1801. N". «O. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Donderdag 8 Augustus. GOES»: -T t -i De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is i 1,75 franco per post f 1,90. De inzen Bij dit nummer trordt als bijblad uitgegevenVervolg op het VERKORT UITTREKSEL van het VER SLAG VAN DÉN TOESTAND DER PROVINCIE ZEELANDdoor Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten in de zomervergadering van 1861. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bij deze bekend: Dat de plaatselijke school-commissie, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 6 der verordening regelende het on derwijs in deze gemeente, vastgesteld door den gemeente raad den 12 december 185» tot het aannemen en toelaten van. leerlingen op de scholen voor lager en meer uitgebreid lager—onderwijs, lijnde de Nederduitsche en Fransche scholen voor jongens en meisjes, zitting houden zal ten raadhuize, op de voor zaal, maandag den 19 deier des middags ten 12 ure. En noodigen een ieder uit, om van die gelegenheid ge bruik te maken tot het opgeven van de kioderen die men ha de groote vacantie verlangt op een der bedoelde scholen te zenden, aangezien dit zonder de toelating der schoolcom missie, niet vermag te geschieden. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Courant, zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes den 3 augustus 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M P. Bl.AAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, doet te weten: Dat de heer Commissaris des Konings in de provincie Zeelandhet voornemen heeftop Maandag den 12 dezer, deze gemeente te bezoeken en aan elkdie zijn Hoog Wel Geboren over liet een of-ander -wenscht tp. spreken, daartoe de gelegenheid zal geven, ten raadhuize, des middags ten 12 ure. Goes, den 8 Augustus 1861. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINN EJtLASDSCHE BERIGTEN. Op aanstaanden maandag wordt de commissaris des konings in Zeeland, in deze gemeente gewachtnaar wij vernemen zal door hem den daarop volgenden dingsdag de inspectie-reis nog in eenige andere gemeenten worden voortgezet onidienzelfden' avond Weèr naar Middelburg tprug kceren. In de vergadering van ingelanden van den Goesschen polderjl. maandag gehouden, is Markus Zandee lot ge zworen benoemd in de plaats van Marinus de Dreu die in april jl. tot dijkgraaf werd gekozen. Naar wij vernemen zal d' Drostberoepen predikant alhier, op a. s. zondag namiddag zijne inlreé prediken. De tegen heden uitgeschreven wedstrijd door de hand boogschutterij Soranus te Heinkenszandter viering van haar tienjarig bestaanzalwordt zij al aangevangen, hoogst waarschijnlijk tot den einde toe geer, voortgang kunnen hebben ten gevolge van den zonder ophouden vallenden regen. Naar wij vernemen had zij van hare zusters de toezegging eener algemeene medewerking ontvangen. Verleden dingsdag is per stoomboot Stad Goes, onder geleide van een rijks-veldwachter, in het huis van bewaring alhier overgebragt ds. K. uit Axelsinds eenige dagen voortvlugtig en te Schoonhoven bij het eindigen der gods dienstoefening aangehouden. Tegen hem was door de reglbank alhier bevel van gevangenneming verleend, als ver dacht van gewelddadige aanranding der eerbaarheid en feitelijk vergrijp tegen de zeden. Berigt men van elders, bepaaldelijk uit Meppeldat zelden de jagt zooveel waterwild heeft aangeboden als in dit saizocnen de jagers steeds beladen met wild, grooten- 48sle Jaargang. ling van ad verten tiën moet geschieden vóór drie uren des nai deels eendvogels, huiswaarts keeren, zoo dat die druk en hij groote partijen in den handel worden gebragt; in deze streken vinden de liefhebbers minder gunstig hunnen lijd aan de jagt op genoemd wild besteedbeloonden klaagt men dat het karig to vinden is. De tentoonstelling van nationale nijverheid te Haarlem werd sedert de opening door 51,017 personen bezocht. De Tijd, Noord-Hollandsche