No. 76. 48sle Jaargang, 1861 Donderdag 3 October. GEMEENTE-RAAD TE GOES, goessche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. besturen en administratien* OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP MAANDAG DEN 7 OCTOBER 1861 des AVONDS TEN 7 URE. buitenlandscue berigten. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Reëcdiging Mr. van Voorst Vader als herbenoemd lid. 2. Aanneming wethouderschap door den heer Kakebeeke en benoeming ambtenaar burgerlijken stand 3. Benoeming vaste commissien. 4. Verzoek lot behoud der kamer van koophandel. 5. Verzoek policie-dienaars ie klasse om tijdelijke tegemoet koming. 0. Rekening en begrooting burgerlijk armbestuur. 7. Verordening op de openbare gezondheid. Mededeeling ingekomen stukken. POSTERIJEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES, herigt bij deze aan liet publiek, dat van al den 10 October, de dienst per Diligence van Goes naar Middelburg, is gere geld als volgt: MORGENS de brieven uiterlijk ten half zeven ure in de bus, des NADEMIDDAGS ten half drie ure; in ver band hiermede zal het kantoor alsdan in plaats van gelijk lot dusverre des avonds geopend zijn van zeven lol half acht ure, blijvende de overige dienstregeling en kantoor uren onveranderd. Met 29 September eerstkomende te beginnen, zuilen op Zondag gedurende de openbare Godsdienst-oefening des morgensgeene aangeteekende brieven ter verzending wor den aangenomen. Goes, den 26 September 1861. De Directeur voornoemd A. D O N K E R. -A - binnenlandsche berigten. Volgens het Antwerpsch Handelsblad houden zicli sedert verscheidene dagen de experten bezig met de schatting der te onteigenen gronden voor den spoorweg van Middelburg, langs Balb, en zal er spoedig eenc vertakking van Osscn- dreclit naar Antwerpen gemaakt worden zoodat die stad weldra in directe gemeenschap met Vlissingen zal zijn. Voor zoo ver nogtans Zuid-Beveland betreft, deelt men ons mede dat nog niets bekend is omtrent eenige poging tot onteige ning van gronden in verband lot dien spoorweg en dus voor 't minst dit berigt wat voorbarig is; wel is dit het geval in de nabijheid van Bergen-op-Zoom. 'fyi Bij de commissie voor de staats-spoorwegen zijn reeds meer dan 1500 adressen ingekomen van personen, welke bij die inrigting verlangen geplaatst le worden. Zr. Ms. stoomschip Sindoro, onder hevel van den luite nant ter zee 1 klasse J. M de Jongh, is verleden dingsdag van de recde van Vlissingen naar Oost Indio vertrokken. Uit 's tlertogenbosch wordt gemelddat gedeputeerde staten der provincie Noord-Braband bepaald hebben, dat de groote garancine-fabriek te Zevenbergen in het belang der openbare gezondheid zal gesloten wordenten zij mén er toe overga, aan het bedorven water ecne behoorlijke afleiding te verschaffen. Als eene groote zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat thans te Wageningcn nog eene zikere weduwe Hei woont, die den ouderdom van 98 jaren heeft bereikt en uit haar eerste huwelijk nog een zoon van 81 jaren in leven heeft. Beide bevinden zich in nog volmaakten welstand. DU1TSCIILAND. Uit Petersburg meldt men, dat de bevolking in Rusland overal zeer verbitterd is tengevolge van de ver traging, welke de beloofde hervormingen in alle takken der openbare dienst ondervinden. Zelf is een plakkaat in de straten der genoemde stad aangeplakt, waarin aangedrongen wordt op het verlcenen eener grondwet, terwijl duizende exemplaren van dit stuk verspreid zijn ENGELAND. Een telegram van Malta meldt, dat de onderzeesehe telegraaf tusschen dat eiland en Alexandrie is tot stand gekomen. Tegen het einde van October zal de lijn voor het gebruik worden opengesteld, waardoor op de gemeen schap met Indie 13 dagen zullen worden gewonnen. Volgens berigten uit Mexico was aldaar eene zamen zwering ontdekt, welke ten doel had, Spanje uittenoodigen de Mexicaansche republiek bij Spanje in te lijven, gelijk dit met St. Domingo bet geval is geweest. Verscheidene personen werden dien tengevolge in hechtenis genomen In het Vereenigd Koningrijk is de graanoogst thans nagenoeg afgeloopen. De uilslag is, naar gemeld wordt, over het geheel vrij goed, en althans veel beter dan die van het vorige jaar, welke zoo ontoereikend was dat er voor de binnenlandsche consumptie eene groote hoeveelheid granengeraamd op eene waarde van omstreeks veertig mihoen ponden sterling, heeft moeten worden aangekocht. Te York, waar aan eene ijzeren brug over de rivier Oise gearbeidt wordt, stortte jl. vrijdag een gedeelte der brug plotseling in, waardoor zeven personen deels gedood, deels gevaarlijk gewond werden. Het ongeluk had nog merkelijk grooter kunnen zijn, als men wéét, dat op het oogenblik dat dit voorviel, niet minder dan 52 werklieden aan de brug bezig waren. Op den Ohio en Mississippi spoorweg Is döor het instorten van eene brug, een trein met soldaten in de diepte gestort. Een groot aantal is gedood en velen gewond. In de kolenmijn van Mostijn heeft eene ontploffing, aan tien personen het leven gekost. Deze ongclukkigcn laten alle talrijke huisgezinnen achter. Niet slechts zijn de appelen dit jaar bijzonder schaarsch, maar zelfs bij een goeden