>u. 48. 48ste Jaargang, Donderdag 27 Junij. 1S(M. iïl ■■■Mil. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f lt75 franco per post f 1,90. De inzen BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Eenc dépêche van de Batavia3clle llandclsvcrceniging, den 25 dezer le Rotterdam ontvangen', luidt als volgt: Batavia, 16 mei. Op Java is het volmaakt rustig. In den stand van zaken-te Banjermassing is gccnc verandering gekomen. Een regerings-telegram, gcdagteekcnd Buitenzorg 1 O mei 1861 en door de Nederlandsclie staatscourant van gisteren medegedeeld luidtIn hot geheel geen nieuws. Gisteren hebben de afdeelingen der tweede kamer zich bezig gehouden met het onderzoek van het wets-ontwerp betreffende de dading der Maatschappij tot indijking der op en aanwassen in de Goster-schelde. De dtscussien over de militie-wet zijn bepaald op morgen. In de bureaux van het departement van financiën wordt thans ijverig gearbeid aan de herziening der patentwet. Op verzoek is eervol ontslag verleend als gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indie, aan den heer Chs. F. Pahud, onder dankbetuiging voor de vele bewezen belangrijke diensten, "en tot gouverneur-generaal benoemd de heer mr. L. A J. W. baron Sloet van de Beelethans voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. (Beeds dingsdag jl. bij bulletin medegedeeld.) Omtrent die benoeming zegt de N. Rolt. Ct.: De voormalige griffier der provinciale staten van Gelderland, de lieer Sloet van de Beele, is bekend als een man van uitstekende bekwaamheid en liberale gezindheid. Zijne be noeming is dus volkomen in de rigting, waarin zich de minister van koloniën bij de laatste discussiën in de beide kamers der staten-generaal heelt bewogen. Wij verheugen ons daarover en hopen dat de benoemde gouverneur-generaal de verwachtingen die men van hem koestertniet zal te leur stellen. liet is eene moeijeiijke laak, die hij op een gewigtig tijdstip aanvaardt. Op verzoek is mede eervol ontslag verleend aan den lieer J. Nieuwenhuize, als gezworen van de Breede watering be westen Yerseke. Vervolg der opgave van de gedane collecten voor het fonds van de gewapende dienst in dit district. Baarland 8,— Kaltendijke - 12,32» Borssele - 3,815 Kloeiinge. - a Driewegen - 4,17» Kruiningen - 14,— Ellewoutsdijk. t a Nisse - 4,86 Goes - 34,50» Ovezande. - 4,39» 's Gravenpolder - 4,65 Oudelande - 2,57 's Heer Abtskerke - 3,66 Schore - 7,55 's Heer Arendskerke - 18,04» Waarde - 3,65 's Heerenhoek. - 6,68 Wemeldinge - 16,46 Heinkenszand. - 30,69 Wolphaarsdijk - 22,82 Hoedekenskerke - 13,- Wissenkerke (N.B- 19,90 Kappelle - 20,33 Yerseke - <t 0 Heden voormiddag omstreeks elf uren hadden wij hier zwaar onweder, gevolgd door een stortregen en digte hagel bui zoodat sommige straten letterlijk onder water stonden, het was nogtans van korten duur, de slagen waren zoo hevig dat do gebouwen dreunden. Viel er in den laatsten tijdniettegenstaande de veelvuldige onwedersbetrekkelijk weinig lucht-cloctrieitcit waar te nemen beden morgen was liet omgekeerde liet geval Reeds ten f0'/4 ure kondigde zich do naderende onweêrsbui door herhaalde slagen in den toestel op bet rijkstclegraafkantoor alhier aan, en was eene ligte aanraking van sommige gedeelten van den toestel genoegzaam om een gevocligen schok le ontvangen. Ten half elf ure was geene tclegralisehe correspondentie meer mogelijk, welke toestand meer dan twee uren aanhield. De lijn is echter onbe schadigd gebleven. lieden in den vroegen morgen vertrokken van hier 21 leden van de boogscbutterij Jacoba van Beijeren waarvan 15 wer kende, benevens 19 behoorendo tot het muziekaal gezelschap met hunnen kapelmeester, ter bijwoning van het Provinciaalfecst, door de koninklijke handboogschutterij Willem Ilha Vlissingen, uitgeschreven ter herinnering aan don tienjarigen gedenk dag van het inhalen der banierdoor Z M. als oppcr- beschermbeer aan de sociëteit vereerd. Na verwelkoming van de voorzitters der verschillende gezelschappenhel aan bieden van den eerewijn en do loting voor de regeling van den optogtwerd volgens programma bij deze de volgende orde in acht genomen: 1. Een peloton der dienst doende schutterij. 2. liet fanfaren-gezelschap Eensgezindheid van Vlissingen. 3. liet vaandel St. Sebasliaan, te paard ling van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des nar met twee schildknapen te voet begeleid door de gewone leden der feestgevende sociëteit. 