1801. N«. 05. 18sle Jaargang. GEMEENTE-RAAD TE GOES, ')r<- mmm COURANT, De uitgave dczor Courant geschiedt Maandag en Donderdag *>A* 4 ...„.inKici Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. lYJfldlHItll' '•'O A IIi* II11IS. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, Van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f1,75 franco per post f 1,90. O O behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. OPENBARE VERGADERING vax den ten raadhuize aldaar OP DONDERDAG DEN 29 AUGUSTUS 1861 des avonds ten half 6 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Rekening der gemeente over I860. Overlegging gemeente begrooling voor 1862. Bcgrooting dienstdoende schutterij 186 2. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Batavia 14 Juli;. Op Java is het volkomen rustig. Het voor het saizoen ongunstig weder houdt nog altijd aan. Nadere berigten uit Banjermassing ontbreken. Men verneemt dat de miliciens der ligling van 1860 bij het 1ste, 2de, 3de, 4de en 5de reg. dragonders, in activiteit, den 1 October a. s. niet onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen terugkeeren. In de Staats-Courant is medegedeeld van wege het mi- j nisterie van builenlandsche zakendat door de regering met die van Frankrijk schikkingen zijn beraamd, tenge volge van welke de reizigers der beide rijken over en wedrr kunnen reizen, zonder dat zij zich van paspoorten zullen behoeven te voorzienen is echter den reizigersin hun eigen belang, aangeraden, om zich een of ander stuk aan te schaffenwaaruit des noods van hunne indentiteit zou blijken, ten einde onaangename vergissingen voor te komen. De staatsraad des konings in Zuid-Holland heelt de gemeentebesturen verzocht om deze mededeeling zooveel mogelijk algemeen te maken, met bijvoeging, dat indien men mogt verlangen zich te voorzien van een door liet fransche gezantschap geviseerd nederlandseh paspoort, dit zou kunnen geschieden tegen betaling van de daarvoor lot dusver geheven reglenmaar dat het welligt voor hen die graic andere bewijzen van indentiteit moglen bezitten, geraden zon wezen, zich een binnenlandsch paspoort aan te schaffen. Dezer dagen is door eenige dagbladen medegedeelddat bij de regering het voornemen zou beslaan, om bij de te legrafie voortaan geen leerlingen meer aan lo stellen, gelijk zulks tot nu toe het geval ismaar bij de groote opge wektheid van jongelieden voor dit vak, gelegenheid te geven tot plaatsing zonder bezoldiging hij wijze van surnumerair en dat daartegenover de bezoldigingen der telegrafisten ver hooging zullen ondergaan. Wij zijn van goederhand uit- genoodigd, zegt de Stoompost dit berigl voor geheel ongegrohd te verklaren. Bij de jaarlijkschc prijsschieling door hoeren officieren onder-officieren en korporaals der dienstdoende schutterij alhier, werden de navolgende uitgeloofde prijzen behaaldals ii°. 1 hoofdprijs geslepeue goudviselikom op een sierlijk I gondhronzen voetstuk, door den kapitein-kou: ui M J. Sou- tendamn°. 2, een gewerkt bronzen tabakscumfoor, door den korporaal P. J Kolenbrandern°. 3 een kristallen inktpot op zwait ebbenhouten voetstuk, dooi' den sergeant majoor J. Ni. Elsevier Slokmans n°. 4 twee kristallen asclihakjes, door den luitenant M. G. J. Pilaar; n". 5, geslepen waterkaraf inet dito glasdoor den korporaal .1. Eindhoutn". 6, een vrrgulden porceleinen kop en schotel, door den sergeant A. Stbkmunsn". 7, een blaauw kristallen bierglasdoor den korporaal M. D. Ramondt. Bij koninkl. besluit is aan den kapitein der marechaussee Peelers gratie verleend van de hem door het hoog militair gereglshof opgelegde 14 dagen provoost-arrest Overigens blijft het vonnis in zijn geheel. Uit Gorinchem wordt als iets buitengewoons gemeld, dat een struik aardappelen is gerooid waaraan 165 stuks hingen, van deze waren 60 stuks vrij groot, en de kwaliteit muntte verre hoven anderen uit. In de omstreken van Bergen- op-Znom is men ook druk bozig met rooijende kwaliteit is vrij goed, de opbrengst is, bij de vrees voor de ziekte, buiten verwachting groot. Algemeen zijn de hcriglcn omtrent liet rooijen der aardappelen niet zoo ongunstig als men aanvankelijk dacht. De Dr. Ct. he ft hij geruchte vernomen, dat hij hel wets ontwerp omtrent de zetels der arrondisseinenls reglhaiikcn en kantongoregtcn bepaald is, dat de regtbarken van Tiel, Amersfoort Appingodam en nog arlu andoren vervallen. Dr. J. ab UTRECHT DRESSELHUIS liet is inderdaad eene treurige mare, die zich dezer dagen verspreid heeft, die door liet geilede land, en niet hel minst in onze provincie, met