V'. 52. 48ste Jaargang. ÖpenOarc ïïerfliiöertng GEMEENTERAAD TE GOES, 1861. (.oissiiii; COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I J n/lan' 11 W II ®ewono advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond» uitgezonderd op feestdagen. I M^O11C101 (IfltfiL Jl m «P III II I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f l,2o De prijs per kwartaal is f 1»75 franco per post f 1,90. f behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINÏSTRATIEN. BEKËIDMAKL1T.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend dat ANTHONIJ VAN LEENT door den gemeente- j raadin zijne openbare vergadering van lieden op zijn verzoek uit zijne betrekking van Opzigter der Ge meente-wegen eri werken ontslagen isen er spoedig zal worden overgegaan tot de vervulling der daar door ontstane vacature. Zij roepen mitsdien een iegelijk, die genegen is naar die betrekking te solliciteren, op, om zich daartoe, bij op zegel geschreven adres, aan den raad aantemelden vóór of uiterlijk op Woensdag den 17 dezer. De jaarwedde aan deze betrekking verbonden is bepaald op 600, Gedaan ten raadhuize van Goes, den 8 Julij 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. VAN DEN den 8 julij 1861. Afwezig de heeren mr. van Voorst Vader, Soutendam en Hocbart, de laatste door ziekte verhinderd. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearresteerd. De voorzitter deelt mede: dat burgemeester en wethouders verpligt geweest zijn den opzigter der gemeentewegen en werken, Antonie van Leent, uithoofde van pligtverzuim volgens art 179, lilt. q der gemeente-wet, te schorsen, en dat het hun voornemen ware geweest het voorstel tot zijn ontslag bij dezen raad in behandeling te brengen doch dat in de vorige week van dien ambtenaar is ingekomen een adres waarvan voorlezing geschiedt en waarbij hij onder dankbetuiging voor het vertrouwen gedurende 25 jaren genoten zijn ontslag aanbiedt en dit eervol afvraagt Naar aanleiding daarvan stellen burgemeester en wethouders voor, op zijn verzoek hem ontslag te verleenen uit zijne betrekking Waartoe de raad met algemeene stemmen besluit De Voorzitter zegtdat het alsnu noodig zal zijn voor bereidende maatregelen te nemen, om die betrekking spoedig le kunnen vervuilen, daar aan de werken op de loopende begroeiing uil getrokken nog niets gedaan isen de tijd voor het opmaken der nieuwe begrooting ophanden is Daarom stellen burgemeester en wethouders voor reeds nu de jaarwedde te bepalen het is hun voorgekomen dat de tegenwoordige bezoldiging tc weinig is in vérhouding tot de verpligtingen die op dien titularis rusten waarom naar hun oordeel de jaarwedde aan dien ambtenaar op f 600,zou behooren bepaald te worden, zonder eenige emolumenten. De Voorzitter brengt dit punt in beraadslaging Dhr v. d. Putte zou liever eerst zien uitgemaakt, in hoever de raad het wenschelijk acht de tegenwoordige betrekking van opzigter le bestendigendan wel of men het verkieslijk rekent ecu architect te benoemen waarvan men technische bekwaamheden verwachten kan, mol één woord, een in allen opzigleu kundig persoon een man van ecnen anderen stempel dan de nu ontslagene volgens spreker toch is het eenc slechte verhouding een timmer- .«wuisknechtzoo als nu het geval wasle benoemen lol surveillant over de bazen, van wie hij vroeger afhankelijk was dit doel evenwel is noch voor f 100, noch voor f 600,— tc bereiken, voor die som zul niemand zich laten vinden die aan de vereischten voldoet. De Voorzitter zegt, dat liet hem vreemd voorkomt, dergelijke bewering te hooren, daar bij eene vroegere gele genheid door dezen raad met eene groole meerderheid van stemmen het tegenovergesteld beginsel is aangenomen, men vond liet toen goed iemand tc benoemen die lot de minste kleinigheden afdaalt en persoonlijk is hij voozzittor van gevoelen dat dit doelmatig is, daar een der wethouders met de labricage in de kom der gemeentede ander met die builen de kom belast is, zoo' dat de Ie benoemen ambtenaar, onder die hecren het opzigt voert Het voorbeeld in vorige jaren heeft het geleerd toen een bekwaam man aan het hoofd stond doch die juist omdat de betrekking te laag afdaalt, daarvoor niet gechikt waszoo iemand staat tc hoog in de maatschappij om zich met kleinigheden in te laten en voor die zeldzame bijzondere dingen van meer omvang, is een architect over bodig; hij zon het dus wenschelijk aehlcn in die calhcgorie le blijven, waardoor inen meer verzekerd is, dat