1801. 48s,e Jaargang, Maandag 12 Augustus. Bijblad van de Goessche Courant d°. 8 Augustus 1861, n°. 60. N". 01. (.(Hissnii; COURAMT, Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1.75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtea, van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. VERKORT UITTREKSEL van hel verslag van den toestand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uilgebragl aan de Provinciale Staten in de zomervergadering van 1861. Vervolg). HOOFDSTUK VII. ONDERWIJS KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Scholen voor lager onderwijs Algemeen ovebzigt. Bij het bewerken van dit gedeelte van ons verslag had den wij de verslagen van de schoolopzieners, volgens art. 65 der wet op het lager onderwijs, van den 13 augustus 1857 (staatsblad no. 103), ons in afschrift mede te deelen, nog niet, in derzelver geheel, van allen ontvangen, waar door wij buiten de gelegenheid waren, het met die vol ledigheid te behandelen als wij wel zouden gewenschl hebben Uit hetgeen ter onzer kennis kwam,^kan worden afgeleid dat het lager onderwijs, ook in het afgeloopene jaar, weinig of geene verandering heeft ondergaan; dat het, in verge lijking met het daaraan voorafgegane jaar wel eenigzins vooruitgaande is te noemen, doch dat er nog veel is dat verbetering behoeft en daarvoor vatbaar is, vooral te plat ten lande in het bijzonder wat betreft het onderwijs in de beginselen van de vormleer, en die van de kennis der na tuur en in hel zingen, ofschoon volgens bet verslag van den schoolopziener in het vierde schooldistrict de beoe fening van eerstgemeld vak van onderwijs hem voorkomt in vooruitgang aan te houden en hij het onderwijs in het I tweede voor het algemeen goed kan noemen In zeer vele scholen zjjn reeds aanwezig de mathematische ligebamen, ten dienste van het onderwijs in de vormleer waarvan wij in ons vorig verslag gewaagden. Mogen de ter opleiding van onderwijzers, op te rigten rijks-kweekscholen en in het leven geroepene normaallessen een gunstig uitzigt voor hel onderwijs openennogtans meent men dat, om dit laatste tot de gewensebte hoogte te kunnen brengen, er ook gelegenheid behoort te worden ge geven, dat de eenmaal tot hulp-onderwijzer gevormde kwee- keling, zich verder tot boofd-onderwijzer kunne bekwamen, waartoe hij nu, vooral wanneer men het oog vestigt op het programma van kundigheden welke in den hoold-onder- wijzer gevorderd worden, buiten staat is, en waarin, meent men insgelijks, de rijks-kweekscholen, evenmin als de nor maallessen, zullen voorzien. Na de beschikbaar gestelde jaarlijksche rijks-toelagen ten behoeve van de oefenscholen tot opleiding van kweekelingen te Zierikzee, Goes en Tbolen, zijn die scholen, met het oog op hare bestemming, nader geregeld geworden en vervolgens in werking gekomen De onderwijzers bjj deze scholen genie ten alsnu uit de verleende toelagen eenige geldelijke belooning De gemeente-besturen hebben van hunne belangstelling en medewerking doen blijken. Dat van Zierikzee heelt eene toelage van f 50 's jaars beschikbaar gesleld, tot bestrijding der huur van het lokaal en der koslen van verwarming en verlichtingdat van Goes verschafte kosteloos een lokaal en verwarmingdat van Tholen heeft insgelijks kosteloos een lokaal ten gebruike afgestaan, terwijl andere gemeente besturen in het derde schooldistrict, behalve St Philipsland eene kleine bijdrage tot bestrijding der verdere kosten heb ben toegezegd. Het getal kweekelingen was in 1860 op elke dier oefen scholen 10. Op die te Zierikzee en Goes werden de lessen bovendien door eenen hulp-onderwijzer bijgewoond. De regeling van het openbaar lager onderwijs in de ge meenten dezer provincie kan, over het algemeen en met uilzondering van enkele punten in sommige gemeenten, als volbragt worden beschouwd. Dit laatste was, tijdens de opmaking van dit hoofdstuk, niet het geval Behalve die te 's Heerenboekreeds in ons vorig jaar verslag vermeld, deden zij zich alleen in de na te melden gemeenten voor Te Kattendijkein welke gemeente twee openbare scholen bestaan eene op het dorp Kat tendijke en eene op Wilhelminadarp had de raad bij de regeling van het lager onderwijs, die scholen wel be stendigd, doch de eerste al'een als eene openbare school be doeld bij art. 20 der wet. Naar ons oordeel waren er evenwel geene voldoende