Markt berigten. ADVERTENTIES. PUBLIEKE VERPACHTING. Op Woensdag 3 Julij 1861, 's morgens DE REVALENTA ARABÏGA BIEDT IIIÏLP VVV ALLE», De jJiffeii oan ^offoumt). van des Heeren Leidingen, H. J. Budding. tot een nieuw bewijs strekt van den ongepaslen toonde pretentien en houdingdoor vele officieren in Pruissen tegen over burgers aangenomen, is dezer dagen wederom gevolgd door een tweede voorbeeld, dat minder tragisch eindigende echter niet minder sensatie maakt. Zoo men vele officieren der pruissische arntee in het algemeen een arrogantie verwijt, ongepast en onvcrdragelijk tegenover de burgerij, dan wordt dit bovenal aan de officieren der garde ten laste gelegd. Voor weinige dagen was zulk een officier der garde, met eenige dames op eene stoomboot op den Rijn. Zooals gewoonlijk, hadden ïij zich afgezonderd van het overige ge zelschap en bevonden zich in een vertrek alleen. Een heer van zekeren leeftijd scheen zich bij hen te willen voegen. Bij het binnenkomen hield deze den hoed op. Op een ongepasten toon werd hem dadelijk door den officier be volen den hoed af te zetten. Bedaard, doch met eene hou ding, die gevoel van eigenwaarde uitdrukte, hield de binnenkomende zich als of hij die sommatie niet gehoord had. De officierwoedend gewordenvliegt daarop naar den heer toe en slaat hem den hoed van het hoofd. Zonder zijne bedaardheid te verliezen en zonder op te staan of zijn hoed op te r.emenschelt de beleedigde en verzoekt den gezag voerder en conducteur bij hem te komen Dezen toont hij den hoed, vertelt het gebeurde en vraagt nu hoe de kom- mandant der boot volgens zijne inslruclien moet handelen. Na eenige huivering antwoordt de gezagvoerder dat die in struction hem voorschrijvendengeen die zich aan dergelijke baldadigheden schuldig maakt, aan het eerste station aan wal te zetten. «Dan verlang ik, kapitein," zeide de heer, «dat dit met dezen officier geschiedde." De kapitein echter scheen daartoe den moed niet te hebben, althans aan het eerste station had zulks niet plaats. De onbekende dit bemerkendelaat den gezagvoerder weder bij zich komen, onderhoudt hem over zijne nalatig heid en sommeert hem nogmaals aan zijne instruction gevolg te geven. Ziende dat de gezagvoerder nog huiverig was tegenover een man als den officier der gardeopende eindelijk de heer zijn rok, toonde het grootkruis der orde van den Adelaar en noemde zich vorst van HohemoUcrnminister des konings van Pruissen. Verschrikt begaf zich de gezagvoerder daarop tot den onbeschoften officier en edelmandie zich intusschen had verwijderd. Deze, niet weinig ontsteld over die mcdedecling en over hetgeen hem te wachten stond, haastte zich naar be neden te gaan en den vorst zijne verontschuldiging te brengen. Deze zeide hem met dezelfde waardigheid en met zijne vroegere bedaardheid, dat hij die verontschuldiging niet aannam. Hij zoude zijne verwatenheid kunnen straffen op eene wijzedie zijn gansche toekomst zoude bederven. Dit wilde hij echter niet maar hij wildo hem toch eene les geven in beleefdheiddie hem voor het vervolg nuttig zoude kunnen zijn en die les was, dal de officier oogen- blikkelijk van boord en aan wal moest worden gezet. Dit geschiedde en het is te begrijpen hoe dit schandaal vooral om den persoonhet onderwerp is van vele gesprekken aan den Rijn en vooral aan de badplaatsen, waar de daar vertoevende vreemdelingen die dit in hun vaderland niet gewoon zijn zich ergeren over de aanmatigende orroganlie van vele adelijke officieren der gardedie zich nog wanen in den tijd der