47. Roogschuttcrijen en harmonie gezelschappen 8. Ceremoniemeester te paard. 9 De koninklijke banier van de feestgevende sociëteit, mot twee schildknapen te paard 10. Do directie der feestgevende sociëteit 11Trioniphwagen bespannen met vier paarden, waarin gezeten waren 11 jonge meisjes, dragende de uit te rcikene medaillesbevestigd op 4e daartoe vervaardigde schilden. 12. Een pclelon scherpschutters; 13. Vier commissarissen belast met de decoratie der zaal enz 14— 19. Harmonie-gezelschappen en boogschutlerijcn. 20. Het vaandel de Vriendschap te paard met twee schildknapen te voetbegeleid do or 'de buitengewone loden en 21. Een pclelon der dienstdoende schutterij Aan onze belofte om iels betrekkelijk de schieting mede le deelen, voornamelijk de sociëteit Jacoba van Beijeren betreffende, kunnen wij niet voldoen bij gebreke aan de toegezegde telegrammenlot welker ontvangst de rijks- telegrafist alhier nog ruim een uur later het kantoor bereidwil lig heeft opengehouden. Als zeker bewijs dat men zich hier ook meer en meer op de veredeling der schapenteelt toelegt, dient, dat bij de laatste verkoopingen de prijzen der wol waren van 3,50 tot f 3,85 de steen (3 ned. ponden) terwijl nog partijtjes a f 4, zijn genomen. De laatste partijtjes zijn in deze streken opgeruimd. Verschillend zijn de geruchten aangaande den toestand van den knecht van dhr. S. V. die jl. maandag bij het op den hol gaan zijner paarden erg bezeerd werd.Volgens onze laatste information is hij beterende. In de vorige weck bad ook le 's Gravenpolder een on geluk plaats, dat bet leven koste van een acht jarig jon geling. Ecnige jongens vervoerden zand in eenc driewiels-kar; bet getal die trokken werd niet opgegeven maar de kar liep flink voort, het kind wil zich er bijvoegen, geraakt onder de voet en krijgt het wiel der zwaar beladene kar over den buik zoodat hel cen'ge minuten later reeds gestorven is. Do minister van financiën heeft dezer dagen eene cir culaire gerigt aan de commissarissen des konings in de pro vinciën, betreffende den omloop van vreemde muntspecie hier te lande, inzonderheid van de bclgischo 2 cenlimeslukken die in het zuiden des rijks, en van pruissischon en hano- verschen thaler en zijne onderdooiendie langs de oostelijke grenzen circuleren en de inwonerszoodra zij iels aan liet rijk te betalen hebben, groote ongelegenheid en schade be rokkent. Z Ex. vindt van zijn ambtsvoorganger genoeg aan schrijvingen aan ambtenaren en besturen, om dat vreemde geld te weigeren, maar heeft niet ontdekt, dat de regering zich onmiddelijk geadresseerd beeft aan de groote fabriekanten die bun werkvolk met vreemde munt betalen, weshalve Z. Ex. in overweging geeft die fabriekanten uit te noodigen om, met edele terzijde stelling va eenige op die wijze ver kregen winst, de betaling met vreemde muntspecie te staken en alzoo de regering in het te keer gaan van het tot dusverre vergeefs bestroden bederf van het nederlandsclie circulatie- middel Met de verzending van geldcrsche kersen naar Engeland wordt le Rotterdam druk voortgegaan eergisteren werden alleen ruim 2000 mandjes met die boomvrucht naar Londen en Huil gescheept. Rij Nijkcrk onder Pulten is door den bouwman van Buijncn, een brum aarden kruikje opgedolven, waarin zich 200 zilveren muntjes van de 15de eeuw bevonden. Op 8 junij jl heeft een onbekend manspersoonduilschcr, voorgevende in dienst van den consul van Pruissen le zijn, in de fransche manége te Amsterdam een rijpaard gehuurd en tot lieden niet tcruggebragl. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCI1LAND. In zuid- en zuidwestelijk Duitschland beeft do wijnstok uitgebloeid en wel onder de gunstigste omstandigheden, I)c hooibouw is in do omslreken van Frankfort in vollen gangen levert een rijken oogst op zoowel i:i kwaliteit als in kwantiteit. ENGELAND. In den namiddag van jl. zaterdag, omstreeks'5 ure, ij te Londen op du Scoveils en Pops Wharfs ecu felle brand Gewone advertentiën worden a 20 ets. do regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,2o behalve bet zegelregt. uitgebarstendie zlcll dadelijk aan de Chamberlains Wharfs mededeelde en in weerwil van de spoedig aangebragte hulp tot de pakhuizen aan de zuidzijde van de Londonbrug over sloeg. Zestig aan elkander grenzende pakhuizenzijn eene prooi der vlammen gewordenzij waren met pekteer laik, spiritus, boter, salpeter en meer andere brandstoffen gevuld; de