MIKSSdli; 186K N°. 15. 48sle Jaar, gang. Maandag 30 September. PUBLICATIE. POiTERIJEI. 4 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag én Döhderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending .van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. BESTUREN EN ADMINISTRAT1EN. OPROEPING. Dk COMMISSARIS des KONINGS in de provincie ZEELAND, - f - Verwittigt hen die ter benoeming als werkbaas bij de calamiteuse polders in deze provincie verlangen in aanmerking te komen, dat zij zich daartoe schriftelijk en op gezegeld papierbinnen veertien dagen na de dagteckening dezer bij hem behooren aan te meldenmet overlegging van hun geboorte-extract, ten blijke dat zij niet jonger dan 23 jaren en niet ouder dan AO jaren zijnalsmede van het bewijs dat zij Nederlander zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzondciheid loopen over schrijven en ickenen, over de geschiktheid tot het zelve vefrigten der verschillende soorten van dijkwerk, over de kennis van dijks- inaterialon en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg, den 27 september 1861. De Commissaris des konings voornoemd r. W. van LIJNDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: Dat de geneesheer en heelmeester der gemeente, ten raadhuize alhier, op Woensdag den 9 October 1861, des voormiddags ten elf ure, eene zitting zullen houden, tot het onderzoeken van diegenen die in vorige jaren dicnstpligtige nummers getrokken en van lien die dit jaar geloot hebbenwelke op grond van lichaamsge breken vermeenen regt op VRIJSTELLING TAN DE DIENST BIJ DE BRANDWEER te hebben. En worden de belanghebbenden aangemaand om van die gelegenheid gebruik te makendaar alleen op eene verkla ring van één dier heeren vrijstelling kan worden verleend en die van andere genees- of heelkundigen niet in aanmer king mogen genomen worden. Gedaan te Goes, den 28 september 1861. Burgemeester en-, wethouders voornoemd M. P. BLAAtlBEEN. De Sfcrpjaris H. C. P I L A A R. De DIRECTEUR VAN HET POSTKANTOOR TE GOES berigt bij de.:e aan het publiek, dat te rekenen van af den 1° OctoèV cazslaa.ide- dv.dtëhst per Diligence van Goes naar MiddObprgj, is geregeld als volgt: 's MÜBGENS dl' brieven tiperlijk ten half zéven ure in de bus, des NADEMIDDAGS ten hal/ drie ure; in ver band hiermede zal het kantoor, alsdan in plaats van gelijk lot dusverre des avonds geopend zijn van zeven tol half acht ureblijvende de overige dienstregeling en kantoor urén onveranderd, Met 29 September eerstkomende te beginnen, zullen op Zondag gedurende de openbare Godsdienst oefening des morgens geene aangeteekende brieven ter verzending wor den aangenomen. Goes, den 26 September 1861. De Directeur voornoemd A. DONKER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De berigtcn uit de Nederlandsche koloniën per laatste mail aangebragtgewagen van voortdurende regens, waar door hier en daar nieuwe overslroomingen waren veroor zaakt elf nienschcn en 200 stuks vee zijn omgekomen terwijl 9 dessas met 227 woningen geheel verwoest waren, vooral in Banjocmas en Patjitan was een groot verlies aan padi geleden. De lijdenden waren weder op onbckrompeiie wijze door het bestuur tegemoet gekomen. Op vele plaatsen bleef de pokziekte heerschen. Te Rao werd een alfoeren meisje van 9 a IO jaar door hare ouders levend begraven omdat zij aangemerkt werd als de eerste zieke te zijn geweest. Niettegenstaande hare smeekingen en beloften, om naar eene andere plaals te gaan en van niemand hulp te zullen vragen, werd het arme kind gebonden en in den gralkuil geworpen. Rot was nog niet gelukt om de alfoeren over te halen om zich te laten vaccineren. Als eene zeldzaamheid wordt uit Pasoeroean medegedeeld, dat in het inlandsch ziekengeslicht aldaar eene javaansehe vrouw was opgenomenwelke vrouw twee buitengewoon blanke kinderen heeft Zij verklaart er meer van dezelfde kleur gehad te hebbendie overleden waren. Zij weel hiervoor geene oorzaak op te geven, dan