oogst dreigt ons in 'tvervolg ge brek. De Manchestersche fabriekanten schijnen namelijk ontdekt te hebben, dat uit appelen eene zelfstandigheid ver vaardigd kan worden, die zij lang hebben gezocht, en waar door men de kleuren op gedrukte katoenenstoffen beter dan vroeger kan vestigen. In Devenshire en in een gedeelte van Somersetshire hebben zij al de appelen opgekocht. Men verzekertdat een pachter in Devonshiredie een groote boomgaard heeftmaar vroeger nooit meer dan f 2700, van zijne vruchten maken kon dit jaar zijn oogst voor f 4420,aan een manchestërsch fabriekant verkocht. De ontdekking zal natuurlijk eene groote om wenteling in den appelhandel tengevolge hebben. De zwitsersehe bondsraad heeft met de nederiandsche regering onderhandelingen aangeknoopt, ten aanzien van een te sluiten handeistractaat. Van Carcasonne en omstreken wordt gemeld, dat er een buitengewoon groote voorraad druiven is. Er zijn geene fusten genoeg voor den nieuwen wijn en om plaats te ver krijgen wordt de wijn van verleden jaar tot de laagste prijzen te vergeefs aangeboden. Onlangs heeft te Lvon een koopman zich van het leven beroofd, omdat hij aan eene ongeneeslijke kwaal lijdende was. Zijn testament behelsde de volgende zonder linge beschikkingdat eene som van 500 fr. zou besteed worden aan een feestmaalwaarop al de personenwelke zijn lijk naar het kerkhof zouden volgen, blijde op zijne nagedachtenis zouden drinken, en 50 fr. moesten jaarlijks worden besteed aan gewone drinkpartijen. Aan de eerste beschikking is in do laastvoorgaande week gevolg gegeven: 83 personen zijn bij eenen tafelhouder op de Bratteaux ver gaderd geweest en hebben de 500 fr. te midden der grootste vreugde door de keel gejaagd; de aanwezigen be treurden echter toch ietsdit namelijkdat zij alleen op de nagedachtenis en niet op de gezondheid van hunnen vriend konden drinken. ITALE. "".V Men verspreidt te Napels papieren waarop geschreven staatItalië is Victor Emmanuelmet Garibaldi naar Rome! In de Toledostraat hebben verscheidene zamenscholingen plaats. Talrijke patroulles doorkruissen de stad. Het Italiaansche comité te Rome is van plan, om ingeval de paus mogt komen te overlijden gebruik te maken van den tijd, waarin het conclave bijeen is, om een op volger te kiezen, om eene algemeene volksstemming ten gunste van de annexie van Rome bij Italië uit te lokken. Indien de nieuwe paus die stemming voor nietig ^verklaarde zou er tot eene herstemming worden overgegaan en de stem lijsten bij de notarissen ter teekening worden gelegd. Keizer Napoleon zou reeds kennis dragen van dit plan. Men verzekert dat Frans II van plan is, eene nieuwe expeditie in de provincie Napels te doen en dat daarvoor 47,000 fr. zullen worden beschikbaar gesteld, dit geld moet echter nog worden bijeengebragt. Verscheidene uitgewekene napolitaansche aristokraten doen een verzoekschrift aan keizer Napoleon ter teekening rondgaan, waarin wordt verzocht om de herstelling van Frans II door middel van de fransche wapenen. BELGIE. FRANKRIJK. Nog altijd luiden de berigten omtrent den gezond heids toestand van den Heiligen Vader ongunstig. Z. H. schijnt met vele cn zware pijnen te worstelen te hebben en zijne positie boezemt niet zonder redenzijnen vrienden ernstige bezorgdheid in. Een werkman te Villers-lcs-Pols at des avonds eene pruimzonder op le merkendat er eene wesp in zat bij het inslikken prikte liet insect hem in liet verhemelte, waardoor dadelijk een gezwel ontstond. Er werd onmiddelijk om een geneesheer van liet naburige Auzonne gezonden doch deze kwam te laat, daar de ongelukkige reeds was geslikt. Uit Parijs wordt gemeld, dat aldaar eene komeet met drie staarten (eenc krachtige refractie van het licht) aan den horizont is verschenen. Zij is des avonds van IO '/a l0' 's ochtecds 4 urein het sterrenbeeld van Orion aan liet oostelijk gedeelte van den hemel zigtbaar De meeting, die dezer dagen op het raadhuis te Brussel gehouden werd, waar men bijeengekomen was, om het met Engeland te sluiten tractaat te bespreken, was niet van belang ontbloot. De discussiën zijn niet alleen levendig, maar heftig geweest De gentsche fabriekanten hebben met vuur hunne belangen verdedigdcn waren vergezeld van een aanzienlijk getal arbeidersdie zij met zich gebragt hadden, om des noods hunne beweringen te staven. Het resultaat der vergadering is geweest, dat de voorstellen van de verceniging ter bevordering van den vrijen handel, met eene overgroote meerderheid zijn aangenomen, waarvan niet alleen een tractaat met Engelangd, maar ook dergelijke met andere rijken het gevolg moet wezen. Te Gent worden sedert cenigc weken met de en- gelschc stoomboot Deva, kapt. Lamplough, aardappelen van goede kwaliteit aangebragtwelke met graagte koopers vinden en de landlieden uit die omstreek noodzaken om van hunne liooge eischen voor dal levensproduct, af te zien. MENGELINGEN. Meestor (met de baud boven een'jongen staande). Van waar komen alle goede gaven, die gij geniet? Leerling Meester. Ik zal hef u maar zeggenweetnietalle goede gaven komen van boven cn gaf hem een klap die van raak was.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1