Courant, neemt een artikel over uit the Calholis Press van Liverpool, volgens hetwelk koningin Victoria de katbolijke godsdienst omhelsd heeft. De Tijd voegt bij die mededeeling het volgende Het is ons onbekend of het blad al of niet goed is ingelicht. Zeker is het inlusschcn dat het gerucht der bekeering van de koningin sedert geruimen tijd in Engeland rondloopt, en de groote londensche bladen zorgvuldig vermijden er ook maar met een enkel woord van te gewagen.» De toenemende ziekte onder de varkens heeft heeren burgemeesters ten platten lande, ten gevolge eener aan schrijving van den heer Commissaris des Konings, de inge zetenen doen uitnoodigen tot het nemen van maatregelen van voorzorg, met waarschuwing tegen het voor de gezond heid zeer schadelijke gebruik van het vlecsch. Te Rotterdam wordt dezer dagen veel vleesch aangevoerd, hetwelk zoo ver bedorven is, dal het schadelijk is voorde gezondheid. Zoo werden eergisteren bij aanvoer met de Brielschc boot voor den vleeschhouwer Z afgekeurd 150 ned. pd. vleesch en bij aanvoer met de Deventer boot voor den spekslager T. 80 a 90 ned pd worst. Een en ander is naar tfe mestvaalt vervoerd en aldaar onder den grond gestopt. In hel Journal d' Agriculture wordt een middel aange geven tot wering dér aardappelziektedat in Frankrijk sedert geruimen lijd goede uilkomsten heeft opgeleverd. Men beqiest namelijk het land met schapenmest en in den bloeitijd laat men lipt. 3 a 4 weken door schapen beweiden en wel in het eerst dagelijks één en vervolgens een half uur per dag, wel toeziende, dat de schapen over het geheele stuk land worden gedreven. Men berekend dat op die wijze 100 schapen een stuk land van 4 bunders grootte geheel van ziekte kunnen bevrijden. Een landbouwer te Malignes behandelde vijf jaren achtereen zijne te velJ staande aurd- appelvrucht op genoemde wijze en verkreeg steeds een goeden oogst gezonde aardappelen. Het jaar daaraanvolgende (1860) liet hij het eerst weder namaar kreeg weer de gewone ziekte en oogste eene aanmerkelijke hoeveelheid aangetaste en onbruikbare aardappelen. Nog andere landbouwers hebben dezelfde methode met goed gevolg aangewenden waar men gcene gelegenheid heeft tot het laten beweiden, wordt toch steeds het bemesten met schapenmest sterk aanbevolen. Wij lezen in de Midd. courant. Te '-Amslcrdatn 'circuleert ter teekening een adres aan den gemeente-raadwaarbij verzocht wordt daar ter stede voortaan geen kermis meer toe te laten. De adressanten drukken de vaste overtuiging uit dat door de inwilliging van hun verzoek groot nut aan hunne woonplaats zal worden toegebragt. De amsterdamsche kermis toch, geeft aanleiding tot geldverspilling, verwaarloozing der gezondheid en tot losbandigheid; terwijl zij geheel onnoodig is daar de vele winkels ruimschoots in de behoefte kunnen voorzien; open bare vermakelijkhedenwaaronder uit de gemeente-kas gesubsidieerde, toereikend zijn, en uitspanningen buiten de stad in de vrije natuur voor geringe kosten worden aange boden. Verder wordt in het adres de moeijelijkheid erkend, maar ook het vertrouwen uitgesproken dat de raad geer.c moeite te groot zal achten wanneer die bevorderlijk kan zijn tol veredeling en zedelijke verheffing der inwoners. Voor het geval dat lot de afschaffing niet kon worden beslotenvraagt men ten minste bekorting van den kermistijd. Net volksblad dat het adres geheel opneemt laat daarop volgen «De kermissen, ontstaan uit ern middeneeuwschen toe stand, belmoren geheel en al lot een zeer achterlijken toe stand vam beschavingzij moeten en zij zullen ook verdwijnen. Daaraan bestaat hij ons niet de allerminste twijfel. In de groole sleden in het buitenland zijn zij reeds voor een groot gedeelte verdwenen, liet bestaan der amsterdamsche COURANT. Gewone advertentie» worden a 20 ots. de regel geplaatst- Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 behalve bet zegelregt. kermis