dat dit eene speling der natuur is, hebbende nimmer eenige gemeenschap met curopeanén' gehad, tót geen bêvisJfgÏÏ"wordt, doordat deze geheel curopesche kleur niet eigen is aan kinderen van gemengd ras. Het Handelsblad zegtwij kunnen op goede gronden berigten, dat geene wijziging in de rigling van de spoor wegen zal worden voorgedragen Wij vernemen zegt het Sluisch Weekblad, dat te Aarden- burg een adres legen de regtbanks-verplaatsing in Zeeuwsch- Vlaanderen circuleert, omdat die, zoo ongeriefelijk mogelijk, ie Axel zou komen. Het adres heeft de strekking, om de regtcrlijke indeeling voor Zeeland op den ouden voet te laten, en inderdaad, eene verbetering der veren op de Wester- Schelde zou hel rijk oneindig minder kostendan de ver plaatsing eener reglbank en bovendien zouden de Zecuvvsch- Vlamingen door de voorgenomen verandering meer en meer van Zeeland vervreemden. Heden nacht en in den vroegen morgen zijn hier voor het eerst een paar vlugten van zoogenaamde vriesganzen waargenomen. Door den heer commissaris des konings in deze pro vincie is benoemd tot plaatsvervangend auditeur bij den raad der dienstdoende en rustende schutterij, bataillon n°. 3 om bij ziekte of afwezigheid van den auditeur te fungeren, de heer Jozias Bisseeuwgriffier ter secretarie alhier. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de A. Ct.: «Ofschoon er zelfs in de naatste omgevingen des konings schier geen sprake is van de aanstaande reis van Z. M naar Compiègne, zoo geloof ik toch met eenige zekerheid te kunnen zeggen, dat die reis, zoo als dit reeds in de Atnsl. Cl. vermeld iszal ondernomen wordenen waar schijnlijk op 12 October a. s. Onder de personen die Z. M. zullen vergezellen, noemt men graaf van Lynden, generaal- majooreerste adjudant van Z. M. en sous chef van het militaire huis des konings; jhr. de Koek, directeur van het kabinetbaron Snouckaert van Schauburgstalmeester jhr. van Capelle, kapt-luit. ter zee, adjudant van Z. M en jlir. Dumonceaukamerjonker. Als gerucht verneem ikdat Z. M. niet den 21 maar den 2 2 oclober te Zuipen zal komen.' Uit Nijmegen wordt gemeld naar men verneemtzijn door den heer Hallo twee vrachtschepen afgezondenter alhaling van pruisische aardappelen zij zijn reeds beladen aan het Lobith terug gekeerd. De aardappelen zullen eerst daags tegen veel verminderde prijzen worden verkocht. Als iets bijzonders wordt uit Oude Pekela vermelddat door den heer P. Adrianichirurgijn en vroedmeester aldaar, in de vorige week op eenen morgen van 's morgens 3 tot 9 uur zes vrouwen zijn verlost. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Het gerucht, dat de vorst von SchwarzJnirg-Rudol- sladt afstand van de regering zal doen bevestigd zich. Hij heeft het voornemen opgevat om in het huwelijk te treden met eene jonge dame van burgerlijke afkomstde aanstaande bruid telt bijna 25, en de vorstelijke bruidegom 68 jaren, maar is nog een man van een krachtig gestel. Uit Stuttgardt wordt gemeld dat den 21 en 22 dezer in verschillende gedeelten van Wurlemberg schokken van aardbeving zijn waargenomenterwijl daarbij ook een geluid, nagenoeg als van den donder, werd opgemerkt. Oscar Becker zal zich tegen zijn vonnis niet in cassatie voorzien en is den 24 dezer des avonds naar het tuchthuis voor mannelijke veroordeelden gebragt, om zijne straf te ondergaan, liij heeft den wensch te kennen gegeven, om zich met kastenmakersarbeid te mogen bezighouden. Het costuum der jonge dames, die deel zullen nemen aan den stoetwelke den koning bij zijne komst tc Konings bergen zal begroeten, is thans vastgesteld als volgt: liet kleed is van witte lullelaag uitgesneden en met korte mouwen, van onderen gegarneerd met volants. Over den regterschouder wordt gedragen eene breede groene sjerp afhangende op de linkerheup; op den regterschouder en aan den strik wordt bevestigd eene roset met loshangende einden van zwart en wit zijden lint. In het haar wordt gevlochten een krans