V'. «s. 1861. 48"' Jaargang. PUBLIEKE BESTEDING. flpenöare Ucrpöertng GEMEENTERAAD TE QQES, GOEME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I JTw K C! 1 1 &ewone adVerténtiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I \y ÖIlCl0I*CIcl»2k U0I** J Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a. f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1.75 franco per post f 1,90. 1 j behalve het zegelregt. De inzending van advertentïën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 14 September 1861, des namid dags ten een ure, ten raadiiuize, in hel openbaar, bij enkele inschrijving, trachten aantebesteden Het HERSTELLEN der VLOEDDETJREN aan de buitenst nis van bet Goessebe Sas. Volgens aanwijzing te doen op maandag den 9 te voren, des voormiddags ten tien urena welken tijd het bestek en de voorwaarden van besteding ter lezing zullen liggen op de secretarie dezer gemeente. Gedaan te Goes, den 4 september 18GI. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BEKË&DMAKI&G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen derzelfde gemeente en allen die daarbij belang hebben Dat de heeren Dr. R. B. van den BOSCH J. A. A. FRANSEN van de PUTTE en G. 11. KAKEBEEKE (met den heer Mr. P. J. van VOORST VADER, niet ter ver gadering aanwezig), herbenoemde leden van den gemeente raad, in de op den 3 dezer gehoudene openbare vergade ring beëedigd en geïnstalleerd zijn en op nieuw zitting genomen hebben. Dal de heer G. H. KAKEBEEKE vervolgens bij continu atie is benoemd tot wethouder dezer gqmepijieen die betrekking bij vernieuwing heeft aanvaard. En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadiiuize van Goes, den 5 september 1861. 'Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris II. C PILAAR. van den DEN 3 SEPTEMBER 1861 Afwezig dhrn. Hocliart ziek, mr. Saaijmans Vader, mr. v. Voorst Vader en Soutendam Op uitnoodiging des voorzitters leggen dhr#, van den Bosch, van de Putte en G. H. Kakebeeke iij zijne handen de eeden af voorgeschreven bij de grond welen gemeentewet waarna zij op niéuw zitting netnen, wordende dc beëediging van dhr ftr v. Yqot st Va der ingehouden. Daarna overgaande tot^ de benoeming van een wethouder in de plaats van ulïr Kakebeeke, worden door den voor zitter tot stemopnemers benoemd dhrn Smallegange en van de Putte. Bij de eerste stemming verkrijgt dhr Kakebeeke 4 stem men en erlangen dhr n Smallegange en van den Bosch ieder eene stem, terwijl een biljet in blanko was gelaten Door den voorzitter uitgenoodigd die betrekking op nieuw te aanvaarden, verklaart ZEd gebruik te maken van den termijn van beraad bij de gemecnte-wcl toegestaan Daarna deelt de voorzitter mede dat is ingekomen een brief met bijbehoorend stuk betrekkelijk dc opheffing der kamer van koophandel, 't welk bij de leden zal worden rondgezonden, om nader behandeld te worden. Waarna de vergadering gesloten is. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Gisteren weid hierop gebruikelijke wijzede 21ste verjaar dag gevierd van Z. K. 11. den Kroonpins der Nederlanden. Jl. dingsdag den 3 september is eene vereenigde zitting dn beide kamers gehouden ter sluiting van de gewone vergadering der staten-gcneraal. De heer van Heemstra, minister van hinnenl. zaken, daartoe door Z M gemagligd, hield eene kot te toespraak en verklaarde daarop in naam des konings de tegenwoordige zitting gesloten. Tot voorzitter van de eerste kamer, gedurende de zitting 18611862, is benoemd dhr. mr A. IViilipse, lid der kamer. Op vrijdag 20 dezer za) Ie Middelburg worden nartbe- sleedhet door klinker-bestrating vervangen van een ge- I decile ke'straal op den eersten zijtak van 's rijks groeten weg der eerste klasse no. 3, op Zuid-Bcvcland, waarvan de bestekken ter gewoner plaatsen ter lezing voor handen zijn. Men schrijft uit NeuzenTen gevolge eener door de liel- gische regering verleende voorloopige concessie, tot aanleg eener spoorvveglijn van MecheJen tot St.