1801. 48 GEMEENTEEAAD TE GOES, T. (17. ste Jaargang. coës!» Üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1 "jKM 1 O C I- I I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen- iTiiicindiisr aeptemuer. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is i'1>75 franco per post f 1,90. I I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAS» VXUGOES, ten raadhuize aldaar OP DINGSüAG DEN 3 SEPTEMBER 18GI des avonds ten 6 (ire. PUISTEN VAN BEHANDELING: 1. Beëediging en installatie herbenoemde leden. 2. Benoeming wethouder en ambtenaar van den burgerlij ken stand. 3. Adres van ingezetenen om geen gevolg te geven aan hel raadsbesluit betreffende de opheffing der kamer van koophandel en fabrieken. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES verwittigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente: Dat de BEGIIOOTING der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor liet jaar 1862 door hen, ter voldoening aan art. 203 der gemeente wet aan den gemeente-raad, in drszclfs openbare vergadering van heden is aangeboden, dal dezelve daarna op de. secretarie dezer gemeente is neder- gelcgd en aldaar van den 2 lot den 16 september eerst komende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn en dat een afschrift van dezelve, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. En opdat zulks algemeen bekend zijgeschiedt daarvan deze openbare kennisgeving, dewelke zal worden afgekon digd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 30 augustus 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11 C. PIL A A R. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van GOESbrengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat het kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, over het dienstjaar 1861 1862 bekleed met alle de lormalileiteri bij de wet gevorderd op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 31 augustus 1861 De burgemeester voornoemd J. W. van KERKWIJK, wethouder. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUD' IIS van GOES Gezien art. 2, 3, 5 en 6 der vei ordening regelende de loting en jaarlijksche aanvulling der manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten Brengen ter kennis van allen die zulks aangaat dat hel REGISTER van INSCHRIJVING voon de LOTING is opgemaakt en dat het gedurende de eerste helft dei maand September, des voormiddags van 9 tot des namid dags 2 ure ter secretarie Ier visie zal liggen, niet uiinoo- diging om daarvan kennis te. nemen en verkeerdheden ont dekkende, daarvan vóór of op den 1 5 dier maand ter secre tarie kennis te geven, niet overlegging der noodige bewijs stukken En worden de ingeschrevenen bij deze opgeroepen om te loten op Woensdag den 18 September 1861, des mid dags ten twaall ure, cr, daartoe ten gesleldcn dage en ure tc verschijnen ten raadhuize van Goes en redenen van vrij stelling hebbende, die alsdan, of vooraf schriftelijk, optegeven. Gedaan te Goes, tien 31 Augustus 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd J. W. van KERKWIJK, wethouder. De Secretaris 11. C. PILAAR Öpcnöare Ucrgaöering VA.N DEN DEN' 29 ADGUSTOb 1861, Afwezig de heeren mr. de Knokkc van der Meulen mr. Snaijmans Vader en van de Putte, builen de gemeente, Hocbart voortdurend ziek en van den Bosch De notulen der vorige vergadering zijn getezen en gearresteerd. Aan de orde is de vaststelling der gemeente-rekening over 1860. De financiële commissie in wier handen die rekening met bescheiden is gesteld geweestberigt, daarop geene aanmerkingen te hebben en dat het goed slot voornamelijk is veroorzaakt doordien het sasgeld nagenoeg 1000, meer heeft opgebragt dan