N°. 11. 48s,e Jaargang. 1861 Maandag 1 October. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. goessche COURANT, De uitsave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco jper post f 1,90. De inzending van adve::tcntiën moot ge3chieden vóór cL.le uren dea namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Géboort huwelijks en doodberigten van 1-6 regels a f 1,21 behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. BgKENSMAKi&G. BURGEMEESTER EV WETHOUDERS VAN GOES, brengen ter kennis der belanghebbenden: Dat de lijst van de ter uitlotin^ en aflossing aangegeveno OBLIGATIENten laste dier gemeenteingevolge ai t. 4 van het plan tot aflossing der gevestigde schuldenden 11 april 1853 door den gemeente-raad gearresteerd, opgemaakt is en ter griffie gedurende de laatste helTt dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art. 5 van evengemeld plan in hel openbaar ten overslaan van burgemeester en wethouders geschieden, ten raadhuize, zaturdag den 16 novem ber 1861, des namiddags ten één ure. Gedaan te Goes, den 5 October 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEPX. De Secretaris, 11. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat hel tweede SUPPLETOIR KOP ER van den HOOF- DEL1JKEN OMSLAG voor deze gemeente, volgens besluit van don gemeente-raad van den 16 maart 1855, gewijzigd bij raadsbesluit van den 1 november daaraanvolgendegoedge keurd bij koninklijke besluiten van den 18 april en 14 december deszelfden ;aars n°'- 67 en 75, over het loopende jaar ter voldoening aan liet bepaalde bij ?rt. 264 der gemeente wet, door hen voorloopig vastgesteld, van maandag den 7 tol en met dingsdag 24 dezer maand, van des voor- middags negen tol des namiddags twee nre, van iederen werkdag, ter secretarie ter visie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in do gelegenheid te stellen om zijne reclames gedurende die dagen, bij hot gemeente-bestuur in te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijko wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 October 1861: Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BL.4AUCEEN. De Secretaris 11. C. PILAAB. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat de suppletoirc beschrijving over liet loopende jaar 1861, voor de plaatselijke belasting op de HONDEN, af- geloopen en dien conform het kohier opgemaakt is; alsmede dat hetzelve ter-voldoening aan het bepaalde bij art. 264 der gemeentewet, door hen voorloopig vastgesteld, van heden af, gedurende de veeriten dagen, in den voormiddag, ter se cretarie ter visie zal iiggen, ten einde ieder belastingschul dige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames, gedu rende deze veertien dagen, aan den gemeente-raad in Ie dienen. Wordende een iegelijk, die bij deze beschijving ntogi zijn overgeslagen, aangemaandom zich dien tijd ten nutte te maken lot het doen van zijne aangifte, ten kantore van den ontvanger der plaatselijke belastingenzoo en gelijk :n art. 1 van de verordening voor de heffing van die belasting vastgesteld door den gemeente-raad, den 8 augustus 1853 is voorgeschreven. Terwijl de ingezetenen te dezer gelegenheid werden herin nerd aan de bepalingen van art. 5 der verordening .Dat diegenen, welke na den afloop der beschrijving «een of meer honden zal willen houden, boven die waar- «voor hij beschreven is, daarvan insgelijks schriftelijk aan- «gifte zal moeten deen, ten kantore van voornoemden ontvanger. En ten einde een ieder hiervan kennis drage, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 October 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Er wordt ve.zekerd dat het vertrek ven Z. M. den konmg naar Parijs op a. s. zaturdag 12 October bepaald blij... Uit Parijs wordt bepaald berigt dal dit bezoek vijf k zes dagen zal duren. Bij de toelichting