ledenen om dit artikel op die school toe te passen, en konden wij alzoo in het besluit van den raad te dien opzigte niet berusten De raad heeft zich daarop lot den koning gewend, ten einde voor de bedoelde school het genot van gemeld artikel te erlangen. Bij Zijner Ma- jesteits besluit van den 21 October i860, no 64, is dat verzoek echter afgewezenuit overweging dat er, met het oog op den geldelijken toestand der gemeente Katten dijke, geene volstrekte noodzakelijkheid bestaat tot toepassing van art. 20 op de school in het dorp Kattendijke voormeld en bovendien zoodanige toepassing zeer nadeelig op hel open baar onderwijs in dal onderdeel der gemeente zou werken Voorts zijn de hoofd-onderwijzers in de openbare lagere scholen te Wemeldinge en Zaamslag, bij Zijne Majesteit in beroep gekomen van onze besluiten, waarbij wij de bepa ling hunner jaarwedden door de gemeenteraden aldaar hebben goedgekeurd, als vermeenende zij op een hooger bedrag dan bel bepaalde aanspraak te hebben, in dit beroep was, met het einde des vorigen jaars, nog geene beslis sing gevallen. Volgens de bjj ons vorig verslag gedane mededeeling, bestond er uitzigt dat rijks-jaarwedden enz van openbare onderwijzers en onderwijzeressen, ook na het verstrijken van den drie-jarigen termijn, vermeld in art 70 der wet op het lager onder wjjs, zouden worden uitbetaald Dat uitzigt is echter slechts ten deele verwezentlijkt. Het is namelijk bekend, dat de staten generaal, bij de behan deling der staats-begrooting voor 1861, hebben besloten om geene andere gelden van rijks-wege voor jaarwedden van onderwijzers toe te slaan, dan die welke een gevolg zijn van het besluit van den souvereinen vorst van 20 maart 1814 (staatsblad no. 39). Dien ten gevolge moeien, te rekenen van af 1 januarij 1861, de rijks-jaarwedden of toelagen, welke door de open bare onderwijzers in sommige gemeenten van bet 5de en 6de schooldistrict dezer provincie, het voormalig Staats- Vlaanderen, vervallen, doch zal de uitbetaling van die van openbare onderwijzers in de vier eerste schooldistricten het dusgenoemde Oud-Zeeland, met uitzondering van de jaarwedden of toelagen van vier, welke mede moeten ver vallen, worden voortgezet. Het bedrag der vervallen jaarwedden of toelagen is f 1656, dal der behouden geblevenen 3902. Het verdient hier nog vermelding dat, volgens het jaar verslag van burgemeester en wethouders der gemeente 's Heer Ablskerke, waar de regeling van het openbaar lager onder wijs met 1 jannarij 1860 in werking trad, door de arm besturen van 's Heer Ablskerke, Sinoutskerke en Baarsdorp gezamentlijk in dat jaar aan de gemeente eene bijdrage van 300 in de kosten van dal onderwijs is verstrekt. Voor zooveel ons bekend is, hadden in i860 de volgende voorzieningen ten opzigte van openbare schoollokalen en onderwijzers-woningen plaats; te weten: te Goes eene belangrijke verbetering van het schoollokaal voor minvermogende, door het aanbrengen van glazen deu ren die de verschillende klassen afscheiden te Wilhelminadorp, gemeente Kattendijke, het aanbrengen van nieuwe ramen aan de voorzijde van het schoollokaal te Oudeiande eene gewijzigde inrigting van het school lokaal, en het vergrooten van de ruimte door het van buiten aanbrengen van een voorportaal,- Tengevolge van den verkoop van het schoollokaal te Wol- phaartsdijk aan kerkmeesters der hervormde gemeente aldaar, waarvan in hoofdstuk VI gesproken is, zal de bouw van een nieuw schoollokaal plaats vinden, waarvan de aanbe steding reeds heeft plaats gehad. Volgens mededeeling van den schoolopziener in het tweede schooldistrict wordt te Bruinisse naar het schijnt uit ge brek aan eene andere gelegenheid, eenmaal per week onder den schooltijd, godsdienstig onderwijs gegeven, en heeft het hem nog niet mogen gelukken dit, met art. 23, laatste lid der wet in strijd zijnde gebruik van het schoollokaal afgeschaft te krygen. Ovezandc, vielen de .zijvogels len deel. Gaf de eerste dag voor de schieting bepaald aan velen groou teleurstellingmen zag zich nu ruim dam voor vergoed men was in der minne zaam vereend en sleel onderling een dag van genoegen zoodat het leest in allen opzigte aan zijn doèl voldeed. Als ceije bijzonderheid deelt men ons mede, dat in Bath, eene gemeente van 4 ;i 500 zielen, dit jaar nog slechts 2 cn in de gemeente Rilland, circa 800 zielen slechts 3 ingezetenen overleden zijn. liet Staatsblad n°. 