begroot was, terwijl bezuiniging op eenige artikelen van uitgaaf het overige beeft te weeg gebragt. Op voorstel der commissie wordt de rekening met een parigheid van stemmen zonder discussievastgesteld in ontvang opf 5909 4,11 uitgaaf - 55108,755 en alzoo met een goed slot van f .'1985,355 Burgemeester en wethouders leggen over de gemeente- begrooting voor 1862 met memorie van toelichtingdie zal worden gedrukt, aan de leden rondgedeeld en voor liet publick tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Thans is aan de orde, de behandeling van de begrooting der schutterij over 1862 waaromtrent de commissie van finaneie-wezen hoofdzakelijk berigt: dal op die bcgrooting voorkomt eene toelage uit de gemeente-kas ten bedrage van f 1248,81° welke aanzienlijke som hoofdzakelijk bc- noodigd zou zijn tot aankoop van 80 nieuwe jassen en wingsopdat de geheelc schutterij uniform in kleeding wezen zou waarbij de schuttersraad aanbiedt bijaldien de gevorderde uilgaaf voor de gemeente in één jaar te groot mogt zijn, het te kort renteloos voor te schieten, wanneer de gemeente de terugbetaling in 2 of 3 jaren wil toezeggen. De commissie verklaart zich daar tegen, omdat zoodanige verbindtenis eene geldleening zou daarstellen vallende in de termen van art !3o en 194 litt. b der gemeente-wel en bovendien de aankoop van de 80 jassen en wings op eenmaal der commissie onraadzaam voorkomt daar de militie-wel eindelijk aangenomen zijnde eene spoedige in diening en behandeling der schutterij-wet doet verwachten, j waarbij hel niet te vermoeden is, dat de regering de i gemeenten op nieuw met de Losten voor de instandhouding der schutterij zal belasten. De commissie stelt alzoo voor art 1 tot en met 7 (jaarwedde) te behouden art 8 voor aankoop van 80 jassen en 10 pantalons ad f 860,te verminderen tot 26 jassen en 10 pantalons ad f 320,—. art 9 aankoop van 80 paar wings ad f 92.—, even eens lot 26 paar ad f 29,90; art 10 Ie behouden; art. 11. onderhoud van klecding te verminderen met f tO,en alzoo te brengen op f 20,daar op de laatste rekening voor pantalons niet meer dan f 2,50 is uitge- geven en de nieuwe jassen geene herstelling zullen behoeven art 12 en 13 te behouden art 14. onderhoud van wapens te verminderen van j f 50,— op f 20,op grond dal in i860 voor gewoon onderhoud niet meer is uitgegeven dan f 9,75 art 15 tot 19 tc behouden. Waardoor het totaal der uitgaven wordt gebragt op f 726,30, en de toelage uit de gemeente-kas, in plaats van de gevraagde f 1248,8is komt op f 643,21a AI cl welke voorstellen de raad zich zonder discussie vereenigt. lien Staatsblad wordt overgelegd en daarna de vergadering gesloten. BiNNENLANDSCHE BEKIGTEN. Vóór liet vertrek uit Rotterdam is jl. zaturdag een on beduidend lek ontstaan in den ketel dcc stoomboot de Stad Goes; onverwijld zijn de noodige maatregelen voor de her stelling genomen zoodat volgens zoo even bij de directie ontvangen berigt, de boot op morgen (dingsdag den 30stco deze r) des morgens ten 6 ure bare dienst geregeld zal hervatten. Uit 's [lage wordt berigt dat do nieuwe ontwerpen eener geneeskundige wetgeving dadelijk na de wederopening der zittingen van de tweede kamer der slalen-generaal door de regering aan die vergadering zullen worden aangeboden. Naar vernomen wordt, zijn bij liet ministerie van justitie de wels-ontwerpen tot herziening vari de wetboeken van burgerlijke reglsvordering en van strafvordering in gereed heid en wordt bij bet eerste voorgesteld de betrekking van procureur te doen vervallen. De gemeenle-raad te Zierikzee heeft besloten aan den minister van binnenl. zaken een adres tc zenden tot onder steuning van de door dhr. VV. F. del