1861. 54. 488te Jaargang. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBAREVERGADERING VAN PEN TEN RAADHOJÈE ALDAAR DP MAANDAG' OEN" 22 "JÜLIJ'iUi DES AVONDS TEN ZEVEN' tlhE. PUNTEN VAN BEHANDELING 1°. Vaststelling instructie voor den opzigter der gemeente wegen en werken 2o.' Benoeming van denzelven 3°. Opneming rekening schutterij over 1860. Métfedeeling van ingekomen stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken hekend: dat door het vertrek van C. SClIÜËRVELD, benoemd tot hulp onderwijzer te Oostburg, op de openbare school van de eerste klasse in deze gemeente een KWEËKELING benoodigd is, én dal jongelingen, liefst van veertienjarigen leeftijd, die lust gevoelen zich aan het onderwijs te wijden, zich in persoon kunnen aanmelden bij den hoofd-onderwijzer W. Swarl. De'toelage'Van »%e*de gemeente aan deze betrekking verbonden is 30,of f 50,'sjaars, naar gelang van bekwaamheden. En zal hieriuin, door plaatsing in de' Gmsche -Courant, publiciteit gegeven worden. Gedaan le Goes, den 17 julij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, van het bureau van stèm-opnëmmg aldaarontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en het opmaken der gedane- stemming ter benoeming; van vier leden in den gemeente-raad van Goes, gehouden tfén 16 en 17 dezer; uit welk laatste blijkt, dat van de den 192 geldige stembriefjes, de meeste stemmen zijn uitgebragt op de heeren: R. B. van den BOSCHmet 160. J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, met 154. G. H. KAKEBEEN met 134 wélke heeren mitsdien met volstrekte meerderheid van stemmen benoemd zijnen dat voor de vierde vacature eene herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren Mr. P. J. van VOORST VADER, met 64 stemmen. en'O.'VERHAGEN, met 52 stemmen. ■Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet, ter kennis V»n een iéder die het aangaat, dat afschriften van genoemde processen-verbaalter gewoner plaatse in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften Ier inzage voor een ieder, ter secretarie zijn nedergclegd waar dezelve dagelijks (uitgenomen des zondags) van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure zullen voorhanden zijn. Alsmede dal de herstemming is bepaald op woensdag den 31 dezer eerstkomende. Gèdaan ten raadhuize van Goes, den 18 Julij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN I'e Secretaris, H. C. PI L A A R. VERKOPT UITTREKSEL van hel verslag van den toestand der provincie Zeelanddoor Gedeputeerde Staten uügebragt aan de Provinciale Stalen in de 'tórrtèrvergadering van 1861. Vervolg). Provinciale archieven. Provinciale bibliotheek. Oud archief. Het jaarrapport, dat wij van den archivaris ontvingen, geeft ons weder de bijzonderheden aan de hand welke wij omtrent deze ver zameling aan u wenschen mede te declcn. De meeste nu dezer registers missen ^enc^etnatische zametiBtèlling; veelal worden de stukken verspreiddat is zonder regelmatige tijdsorde daarin aangetroffen, en van daar dat wij, in plaats van den inhoud van elk register afV.onderlijk op te geven, zoo als ten opzigte der copulaatbocken is geschied, uwe aandacht op het thans afgewerkte gedeelte van den inventaris in zijn geheel willen vestigen. Het oudtte stukwaarmede de reeks wordt geopendis een gift brief van Wolfaert van der Maelstede, waarbij hij aön het klooster van Jeruzalem te Bieseiinge schenkt eenige tienden in het zoogenaamde vroonland aldaar, van junij 1248. I. Van Zeeumcke Privilegiën komen er slechts 10 voor, waarvan hc* oudste is een privelegie vau Hertog Philips van Bourgondiecenige voorschriften inhoudende omtrent de betaling der Beden gegeven te Cats, den 22 augustus '1438. IV. Behalve dat eeoige andere bijzonderheden aangaande het bestuur en de belangen der polders, in de stukken van deze rubiek (18 in getal) worden aangetroffen-, komen daaronder de volgende voor die meer bijzonder tot bedijkingen betrekking hebben te. weten brief, waarbij Maximilian» en Philips van Oostenrijk aan Philips van Borssele van Cortgene ter bedijking uitgeven de gorse van Colijns- plaat; gegeven te Mecheïcn 11 maart 1488; gelijke brief van genoemde aximiliaan, betrekkelijk de herdijkiog van den voor 30 jaren geïnundeerden Kerkepolder bij Baarland in