61, bevat een koninklijk besluit van 31 julij II., houdende aanwijzing van de gemeente Neuzen, lot losplaats van steenkolen hij invoer langs alle rivieren en kanalen. Uil Rrcda wordt medegedeeld dat met het onteigenen der gronden voor de staats-spoorwcglijn van Rrcda op Til burg, in de onmiddelijkc nabijheid der eerste stad en onder het naburige Borst gelegen, eerstdaags een begin zal worden gemaakt. Vele landlieden maken daarom te meer spoed om den oogst binnen te halen. Men meldt uit Hontenisse dd. 8 dezerSedert eenige dagen hccrsclit binnen deze gemeente eene aanstekende ziekte onder de varkens, tengevolge waarvan reeds een aantal dezer dieren zijn gestorven. Treuriger echter is, dat zich hier ook sedert eenige dagen onder de inwoners een soort van keelziekte heelt geopenbaard, waaraan reeds een aantal zoo wel jeugdige als bejaarde personen overleden zijnten gevolge waarvan dc ziekte voor epidemisch gehouden wordt. ncv auuiui i/o£ucivcrsmei iiiiuuei Utiii ui,tou. Be sub commissie voor de loterij van de voorwerpen afkomstig van die algemeenc nationale tentoonstelling lieeft in de laatste dagen, onder anderen, nog de vulgende belangrijke prijzen aangekocht: cenc pianino van 'C. Breu- gclmanste Roosendaal2 damasten tafellakens met 24 servetten van Gcbrs. Rathte Vegliel1 supra fijn stuk linnen van Roer, te Grave; twee zilveren botervlootjes van 31. run Kempen, lo Voorschoten; een prachtige marmeren inktkoker met zilver gemonteerd van Bonebakkerte Amster dam eene canada-nerty-mof van Weitte Haarlem een zilveren inktkoker (gulvano-plaslick) van J 6' S van Kempen, te 'sGravcnhage enz Be Bcrlijnsche Gerichls-Zeitung vei baalt bet volgende geval van schijndoodIn Weiszensoc woont een rijk echtpaar uit den landbouwenden stand dat slechts een eenig kind, Cen nicisjo van omstreeks zeven jaren, bezit. Onlangs stortte het tot nog toe gezonde kind als van eene beiocrte ge troffen, dood neder; alle middelen tol terugroeping van liet levendoor cen in allerijl gehaalden geneesheer aangewend bleven vruchteloos. Naar zijn gevoelen was het kind dood en de weeklagende ouders rigllen alles in tot de begrafenis- plegtighcid, die op den derden dag na het overlijden bepaald werd. Reeds was deze dag aangebroken. Hel lijkje lag in dc opeiie kist met bloeiden omkranst cn de vader stond er weenend hij Baar verbeeldt hij zich-eensklaps dat zich eene llaauwe blos over dc wangen van het kind vertoont; terstond zendt hij naar de stad om een tweedon arts te halen, die spoedig kwam cn, na onderzoek, beval hei ligchaam des kinds oniniddelijk uit de kist te nemen te bed te leggen cn ook allo voorbereidingen lot de begrafenis te staken en op 1c redderen, opdat liet kind, dat weldra pil oorzaak van deze ramp noemt men het spelen van éen 4 jarig kind met lucifers VAN DE POOLSCHË GRENZEN. Tegen maandag (heden) zijn lo Warschau door dc oinwcnlelingsgczindcn groote feesten voorbereid. Circulaires zijn verspreid, waarbij een ieder wordt opgeroepen, om de hoogst gewigtige herinneringsdagen de voormalige vcr- eeniging van Polen en Lithaaen in de kerken openlijk met de priesters te vieren. Tc Genua is cen comité gevormd ten gunste der onafhankelijkheid van Polen. In dc eerslc zitting van dit comité heeft George Manin, cen zoon van den bevrijder van Venctie cn president dier republiek, cenc redevoering ge houden, welke cen diepen indruk op dc aanwezigen beeft gemaakt. ENGELAND. De echtgenoot van den beroemden Noord-Aincrikaan- schcn dichter Longfellow is, bij het digizegelen van een brief, door een droppel brandend lakdie op haar gewaad viel, in brand geraakt cn dien ten gevolge spoedig over leden. Haar echtgenoot, die haar trachtte te redden, heelt mede zeer belangrijke brandwond :n bekomen. De uitspraak bij de lijkschouwing van 'deze dame was, «dat zij in bel loven had kunnen behouden worden, wanneer zij geen crinoline, bad gedragen." liet staal verhinderde het gewone middel van uildoovitig door een o,f ander kleed om hel lijf te lollen, terwijl het daarenboven gloeijcyii werd cn de uiiiute van het kleed speling aan de vlam gaf Eer men door lossnijden li-.ilp kon aanbrengen, had de vlam doodclyke wonden veroorzaakt. Be eerste veiling der diamanten van den onlangs

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1