van witte bloemen met groene bladeren, hals en armen worden versierd met zwart fluweelen lint. Edel gesteenten, gouden of andere sieraden en crinolines mogen met worden gedragen Men berigt uit Munchendat in het atelier van den photograaph Albert photographischc portretten worden ver vaardigd van meer dan levensgrootte, welke niet behoeven geretoucheerd te worden. Ilij heeft het voornemen opgevat om proeven zijner kunstvaardigheid naar de groote tentoon stelling te Londen tc zenden ENGELAND. Met betrekking tot de gebeurtenissen in de Vereenigde Stalen zegt sir Buhner Lyllon, dat do scheiding tusschen het Zuiden en het Noorden der Unie was tc voorzien en waagt hel tc voorspellendat liet niet bij die scheiding zal blijven, maar dal het jonger geslacht het waarschijnlijk zoude beleven, dat niet twee, maar misschien vier, en waar schijnlijk nog meer souvereine republieken uit do vroegere Unie zullen verrijzen Ilij geloofde, dat Amerika bij die schei ding niet zoude lijden, maar dat de beschaving en ontwik- Met 1 October e. k. zullen de miliciens van 1860, dienende bij het reg. grenadiers en jagersmet groot verlof naar hunne haarsleden terugkeeren. Te Amsterdam is eene commissie aangekomen, bestaande uit negen leden, door keizer Napoleon benoemd en belast 111bl £uuuu ,ijuc,imaat niet het uitbrengen van een verslag over de tentoonstelling idling er bij zouden winnen, van visschersgcreedschap, die thans in de zalen der Veree- j De krijgsgevangenen te Richmond, in Virginiê, trachten niging voor Volksvlijt, aan de Hoogeslnis aldaar, wordt ge- zicb, volgens den New-lork Express, het leven zoo aange houden. Deze commissie telt onder hare leden reeders van naam mogelijk te maken zij hebben onder elkander eene visschersvaarluigen, natuurkundigen, kapiteins en stuurlieden «gevangenen-vereeniging» gevormd, dio zekeren heer Ely tot il_ i -- i i- - - Reeds heeftzij hare taak aanvaard waarhij de heer Maas van Scheveningenhaar ten gids strekte. Die fransche heeren zijn de eenige gedelegeerden van vreemde rijken op deze tentoonstelling niet; zij ontmoeten er den hoer Schullze, commissaris van wege het keizerlijk russisch gouvernement, en den lieer Baarscommissaris van wege Noorwegen. Al deze vreemdelingen betuigen hunne ingenomenheid met deze sclioonc en merkwaardige expositie die van dag lot dag een grootcr getal bezoekers aanlokt. En inderdaad, er is daar veel tc leerenveel lo bewonderen. De rangschik king van omstreeks duizend voorwerpen van natuur en vlijt is even uitmuntend als schoon llc dames vooral bewon deren den smaak, die hij liet decoreren der zaal den toon heeft gegeven. Door den gamcciitf-rajd to Dordrecht is bij do heffing van den'hoofdclijken omslag, als grondslag aangenomen hel ver moedelijk inkomen in verhand met de erkende gegoedheid. haren president, een heer Huson tot haren secretaris, wijders comités voor proviand-, polilie-, saniteils- en rookaangclegcn- heden benoemd heeft. Eiken avond heeft er eene algeniecne vergadering plaats, waarin de voorzitter van elk comité rap port over de verrigtingen van zijn comité uitbrengt, hetgeen natuurlijk zeer dikwijls slof lol lagchen geeft. Zang, on bij gelegenheid een danspartijtje, maken het slot der zitting uit. Bij die vergaderingen wordt de waardigheid geen oogenblik uit het oog verloren. Even als in het parlement, tilulercn die heeren elkander: «de geachte vertegenwoordiger uil Ncvv- York, uit Connecticutenz. criz. Wie tegen deze titulatuur zondigt, betaalt eene geldboete, en de voorzitter waakt met gestrengheid voor dc handhaving van dezen parlementairen vorm. Dc keuken-vverkzaamheden" dus schrijft een der gevangenen worden bij beurten zonder onderscheid van stand of rang, door ons verrigten het is koddig te zien hoe handig een kolonel en een lid van hel congres do vaten kunnen wassclten. Waar de arbeid gelijk verdeeld is, heeft niemand reden om te klagen."

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1