feodaliteittoen hun en huns gelijken alles was geoorloofd. Uit Munchen wordt gemeld dat de ridmeester der lanciers, graaf von heiningenden 19den dezer aldaar met de dochter van den öierbrouwer Floszman is gehuwd. Door dit huwelijk wordt derhalve een munchener burger-dochter nicht van de koningin van Engeland. ENGELAND. Aan een goederentrein is den 18 dezer lusschen Bawtrey en Redford het ongeluk overkomen, dat een der rijtuigen in brand geraakte en wel juist dat waarin zich een kostbaar renpaard bevond voor dat het ongeluk aan den machinist bekend werd en de trein tot stilstand was gebragt was het edele dier, Klarikoff genaamd, door de vlammen verteerd. Dit is een treffend verlies zoowel voor den heer Howard als voor St. Vincent, die twee dagen vóór de Derby-sved- rennèn het halve aandeel in het paard van den heer Howard had gekocht voor 5000 guinjes. FRANKRIJK. Volgens berigten uit Konslantinopel zal Fuad-pacha, die na de moordlooneelen in Syrië benoemd werd tot bui tengewoon commissaris, dat gewest niet verlaten, nu de syrische kwestie geregeld is maar zal er blijven als gouver neur-generaal. Dc betrekking van gouverneur van den Libanon, opgedragen aan Daond-effendi (als christelijk hoofd) Is daarvan algescheidcn. Het ontgaat do aandacht nietdat do Morning Chro nicle en de Times do geruchten tegenspreken, betreffende den overgang van de koningin van Engeland tot het katlio- licismlïs Men leidt hieruit af', dat aan gene zijde van het kanaal de indruk, door deze geruchten te weeg gebragt, zoo groot is geweest, dat de genoemde bladen het noodig hebben geacht die legen te spreken. De te Parijs gevestigde cngclschcn verkondigendat hel gerucht eene ongerijmdheid is en dat ingeval liet roet de waarheid overeenkomstig wordt bevonden, de koningin, krachtens de voorwaarden der con stitutie de kroon zou verliezen. Te Parijs heeft een grijsaard van 72 jaar zich door verstikking van het leven beroofd de volgende reden heeft hij hij geschrift opgegeven. Eenige dagen te voren had er brand in eene kamer naast dc zijne plaats gehad, die spoe dig was gebluscht, doch niet spoedig genoeg om hem voor een groot verlies te vrijwaren. Hij had namelijk eene ver zameling cijeren van alle mogelijke vogelsen scderl zijne jeugd had hij al zijne zorgen daaraan gewijd. Door de warmte was een gedeelte gebroken en van dc overigen was de laag vernis die hij er op bad gesmeerd, gesmoltenzoodat de j collectie geheel bedorven was. Geene kans ziende om op zijn leeftijd eene tweede verzameling bijeen te brengen besloot hij zich van liet leven te berooven. Dezer dagen stierf In het dorp Chignac, nabij Juillac, zekere Pierre Durandin den ouderdom van 103 jaren. Die grijsaard had den zoon door hem bij dc vrouw die hij in zijn tachtigste jaar huwde overgewonnen van de conscriptie vrij zien stellenwoonde ten vorigen jare de Imwelijksplegtigheid van dien zoon bij, en hield nu onlangs het uit dat huwelijk geboren kind voor den doop. Toen hij naar de voorlaatste kermis te Juillak onder weg was overviel hem eene flaauwie en werd hij naar zijne woning vervoerd, waar hij kort daarop den laatsten adem uitblies. BELGIE. Een photografist heeft eene ontdekking gedaan, welke de regeringen zal nopen hare postzegels te veranderenhij maakt ze allen na, van welke kleur ze ook zijn. Rij heelt door proeven aan het bestuur der posterijen, bewijzen van zijne bekwaamheid te dien aanzien gegeven. Thermometerstand. Vrydag 'smorg. 9 u. 76 gr. 21 'smidd. 12 82. Junij. 'snam. 4 79 'savonds 7 69 zoturdag 'smorg. 