maakt ons belagchebjk in het buitenland. Bijna elk jaar maken zich de bnitenlandsche bladen vrolijk met het amsterdamsche schandaal, - Er mogen redenen bestaan, dal een aloud volksgebruik niet eensklaps worde opgeheven, ook omdat voor een gedeelte huishuur, enz. er naar ge regeld zijn; deze redenen kunnen aanleiding geven om de afschaffing als het ware eenige jaren vooral aan te kondigen en voor te bereiden, maar niet om de kermis te behouden. «Naar onze innige overtuiging mag de gemeente-raad niet langer dralen haar voornemen omtrent de kermis duidelijk te doen kennen. De gemeenteraad der hoofdstad hevordere zoo veel mogelijk publieke vermakelijkhedengedurende den loop van het geheele jaar; dit mag gerekend worden eenig- zins tot zijne roeping te behooren. Juist omdat Amsterdam de grootste stad van het rijk is, kan in haar midden de kermis het eerst worden afgeschaft." Wij hopen dat, hoe de beslissing van den amsterdamschen gemeenteraad wezen zalhet adres ook elders aanleiding zal geven de zaak ter harte te nemen. Er zijn enkele gemeenten waar veel gedaan wordt ten behoeve van de meer bevoorregte standenmaar waar geen enkel blijk wordt gegeven van waarachtigen wil om ook door middel van uilspanning den smaak en gezindheid der volksklasse te veredelen, waar met de behoefte van het volk, schijn baar althans, nimmer wordt te rade gegaan. Als bijzonderheid en mogelijk een nooit voorgekomen geval, kan gemeld worden, dat een jongeling, te Rotter dam wonende, genaamd H. E. S., als dienstphgtige voor de nationale militie, lotende op den 2 maart 1855, heeft getrokken no. 853, en dat hem op den 31 julij 1861, voor de schutterij lotende, hetzelfde no 853 ten deel ge vallen is. Te Hellevoetsluis heeft jl. zaturdag avond een verschrik kelijk voorval op straat plaats gehad. De matroos N. van de zich daar tijdelijk bevindende Frans Naerebout, is door een der matrozen van Zr. Ms stoomschip Cycloop op het onverwachts zoodanig met een mes gestokendat hij dade lijk of kort daarna is overleden. De vermoedelijke dader is door het publiek gegrepen en naar het wachthuis gebragt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Voor eenige dagen trok over de Sauerbrug bij Ech- ternach een' met 18 sterke paarden bespannen wagen, waarop een blok zandsteen was geladen 26 voet lang, 9 voet breed en 6 voet hoog, derhalve ter grootte van 1404 kub. voet. Het woog niet minder dan 203,500 pond en was uit Triër afkomstig en naar Brussel bestemd. Alvorens dit transport genoemde brug mogt passerenmoest er borg worden gesteld voor alle schade, welke bij daardoor zou lijden. Een logement te Mödling is dezer dagen de schouw plaats van een bij uitstek romantisch tafereel geweest. Een jong karig bezoldigd ambtenaar uit Weetien begaf zich met zijne geliefde een meisje van zeer gegoeden huizemet welke hij echter niet in den echt mogt treden, derwaarts; zij huurden eene kamerdineerden en soupeerden cr; on geveer ten half twee ure na middernacht sneed zich echter het meisje de aderen van de handen open en reikte het mes aan haar geliefde over, die hetzelfde met zijné aderen deed. Gelukkig kwam er in tijds hulp opdagen zoodal de jongelieden nog konden verhinderd worden in hun ro mantisch voornemen om in elkanders armen den laatsten snik te geven. ENGELAND. De uitslag der volkstelling in het geheele vereenigde koningrijk is thans officieel hekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat de bevolking van Grool Briltanie bedraagt 29 310.298 waaronder niet zijn begrepen het legerde marine en zich buitenlands bevindende matrozen. Gedurende de laatste 50 jaren is de bevolking roet 61% toegenomen De Times ontwaart in de nederlaag van de troepen der Noord-Amcrikaansehe .Stalen een slecht voorteeken voor het herstel van den vrede; het blad vreest, dat nu van beide kanten de strijd nog vinniger zal worden.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1