dc dagcljjkschc zaken zullen worden nagezien. Dhr. Sanijmans Vader herinnert zich zeer goed in der tijd op dezelfde gronden doch van een geheel ander stand punt, tegen het toen aangenomén'beginsel" tc zjjri goweest door het ontslag is er gelegenheid gegeven daarop terug Ie komen, want hoezeer door den buitengewonen ijver van den heer van Kerkwijkdie meer deed dan van hem gevorderd kon worden, veel is gedaan, acht hij het wenschelijk, vooral met het oog op eene wederoprigling der leekcnschool, dat een wetenschappelijk gevorm 1 inerisch benoemd worde; wanneer men een en ander alzoo in verband hragt, dan zou welligt het uitzigt heslaan op de verwezenlijking van het beoogde doel. De Voorzitter deelt in het gevoelen van den vorigen spreker niet, en gelooft niei dat het wenschelijk is nog andere betrekkingen aan den; te benoemen persoon op te dragen; wat de oprigting eener teekenschool voor ambachts lieden betreftdit is beproefdwas in zeer goede handen en heeft toch maar één jaar geduurd Als de fondsen het toelaten zou dit hij eene eventuele oprigting eener industrie school beter passen. Nu moet het hoofddoel zijn de beste keus voor de gemeente werken, zonder neven gedachte Dhr. mr. S. Vader meent dat b. v. door eene uitloving van f 800,aan het voorgestelde doel zou kunnen beant woord worden. Geeft men dus f 600,als deskundige en voegt daarbij f 200,voor de teekenschool, dan zou hem zoodanig denkbeeld zeer toelagchen. Dhr. van de Putte brengt hulde aan de activiteit van dc heeren wethouders, maar hij vreest dat juist daar door hunne verantwoordelijkheid te groot wordthij her innert, dat hij, tijdens het besluit genomen werd, om geen architect maar alleen een opzigter te benoemen, geen lid van den raad was en vermeent dat de gemeente bepaald behoefte heeft aan een bekwaam bouwkundige, zooals dan ook overal elders meer en meer begrepen wordt hij wijst op het voor beeld van dhr. v. d. Bosch te Wilhelmina-dorp, die zelfs de kleinste reparatien door een bouwkundige Iaat opmaken. Dhr- v. Kerkwijk zegtdat hoe minder verantwoor delijkheid de wethouders hebben hoe aangenamer het hem is maar waarom bestaat er bezwaar om f 600, uit le loven blijkt het dat die onvoldoende zijn en er geen geschikt persoon zich daarvoor disponibel steltde magt is hij den raad om te verhoogen, even als zulks met den hulp-onderwijzer is geschied Hij vreest dat wanneer men een deskundige verkrijgt zoo als dhr. v d. Putte bedoelt, het binnen kort noodig zal zijn een opzigter daarbij aan te stellen aan den heer S Vader merkt hij op dat men volgens koninklijk besluit, geen openbaar onderwijzer in de teekenkunde mag aanstellen dan die gebreveteerd zijn en deze zullen zich voor 600,wel niet laten vinden. Dhr. v d. Putte zegt dat de bezwaren tegen kundige mannen, zich grootendeels bepalen lot de vreesdat zoo iemand de détails niet zai observeren; doch hij meent dat eene goede instructie daarin kan voorzien en hij niet naleving is de weg tol ontslag even als heden, altijd geopend De Voorzitter voert daar tegen aan dat dit laatste zich makkelijk laat zeggen, doch mocijclijk laat doen en in ieder geval eenc onaangename pligtsvervulling is; eene instructie is, om geschikte ambtenaren le hebben, alleen niet genoeg, en wanneer zij moet leiden lot het ontslag of de suspensie van den beambte, zelfs niet wenschelijk. Dhr. v (l Bosch meent dat dit niet in de bedoeling van dhr v d. Putte ligt; voor alle gemeente-ambtenaren bestaan instructien alleen voor den opzigter niet; wat de zaak in haar geheel betreft, herinnert hij zich liet vroeger gebeurde niet juist, maar gelooft dat de vraag toen geweest is of de belangen der gemeente door het aanstellen van één persoon genoegzaam bevorderd konden worden, niet, dal daarbij een persoon van minder allooi op hel oog werd gehouden hij voor zich zou overhellen tot een wetenschappelijk mcnsch en in stand hooger dan de nu ontslagene het denkbeeld van dhr. v Kerkwijk oin, als zich geen geschikt persoon voordoet de bezoldiging le verhoogen, komt hem goed voor. Dhr. n. d. Putte vraagt wat vroeger da bezoldiging van den architect bedroeg waarop de voorzitter antwoordt f 600. Het voorstel van burgemeester en weihouders in omvraag gebragtwordt aangenomen .