Zuid-Bevclandgegeven te Brussel, 21 Junij 1508. VIII. Deze afdeeling, bestaande uit 61 stukken, bevat eene allerbe langrijkste verzameling betrekkelijk de door den hertog van Aloa uitgeschrevene heffing van den 100, 20 en 10 penning, dat is i 1 pCt. op de bezittingen, 5 pCt. op den overgang van vaste goederen en 10 pCt. op den overgang van roerende goederen en koopmanschappen. Zij vangt aan met propositie welke daartoe uit naam van den Hertog aan de staten van Zeeland werd overgebragt door den raadsheer Bruxella op den 21 Maart 1569behelst verder in zich de correspondentiën met de destijds te Brussel aanwezige afgevaardigdenover den algeraeeneu zoo hier als in de overige gewesten bestaanden tegenstand tegen den 20 en IC penning, en wordt besloten door eene zoogenaamde acte van redemtie door den hertog van Brussel, den 18 Junij 1570, inhoudende dat, in plaats van genoemde belastingendoor dit gewest zou worden opgebragt eene som van ƒ67,500 gedurende 7 jaren, als ook eenige opvolgende octrooijen om die som, deels door heffing van iopostenen deels door verkoop van renten te bestrijden. Veel is er iu déze collectie dat' de aandacht waardig" is, en vooral eene Remonstrantie en Dédukiié oVèr gézégdën* 10j penning van de maand mei 1569, kunnende daaruit worden gezien, dat de groud der oppositie voornamelijk gelegen was in het bij uitzondering drukkende van die belasting voor een handeldrijvend gewest als dat van Zeeland terwijl daarin mede een aantal bijzonderheden Worden gevonden over den toenmaligen toestand van den haspel, de nijverheid en! dë provin ciale geldmiddelen. BIHNEICLANDSCHE BERIGTRfl. De dépêche der Bataviasche Handelsvereniging luidt Batavia 31 Mei. Op Java heerscht de meest gewenschte rust, De stand te Banjermassing wordt heter. Aanhoudende regens over geheel het eiland, werken schadelijk op den stand der gewassen. De tweede kamer der staten géhtfraal heeft héllen het hoofd-beginsel der militie-wet beslist door aanneming van art. 118 met 33 tegen 26 stemmen.Dit artikel luidt: «De afgeleverde voor de rriilitie te land bestemde man schappen worden volgens door Ons te geven voorschriften, bij de corpsen van het leger ingelijfd." UITSLAG der VERKIEZINGEN voor den GEMEENTE-RAAD. Baarland- Herkozen de aftredende leden G. Burger- houdt en Jan de Mol. Borssele. Zijn ingeleverd 28 alle geldige stem- brieljes. Herkozen de leden Pieter de Muaker met 18 en haak van de Velde met 17 stemmen. Gekozen in plaats van liet lid H. A. Wisse, die met meer wenschte in aan merking le komenP. Minderhoud, met 16 stemmen. Cats. Getal kiezers 27, ingediend 22 geldige briefjes, herkozen de aftredende leden H. P. Glerum en P- Rade maker, ieder met 18 stemmen. Colijnsplaat. Getal kiezers 95, ingediend 40 geldige briefjes, herbenoemd do aftredende ieifen N. Tazelaar met 34 en L. van der Moer met 32 stemmen Cortgene. Getal kiezers 46, ingediend 45 bilj'etlèn, waarvan 2 in blanco, alzoo 43 geldige. Herkozen de aftre dende leden M G de Koster met 30 en K J. van den Eussche met 40 stemmen. EUeWÖtttsdijk. Herbenoemd de aftredende leden II Vleugels en J. Bruinooge. Goes. Getal kiezers 367; gestemd 194; biljetten in de bus, 194; van onwaarde 2 als geen persoon duidelijk aanwijzende; blijft geldige stemmen 192; de volstrekte meerderheid was dus 97; hebben bekomen: R. B. van den Bosch 160, J. .4. A. Fransen van de Putte 154, G. H. Kakeheeke 134, die mitsdien benoemd zijn, mr P. J. van Voorst Vader 64, O. Verhagen 52, over welke moet her stemd worden; verder erlangden: C. Pilaar 38, mr. J. H. de Laat de Kanter 30, J. K van Baaien 12, A. Kakebeeke 12, C C. van den Bosch 10, A. Nortier 4, K. Broes van Dort, mr. C de Witt Hamer, mr J J. van Deinse, J. de Fouw Wz., J. Kooman Az. en B van Asperen Vcrvenne ieder 3 stemmen II. C. Pilaar, F. Knitcl, J. II C. Kake beeke, mr. P. J. A. van Dam, P."F. 'de'Jonge, M. J de Jongh en G T. Callcnfelsieder 2 slemmen, S de Laat de Kanter, II Balen, J Muider, T. van Heel, C J. de Wijs, F. A. Susijn, C A. van Benlerghem, II. K. D. van den Bos sche, M. Sterk, I'. Johannissen, S. de Jonge Mulnck Houwer, L. C- de Peval, 11. Pilaar, A. Rijser, L. P. de Lannêe de Bétrancourt en C. B- van den Boschieder 1 stem. 'S Gravenpolder. Herkozen do beide aftredende leden G'. P. Lenshoek van Zwake en M. Prumers. 