%ggd'. BEKENDMAKINGEN. v. 59. 48sle jaargang. GOES»] COURANT. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I mM 1 RL A 4 I Qewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I lTllcicl'IltlcAfik .A-tlffUS lUS* I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1.75 franco per post f 1,90. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek, gedaan door PI ETER Dl POOKTE, arbeider, «pioneode alhier, om in het woonhuis wijk E nó. 28, staande op den Oost-cingel kadastraal sectic B no. 128, in deze gemeente, een BAKOVEN te doen plaatsen. Gelet op het koninklijk besluit van 31 januarij 1824 (staats blad no. 19,) mitsgaders op liet besluit van heeren gede puteerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842 no. 17, (provinciaal blad no. 98k Overwegendedal tot het opmaken van proces-verbaal de commodo et incommodo, gevorderd bij art. 4 van wei- gemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naastgelegene panden in hunne belangen moeten worden ge hoord en dat het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant benevens 1e eigenaren, bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigendommen ziin opgeroepen om op zaturdag den 10 dezer maand, des namiddags ten een ure, voor burgemeester en wethouders in hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuizele verschijnen len einde ter zake voorschreve in hun belang te worden geiioord en dat te geüjker tijd aan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden om zijne be zwaren daartegen op te geven, ten einde in het procesver baal vermeld te worden. En /.il hieraan door insertie in de Goessche Courant pu bliciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 3 augustus 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C PILAAR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat de plaatselijke school-commissie, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 6 der verordening regelende het on derwies in deze gemeente, vastgesteld door den gemeente raad den 12 december 1859 TOT HET AANNEMEN EN TOELATEN VAN LEERLINGEN OP DE SCHOLEN VOOR LAGER EN MEER UITGEBREID LAGBB—ONDERWIJS, zijnde de Nederduitsche en Framche scholen voor jongens en meisjes, zitting houden zal ten raadhuize, op de voor zaal, maandag den 22 dezer des middags 12 ure. En noodigen een ieder uit, om van die gelegenheid ge bruik te maken tot het opgeven van de kinderen die men no de groote vacantie verlangt op een der bedoelde scholen te zenden, aangezien dit zonder de toelating der schoolcom missie, niet vermag te geschièden Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Courant zal aan dezë de noodige publiciteit 'gegeVen worden. Gedaan te Goes der. 3 augustus 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR De BURGEMEESTER van GOES, maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente hekejnl Dat het kohier nü. 2 der PERSONELE BELASTING over het dienstjaar 1861 op den 30 julij II door denbeer commissaris des konings in deze provincie exculoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden algekondigd op de gebruikelijke wijze Gedaan te Goes, den 5 augustus 1861. De Burgemeester voornoemd M P. BLAAUBEEN. DE BURGEMEESTER van GOESmaakt bekend lat, ter voldoening aan art. 36 der wet van den 29 maart 1833 (staatsblad no. 4) de lijsten der schattingen en tellingen der PERSONELE BELASTING in deze ge meente, over het dienstjaar 1861 1862 ter secretarie zyn ncdergelegd; en dal ieder belastingschuldige daarvan voor zooveel hem aangaat, inzage zal mogen nemen of legen be taling van tien cents, uiltreksels kan bekomen. En opdat niemand deswege onwetenheid voorwende, zal deze op gebruikelijke wijze worden publiek gemaakt. Gedaan Ie Goes den 5 augustus 1861. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BINNEITLANDSCHE BERIGTEN. Uit 's Ilage berigt men ons van hedendat vrijdag laatst leden Z, M. Willem III, koning der Nederlanden, de akte van erkenning van Victor Emanuel als koning van Italië, heeft geteekend. Ds. II. van Strien Jz., thans predikant te Bennekorn (classis Arnhem) heeft voor het beroep naar Biez'clinge bedankt. Door de commissie lot afneming van het gewoon examen, zijn ais gezworen landmeters geadmitteerd, onder meerderen de heeren F. H. P. Schutz te HulstA. J. Augustijn te Heinkenszand A. Visser te Hontenisse. In liet oostelijk gedeelte van dit eiland neemt de ziekte onder de varkens van dag tot dag toe; reeds zijn verschillende zware afgemaakt en gestorven. Het vooruitzigt is dus duur varkenvleesch. Reeds is een aanvang gemaakt met het meede delven en tarwe snijdende winlervruchten leggen gunstig aande aardappelziekte neemt hier en daar sterk toe. Uit Noord-Beveland wordt ons gemeld dat de opbrengst der tienden in dit eiland ongeveer 36,000 bedraagt V4 a <?s minder dan het vorige jaar ten gevolge van het misgewas der erwten en paardeboonen. De winter vruchten als: koolzaad, tarwe en gerst beloven een gemiddelde oogst. De zomer gerst en haver staan goed, even als de 3jarige en meeste jonge meedede tweejarige is minder gunstig'en belooft niet veel ten gevolge van het koude en natte jaar 1860 en de vele regens in 1861. De aardappel ziekte heeft zich dit jaar zeer vroeg geopen baard zoo wel onder de vroege als winter aardappelen; met dit gewas ziet het er niet best uit. Te Wissenkerke heeft zich eene kwaadaardige ziekte onder de varkens geopenbaardwaaraan velen sterven. Bij herstemming is te 'sHeerenhoek in plaats van C. Boon man Dz. (vertrokken) lot raadslid gekozen Johannes Goense. Bij de herstemming voor een raadslid te Oosterwolde ontbrak de stembus en konden de kiezers die ten negen ure reeds in aantal waren opgekomen, onverrigter zake en 1 misnoegd huiswaarts koeren. Eenige der voornaamste kiezers hebben hier tegen geprotesteerd. Des namiddags 5 ure vertrok het jongste lid van het stembureau zonder bus met het proces-verbaal van niet stemming naar het hoofd kiesdistrict Oideberkoop, en men is zeer nieuwsgierig, om te vernemen hoe die zaak zal afloopen. Naar wij vernemen heeft de hevige onweèrsbui die vrijdag avond zich hier in een stortregen ontlastte, op verschillende plaatsen in Zuid-Holland en andere streken groote schade aangerigt; voornamelijk moet de hagelslagvergezeld van stukken ijs, aan de peulvruchten groot nadeel gedaan hebben, voor zoo verre nu bekend zijn twee boerderijen dien len gevolge afgebrand Men verneemt, dat hel hoofd-commité van nedcflandscho vrouwen, tol aanbieding van een gedenkteeken aan Z. M. den koning, door een vleijend kabinets-schrijven van den 29 julij het berigt heeft ontvangendat de koning het aangeboden gedenkteeken volgaarne aanneemt; dat liet echter Z. M. aangenaam zoude zijn het gedenkteeken in plaats van in het park op het Loo geplaatst te zien tc Soestdijkwaar reeds andere herinneringen beslaandoor het volk aan 's konings doorluchtigen en glorierijken vader geschonken, terwijl H. M. de koningin-weduwe met de meeste bereidwilligheid daartoe hare toestemming heeft verleend. Dezer dagen hebben 3 broeders en 2 zusters, rcspcc- tivelijk 70, 71, 73, 75 en 77 jaren oud, liet zeldzame voorregt mogen smaken, eene reünie te Elburg te vieren. Merkwaardig is daarbij dat zij nooit te voren een broeder of zuster door den dood hebben verloren. Als eene bijzonderheid verdiend vermeld Ie worden, dal in de hakkeel van den landbouwer P. de Ilullu Pz„ onder de gemeente Ztiidzandc, een paar zwaluwen Imn nestje iri cciirn zwaiuwstokbak hebben opgebouwd en daaruit onlangs 4 jonge zwaluwen zijn uitgevlogen. In de gemeente Hoogerlieiden heeft II. dingsdag het volgende voorval plaats gehad. Twee arbeiders-vrouwen welke sedert lang met elkander in onmin leefdenwaren dien dag weder als naar gewoonte aan het vechten. Daar de overwinning lang onbeslist bleef, liep eene der strijdende (zijnde de dochter van een gewezen veldwachter), naar huis en kwam met een geladen geweer terug, waarmede zij hare tegenpartij een schot in het- been toebragtwaarvan de gevolgen nog niet te voorzien zijn. Door de politie is aanstonds van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt, en ziet men met gespannen verwachting den afloop dezer zaak te gemoet. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Het bestuur der vereeniging tot bevordering der duitsche taal te Potsdam gevestigd, klaagt over hare ver bastering, en stelt tot wering daarvan voor, om de meer en meer bij het volk ingang vindende woorden papa en mama, in plaats van vader en moeder, niet langer te bezigen, oWie toch zal," zegt bedoeld bestuur in dat voorstel: «voor vaderland de uitdrukking: papalandvoor moedertaal mamataai bezigen of bij het lezen van het vierde gebod de woorden «vader en moeder" veranderen in papa en mama Men verzekert dat de beruchte Charles Jud, de moordenaar van den president Poinsot, eindelijk te Erienbad, bij Acliernis gevangen genomen. Hij werd herkend door een franschman, die hem zag bedelen. Juddie de vlugl had genomenis door de gendarmerie ingehaald en gear resteerd. Hij is gemakkelijk te herkennen aan twee groote lidteekenen, het eene over het voorhoold, het andere over den nek. Jud is in de gevangenis te Acliern opgenomen. Te Hamburg werd voor eenige dagen iemand streng bij zijn woord gehouden. Baron Merck, zoo verhaalt men, werd door den oud-luitenant St. Name aangesproken om bijdragen voor eene duitsche vloot. De baron bestreed met heftigheid het nuttige dezer bijdragen, en liet zich eindelijk ontvallen: «Ik verwed 100,000 thaler tegen 3 pfennige dat er niets zal komen van de zaakwelke gij hebt aan gevangen.» «Ik neem de weddingschap aan,antwoordde de officier en begaf zich onmiddelijk naar een notaris, de poneerde zijne 3 pfennige en liet onverwijld den baron dagvaarden, om dc uitgeloofde 100,000 thaler mede te deponeren. Hij hoopt namelijk de weddenschap te winnen en wil alsdan de winst niet ten eigen behoeve, maar voor de duitsche vloot doen strekken. ENGELAND. Onder de maatregelen van burgerlijken aarddie generaal Cialdini te Napels genomen heeft, verdient er een vooral vermelding wegens zijne nieuwheid. Hij heeft namelijk besloten door het oflicieele orgaan de namen bekend te maken van hen, die om eene betrekking bij liet ministerie van binnenlandsche zaken en bij de policie aanvraag doen, alsmede van hen door wie de sollicitanten worden aanbe volen. Hij wil door dien maatregel eensdeels het groot aantal sollicitanten weren en anderdeels het gevoelen van de openbare opinie over dc sollicitanten vernemen. De generaal heeft ook in elke provincie eene commissie van vijf leden benoemd die gepresideerd zal worden dooi den gouverneuren wier taakzal zijn belooningen toe te kennen aan ambtenaren, particulieren en leden der nationale gardedie zicli bijzonder verdienstelijk maken in het be strijden der reaclionnaire benden In de eerste zes maanden van dit jaar is hier Ie lande voor eene waarde van 21 milliocn pd. aan granen uit het buitenland ingevoerd: in dezelfde maanden van I860 bedroegen die invoeren eene waarde van slechts 9 1milliocn. In 1859 hadden de grootste aanvoeren van graan uit Frankrijk plaatsen beliepen deze bijna zoo veel als de gezamenlijke invoeren uit Rusland, l'ruissort' én de vereen stalen In I 860 werd het meeste graan uit Pruissen in gevoerd; daarna volgden in hoeveelheid de invoeren uit Rusland en was do invoer uil Frankrijk van weinig be teekenis I tit jaar hebben de aanvoeren uit Amerika bijna zoo veel bedragen als de gezamenlijke invoeren uit Pruissen, Rusland en Frankrijk Uit alle streken van Engeland luiden de opgaven van dc vooruitziglcn op den oogst gunstig. Te Greenwich liceft de jaarlijksótle ministeriëele visch- I maa lijd, bekend onder den naam van Whitebait-dinner J la,its gehad. Er waren 30 personen tegenwoordig, waar- midei 13 ministers.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1