deelneming zal vernomen zijn, dat de waardige ab Utrecht Dresselhuis overleden is Sedert eenige jaren was hij reeds dood voor de maatschappij. De krankheid die hem vóór bijna vijf jaren aantastte had hem van eiken werkkring verwijderdzijn laatste leven was slechts de verlenging van een aanzijn in lijden en smartbijna zouden wij zeggende weldadige hand des doods hragt den vermoeiden grijsaard meer aandan de liefde der rondom hem levenden hem vermogt te geven. Aandoenlijk was. de aanblik van den man, om vvien eens allen zich verdrongen, die zoo veler vraagbaak was, wien allen als om strijd hulde bragleaen die thans van de zaïnenleving verwijderd, hulpbehoevend als een kind, weinig meer bewustheid had, dan alleen, dat het iigchaam nog aan deze aarde behoorde. Aandoenlijk was de aanblik van die hevende hand, thans ongeschikt om de pen te voeren, waaruit eenmaal zoo veel wijsheid vloeide van dat matte oog, dat eenmaal schitterde van geest en vernuft; van dien nu stamelenden of zwijgenden mond, waaruit eenmaal zoo vele lessen van grondige geleerdheid zoo vele woorden van zeldzame levenswijsheid gehoord werden. Aandoenlijker nog was het hier en daar soms te hooren, dat men den wijzen en edelen man reeds gestorven waande, want het scheen dat hij, nog levende, reeds door onverschillige en ondankbare tijdgenooten vergeten was. In waarheid, indien onze wijsheid hier had mogen beslissen, wij zouden hem een vroeger verscheiden, een korter lijden, een roem rijker uiteinde hebben toegcwenscht. .Maar wij eerbiedigen ook in het bestuur van zijn lot, de hand cener eeuwige wijsheid, die hoven onze gedachten hare middelen kiest, die zeker ook langs voor ons onverklaarbare wegen hare verheven bedoeling) n bereikt. En wij verbinden in onze voorstelling het oogenblik van zijn héengaan met dat veelzijdig nuttige leven, dat. wij allen hebben gekend en terwijl wij een' traan van dankbaarheid plengen op zijn graf, brengen wij eene welverdiende hulde aan zijne nagedachtenis. Zeker zal het herigt van den dood van Dresselhuis menigeen de behoefte doen gevoelen om van hem te spreken, en uit te weiden in den lof van zijne vele en groole verdiensten. Op zoo onderscheiden gebied loch was hij werkzaam, en overal ontwikkelde hij zoo voel talent, dat hij door weinigen werd gëevenaard. De godgeleerde weten schap erkende in hem oenen beoefenaar die met grondige wetenschap toegerust, onbevooroordeeldonvermoeidvoor waarts streefde en in de resultaten van zijn onderzoek menigen schat haar schonk, die altijd waarde zal behouden. De ker kelijke wereld bezat in hem, eenen strijder die met gema tigdheid voor vrijheid kampte, cenen .wetgeleerdendie met groote, helderheid zijne degelijke voorschriften en adviezen gal,; eenen bestuurder die met vaste hand waakte voor de handhaving van orde en wet, die naar dTe grond wet der kerk liever door liefde drong, dan door strengheid verschrikte. De gemeente kende in hem 'den sclierpzinnigen predikerdie met hoogc ingenomenheid liet Evangelie krachtig cu ernstig verkondigdedie verre verwijderd van eenige zucht om namenleuzen of menschen te dienen zijn helder licht liet schijnen en kennis en beoefening altijd onafscheidelijk verbond. De voorstanders van liet onderwijs zagen hem immer aan hunne zijde, om zoowol de schoone zaak iter opvoeding te bevorderen als om do belangen der opvoeders voor te staan. De wetenschapde historische vooraltelde hem onder hare gelukkigste beoefenaren en in menig vak dat aan zijne betrekkingen overigens vreemd scheen te wezentrad hij soins met verrassende blijken van kennis en studie op De geschiedenis der provincie Zeeland, die der stad Goes in het hijzonder vond in hem een' na- vorscher, wien geene moeite te groot avos, en die alle zijne onderzoekingen wist dienstbaar te maken aan de vaak gering geachte kennis van den geboortegrond, hoven al aan het materieel .en (Dorpel.welzijn van allen. En wie weet het niet, dal onze Dresselhuis bij al zijne geleerdheid, hij al zijnen ijver voor studie en voor zijne maatschappelijke betrekkingen, een mensch was met de edelste hoedanigheden begaafdeen vriend die getrouw was in lief en leed; een blijmoedige reisgezel op den levensweg, in wiens gezelschap men altijd leerde en genoot; een christendie de kracht van zijn geloof, vaak zwaar beproefdin krachtig handelenin moedig lijdenin kalm berusten loonde. Voorzeker in hem moge ook die zwakheiddie onvolkomenheid zigtbaar geweest zijn, die onafscheidelijk is van eiken mensch, en Duesselhuis was dn eerste om dit te erkennenmaar daar zal wel niemand