iV'. li). 48,te Jaargang. 180.1. SCHOUWING DER WEGEN. BEKENDMAKING. GOEOTï De uitgave dozer Courant gesohiedt Maandag en DonderdaS I IVÏr» n /I rv I II*. I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I iTltllllKldil 1 «Vil III. I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 rogels O fl,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. PUBLICATIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, doen j te weten Dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 13 Junij 1861, is vastgesteld de volgende verordening: De raad der gemeente Goes, Gezien artt. 177 en 178 der gemeentewet, Gehoord het rapport der vaste commissie voor de strafver ordeningen verklaart dat aan de navolgende plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, voortdurende kracht is toegekendte weten 1. Verordening op het houden van onderhandsche loterijen, vastgesteld den 31 julij I8S5 2. Verordening in het belang der openbare gezondheid van denzelfden dag. 3. Verordening omtrent de honden, van denzelfden dag. 4. Verordening tol verdeeling der gemeente in wijken en omtrent het aanleggen en bijhouden der bevolkings-regis- ters, van den 10 augustus 1855. 5. Verordening op het aanleggen aan en bevaren van de haven, van den 10 september 1855. 6. Reglement op het brandwezen, van den 27 augustus 1855, zoo als hel is gewijzigd den 16 junij 1859. 7. Verordening op de mestvaalten, het houden van varkens en het ledigen van secreten, van den 21 augustus 1856. 8. Verordening op hel Iosloopen en schutten van het vee, van den 2 October 1856. 9. Verordening betrekkelijk de openbare vermakelijkheden, van den 26 augustus t858. 10. Verordening op hel gebruik van de markten en andere openbare plaatsen, van denzelfden dag. 11Verordening betrekkelijk de straten stegengangen, markten, pleinen, wallen, wegen en waterleidingen van denzelfden dag. 12 Verordening op het bouwen, afbreken en herstellen van bjjzonderc eigendommen, van den 23 september 1858. 13 Verordening op het gebruik der boomkade, van denzelf den dag. 14 Verordening op de uitoefening van het bedrijf van uit drager en oudroeslkoopcr, van denzelfden dag 15 Verordening op de tapperijen, van den 18 October 1858. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zeeland, volgens hun berigt van den 21 dezer, no. aiOO59' in afschrift medegedeeld. fin is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29junjjl861. De burgemeester, M P BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTER. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, ter voldoening aan de'hepalingen van het reglement op het be heer onderhoud en dé policie der buurtwegen en voetpaden, in deze provincie, dato den 6 julij 1838 in deze gemeente, voor zooveel de buurtwegen aangaatingevoerd bij publicatie van den 4 mei 1814, zullen op woensdag den 17 Julij eerstkomende schouw houden over alle Buurt wegen in deze Gemeente, en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belanghebbenden aangemaand en ge waarschuwd om te zorgendat de voorschreve wegen in behoorlijken staat en geëffend zijn dat alle laagten, slag sporen, gaten en pulten behoorlijk aangevuld en de kanten der wegen, van distels, brandnetels en verdere ruigten ge zuiverd zijn, mitsgaders de waterleidingen, sprinken, sloolen en gruppen langs de wegen volkomen zijn schoongemaakt. Alles op de boelen en straffen bij het meergedacht regle ment op de overtreding gestatueerd Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders voor noemd, den 29 junij 1861 om door aanplakking ter gewone plaatsen en insertie in de Goessche Courant ter kennis van belanghebbenden te worden gebragt Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H C PILAAR. SCHUTTERIJ. PUBLICATIE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Brengen bij deze ter kennis van een ieder die bet aan gaat dat de commissie tot onderzoek der redenen van vrijstelling en uitsluiting van de schuttcriijke dienstvoor dit jaar ingevolge art. 15 der wet op de schutterijvan den 11 april 1827 zamcngestcld, hare zitting zal houden ten raadhuizc dezer stad, op woensdag den 10 juijj 1861, des voormiddags ten elf ure. Wordende degenen, welke vermeencn redenen tot vrijstelling of uitsluiting aan die commissie te kunnen voordragen aan dachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Z. M besluit van den 28 junij 1828 (staatsblad n°. 