9 ii 75 22 'smidd. 12 80 Junij. 'snam. 4 i> 78 'savonds 7 69 Zondag 'smorg. 9 u. 72 gr. 23 'smidd. 12 76 Junij. 'snam. 4 'savonds 7 Maandag 'smorg. 9 64 24 'smidd. 12 70 Junjj. 'snam. 4 72 67 69 'savonds 7 64 INGEZONDEN. Indertijd is ingezonden het navolgende artikel aan de Middelburg- sche Courant. Aan de Redactie van de Middelburgsche Courant, In de Bijdragen tot de kennis van het staats-provinciaal- en gemeentebestuur tn Nederlandonder redactie van de heeren G. H. Betzmr. W JR. Boer en mr. P. F. Ilubrecht, 4e deel, 5e afl., October i860,'* vindt men een artikel geplaatst onder het volgende opschrift „Heffing van opcenten op, de directe belastingen, zonder wet „Beheer der calamiteuse polders in Zeelandeene administra tieve curiositeit." Ik acht dat artikel overwaardig om er de aandacht op te vestigen en verzoek u daarom deze regelen in de Middelburgsche Courant te te willen opnemen. Wanneer ik mij slechts tot de mededeeling van enkele zinsneden bepaal, dan meen ik toch de lezing van het geheel te moeten aanbevelenaan allen die in ditvoor de ingezetenen zoo belangrijk onderwerp, zijn betrokken. De sclirijver vangt aan met te verklaren „Door de provinciale staten van Zeeland werd in ae laatste zomer vergadering een besluit genomen dat onze aandacht in bijzondere mate getrokken heeft. Niettegenstaande op de gewone wettige wijze in die provincie 6 gewone opcenten op de grond- en 5 op de personele belasting zullen geheven worden voor het jaar 1861 door de wet bekrachtigd., zullen aldaar bovendien en zonder eenige tusschenkómsi van den wetgevernog worden geheven, tien opcenten op de grond en vijf op de personele belasting." 1) „Die heffing wordt eenvoudig van de provinciale begrooting weg gelaten en de opbrengst, waarvan geen rekening wordt gedaan, gebruikt ten behoeve der calamiteuse polders. Mag dit geen administratieve curiositeit genoemd worden enz. enz. „Men behoort te wetén (wordt verder gezegd) dat die calamiteuse polders worden onderhouden a. uit de dijkgeschoten in die polders opgebragtwelker bedrag jaarlijks door den koning wordt bepaald b. uit de eigen middelen en inkomsten dier polders c. uit de additionele opcenten op de directe belastingen d. uit hetgeen de schatkist daarbij voegt tot aanvulling van het te kort. „Het bedrag dezer gezamenlijke middelen is jaarlijks groot 900,000 a één millioenen deze gelden worden geheel geadministreerd door *s rijks ambtenaren gedeputeerde staten van Zeeland krijgen nooit eenige rekening van deze polders te zien van dit millioen wordt alzoo door niemand, aan wie het ook zij, rekening gedaan, daar zelfs de rekenkamer lrervan, met uitzondering van de cijfers der opcenten op de directe belastingengeen kennis neemt. „Wel hebben wij, met het bovenstaande bekend gemaakt over zulke een toestand verbaasd gestaanGeen wonder dan ook dat nog in de laatste zitting der staten (1360) tegen deze heffing enz. luide werd geprotesteerd 2), en al heeft nu ook eene zeer groote meerderheid dezen toestand weder bestendigd, desniettemin mogen wij van de staten van Zeeland op goede gronden veronderstellen dat zij middelen (zullen) aanwenden om daarnit te geraken. „De zeer bijzondere onwettige toestand, waarin deze aangelegenheid verkeert, verzekert haar eene plaats zonder wedergade in ons binnen- landsch bestuur. „Wel is het noodig, dat die plaat9 spoedig worde ontruimd." P. F. H. (ubrecht?). Zoo en op die wijze gaan over deze zaak reeds stemmen op buiten de provinciezullen de wenkenin dit artikel vervatbehartigd