-Nicoiaas, is door eene commissie van leden uit den gemeenteraad te Neuzen, de provinciale staten uit het district Zceuwsch-Vlaanderen alsmede van heeren burgemeesters der daarbij belanghebbende gemeenten, op den 26 augustus II. te Hulst eene vergade ring gehóuden, ten einde de belangen van dat gewest, ten opzigle van den voorgenomen aanleg v5n ecnen spoorweg te behandelen. In die bijeenkomst is besloten ondersleuning te verleenen, len einde dc daarstelling te erlangen eener spoorweg-verbinding, uitgaande van Neuzen, langs Axel en Hulst, naar Belgie. Mogt de zaak, waarvoor de gezegde commissie zoo bij zonder van bare belangstelling blijken deed, verwezentlijkt wordendan zal er voorzeker weder voel zijn loegebragt lot vermeerdering van welvaart in dit gedeelte van Zeeuwseh- Vlaanderen. Naar men verneemt is dezer dagen bij een vereerend kabinetschrijvenhet berigt ontvangendat het Z. M. den koning behaagd heeft, het beschermheerschap to aanvaarden van de te Axel gevestigde Zeeumehe Vereeniging lot ver- belering van hel paardenras. Te Cortgene is het herkozen raadslid dhr. ill. C. de Hosier in zijne vorige betrekking van wethouder dier gemeente door dhr. J. C. Hoogendorp, geneesheer aldaaren als ambtenaar van den burgerlijken stand door den heer J. W. Vader vervangen. De lieer K. J. van den Bussche werd als ambtenaar van den burgerl. stand herkozen. Volgens de Nieuwe Rotlerdamsche Courant zal cr in de eerste dagen van October e. k., aan het ministerie van binn. zaken eene bijeenkomst plaats hebben van de hoofden der bureaux voor statistiek aan de provinciale grilfien, waarin de zaak der volkstelling zal warden behandeld, en wijders de zoo vvenschelijke zanienwerking der verschillende officiële instellingen voor statistiek hier te lande zal worden besproken. Fe schade door den watersnood geleden, bedroeg in het geheel in Noord-Brabant f 104.449,47 en in Gelderland f 1154 920,33 te zamen f 1.259.369,80. Uit de opbrengst van de collecte was reeds vergoed /774 774,28 en thans is door den minister van binnen), zaken beschikbaar ge steld uit de voorhanden giften buiten de algemccne collecte 484.595,52 te zamen 1.259.369,80, n. I. voor Gel den land 444 405,83 en voor Noorbrabanl /40.189,69 zoodat dc schade geheel is gedekt, voor zooveel die is geleden door particulieren, aan wie de middelen tot herstel ontbreken. lu Oostfricsiandwaar zich ook de varkensziekte meer en moer begint uit te breiden, wordt niet gunstig gevolg den zieken varkens bloed afgetapt door hun een stuk van ieder oor al te snijden. Bij de in de vorige weck te Haarlemmermeer gehouden harddraverij is de eerste premie behaald door een paard, dat in hel voorjaar voor 13 verkocht was. JGHANNESab UTRECHT DRESSELHÜIS. 1. Wij haasten ons eene taak te vervullen die wij wel vrijwillig op ons namen, maar die wij toch als een' heilige pligt beschouwen Toen de lijding lot ons kwam dat Uresselhuis gestorven wasvloeide ons een woord van dankbare hulde uit hel vol gemoed en thansnu het graf zich boven hem gesloten heeft zetten wg ons rustig neder, om nog eens zijn beeld voor onzen geest te stellen, en bij ons zeiven en bij anderen de herinnering te verleven digen van den mandie velen met ons hebben geëerd en lief gehad Nieinanl zeker zal zich veranderen dal wij cenige kolommen van dit bladvoor deze herinnering hebben gevraagd. Wij vertrouwen integendeel, dat liet velen welkom zijn zal nog eens van Item te hooren, zoo als ook zij hem hebben gekend en gewaardeerd 't ls intusschen ons voor nemen niet eene volledige levensschets Ie geven, noch ook alle dc trekken Ie ontwikkelen van hei beeld, dat met be wondering ons vervult, ilel is hier de plaats niet om den gchcelen persoon van Drbsselhuis te schetsen, en den waarlijk groolen man Ie volgen op elk gebied, waarop hij zijne ongemeene talenten ontwikkeld herft Maar wij achten het wel hier de plaats om van hem te spreken in zijne verdiensten omtrent onze provincie in het algemeen en omtrent de stad Goes in het bijzonder. Ja wij zouden het eene laakbare ondankbaarheid achten indien niet in dit zelfde blad van den zecuwschen geschiedschrijver en oudheidkundigen werd gesprokenwaarin hij meer dan eens de vruchten zijner nasporingen beeft medegedeeld. Wij haasten ons te meer de pen op te nemen omdat wij in en door ons schrijven onze volkómen sympathie willen uitdrukken voor het plan om een gedenkteeken op te rigten op het graf van Dbesselhcis. Wel is het naar waarheid gezegd, dal het schoonste gedenkteeken voor hem zal zijn in onze getrouwheid aan de beginselen door hem beleden en in ons streven om op de baan door hem ge wezen voort te gaanmaar indien iemanddan zeker verdient hij ook op deze wijze in gedachtenis te blijven. Het zijn dan ook niet alleen zijne bijzondere vrienden, die zijne nagedachtenis deze hulde willen brengen maar het is zeker de algemeene