Cainpo bijgenaamd Campingediende memorie wegens de aansluiting de/ eilan den Scbou.ven en Duiveland aan bet nederlandsche slaats- spoorwegnet. Men verneemt dat dit door meer andere ge meenten in dit district zal worden gevolgd. Men meldt ons uit 's Heer Arcndskcrke De eerw, ds. Gillay heeft op gisteren in de voormiddag godsdienst te 's Heer Arcndskcrke, aanleiding gevonden in de woorden van onzen Heer Lucas XIIv. 42 44) zijne gemeente op te wekken omnaar het voorbeeld in 1 leer en wandel van den ontslapenen waardige!) dr. J. ab Utrecht Dresselhuis, dienstknechten te worden, welke hunnen Heer, als [lij komt, alzoo doende, zal vinden. De vele betrekkingen van den overledene ook tot deze gemeente werden daarbij passend in het geheugen terug gebragto. a. hoe Dresselhuis, die haren 7.00 geliefden vorigen leeraar in diens ambtsbediening aldaar had bevestigd, steeds ten vriend en leidsman is geweest, namelijk den te vroeg aan de kerk en de wetenschap door den dood ontvallen toen proffessor Nienneijer te Leyden. Wij deelden reeds mede, dat uit Engeland partijen aardappelen te Rotterdam waren ajngebragtom in de tegenwoordige behoeften van dat artikel te voorzien. De aanvoeren nemen volgens de berigten steeds toe. Bijna dage lijks worden uit Duitschland en Frankrijk parlijen aldaar aangebragt en ook is een aak met 2000 mudden uit bet Liniburgsche gearriveerd. Op verschillende plaatsen staan dan ook vele soorten ter verkoop gesteld en zijn de prijzen j dalende. In do kwaliteit is groote verscheidenheid Uil 's Hertogenbosch wordt geschreven dat de bleek roode aardappelen, de hoofdsoort in de Meijcrijeen goeden oogst beloven. De duurte wordt alleen toegeschreven aan de weinige poting der vroege aardappelen. Zoodra de late gerooid zijn, ziel men spoedig eene daling te gemoet. De Staats Courant bevat het besluit, waarbij bepaald wordtdat in de gemeenten Amsterdam en Rotterdam commissiën van loezigl voor het vervoer van landverhuizers zullen gevestigd worden. Alen zal zich herinneren dat ter behandeling van de menigvuldige zich daar bevindende ooglijders, in der lijd drie jeugdige oogartsen naar dc bedelaars en weezeugesticbteii te Veenhuizen waren gezonden. Die arisen schijnen aldaar met het gelukkigste gevolg werkzaam le zijn en zich te mogen verheugen in do dankbaarheid van hunne vele pa- j tientcn. Door hen werd een man, die 26 jaren blind was i geweest genezen Deze man was voor de tweede maal ge- j huvvd, nimmer had hij zijne vrouw aanschouwd en treffend wus liet te zien, hoe verrukt en voldaan hij wastoen I hij haar gelaal voor het eerst aanschouwde Een boerenknecht te Ambt-Vollenhoven, werd in de weide waar hij bezig was le melken door een jong paard ge- hinderd, waarom hij hel dier met zijn juk wilde wegjagen. Een haak er van hechtte zich in den staart, en het junge i paard hierdoor schichtig geworden ontrukte den knecht het juk en vloog ais razend over de weide, terwijl bet juk met de kettingen achter het dier aanslingerde. '1 Geraas hierdoor veroorzaakt, vermeerderde dcszelfs vrees; bet paard holde in zijne vaart over en door zware nkliouten rende in eën raam van oen daar tegenoverstaan 1 buis dat bet verbrijzelde en viel eensklaps dood ter neder. Als een bewijs voor de deugdelijkheid van het spreek woord «zuinigheid bedriegt dikwijls do wijsheid," woidt het volgende geval uil eene der N 11. steden medegedeeld: Een koopman in artikelen van weelde, die dagelijks met een honden wagen in liet boerenland ging ventenzou zeer onlangs des zondags met zijno vrouw eene kermis be zoeken. Vermits hc-l evenwel le warm was om te wandelen

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1