worden Ik betwijfel dit niet en zie belangstellend uit naar de disenssien in de eerstvolgende zomervergadering der statenwaar dit onderwerp op nieuw ter sprake zal moeten komen. G. V. Naar aanleiding van bovenstaand artikel' is ontworpen de navolgende petitie, welke bereids door een aantal personen is geteekend en ge durende eenige dagen bij de uitgevers dezer courant ter onderteekening zal blijven liggen. Aan de Provinciale Staten van Zeeland. Geven zeer cerbiediglijk te kennen de ondergeteekendenallen wonende te Goes en omstreken: Dat hun uit hunne aanslas-billctten voor do grondbelasting voor het loopendc dienstjaar 1861 gebleken is, dat tengevolge vaD het advijs van uw collegie in de zomervergadering van 1860 uitgebragt, ook over dit jaar weder op d,e belasting worden geheven 10 opcenten voor de calamiteuse polders terwijlnaar zij hebben vernomen, ook over het dienstjaar, ingegaan den 1° Mei 11., zullen geheven worden 5 opcenten op dc personele belasting, ten behoeve derzelfde polders. Dat, zooals hun uit dc discussiëu in uwe zomervergaderingen van de jaren 1859 cn 1860 is kenbaar geworden en hun ook later #van elders is bevestigdde heffing dier opcenten is in strijd met de grondwet, als geschiedende krachtens een eenvoudig koninklijk besluit zonder medewerking der staten-generaal. Dat zij vreezendat voor het dieustjaar 1S62 een gelijk voorstel aangaande de gemelde opcenten in uwe aanstaande zomervergadering zal gedaan worden en dat alzoowanneer ook daaromtrent gunstig werd geadviseerd, andermaal voor een vol jaar zoude bestendigd worden, de onwettige heffiug van ruim f 72,000,waarvan noch aan de provinciale statennoch aan de staten-generaal rekening en verant woording wordt gedaan, terwijl de gewone opcenten voor de provii eie, bedragende 6 op de grondlasten en 5 op het personeel en waarvan het totaal naauwclijks 50,000,bt loopt, niet geheven worden dan krachtens een wet en daarvan naauwkeurig rekening en verantwoordin>r wordt gedaan. Redenen waarom de ondergeteekenden zich wenden tot uwe ver gadering met gepasten eerbied verzoekende dat zij in hare eerstko mende zomervergadering, wanneer haar weder een voorstel tot hefiin" van de bedoelde opcenten bij koninklijk besluit zonder medewerking der staten-generaal mogt worden gedaan, afkeurend te adviseren en de ingezetenen dezer provincie mitsdien te bevrijden van eene onwettige belasting, welke reeds to lang op hen heeft gedrukt. Goes, 18 Junij 1861. 'tWelk doende 'Gorsscub Maatschappij voor Stoom- bn Zeilvaart. Stoomschip: „DE STAD GOES," varemie van üoes op Rotterdam en lussclien liggende plaatsen, vice versa. VAR GOES. VAN ROTTERDAM. JUNIJ. Waensdag26 'smorg. 3,—.1 Donderdag 27 'smorg. 10,30. Vrijdag 28 3,30. jZaturdag 29 10,30. IJcr telegraaf. ROTTERDAM, 25 Jnnij 1861. Puike TARWE en ROGGE 10 et. a 20 et. lager. Zomer GERST 15 a 25 ct. hooger. BOEKWEIT 8,— lager. ERWTEN (groene) 10 ct. a 25 et., KOOLZAAD 20 ct. lager. AMSTERDAM 24 Junij 1861. GRANEN stil. Metallieke» 5°/0 en dito 21/, 46J/8 f 24'/,. dito zilveren Jt nationale» 6873 f 53"/,,. LONDEN 24 Jnnij 1861. Engelsche TARWE 1 shill. vreemde 2 shill. lager. HAMBURG, 22 Junij 1881. GRANEN. TARWE in locofijnere soorten iets vasterven bniten onveranderd. ROGGE flaauw. 9 ure te beginnen te Goesin het logement de Oude Zoutkeet, ten overstaan van den Notaris RISSEEUW, van een aantal perceelen, groot ruim 100 bunders, BOITW- en WEILAND, aankomende het GASTHUIS en WEESHUIS te Goesgelegen in onderscheidene ge meenten van Zuid-Beveland, breeder bij uifgezette billetten omschreven. Informatien te bekomen bij den Heer II. C PILAAR te Goes en gemelden Notaris. 