42). (Slot hierna.) Bij de discussion over de militie-wet, hebben de heerén, MackatjWin tg ens. Coolc6 Dommer zich voor hel ontwerp verklaard, mits daarin meerdere of mindere ver anderingen worden gebragt. Door de heeren eun Nispen, van Goltslcin en Idzerda zijn velerlei bezwaren daartegen ingebragt. Het is nog onbepaald in welken geest zij hunne stein zullen uitbrengen. De tneesten maken hunne slem afhankelijk van hel lol deramendementenreeds aange boden of verder voor te dragen. De minister van binnen- landsche zaken en van oorlog hebben het ontwerp in het algemeen verdedigd. Door dhr. Thorbecke zijn de navolgende amandemenlen voorgesteld Het art, van het gewijzigd ontwerp te vervangen door de twee volgende Art. 1De militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers zamengesteld. Bij gebrek aan genoegzame vrijwilligers wordt zij vol tallig gemaakt door lotelingen uit de ingezetenendie op den 1steD januarij van elk jaar hun 209{e jaar zijn ingetreden «De inschrijving geschiedt een jaar te voren." Art. 2. De hoegrootheid van elke ligting wordt jaarlijks door de wet bepaald." Door dhr. dr. Ch. A vanBenlerghem alhier, is als eigenaar in de ambachtsheerlijkhedcn Bath, Rilland en Seltoudee en van de schorren, kreken, slikken en water voor den bui tendijk van den Reigersbergschen polder gelegen aan de tweede kamer der staten/generaal een verzoek gerigt ten einde op gronden daarbij aangevoerdhet aangeboden wets ontwerp eener dading tusschen don staat en de Maat schappij tot indijking van op- en aanwassen in de Ooster- scheïde, den u/2i dec jl. aangegaan, als in strijd met de grondwet en belangen van derdente verwerpen; Heden cn 15 dezer zuilen de miliciens der ligting van 1859, thans nog in activiteit hij de corpsen infanterie; die tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers gestrekt hebben met onbepaald verlof huiswaarts gezonden. Van wege de handboogschulterij 'Jacoba van Beijeren alhier, zijn wij uitgenoodigd het volgende te plaatsen: Onuitsprekelijk grooi.ljs het genoegen geweest, 'twelk wij te Vlissingen tjp den 27..junij jl,ter gelegenheid van het aldaar door de Koninklijke. Handboog-societeit Willem ill gegeven feest, hebben mogen, smakengulle vriendschap kenschetste de verbroedering en den band, welke tusschen de liandboogschutterijen immer en immer grooter wordt; treffend en indrukwekkend was de toespraak van den heer burgemeesteraan de aanwezige liaiidboogscliutterijen welke door den hoofdman van ejacoba van Begeren" op eene gepaste wijze beantwoordWerd. Den muzikale, leden onzer sociëteit mogt de goedkeuring der door hen uitgevoerde stukken in ruime mate te beurt vallen, blijkbaar door de herbaalde toejuiching niet alleen, maar ook door de gelukwenschingen aan hunnen geaebten leermeester over de vrucht welke zijne goede instructie heeft doen geboren wordenDe aan derzei ver banier gehechte medaille lot aandenken ,is. ullersioriijkst - ook werd door den heer J. F. Koens de medaille behaald als hebbende van het peleton der schutters onzer sociëteit de meeste punten geschoten. 'Lang zal deze, zoo regt adngenaam ijpergebragte dag in. ons geheugen,blijven. Dikwijls worden vermaningen cn zelf bestraffingen van wege de policie in den wind geslagen, met» 'zng dii'hog-'iiedèn naiuid- dag in den' regel kiéfeen"ëeriige öcfielrerém daaromtrent le huis, behdorendp ,Jiethek voor ie sóepkókerij :aan dè ■•kleine kaai om te hangen df' te duikelen door endril dé ijzereh balie. Een klein meisjedochtertje van B.verliest de balans, de handjes zijn niet sterk genoeg cn liet kind stort wonderlijk (zoo men zegt tusschen kaai en schip), en wordt onmiddelijk met een nat jiak en wat schrik door lusschenkomst van dhr. Le Clcrcq, broodbakker, daarjuist aan wezig, die te water ging, op liet drooge gezet. Meestal liggen daar kleine scheepjes tegen de wal, hoe ligt had dus hel kind zonder verdrinken epn 'ongelukkige val op het vaartuig zelf kunnen doen j Door den heer J. .4. C. Nonhebei, pred. te Wemcldinge, is liet beroep naar Serooskcrke (Walcheren) aangenomen. Naar aanleiding van I Joh. Iv. 3" hafj gisteren de bevestiging plaats van den welecrw. heer A'. J. Numan beroepen pred. te Baarland, door den wcleerw. lieer J W. van Hilla pred. te Maasbommel, hij afstand van den consulent. De oplegging d.r handen geschiedde behalve door den be vestiger en consulentdoor den weleerw. heer J. J. van Dille, préd. te Willige Langerak c. a., des bevestigers zoon. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijn dienstwerk, met eene leerrede over I Joh. 157, terwijl vóór het eindigen der godsdienst-oefening de gemeente nog piegtig werd toe gesproken door den heer J. Fransen van de Putte, als gemagtigde van den ambachtsheer, hetgeen besloten werd met staande te zingen Gez. 92 v. 5 en Gez. 91, v. 3. Gisteren nam ds. K van Drielpred. te Biezelinge met 1 dezer emeritus, afscheid zijner gemeente; op aanst. zondag hoopt ds J. Renier, pred. te 's Gravenpolder zijne 25jarige Evangelie-bediening te gedenken. Den 27 stond voor het provinciaal geregtshof te Middel burg teregtAdr. Poldermanlandmanlaatst woonachtig onder de gemeente St. Laurens, beklaagd van in den nacht van 27 op 28 januarij jl., zijne huisvrouw te hebben ver moord, door het toebrengen van slagen op het hoofd met een ijzeren vuurlepel en daarna door smoren onder een beddekussen, terwijl hij later het lijk, in het karnhok, onder den grond heeit verborgen. Acht en twintig getuigen zijn in deze gruwelijke zaak verhoordterwijl bij monde van den procureur-generaal na uiteenzetting der feiten die hij als voldongen bewezen aanneemt, werd gerekwireerd schuldig verklaring aan moedwillige nederlaag, met voorbe dachten rade en veroordeeiing tot de doodstraf, uit te voeren binnen Middelburg. De deken der orde van de advocaten mr. Ph. van den Broecke was den beschuldigdedie alleen gedurende de rede van den heer procureur-generaal en de voorlezing van het rekwisitoir blijkbaar zeer aangedaan was, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De zaal was steeds met een talrijk publiek bezet, zoo zelfs dat het moeijelijk was eene plaats maglig te worden. Eergisteren, na het vertrek der werklieden van den aan den Apothekersdijk te Leijden wonenden steenhouwer, viel een jongen van omstreeks 7 jaren, door het springen over de aldaar liggende steenen in het waterdat alleen werd gezien door eene vrouwdie een aldaar aankomenden agent van, politieCornells Casper Eyckmanuit het bovenvenster eener woning toeriep; «Daar verdrinkt een kind!" Die uitroep trok de aandacht van den agent, en naar het water kijkende zag hij niets en scheen de in het water gevallene reeds gezonken. Iets zwarts zag hij eerst voor drijvend vuil aan. doch aan den waterkant gekomen bemerkte hij dat het eene pet was, waarop de agent dadelijk geheel gek leed en gewapend en met chacot op te water ging en naar de plaats, waar de drenkeling gezonken scheen, toezwom. De door het zwemmen veroorzaakte beweging deed den reeds zinkenden weder opwaarts stuwenhij werd gegrepenaan wal gezet en door zijnen redder naar zijne woning aan het Galgwater gebragt, alwaar de moeder uit erkentelijkheid haar knipje uit den zak haalde en den inhoud den redder aanbood, die dit weigerde en zich onmiddelijk verwijderde, zich aan de dankbetuigingen zelfs onttrekkende. Uit Assen wordt gemelddatten bewijze dat de rijks veldwachter te Noordwolde, zonder aanzien des persoons in de waarneming zijner betrekking regt door zee gaat, legen zijne eigene vrouw proces-verbaal heeft opgemaakt, wegens het verkoopen van winkelwaren op zondag Als eene bijzonderheid verdient melding dat dezer dagen in de nabijheid van Tilburgeen boom is geveld welke circa 3900 ncd pd. schors afgeleverd heeft. De boom zelf is voor ruim f 200,verkocht. Wij kennen er inlusschen ook'hier in Zuid-Beveland op streep, waarvoor reeds acht jaren geleden per 10 stuks 1000,— vergeefs werd geboden. Onder de gemeente Calmphoulbij Bredawil ecri jongen vitn 15 jaren met een meisje van 14 jaren huwen. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCHLANP. Men meldt uit Dantzig, dat onlangs in conc ver gadering van doopsgezinden het besluit is genomen om bijaldien de doopsgezinden door eene wet tot dienstphg- tigheiil genoodzaakt roogten wordenna verkoop hunner bezittingenhet land le verlaten liet volgende voorval wordt nil Keulen medegedeeld. Op- den 18 junij jl. word in den zoölogisclien tuin aldaar, een feest gegeven ter herinnering aan den veldslag van Waterloo. Ten einde daaraan tevens eene Weldadige strekking te geven, had men aan den ingang van den tuin eene schaal ge plaatst, waarop ieder binnentredende eene gift liedrrlcgdc, bestemd tot ondersteuning der behoeftige strijdersdie den groo'.cn veldslag hebben bijgewoond. Ondrr de personen die aan het feest wcnsclilen deel Ie nemen, bevond zich

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1