoonstelling hoopt te bezoeken. Lodewijk Napoleon, keizerin Eugenie en de keizer lijke prins zullen naar men zegt, bij gelegenheid van de groote tentoonstelling van 1862, ons land met een bezoek komen vereeren. Ofschoon die mededeeling uit gewoonlijk wel ingelichte bronnen is geputmoet er niet te veel waarde aan worden gehecht. Ons publiek zou zich ongetwijfeld met het bezoek der keizerlijke familie bijzonder vereerd gevoelen want het zou den hoogmoed onzer natie niet weinig streelen, dat de keizer der Iranschenna de hulde van verschillende europesche vorsten in zijn eigen land te hebben ontvangen, er vrijwillig toe besloot een uitstapje naar Engeland te maken. De Morning Star vreest, dat de regering het steeds toenemende gebrek aan katoen tot voorwendsel zal bezigen, om op hare politiek van non-interventie eene uitzondering te maken en de blokkade der zuidelijke havens van Amerika te verbreken dat wil zeggen den oorlog aan de Unie le verklaren. De Star meent te wetendat onderscheidene staatsmannen daartoe van hun inloed gebruik maken. Volgens tijdingen uit China van 18 augustus itadden de keizerlijke troepen aldaar belangrijke voordeelen op de insurgenten behaald. Naar men zcidewaren er na de verovering van het gewest An-hui 3000 gevangenen ver moord. Uit China verneemt men nader, dat de oudste zoon des keizers van China zijn vader op den troon van het Hemelsclte-rijk opgevolgd is en regeren zal met hulp van een raad van acht groot-dignitarissen waar onder zich prins Kongbroeder van den overleden keizerniet bevindt. Overigens zijn de berigten niet zeer geruststellend wijl de dood van den keizer Engeland op nieuw in onaange naamheden dreigt te wikkelen. De Cincinnati Enquirer begroot liet aantal troepen m de nabijheid van Washington op minstens 400,000 man, die lusschen beide partijen ongeveer gelijkelijk verdeeld zijn. Te Austerlitz had Napoleon 80,000de geallieerden 100,000 man; le Jena 130,000, bij Wagram 150,000 enz. Washington heeft nooit meer dan 30,000 man op eens onder zijne bevelen gehad. De slag, die tusschen de generaals Mc. Clellan en Beauregard, aan de oevers van den Pontomac zal geleverd worden, zal dus niet slechts in de geschiedrollen van Amerika, maar in die der gcheele wereld in dit opzigt zonder weerga zijn. Ver bewesten Schotland, ongeveer 42 geografische mijlen van St. Kilda, op 57° 38' n. b. en 13° 41'w I. van Greenwich, verheft zich uit den Atlantischen Oceaan eene naakte kegelvormige rots, de Rokol of, zoo als hij tegenwoordig genoemd wordt, Rockall. Volgens de onder zoekingen van kapitein Vidal is zij slechts liet bovenste gedeelte van een onderzeeschen berg, die van het uitge strekte plateauwaarop zich Engeland en de geheele Noordzee bevindt, door eene klove wordt gescheiden, waarin Vidal op 5700 (engelsche) voet diepte nog geen grond kon peilen. Wegens de sterke branding, vermeden alle vaartuigen lol lieden zorgvuldig deze rots le digt te naderen, maar in hel vervolg zal men waarschijnlijk hare nabijheid gaan zoeken. Twee visschers smakken, die onlangs in deze buurt waren, vingen er in vijf dagen 27 ton kabeljaauvv van de grootste soort. Do vissollen, die blijkbaar nog niet op de hoogte waren van do listige kunstgrepen van den menschbeten zoo happig toedal men werk had hen met het uitwerpen der vischhoeken hij tc houden. Raakte een kabeljaauvv ongelukkig weèr van den haak, dan werd hij onmiddelijk door een der ontelbare haaijendie rond het schip zwierven, verslonden. Ook de zeevogels schenen nog gcene kennisgeving tc bobben ontvangen van liet bestaan der mcnsclien; althans, zij waren zoo mak, dat zc her haaldelijk op hol dek vlogen.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1