1861. 48s"' Jaargang, Maandag 23 September. >0. 13. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gowono advertentiën worden a 20 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. VERKORT UITTREKSEL van hel verslag van den toestand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Stalen uitgebragt aan de Provinciale Staten in de zomervergadering van 1861. Slot. HOOFDSTUK XIV. VERVEENING, JAGT EN VISSCIIERIJ. Jagt. De staat van het jagtveld was, in het afgeloopen jaar over het algemeen voldoende, voor zooveel het klein wild betreft. Waterwild werd wederom niet veel aangetroffen. Het getal der in 1860 afgegeven jagt-aeten was als volgt: groote jagt-acten ais boven, met uitzondering der lange jagt en valkenjagt397 kleine jagt-acten, tot uitoefening der in art. 15, lelt e, f en g, der wet van 13 junij 1857 (staatsblad no. 87), genoemde jagtbedrijven7. De wegens deze acten verschuldigde regten bedroegen ƒ6560, die van het zegel met de opcenten ƒ2715,84, en alzoo te zamen 9275,84. Het getal der afgegevene visch-acten was als volgt groote visch-acten tot gebruik van alle geoorloofd visch- tuig149 kleine visch-acten tot gebruik van een geoorloofd viscb- luig: 625. De regten, wegens deze acten verschuldigd, bedroegen f i 682,50, en die van het zegel met de opcenten ƒ955,30* dus te zamen 2637,80*. Hel getai der aan onvermogende personen afgegeven I.irIclooze vergunningen voor de visscherij bedroeg: 624. HOOFDSTUK XV. AMBACHTS- EN FABRYKS-NIJVERHEID. Kattendijke. De koninkl. fabrijk van meekrappen, waarin behalve 1 directeur, 1 machinist en opzigter, 15 volwassen werklieden, 3 kuipers en 6 jongens, met een weekloon van ƒ3,50ƒ10, werkzaam waren. HOOFDSTUK XVI. HANDEL EN SCHEEPVAART. Binnenlandsche handel. Middelburg. Het binnenlandsch handels-verkeer te dezer plaatse bestond, even als vroeger, behalve in artikel voor de comsumlie, grootendeels Uit de opbrengst van den land bouw. Er was daarin niet minder bedrijvigheid dan in 1859 te bespeuren. Zierikzee. Ofschoon de binnenlandsche handel zich ter dezer plaatse weder tot de gewone artikelen bepaalde, was zij niettemin vrij levendig. Bnitenlandschen handel Middelburg. De buitenl. handel bepaalde zich te dezer plaatse voornamelijk tot koloniale waren, veldvruchten en steenkolen. Goes. De oomiddelijke invoer uit het buitenland bestond alleen in steenkolen. Dit artikel werd met 20 schepen onder pruisissche en 8 onder belgische vlag aangevoerd. Zierikzee. De buitenlandsche handel was, over het geheel niet minder uitgebreid dan het vorige jaar. HOOFDSTUK XVII. INRIGT1NGEN IN VERBAND STAANDE MET DE UITOEFENING VAN HANDEL EN ANDERE BEDRIJVEN Maten en gewigten De handhaving der op het stuk van maten cn gewigten bestaande verordeningen ontmoette geenerlei bezwaar. De afwijkingen ten deze hadden, zooals gewoonlijk, weinig in het openbaar plaats, waaraan 'l meer dan waarschijnlijk moet worden toegeschreven dat in het rcgterlijk arrondissement Middelburg slechts ééne overtreding is geconstateerd In het arrondissement Goes weiden 27 en in het arrondissement Zierikzee 25 personen in overtreding bevon len cn diens- voigens lot geldboete veroordeeld. Men verwacht dat de klagtcn die wel eens over het hoogc bedrag van het justeerloon der gewigten werden vernomen, tengevolge van het koninklijk besluit van den 20 januarij jongstleden (staatsblad no 4), zullen ophouden. Hiermede vermeenen wij aan de, naar art 162 der pro vinciale wel, op ons ruslende verpligting, voor zoo veel het jaar 1860 aangaat, te hebben voldaan, cn durven ons vlcijen dat die meening door uwe vergadering zal kunnen worden gedeeld BINNENLANDSCHE BEBIGTEN, In dc zitting van de eerste kamer der staten-generaal j|. vrijdag gehouden, is, nadat de algemeene rigting van liet voorgestelde adres van antwoord op Z. M. aanspraak was goedgekeurd, dit voorstel in zijne bijzonderheden over wogen, en het ten slotte aangenomen. Bij de algemeene beraadslaging over het adres van ant woord heeft de lieer Fransen van de Putte nogal eenige aanmerking gemaakt op den inhoud van Js kónings aanspraak, en heelt de voorzitter hem bij herhaling doen opmerken, dat