zijnallerminst hierin den kring waarin hij zoolang leefde en werkte, die het niet gaarne toestemt, (lat hij behoorde tot die menschen, dio zeldzaam mogen heeten, niet minder om den adel van hun gemoed als om de bijzondere gaven van hunnen geest, zoowel om de veelzijdigheid hunner geleerdheid als "om de gemakkelijk heid van mededeeling. Nu het graf zich opent om zijn stoffelijk deel te ontvangen verlevendigt zich zijn beeld voor ons oog, en voelen wij ons gedrongen hel woord der vereering van zijne nagedachtenis te spreken. Het is nog het oogenblik niet, om eene uitvoerige schets te geven van een leven zóó werkzaamzóó nuttig voor velen. Meer dan ééne pen scherpt zich zeker om dit later roet getrouwe hand, met in genomenheid te doen. Maar de behoefte dringt ons reeds nu i[' een enkel woord te doen hooren, om nit ons midden eene stem to doen opgaan die getuigt dat G o e s den edelen den beroemden Dresselhuis heelt gekend en gewaardeerd. Wij treuren tcregt, maar dankbaar voor zooveel goeds als hij onder ons stichtte of bevorderde. En gelijk morgen bij zijn graf het laatst vaarwel van menigen vriend en vereerder ge tuigen zal, wat in hem werd verloren, zoo moge de duur zame erkentelijkheid van allen liet schoonste bewijs geven dat Dresselhuis niet vruchteloos voor en onder ons heelt geleefd en gewerkt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Baden wordt gemelddat Becker geene verdere bckenlcnissen heeft gedaan. Hij zal wegens moord en niet wegens hoog verraad teregt gestaan. ENGELAND. De Times roept heden de publieke liefdadigheid in, ten behoeve van zekeren W. Millerdie zeven en veertig jaren achtereen in de gevangenis voor schulden heeft doofs gebragt en aan wien eerstdaags, tengevolge van eene nieuwe wetsbepaling op het stuk van gijzelingde vrijheid zal worden teruggegeven. Nooit heeft hij de wettigheid van de vordering waarvoor hij op 30 jarigen leeftijd gegijzeld werd, willen erkennen. Ilij heeft zich aan zijn noodlot onderworpen en uit de geringe opbrengst van zijnen arbeid in de gevangenis ge durende de twintig eerste jaren van zijn verblijf aldaar, zijne oude moeder kunnen onderhouden. Immer was zijn gedrag uitmuntend. Deze 77 jarige grijsaard zal nu in de wereld, die hem vreemd geworden is, terugkeeren; hij zal daar alleen staan, want al zijne bloedverwanten zijn tijdens zijne gevangenschap gestorven.'t Is wel denkelijk dat de dood ook zijne vrienden uit vorige dagen wel goeddeels zal hebben weggemaaid. Bij zijne oproeping tot liefdadigheid ten behoeve van Miller, voegt de Times er bij «dat toch het feit, dat iemand ruim 47 jaren voor schuld in de gevangenis kon gehouden worden wel bewijzen zal, dat het meer dan tijd was dat de wel op do gijzeling in Engeland herzien werd zooals onlangs dan ook geschied is." De gordel in der tijd aan Hcman aangebodenkort na zijn gevecht met Sayers om het kampioenschap van En geland is dezer dagen in het openhaar verkocht en heeft opgebragt 51 guinjesde prijs voor den gordel in der tijd betaald is 100 guinjes; er is ruim 50 oneen zilver lot vervaardiging er van gebezigd. De kooper is Den Gaunts een voormalige kampioen van Engeland. Alleen in de stad New-York zijn thans, naar men i zegt, niet minder dan 30.000 menschen zonder werk. FRANKRIJK. liet Journal des Débats deelt de volgende bersten uit Napels medeDe opstand schijnt haar einde uaLij te zijn. Alleen Benevento en de naaste omstreek worden nog door rcovers afgeloopen, maar zij zullen door den generaal Pineli weldra daar gezuiverd zijn. De bevolking verweeft zich thans krachtig tegen het overschot der roovers. liet gevolg is, dat diegenen, welke niet uit don kerker ontsnapt, of aan zware misdaden schuldig zijn, zich overgeven onder den kreet: Leve Victor Emanuel! De anderen trachten zich in de Apciiijncn staande te houden, maar dat is eene zaak welke nog slechts de tusschenkomst van dc gendarmerie en van de mobile burgerwacht vereisclit. Te Colrone, Salem», Dantazaro, BrindisiBari en elders zijn vele dienslpligtigcn en manschappen van liet voormalige leger der Bourbonsf die zicll aan weerspannigheid hadden schuldig gemaakt vereenigd om naar Genua en Livorno te worden ingescheept. Er zijn reeds eenige duizenden naar Onper-Ilalie gezonden De parijsclie correspondent van de Morhing Post zegt j dal de italiaanscho regering besloten heeft, in al hare be zittingen, voorloopig met uitzondering der napclsehe provin ciën liet pnspoort-slcUel af te schaffen. Berigten uit Turin meldendat twee lieden uiige-

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1