schade valt op dit oogenblik niet te berekenen, maar is zoo aanzienlijk, dat men voor het vermoedelijk cijfer terugdeinst. Heden morgén ten 7 ure was men den brand meester. Er zijn onderanderen 9000 v. talk verbrand. Volgens een later berigt ontstond de brand in de kolossale pakhuizen bekend onder den naam van Cotton's Wharf nabij de Londonbrldge, welke bewaarplaatsen groo- tcndecls gevuld waren met zeer ontvlambare voorwerpen. De brandwaarvan de oorzaak tot nog toe onbekend is ontstond in de bureaux der comptabiliteit De vlammen verspreidden zich met zulk eene kracht en snelheid, dat binnen weinige minuten de magazijnen nos. 2, 34 en 5 lett. F, met al wat zich daarin bevond slechts ééne enkele vuurkolk vertoonde. Welras deelden de vlammen zich mede aan do magazijnan nos. 89, 10 en 16 lett. G. Ten ge volge van do massa ligt brandbare goederen, als talk, hennep, olie, salpeter, katoen en dcrgelijkenbreidden de vlammen zich als met bliksemsnelheid uit. Verscheiden vaartuigen, die in het dok lagen, zijn verbrand De spuitgasten werden verblind door de rookwolkendie uit de brandende vaten peper opgingen. Do waarde der goederen, die in de pakhuizen waren opgeslagen, wordt op 250.000 pd. st. 3,000,000) geschat. Het bedroevendste bij dezen ontzettenden brand isdat de ijverige opper-brandmceslcr Braidwood met verscheiden zijner onderhoorigen en nog andere personen door ncder- stortende muren moeten zijn verpletterd. Meer dan 60 spuiten zijn werkzaam geweest, waarvan door eonigc nedervallende balken werdén verbrijzeldhetgeen onderanderen het geval was. met eene der stoomspuitendie 8 ton water per minuut op den vuurgloed ontlastte, In het geheel zijn 13 entrepots cn vele andere gebouwen vernield. In den. nacht van zatur dag op zondag en ook nog dien goheelen laatstgenoemden dag vertoonde de brandplaats een ontzettend schouwspel, door de hemelhoog opschietende vlammen en de onophou delijk ontploffende vaten met geestrijke vochten. De schade wordt berekend op 2'/2 a 3,000,000 p. st. Den 18 dezer had op een klein eiland in de Mchvay, niet ver van Chatham, eene boxpartij plaats om Iret zooge naamde Championship en den eeregordel, die sedert den bekenden strijd tusschen Heeman en Saijers disponibel was. De strijd was een der buitengewoonste in de annalen der boxkunst Hurst en Mace zijn do namen der kampvechters, die om het bezit van den gordel worstelden. Burst is een man van herkulische kracht en sterk gespierd, doch overigons geen boxer van talent; Mace daarentegen is in vergelijking van hem een zwak mandoch goed gebouwd en een vol leerd boxer. De strijd duurde vijfiig minuten er. eindigde daarmede dat Burst jammerlijk werd toegetakeld, terwijl 'zijn tegenstander geen enkelen stoot ontving. Mace is dus in bet bezit van den eeregordel gekomentenvijl zijn tegen partij onder geneeskundige behandeling is ter herstelling zijner gekneusde, gebroken en verplette ledematen. FRANKRIJK. De Moniteur meldt het volgende; Do keizer beeft koning Victor Emanuel erkend als koning van Italië. Rij do mcdedeeling van dit besluit aan iiet kabinet te Turijn beeft de regering dos keizers verklaard, dat zij alle verant woordelijkheid van zich afwerpt in ondernemingen welke van dien aard zijndal zij Europa in onrust brengendc fransche troepen zullen Rome blijven bezetten, zoolang de belangen, die do beweegreden waren van hunne zending daarheenniet voldoende gewaarborgd zijn. - Te Parijs wordt verzekerd dat de Porie voornemens is dadelijk na Frankrijk hel koningrijk Italië te erkennen. Beriglcn uit Homenopens don gezondheidstoestand van den paus, luiden hoogst zorgwekkend. Baron von Bach heeft zijn ontslag als oostenrijksch gezant aldaar in gediend hetgeen echter nog niet is aangenomenwaar schijnlijk wegens bel moeijeiijke dor keuzo van een opvolger. Als zoodanig moet een oogenblik sprake geweest zijn van baron von Biibner doch deze. niet in aanmerking zijn gekomen Een dagblad uit Spanje meldt, dal in Andalusic een aantal personen, wulkc in eene particuliere woning waren zamoii gekomen om gezamenlijk den bijbel te lezenin hechtenis genomen zijnals schuldig aan poging tot ver breiding van protestantschö geloofsbegrippenen dat door den openbaren aanklager veroorJoeling dier lieden Int zes. negen en tien jaren opsluiting in den g'alcikerker gevórderd is. Pr Moniteur beval hol berigt van bet Overlijden van

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1