van hoofdstuk VIII der staats-begrooling, (idepartement van Marine), heeft de minister het voornemen kenbaar gemaakt om do werf te Amsterdam te herstellen en die te Vlissingen binnen <-'er jaren op te heffen. Hij vet trouwt dat, bijaldien de doorgraving van Holland op zijn smalst niet tot stand mogt komen door te groole kosten daaraan verbonden, de verbetering van het Noord-Hollandsch kanaal en de daarmede gepaard gaande verlenging der sluizen in dat kanaal en van de Ooster-Doksluisniet achterwege zal blijven daar niet alleen voor den handelma-'- ook voor de zecmagt van den staat, die verbetering een din gende behoe,.e kan worden genoemd. De tentoonstelling en veemarkt, jl vrijdag te Heinkenszand gehouden was di ukker dan het vorige jaarer werden ongeveer 100 sinks vee aangebragi. De premie voor aan voer van het grootste getal werd toegekend aan J. Zweedijk le Driewcge, terwijl de premie voor aanvoer nit de meest verwijderde plaats te beurt viel aan J. Kaboorl en A. Emanuel, beiden te Kloetinge. De prijs voor de schoonste en beste koe aan It. van Hoef te Goesde eerste premie aan P. Rijk te Ovczand en de tweede premie aan J. H. Vermue te Heinkenszand. De priis voor de schoonste 2 tot 3jarige vaars aan M. Stevense te 'sHecr Abtskerke, de premie aan J. A. Rijk te Heinkenszand de prijs voor de schoonste 3 tot öjarige merrie werd toegekend aan den heer Kakebeeke te Kloetinge. De overige bij programma omschreven prijzen zijn wegens gemis aan meded:nging niet toegewezT Ecnige werktuigen werden ook door G. de Biaaj te Nisse tentoon gesteld. Er is eemgen handel gedreven, meer zou er zijn omgegaan mdicn de landlieden niet zoo hoog gestemd waren, een bod op 5 slui s vee a 195,per stuk werd niet aangenomen. In de votige week nam d8. J. A. C. Nonhebei te We- meidirgeberoepen lecraar naar Serooskerkenvan zijne gemeente afscheid naar aanleiding van Openb. II, vs. 25. De heer A. Meerdinkpredikant te Gaat!, hee,. voor hot beroep naar Bieselinge bedankt; cok de heer A. A. Looijen, predikant te Wissenkerke (Noord-Bevd.), voor hel beroep naar de gemeente Zeetijp (classis Apphgadam.) Door het provincial blad van 1 dezer wordt ter kennis van de gemeentebesturen gebragt dat vermits er in de maand junij jl. ccne inspeclie is gehouden over de verlof gangers der nationale militie, welke over het algemeen een gjnsligcn uitslag heeft opgeleverd het niet noodzakelijk is voorgekomen de miliciens in den loop van dit jaar ander maal aan ecne inspects le onderwerpen. Naar aanleiding van een sch'ijven v:t» den munster van binnenlandsche zaken, is door den commissatis des konings in deze provincie, in het provinciaal blad de aandacht der gemeentebesturen in het bijzonder gevestigd op de bcpa- Itngcn der wet betrekkelijk den doorlogi en het vervoer van landverhuizers en van liet koninklijk besluit tot uit voering van art. 24 der genoemde wet. De geinccnte-beslurcn worden daarbij uilgenoodigd om wanneer het hun blijken mogt dat cr overtredingen van dié bepalingen worden begaan, daattan onverwijld kennis le geven aan de ambtenaren der policie of wel reglslrccks aan de bevoegde ambtenaren van het openbaar ministerie. Tot eerstaanwezenden ambtenaar art het kantoor vin den rijks-lelegraaf te Neuzen, is benoemd dhr J. M Marceuw, thans telegrafist te Rotterdam, De invoer van aardappelen «il Duitscbland neemt dagelijks loc. Behalve de aanvoer met de verschillende stoombooloii, zijn in den loop van nog geen acht dagen 18092 mudden in schepen langs hel kantoor te Lobilh aangehragt, die bestemd waren naar AmsterdamRotlrrdnm Utrecht, en Arnhem. Naar van goederltand vernomen wordt zijn die aardappelen van uitgezochte kwaliteit en grootte en wordt daarvoor een zeer middelmatige prijs bedongen. Sinds (-enigen lijd beeft men te Rotterdam >n praktijk gebragt om in. plaats van per