wenseh in de gemeente waarin hij zoo vele jaren werkzaam was bij zijne ambtgenooten, die hem zoo veel raad en voorlichting, die zoo Veel aan zijne geleerdheid en aan zijnen omgang, danken bij den kring der onderwijzers, die hunnen ijverigen, kundigen en humanen schoolopziener immer dankbaar gedenken in één woord het is eene algemeene zaak waaraan onze provincie in de eerste plaats gaarne zal mede werken, om dat zij er Irotsch op zijn magdat hij hier leefde en werktewiens stof thans ook in ons midden rust. De verdiensten van Dressklhhis omtrent de geschiedenis en oudheid van onze provincie moeten al aanstonds daarom gewaardeerd worden, omdat hij geen Zeeuw van geboorte was Te Kampen in 1789 geboren en aldaar opgevoed ging hij van daar naar de Dtrecblsche hoogeschool, waar hij korter dan anderen vertoefde, maar boven vele anderen uitmuntte door zijnen ijver en vlugheid van geest. Omstandigheden, onaf hankelijk van zijnen wil, noodzaakten hem, vroeger dan hij wenschte, in de maatschappij op te treden maar zijne leer meesters zouden hem dit niet hebben aangeraden en de vereiscble dispensatie zoude hem niet verleend geworden zijn, indien niet zijne builengemeenc bekwaamheid hem hadden aanbevolen. In het jaar 1811, werd hij op twee en twintig jarigen leeftijd als predikant bevestigd, aan de Hoofd plaat, nadat hij de, toen gevorderde examina met den meesten lof had doorgestaan. Verre van zijne geboorteplaats opende zich voor hem de eerste werkkring Maar deze iotsbesturing gaf eene, voor hem zelven ongedachte, rigting aan zijne studie. Van dien oogenblik af werd de provincie Zeeland, in zoo vele opziglen belangrijk te noemen, hem dierbaar En met hoeveel ijver hij voortwerkte op het wetenschappelijk gebied, dat hij zich eenmaal gekozen had, met hoe groote ingeno menheid hij zich wijdde aan de betrekking, die hij met jeugdige kracht had aanvaard, hij vond immer tijd en lust om aan andere studiën te denken, om ook de geschiedenis te bestuderen van het gewest, dat hem ten allen tijde onder deszelfs beroemdste inwoners noemen zal Wie Drksselhcis gekend heeft, kan zicli begrijpen, dat hij de man niet was om dc vruchten van zijnen arbeid voor zich alleen te behouden, Hij studeerde en arbeidde om anderen nuttig te zijn, om het goede in uilgebreidcn kring te bevorderen Ilij was geen kamer-geleerdemaar eeu practisch man, die afgetrokken studie beminde voor zoo veel zij grondslag van dc ware levens-philosophie kan zijn. en die daarbij veel te gemakkelijk mededeelde om zich al te bescheiden lol den kleinen kring, waarin bij zich bewoog, te bepalen Reeds in 1815 Iracl bij als schrijver op Zedig en bescheiden gaf hij zijne eerste lettervruchten aan tijd schriften en de voornaamste onder dezen waren met zijne medewerking gediend. Tot aan het einde van zijn leven ging hij daar mede voort en zelden wees bij liet verzoek om iels te geven af, ook toen hij als schrijver op onder scheiden gebied, reeds algemeene bekendheid had verwor ven. En wat by gaf had meestal groote waarde, omdat hij veel schrijvende echter geen veel-schrjjvcr was, omdat alles het merk droeg van grondige studie en groote scherp zinnigheid. Alen heeft hel dezer dagen doen voorkomen al ware hij alleen een man van tijdschriften-literatuur geweest Zulk een oordeel verraad echter de onbevoegdheid der genen die hel zich aanmatigen. Dat weten wij Zeeuwe.. beter, die zijne degelijke verhandelingen teregt klassieken arbeid noemen; dat welen zij allen beter, die met de geschiedenis der vader- landsche letterkunde in onze eeuw maar cenigzins bekend zijn Vraagt iemand waarom wij juist met de vermelding van deze bijzonderheid aanvangen hel is om dat het aanleiding geeft van onzen vriend te spreken, in zijne onvermoeide en altijd nuttige werkzaamheid Zelden zagen wij iemand die zich met zoo veelsoortige;! arbeid bezig hield, die zóó veel van zijnen geest vergde zonder ooit zich te ont trekken aan hel gezellig verkeer zonder ooit dc lichuetic aan rust loor hel ligèhaam boven eenigcii pligt te laten gelden Dresselihjis scheen altjjd tijd te hebben hoe vee) meer hij ook dan anderen afwerkte Daarom kon hij dan uok als hij gewiglige studiën bad volbraglnog uren afzonderen urn de periodieke pers bezig Ie houdenzoo U-vcnh; hij menige bockbeoordecling, menige bijdrage klein van omvang maar rijk van inbond Zekrr was zijn werk

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1