De longziekte onder de runderen te Koewacht, welke wij ten gevolge der door ons genomene, in ons vorig verslag vermelde maatregelen, als geweken beschouwden vertoonde zicb aldaar op nieuw in de maand mei, en wel op eenen stal welke op geringen afstand was gelegen van die waarop de ziekte zich vroeger, in meerdere of mindere mate, had vertoond. Nadat enkele runderen bezweken waren, werd het overige verdachte vee, met bestemming voor de slagt- bank, naar Belgie uitgevoerd Sedert kwamen geene nieuwe ziektegevallen ter onzer kennis, en wij kondenna den raad van deskundigen te hebben ingewonnen, in hel begin van julij tot de gedeeltelijke, en twee maanden later tot de al- geheele opheffing der vroeger bevolen maatregelen overgaan. In Schouwen werd onder de schapen de schurftziekte waargenomen; een tweehonderd-lal dezer dieren in het voor malig 4de district leed aan het klaauwzeer. Onder de varkens vertoonden zich enkele gevallen van de bekende typheuse varkensziekte. HOOFDSTUK V. NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJEN De werkzaamheden voor de ligling der nationale militie van 1861 zijn geregeld afgeloopen Er werden om aan de loting deel te nemen, 1541 jon gelingen ingeschreven, zijnde 182 minder dan in I860. Van de ingeschrevenen werden: aangewezen voor de dienst 8-2-2, voor één jaar vrijgesteld 512, finaal vrijgesteld 207; te zamen 1541 De aflevering van het kontingent heeft op de hij de wet bepaalde tijdstippen, zoo veel mogelijk, plaats gehad Ingelijfd zijn zonder loting 2, plaatsvervangers 56, num- merverwisselaars 25, lotelingen 411, te zamen 494. Er zijn bij ons, legen de uitspraken van den militie raad 25 reclamatiën ingediend waaronder 4 lotelingen wegens ligchaamsgebreken; benevens 1 loteling wegens gemis der vereischle lengte, vrijgesteld, die, volgens de meening der bezwaarden geschikt voor den dienst zouden zijn, en waarvan bij onderzoek is bevonden dal slechts een loteling die geschiktheid had 2 lotelingen die als koslwinnende zoon, tijdelijken 1 loteling die wegens broederdienst finaal waren vrijgesteld, waaromtrent het onderzoek heeft doen zien, dat de uit spraak lol tijdelijke vrijstelling van een kostwinnenden zoon is moeten worden verbeterd, en veranderd in eene aan wijzing voor de dienst De werkzaamheden betreffende de schutterijen worden bij de gemeente-besturen, voor zoo ver ons bekend is, over het algemeen met zorg verrigl, Bij de administratie van een enkel bataillon liet zulks te wenschen, immers werden gevorderde opgaven en gevraagde inlichtingen niet dan met veel moeite verkregen. Het laat zich wachten dat de dien aangaande genomene maatregelen gunstig zullen werken. Het blijft voor de gemeente-besturen steeds moeijelijk het personeel bjj de rustende schutterijen behoorlijk na te gaan. Eene nieuwe wetgeving op het stuk der schutterijen, welke verlangend wordt tegemoet gezien, zal misschien daarin verandering brengen. De heer M J Soutendam, kapitein-kommandanl der dienstdoende schutterij te Goes, werd tot ridder van de Eikenkroon benoemd. De sterkte der schutterijen bedraagt: Dienstdoende Schutterijen te Goes, Middelburg Vlissinge en Zieriltzee: Active 772, reserve 588; te zamen 1966. HOOFDSTUK VI. KERKELIJKE ZAKEN Voor zooveel ons hekend is viel ten jare 1860, geene verandering voor in hel getal van de erkende kerkelijke gemeenten of parochiën in deze provincie, maar vermeer derde dat van de daarbij dienstdoende leeraars of geestelij ken, door het beroepen en in dienst treden van eenen tweeden predikant bij de Walsche gemeente te Middelburg. Bij gelegenheid dat orize toestemming tot het aangaan van eene geldleening was gevraagd, rees bij onze vergadering twijfel of de vorstelijke en koninklijke besluiten van den 10 October 1814, no 5, 10 september 1915. no 4, I julij 1816, no. 82 en 19 julij 1816, no. 65, waarbij gedepu teerde staten der onderscheidene provinciën, bevoegd zijn verklaard, te beschikken op gedane verzoeken van arm- en kerkbesturenom magtiging tot hol aangaan van burger lijke handelingen, ten onderwerp hebbende het verkoopen of vervreemden en bezwaren van ie onder hun beheer staande goederen en eigendommen, niet voor vervallen