niet de bedoelde aanspraak maar een adres van antwoord aan het oordeel der kamer was onderworpen. De genoemde spreker heeft bij de behandeling van 3 verlangd, dat de kamer haren wensch te kennen zou geven, dat het erkennen van hen koning van Italië van gunstigen invloed zou zijn op liet handels-verkeeken. heeft, deswegens inlichting ge vraagd. De heer Cremers heeft, namens de commissie, ver klaard deswegens geene inlichting te kunnen medcdeelen en datvermits van deze erkenning in de aanspraak geene melding was gemaakt, de commissie had gemeend, daar ook van te kunnen zwijgen. Nadat de minisler van buitenland sche zaken had gesproken heelt de heer Fransen van de Putte gezegddat ook hij geenszins genegen was om ge voeligheid optewekken, en in die verklaring beruste. Bij de overweging van hetzelfde - adres van antwoord op Z. M. aanspraak heeft Z. E. de minister van bin nenlandsche zaken op de vraag van den heer Fransen van de Putte, waarom ten aanzien van dc armenwet, over welker werking zoozeer wordt geklaagd, het stilzwijgen was bewaard, geantwoord, dat de regering eene vermelding van dit onder werp onnoodig heeft geacht, vermits hetzelve bij de begroo ting uitvoerig is behandeld, en dat, indien er velen zijn, die er zich over beklagener ook velen gevonden worden welke er zeer mede zijn ingenomen. In de zitting van de 2e kamer is heden door den min. van financien de slaatsbegrooting voor 1 802 aangeboden. Dc over schotten der vorige diensten beloopen ruim zeventien millioen. Tot verdere schulddelging zal niet worden overgegaan alvorens besloten zij over de verbetering der waterwegen en af schaffing slavernij. Het bedrag der begrooting is 86,434,328, hetgeen 657,144, hooger is dan in 18I veroorzaakt door behoeften bij don waterstaathet lager onderwijs en 's lands verdediging ter zee. De gewone inkomsten nemen toe. Intusschen zal het koloniaal batig slot van 1862 niet meer dan 7,200,000 bedragen. De uitgaven in 1862 overtreffen daardoor de ontvangsten met ƒ6,300,000, welk verschil uit het overschot van vroegere diensten zal worden gevonden waarop dan nog altijd 10,800,000 overblijft. Tot afschaffing van belastingen bestaat geene mogelijkheid, maar wol tot verbetering der weiten Het gewijzigd ontwerp-adres der tweede kamer, in ant woord op de troonrede, is over het algemeen een wcêrklank ileizelvc. Do hoop wordt gotiil dat de erkenning van den koning van Italië zal blijken in Nederlands belang tc zijn geschied. Men verwacht de wets-ontwerpen op de Indische c mptabiliteit, op do drukpers en uitgifte cultuur-contracten, alsmede tot regeling van het middelbaar cn hooger onderwijs, verbetering waterwegen, wettelijke regeling toczigt geld middelen zooals de Grondwet vordert en herziening van het belastingstelsel ook in verband met do gémoente financiën. Velleden vrijdag is te Middelburg aanbesteed de voort zetting der oeververdediging wederzijds de bazendijken van In t kar,aal van Ncuzeu't welk is aangenomen door dhr. J. Fi/is te Vlissingen, voor ƒ1 1974. Naar men verneemt heeft do veroeniging van burgemeesters en secretarissen der plattelands-gemeenten in liet eiland Walcherendezer dagen beslotenzich tot de liooge regering te wendenmet verzoek om een wetsvoordragt in te dienen waarbij tie gemeenten worden vrijgesteld van de betaling der zegelgelden voor de register? van den burgerlijken stand. Voorts heeft diezelfde vereciiiging een adres ingediend aan de prov. staten van Zeelandwaarbij zij voorstelt om het provinciaal blad gratis aan dc gcmcente-besluren toe te zenden op'grond dat liet onbillijk is, van deze een retributie to vorderen, over dc hevelen die zij van hoogerhand ontvangen. De kamer van koophandel en fabrieken te Leijden heeft een adres aan den minister van financiën gezonden tot ondersteuning van dat der kamer to Bergon-op-Zoom die verzocht heeft dat np nieuw een ontwerp ter invoering van een uniform briefport aan de staten-generaal zal worden aangeboden. Van onderscheidene andere kamers is reeds hetzelfde vropger gemeld. Nopens liet aanstaande bezoek van Z. M. onzen koning naar Parijs waarvan sommige parijssclio dagbladen hebben melding gemaakt; (zie onder Frankrijk) is in de residentie •niets bekend. Do echtgenoot van den heer JV. te Gorsel, beviel jl. dingsdag van haar twaalfden zoon. Buitendien heeft zij drie dochters. De vijftien kinderen zijn nog allen in leven, het oudste is 18 jaar. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Naar luidt der jongste berigten uit Warschau gaat de bewegingspartij in Polen steeds voort met het doen van demonstration. Sedert eenigen lijd worden dagelijks gods dienstoefeningen gehouden met het doel om gelden in te zamelenten einde deze partij de vercischle middelen te verschaffen om den tegenstand, tot heden aan de regering geboden, op gelijke en nog krachtiger wijze dan vroeger voort te zetten. Wie de verzamelde gelden bewaart, wordt geheim gehouden. Het ehret die frauen wordt in Pruissen zoo toegepast, dat de koningin er de baas speelt, ten minsten leest men in eene correspondentiedoor een staatsman geschreven «De koning van Pruissen kan zich op zijne reis door Frankrijk met keizer Napoleon verstaan hij kan overeen komsten regelen hij kan de grondslagen voor tractaten vaststellen, maar uit dit alles valt niets te besluiten. Wat te Parijs of te Compiègne wordt gedaan zal toch geene kracht van wet krijgen, zoolang de koningin het niet goed keurt. Ten dien opzigte geldt het spreekwoord beloven en doen zijn twee dingen. De koning kan beloven, maar de koningin zal er zich maar weinig aan houden." GRIEKENLAND. a,ï.'->1VI ion npffpn nre. heeti con student te Athene op het plein voor hot pui^i» i>i=™oi=ouuv op de koningin gelost. Het schot heeft gemist, de student nam de vlugt, maar werd gearresteerd. Deze daad heeft de algemeene verontwaardiging opgewekt. Er heerscht volkomen rust. De volgende bijzonderheden omtrent dien aanslag zijn bekend. De dader is een jongeling van 17 jareneen student, Dousio genaamd. Het wapen, waarvan hij zich heeft bediend is een revolver. Nadat hij gevangen genomen was, verklaarde hij geen medepligtigen te hebben. De ko ningin bleof zeer kalm en hoeft den volgenden dag het tuig huis van Coron bezocht. ENGELAND. De Great Eastern, die den 10 dezer van Liverpoo' naar New-York vertrok is in den Oceaan door zulk een geduchten storm overvallen, dat het niet dan met de uiterste moeite gelukte het schip in de iersche haven Queenstown binnen te brengen. Op donderdag den 12 september, zijnde alsloen 280 mijlen ten westen van kaap Clear, werd liet schip door hemelhoogs golven overstelptdie de beide kolossale raderkasten in een oogwenk glad van den romp afscheurden den ijzeren roerpostdie 10 duim middellijn had, afbraken en het vaartuig geheel op zijde wierpen en als reddeloos maaktenin welken toestand het tot zondag ochtend verbleef. Door het geweldig slingeren werden al de meubelen in de kajuiten en zalen verbrijzeld en het mee- rendeel der bagaadje van de 400 passagiers vernield de koestal aan spaanders geslagen twee koeijen gedood enz. De opvarenden verwachtten elk oogenblik dat het schip in de diepte zoude verdwijnen en bragten een groot gedeelte van dien hangen tijd met bidden door Tusschen dc 20 en 30 personen, waaronder verscheiden dames, bekwamen breuk van ledematen ribben of andere kwetsuren. De Times bevat weder een hoofdartikel over Noord- Amerika, waarin op meer bcslissenden loon dm vroeger word! betoogd, dat eene heroeniging tusscljpn de noordelijke en zuidelijke Stalen eene onmogelijkheid is. Volgens to Melbourne ontvangen telegrafische berigten uit Sidney, is op Ërromanga, hetzelfde eiland waar de bekende zendeling John Williams in 1839 werd omgebragt, door de inlanders een vreesselijke moord gepleegd op den eerw. heer Cordon, oen zendeling en diens huisvrouwen wel onder de volgende omstandigheden. Tengevolge van hel heerschen der pokken hadden de inlanders besloten al dc blanken om hel leven te brengen, omdat zij hen als de oorzaak dor ziekte, die vela slagtoffers maakte, beschouwden. Wel cenigzins had dhr. Gordon hun doel vermoed, doch hoopte dat de lijd lien lot inkeer zou brengen. Den 20 mol nog!,nis kwamen negen inlanders aan zijr.e woning

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1