'sHeer Arendskerke. Van de 103 s emgcrcg- tigden hebben 52 geldige stemmen uitgebragt, waarvan 5f op Jan Vermei en 40 op G. de Smit, zoodat de aftredende leden herkozen zijn. S Heerenhoek. Herkozen bij de gewone aftreding J. op 't Hof en in plaats van het lid N. van Stee, die zijn ontslag had gevraagd D. Lambregtse Voor het vroegere lid C. Boonman (vertrokken), herstem ming tusschen P. G. de Jonge en Johannes Goense. Hemkenszaild. Van do 97 kiezers zijn 61 opge komen waarvan Jan Aalbregtse Rijk 52 en Jacob Peels 48 verkregen, zoodat die beide aftredende leden met meer derheid zijn herkozen. Hoedekenskerke. Herkozen de aftredende leden Jan Walraven en P. Verbrugge- Hulst. Uitgebragt 69 geldige stemmen. Hiervan be kwamen C. Fassaert 42, J. G. Kegelaer 37, F. H. Stubbé 19, N. F. Verdunner, 17, M. A. F. Moors 5 en M Geene 2 stemmenterwijl op 9 verschillende ieder 1 stem is uitgebragt, zoodat de aftredende leden C. Fassaert en J. C Kegelaer zijn herkozen. Kattendijke. Gekozen C. Koertherstemming tus schen L. Mieras, P. van der SchraafC. Dominicus en A. de Wilde, die alle evenveel stemmen erlangden, Kloetinge. Uitgebragte geldige stemmen .36. Her kozen de aftredende leden C. van Liere Jz. met 33 en L. de Groene met 32 stemmen. In plaats van J. Nieuwen- huijze, die bedankt had, is gekozen Anlhonie van Kruiningen met 20 van de 35, geldige stemmen. Krabbendijke. 39 kiezers, ingeleverde biljetten 35. Herkozen de aftredende leden VV. van Liere met 21 en G. van Doorn met 19 stemmen. Kruiningen. 88 kiezers, ingeleverde biljetten 48. Herkozen de aftredende leden VV. J. Janssen met 47 en VV. Nieuwenhuijse Hz. met 38 stemmen. NiSSQ. Zijn ingekomen 27 slembiljelen van de 33 kiezers. Herkozen werd Jan Mol en gekozen Geerard Nieuwenhuijse, ieder met 20 stemmen. Oudelande. Zijn uitgebragt 15 stemmeD waarvan 1 van onwaarde. De aftredende leden P. van Wingen en P. Mol Az. zijn met 12 en 10 stemmen herkozen. Ovezand. Herkozen de aftredende leden Jan M. Rijk met 20 en Willem Mol met 19 stemmen van de 20 geldig uitgebragte. Schors. 22 kiezers, ingeleverde biljetten 17. Her kozen het aftredend lid J. Jansen met 14 en gekozen in plaats van Jacobus Slevense, Jacobus van Liere met 9 st. Waarde. Herkozen de aftredende leden C. G. Molhoek en P- Koster, ieder met 19 van de 52 uitgebragte st. Wemeldinge. Herkozen J. Walrave en A. Buslraan. Wissenkerke- Herkozen de aftredende leden J. H. L- Vader cn A- de Moor. Wolfhartsdijk. Herkozen David Goedheer, gekozen J. Noleboom. Yerseke. Van de 50 kiezers zijn 23 stembriefjes ingekomen; met 20 stemmen is herbenoemd VV. de Jonge, en met 19 W. van Oeverenbeide aftredende leden. Volgens bij eenige besturen ontvangen aanschrijving zal op aanstaanden maandag de heer commissaris des konings in deze provincie een gedeelte van dit eiland bezoeken, ten einde omtrent het beheer en de belangen dier gemeenten de vereischte inlichtingen te ontvangen en elk die Z. H. E. G. over een of ander wenscht te spreken daartoe de gelegenheid le geven. Naar wij vernemen zal van .af maandag tot woensdag a. s. dit bezoek voornamelijk de gemeenten in het westelijk gedeelte gelden. Van 10 tot 12 dezer werd te Utrecht de 17 algemecne vergadering van het nederlandsch onderwijzers-genootschap gehouden. De heer Neelmeijerhoofd onderwijzer aan do koninklijke school van Z. M. Willem III, op hel Loo hield eene redewaarin hij betoogde dat van de tegen woordige dusgenoemde wetenschappelijke rigting van het lager onderwijs geen heil was te wachten en dat zij daarom krachtig bestreden moest worden. Hel aantoonen dier rigting en liet opsporen tot bestrijding bevat menigen nuttigen wenk voor de ouders, voor den onderwijzer zeiven en ook voor hen die met liet toczigt op bel onderwijs belast zijn. Bij acclamatie werd goedgekeurd het plan tot oprigting van een weduwen- en wezen-fonds voor onderwijzers, leden van het genootschap Relangrijkc discussion over veranderingen sedert de uitvoering van de wet op hel lager onderwijs en over «le andere nuttige zaken maakten deze vergadering hoogst gewigtig. De provincie Zeeland werd vertegenwoordigd door dhrn. A. van den Hnmlcl, J M. Shoes, N. van der Dusse en

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1