1.) De door dc wet Sckraehtiirdè belasting ten behoeve der provincie bedraagt omstreeks 50,(100 de belasting waarvan hier gesproken wordtals ronder de tussclicukomst van den wetgever bovendien ge heven wordende, bedraagt omstreeks 75,001). 2.) De leden Hamwnéhcr en Vcrhatjen treden jaarlijks als bestrijders daarvan tw, die gemelde opcenten op dc begrooting willen zien gebi agt. Bij dc jongste behandeling van d:t onderwerp zagen rij hun gevoelen gedeeld door een lid van gedepntcerdo staten, mr. Fokkeren door het lid Picrssenswelke laatste ook het janr te voren in dien zin zijne stem bad uitgebragt. v die aan maagkrampslechte spijsverteringverstoppingendiarrhaea roode loopaanbeijen maagpijnmaag waterwindenopgezetheid hartkloppingen maagkanker loomheidlusteloosheidduizeligheid verzwakkingen en honderd andere ziekten lijdendie uit eene gedes organiseerde spijsvertering voortspruiten. Hoe dikwijls werd vroeger niet dit eenvoudig middel voorbijgezien en de hulp ver af en op kostbare wegen gezocht? THANS IS DE RETALENTA ZOO GUNSTIG BEKEND, dat de meeste lijders er bij de eer3te onpasselijkheid mede beginnen eu zich dadelijk voor goed en in den grond genezen. Waarom zouden wij ook niet het allereerst dezen eenvoudigen meelkost proberendien zuigelingen in plaats der'moedermelk gebruiken en de zwakste gestellen verdragen kunnen? Het kan niet te veel gezegd worden, de meeste ziekten ontstaan uit slechte spijsvertering, uit de eene of andere stoornis in de toebereiding der sappen en kunnen dus door DU BARRY'S REVAIaEITTA AR ABIC A genezen worden. Het gebruik daarvan kan nooit, in welk geval ookeenig kwaad doende toebereiding is eenvoudig en de smaak kan voor iedereen lekker zijn, men maakt ze aan met room wijn, zout of suiker ieder naar zijne verkiezing. Men lette er vooral op, dat iedere "bus, tot waarborg der echtheid door „F. von WINDHEIM Co., VERKOOPHUIS geteekend i9. De prijs derRevalenta is: 87y/2 ets., f 2, f 3,50 f 8, f 16. Amsterdam, Verkoophuis. Goeswed. C. Vereeke. Bergen-op-Zoom, D. Pouwels. Middelburg C. .T. Kruisse. Oostburg, wed. P. J. Geel hoed. Sluisgez. Janssen. VlissingenA. M. Kalbfleisch en in de be kende dépots in de andere steden. Lijdt gij aan droefgeestigheid of aan eene onaangename geneigdheid om alle zaken van hare kwade zijden te beschouwen? Gebruik eene kleine dosis van dit zoo opwekkend geneesmiddel, de pillen herstellen alle mogelijke neerslagtigheid door de kwijnende geestkracht te doen herleven. Doosjes pillen k f 0,80, f 1,85, f 3,90, f 6,75, f20,25. Potjes zalf k f Ö,80, 1 1,15, f 3,00, f 7,05, f 13,85, 20,25. Zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij G. Verhaart te Prirt land. J. P« Verlinden, te Bergen-op-Zoom, den heer J. Straatman hoofd 'épöthouder te 's Bosch, alsmede te Londen Strant 244, en te New-York 80 Macden lane hollowaï's établissementen TERSTOND ccn JONGEN benoodigd bij den Apolhecar KROL VAN DER HOEKLange Kerkstraat. Bij den Boekdrukker P. de LOOZE, te Zicrihee, is van de pers gekomen V K IS II A A I. met GEORGE MÜLLER, Dedietiaar ties titiaugeliunis. to Ünslol, door hemzelven in het Engelsch beschreven en nnnr de vijfde uitgave uit het Engelsch vertaald DOOR eerste deel. Prijs: ingenaaid 1,00, in heel linnen band met ver gulden titel 1,20. In alle Boekwinkels worden bestellingen aangenomen. Goes Drukkerij van F. KLF.EUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 2