waren te houden althans voor wat betreft de armen-administratiën, en zulks door de wet van 28 junij 1854 (staatsblad no. 100) Dit gaf ons aanleiding den minister van binnenlandsche zaken hieromtrent te hooren, van wien wij ten antwoord ontvin gen dat onze beschouwing, namelijk, dat de zoo evengcmelde besluiten voor afgeschaft zijn te houden, hem juist voor kwam voor wat betrof de besturen van de instellingen van weldadigheid, doch dat de vraag, voor wal de kerkbesturen aanging, door hem aan de beoordeeling zijner amblgenoolen voor de zaken van verschillende eerediensten zou onder worpen worden Eenigen lijd later werden wij daarop met de zienswijze van de ministers der beide betrokken depar tementen in kennis gesteld Hieruit is ons gebleken dat de minister voor de zaken der hervormde eeredienst van gevoelen is, dat de gedachte besluiten niet voor vervallen zijn te houden voor de kerkbesturen der hervormde gemeenten in Zeeland, en dit ten gevolge van het bij koninklijk besluiten van 13 februarij 1819, no. 8, gearresteerde reglement op de administratie der ketkelijke fondsen en de kosten van eeredienst bij de hervormde gemeenten in deze provincie later gedeeltelijk gewijzigd bij koninklijk besluit van 15 de cember 1831, no 77, doch niet voor wat aangaat de niet hervormde gemeenten, welke lot zijn departement in betrekking staan. Ook de minister voor de roomsch-katholyke eeredienst acht ze voor de roomsch-katholyke kerkbesturen nog steeds verbindende; deze schreef ons nameljjk, dat de vraag of die besluiten ook voor de roomsch-katholyke kerkbesturen, voort durend in stand gehouden en of zij, even als voor de hervormde kerkbesturen is geschied, door anderen zullen behooren vervangen te worden, voor als nog een onderwerp van overweging uitmaakt, doch dat zulks onze vergadering, zijnes inziens, niet belet, om die besluiten, zoo lang zij niet zijn ingetrokken of gewijzigd, op die kerkbesturen toe te passen, ten aanzien van welke zij, noch door intrekking noch door vervanging door andere bepalingen, hebben op gehouden van kracht te zijn. Door de bekoepeling van het inwendige van het kerkge bouw der hervormde gemeente IJerseke, kwam eene lang gewenschte verbetering van dat gebouw tot stand. Bij die te Hoedekenskerke werd de oude consistorie afge broken en eene nieuwe, eenigzins grootere daargesteid. Kerkmeesters der hervormde gemeente Wolphaarlsdijk ontvingen magtiging: 1van zijne majesteit om van de burgerlijke gemeente aldaar, voor eene som van f 8b00, benevens een te ver strekken renteloos voorschot van ƒ2500, terug te betalen in tien jaarlijksche termijnen, onderhands aan te koopen het kerkhof met hel daarop staande schoolgebouw en den toren, mitsgaders de op het kerkhof staande hoornen 2. daarna van den minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz, om het tegenwoordige, onvoldoende kerkge bouw, alsmede den toren eri het schoolgebouw, af te breken en te dier plaatse eene nieuwe kerk met toren en consistorie te bouwen en 3 van ons om voor dien bouw welke geheel voor rekening der hervormde gemeente wordt ondernomen, als mede voor de aan de burgerlijke gemeente uit te keeren sommen te gelde te maken een nominaal kapitaal van f 60500, ingeschreven op het grootboek der 2pCts. nationale schuld. Gemelde bouw is in januarij 1861, voor f 32360 aanbesteed Ter onzer kennis kwamen de navolgende opengevallen bemakingen van legaten cn beschikkingen onder de levenden aan kerken, kerkelijke gemeenten of parochiën, te weten: l.egaten -. door wijlen Judidt Vendeville te Colijnsplaataan de kerk der hervormde gemeente aldaar, ad f 50, vrij van successieregl door wijlen Adriana Rentmeesterlaatst weduwe van J L. Huge, te Kwadendtmmc (Hoedekenskerke) aan de roomsch katholieke kerk aldaar, ad f 50, vrij van successieregt. Buitendien werden nog voor godsdienstige doeleinden, de volgende giften gedaan, door den heer J. Vader, notaris te Korlgene, bij gelegenheid zijner vijf en twintig-jarige cchtverecniging, aan de kerk der hervormde gemeente aldaar een zilveren doopbekken. (1 Vordt vervolgd.) F. KLEEUWENS ZOON, Uitgevers der Ooessclte Courant. JL

Goessche Courant | 1861 | | pagina bijlage 2