«et. 6 tegen 2 stemmen, die van dhrii, v. d. Putte en Sanijmans Vader. Daarna w ordt na eenige woordenwisseling besloten oproeping van Sollicitanten te doen tegen den 17 dezer inde (ioessche Middelbnrgsche en Haarlcmsche courantinmiddels eene instructie voor den opzigter te ontwerpen en zoo spoedig mogelijk, tot benoeming ovcrlegaan. Op verzoek van het burgerlijk armbestuur verleent de raad autorisatie tot hel doen van eenige af- en overschrijvingen op de begroeting van I860, ten einde die administratie te kunnen vereffenen. Nog deelt dc voorzitter mededat in de vorige maand is ingekomen een brief van de directie der brandweer, daarbij bij herhaling wijzende op de behoefte om 900 cl nieuwe brandspuit-slangen aan le schaffen en om daartoe langzamerhand te kunnen overgaan, zoo mogelijk op deze dienst reeds f 160 a f 170 op de onvoorziene uit gaven disponibel te stellen Waartoe dc raad eenparig besluit. Zijn ingekomen van hoeren gedeputeerde staten: brieven tot goedkeuring van liet besluit tot verkoop van hel com miezen wachthuisje dito af- en overschrijving tot dekking kwaad slot der leenbank- dito af- én 'overschrijving van f 1,30 op kosten invordering gemeente Opcenten. berigt van den ontvang der verordening houdende van kracht verklaring van plaatselijke verordeningen. Rapport en verantwoording der commissie voor dc jongste nicuwcjaars-uitdccling, 't welk zal worden openbaar gemaakt door middel der courant, betuigende dc voorzitter den openlijken dank van den raad aan dc bestaan hebbende commissie en een staatsblad, dat gedeponeerd wordt. Waarna de vergadering gesloten is. RAPPORT DER COMMISSIE belast geweest met de nieuwejaars-uitdeeling op den 1 Januarij 1861. Als naar gewoonte heelt de commissie belast geweest met de uitdceling van eetwaren en brandstoffen op den jongslcn nieuwejaarsdag, de eer bierbij aan UEd.A het 9e verslag barer verrigliogen aantcbieden. De verstrekking bestond uit 1 ncd. pond tarwe kropbrood en 3 oneen spek voor ieder hoofd van een gezin terwijl voor ieder kind de helft daarvan werd gebragt; bovendien werd aan ieder gezin 20 turven uitgereikt. De uitdecling had in tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur plaats op den nieuwejaarsdag, des middags van 12 tot 3 ureterwijl weder aan enkele schamele invalide armen een aandeel werd le huis bezorgd. Het uitgedeelde baakspek was uitmuntend van kwaliteit; ook het brood was vrij goedofschoon door den minder goeden tarwe oogst niet zoo blank als in vorige jaren. Weder mogt de commissie zich van verschillende zijden door bet geven van inlichtingen in staat zien gesteld lot eene meer juiste beoordeeling van vele der aanvragers, waardoor voorgekomen is dat sommige gezinnen, die goede verdiensten hadden bedeeld zouden geworden zijn. Meerdere bijzonderheden zijn niet te vermeldenzoodat wij ons meenen te mogen refereren aan de hierbij gevoegde 1° lijst van de giften, 2° lijst van de bedeelden, 3° ver antwoording van het gehouden beheer en kwitantien en 4° het met den bakker aangegaan contract. Goes, den 18 Junij 1801. J. A. A. FRANSEN van de PUTTE Lid van den gemeenteraad I. C de PEVAI. f Lid van de eecon spijsuitdèeling. T. P1ETERSE Lid van het burgerlijk armbestuur. D. H1LDERNISSE, Lid non het herv. diaconie armb. M de DREU Lid van de diaconie der christelijk afgescheidene gemeente F. A SUS1JN Lid van het r c. parochiaal armbest. J RISSEEUW, Secretaris. VERANTWOORDING van de commissie tot uildeeling van levensmiddelen en brand stoffenop den nieuwejaarsdag van 1861. ONTVANG: Van Heeren leden van den gemeenteraad het bedrag der gecollecteerde en ingeschreven gelden, volgens lijst f 449,67® Hetgeen blijkens den ten vorigen jare gedane verantwoording toen in kas is gebleven - 33,87 Totaal ontvang 483,51s UITGAAF: Aan J. Scheele, voor geleverde 1000 p tarw'e kropbrood a 14 cl. belned.pl/ 140, W. Temperman80 n. p. baak- spek 4 79 ct. het n. p. f 63,20 P. Theuns7 0 ned. pd. dito a 80 ct. het ned. pd. - 56, do w8. J. van Hoef, 1 (j3 nd. pd. dito a SO ct. bet red. pd. 130,40 249,60 v schipper Z. II. Hijlkema, voor 95 tonnen korte turf a 65 ct. de ton - 61,75 D P. van Paassenstoeiloon van dezelve- 1,90 den vader uit hel weeshuis, ge daan verschot- 4,18 de weeskinderen, voor het rond brengen dor biljetten en schoon maken van het locaal waarin de uildeeling is geschied - 5, de agenten van policie, adsistentie en surveillance bij de bodeeling - 3, den secretaris der commissie, voor bet zegel van het contract met den bakker- 0,35 Totaal uitgaaf465,78 De geheele ontvang is f 483,54® tulgaaf - 465,78 Zooibii bij de commissie in kas blijft 17,76®

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1