mud te melen, 70 ned. ponden te wegen, het geen veel zuiverder maatstaf is.De buitenlandsche aardappelen worden van f 4,— a f 4,50 per 70 pond vorkocht,terwijl de zoogenaamde Jannen, die dit jaar, pnt hunne puike kwaliteit gezocht zijn van f 5,25 lot f 5,50 geiden, met gretige koopers. Algemeen gelcoft men echter, dat de prijzen binnen kort verminderen zullen. De uitvoer van zeeuwsche ajuin na?r Engeland heeft tegenwoordig op uitgebreide schaal plaats. Op een morgen werden met verschillende stoombooten 10,000 mudden in balen en manden van Rotterdam uitgevoerd tot den prijs van f 2,60 S f 2,80 per mud. Men meldt uit Zulphen dd. 4 october. De oogst der boekweit, en vooral die der witte boonen is overheerlijk uitgevallen. Een boer in do nabijheid onzer stad, had één mnd witte boonen gepoot en heeft gemiddeld 70 mud gewonnen. Op eenen anderen hoek, was de opbrengst het 87 voud van het gepoote. De herinnering aan Leijdens ontzet in 1574 werd den 3 dezer op de gebruikelijke wijze godsdienstig gevierd. De stad had, door de meit'gte vlaggen, die overal wapperden, een feestelijk aanzien, en op het raadhuis verdrong zich, naar gewoonte, het publiek, om de aldaar bewaard wordende stukken, die op het beieg en het ontzet der stad betrek king hebben, te bezigtigen Door het bijzondere fraaije weder uitgelokt, begaf zich ook eenc aanzienlijke menigte van p'lerlei stand en rang naar het plantsoenom de muziek der schutterij, die aldaar eenige muziekstukken uitvoerde, te hooren en de inderdaad fraaije fonteindie door de zorg van het gemeente-bestuur aldaar was geplaatst, te bezigtigen. Een en ander was voor het publiek eene aangename verrassing. Sedert ecnige dagen zijn reeds 11 visschers van Zand- voort met hun vischdie goed geld heeft gegoldente Scheveningen aangekomen, waardoor vele huismoeders, die anders bij de afwezigheid op zee van hunne echlgenooten niets hadden kunnen verdienen, weder in staat worden gesteld in het onderhoud harer gezinnen te voorzien. Met de booten worden veel garnalen gevangen. Men schrijft uit Grollo: Als iemand wat verliest zegge hij niet te spoedig: ik krijg hel nooit weer. G. Haangcal verloor in 1855 zijn horologie in een zijner bouwakkers dit werd geploegd, bezaaid, op nieuw geploegd enz. en toch werd dit den 1 dezer door eene vrouw die aardappelen naleesde weêrgevonden. Het zag er nog vrij wel nit cn kon met betrekkelijk weinig moeite hersteld worden. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DU1TSCHLAND. - He'. bevestigt zich, dat de bondsraad in eene zijner laatste zittingen het besluit genomen heeftom bij de ne- detlandsche regering even als bij de belgische stappen te doen met betrekking tot het sluiten van een handels ver drag, de voorloopige onderhandelingen, met genoemde re geringen omtrent deze zaak aangeknooptgeven uitzigl op een allezins bevredigenden uitslag. In het poolsche stadje Crelatz is oproer uitgebroken. De inssische standaard is door het volk omvergehaald en in plaats daarvan de poolsche vlag opgestoken. De burge meester is bij die gelegenheid gedood. ENGELAND. De laatste me:l «ril de Vcrecnigde Stalen heeft een berigt rnedegekragtdal niet van bcleckenis ontbloot is. Met een New-Yorksch reg'-ment namelijk trokken verschil lende negers in voile militaire uniform Washington binnen; ongetwijfeld waren hel vrije negers uit het Noorden. Ten gevolge hiervan heeft de secretaris van slaat, dhr. Cameron het bevel uitgevaardigd om aan geen kleurlingen het dragen der bondsuniform toe te staan. Uit het feit zeil kan ntcn echter opmaken, welk eene groole verandering in de ziens wijze van het Nooidcn is gekomen, daar er een regiment gevonden werdwclks-pflicieren geene bedenkingen hadden om negers in do gelederen van dal regiment te laten niarchcren.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1