1801. 48s,e Jaargang.' !N'°. 40. GOES!» a» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag J «rw f Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avemd, uitgezonderd op feestdagen- I 011(1(3 IMlc4Ö[ *1111111 1 Geboorte-, huwelijks- en.doodberigten,van 1-6 regele a f 1,20 De priis per kwartaal is f JL.75- franco per post f 1,90. I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNICKLANDSCHE BEKIGTEN. Aan do leden der tweede kanier is rondgedeeld de memorie van beantwoording der regering op het voorloopig verslag 'der aldeelingen nopens de nationale militie. Daaruit blijktdat de regering liet tot stand komen der wet gebiedend noodzakelijk en eene ineensmeltiiig der militie met het staande leger wenschelijk acht. Voorts berekent zij dat het leger (ongerekend de schutterij), in het geheel 60,000 man sterk moet zijn. De heer jhr. mr. W. M. de Drauwthans officier van justitie bij de arrondissements-regtbank 's Gravenhagc is in liet hoofd-kiesdistrict Gouda herkozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal, met 954 van de 1084 stemmen. Tot lid van den gemeenteraad te 's Gravenhagcter ver vanging van wijlen mr. J. G. .4. Clanl. is met 325 van de 619 uitgebragte geldige stemmen gekozen, de heer J. J. van Kerkwijk. Den 12 dezer is te 's Gravenhage, in den ouderdom van ruim 81 jaren, overleden, mr. E. baron van Vredenburch, staatsraad in buitengewone dienstoud-gouverneur van de provinciën Noord Brabant en Zeeland enz. Het provinciaal blad no. 65 bevat een besluit van ge deputeerde staten dezer provinciehoudende nadere bepa lingen omtrent den invoer van rundvee te lande uit Belgie met intrekking van het besluit van den 17 mei jl., terwijl buiten werking wordt gesteld art. 2 van liet reglement tot vooi koming der verspreiding van longziekte onder het rundvee. Door gedeputeerde staten dezer provincie is vastgesteld de lijst der te behandelen zaken in de zomervergadering der prov. staten op 2 juiij a. s., behelzende onder meerderen: liet verslag omtrent den toestand der provincie over I860. Koninklijk besluit tot liet aangaan eerier geldlecning teil laste der provincie van f 28,000 a 4 n/0 ter verbetering der communicatie middelen in Zeeland. Voorstel van gcd. staten betrekkelijk den voorgenomen aanleg van een pontenvecr lusschen Kortgeen en Wolfaarsdijk. Idembetreffende de heffing van opcenten voor de ealamltcusc polders, 1862. Idem tot onderhandsche verpachting van de overzetveren van Gorishoek en het Sloe. Idem, betrekkelijk een adres van Pk. Pikaar e. s. schippers to Yerseke, om verbetering der haven aldaar. Door de commissie van beoordeeling der tentoonstelling van landbouwtuinbouw en nijverheid te Dordrecht zijn onder meerderen toegekend voor: twee zeeuwsebe ploegen, de Zilveren medaille aan dhr. C. Pierssens te Hulst-- voor bet schoonste koppel hoornen ol'gewassenzilveren medaille aan dhr. dr. de Marree te Middelburg Als een bewijs van de sleeds stijgende waarde der landerijen in deze slrekcn en de schier ongelooflijke prijzen die daarvoor besteed worden, meldt men ons van gisteren uit Cortgene: ■lieden werd te Colijnsplaat, Ion overstaan van notaris v. d. Moerin bet openbaar verkocht eene hofstede in den calamiteuscn polder Oud- Noord-Beveland met aanhoorige wei- en zaailanden. De landen in dien polder betalen ruim 16,80 per bunder aan grond en polderlastcn. Ondanks evenwel de liooge prijs welke men verwachtte dat bedongen kon worden, overtrof de uitkomst die verre. Zelden was vroeger meer besteed dan 720, a f 840,per bunderen thans gingen die met I 2 °/0 verhooging voor onkosten in handen van drie ingezetenen van Noord-Beveland over, te weten: 44.57.53 ril. (106 gemeten 283 roed. schouwsche maat) voor 1278,95 per bunder 533,12 per gemet) en 3.60.G7 ell. (8 gein. 196 voeden) voor/ 1G12,12 per bunder. (/672, per gcmcl.) Voigcns de Uordr. Cl. heeft Z. M. II. D. leedwezen aan liet bestunr van het te Dordrecht te houden congres te ken nen gegeven verhinderd te zijn aan de uitnoodiging om dit met een bezoek te vereeren te voldoen. De ministers van liinnonl. zaken en financiën zullen echter de opening der algemcene vergadering op woensdag aanslaande bijwonen. Omstreeks 12 ure van 10 dezer arriveerde te Neuzen langs liet kanaal, do Hegallen-maalschappij uit Gent, welke met 3 kleine sclirocfstoomboolcn1Voord-Amerika, Colibri en la Ville de Ganddie een 20lal fraaije met verschillende vlaggen en wimpels versierde gondels op sleeptouw hadden en in gezelschap van circa 120 andere heeren en dames uit die stad, een pleiziertogtje herwaarts ondernamen. Na liet merkwaardige te dier plaatse bczigtigd en regt aangenaam don tijd doorgcliragt te hebben, zijn zij circa 7 ure des avonds in eene zeer vrolijke stemming langs denzelfden weg huis waarts gekeerd. De Noord-Amerika welke om haren smaakvollen bouw en fraaijen inventaris wel liet meest de aandacht der inwoners trok, beeft bij die gelegenheid een proeftogt gemaakt op de Schelde, die zeer aan de verwachting schijnt beantwoord te hebbenook een tweetal gondels beeft zich in die haren gemeten Het aangename weder begunstigde deze onderne ming en leverde een heerlijk gezigt Verleden zaturdag is de haringvloot, door schoon weder begunstigd, uit de haven van Vlaardingen naar zee gezeild, zoo dat men hoopt, binnen eenige dagen, zich op liet oud- hollandsch zeebanket te kunnen vergasten. Onder Dalfsen worden roggebalinen gevonden van ruim 2 ncd. ellen lengte. Voigcns de Landbouw-Courant zou do alleen-handel in guanodie door de Peruaanselie regering aan liet huis Gibbs te Londen was afgestaan, hebben opgehouden en daaruit eene belangrijke prijsvermindering van deze nuttige meststof voorlvloeijen. Sinds 2 ure in den namiddag hoort men hier onophoudelijk het gerommel van den donderomstreeks 6 ure verzeld met eene zware regenbui waarbij menigvuldig hagel en stukjes ijs werden opgemerkt. Onder het aldrukken klaart de lucht meer en meer op. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. DU1TSCHLAND. Men ziet te Weenen eene groote beweging der reactie in Zuid-Italie te gemoeten gelooft, dat de Bour- bonnisten den dood van graaf zGavdur als de beste gelegen heid beschouwen om een beslissenden slag tegen Piëmont te wagen. De jongste berigten uil zuidelijk Italië bevestigen meer en meer dat de reaclionnaire partij aile pogingen in bet werk steltom weder vasten voet in het land te verkrijgen. Men verzekert zelfs, dat koning Frans bet voornemen koestert om zich aan bet hoofd des opstands te stellen, zoodra ccnig voordeel op de sardinische troepen is behaald. Den 17 dezer is te Warschau een koerier met de toegezegde hervormingen aangekomen. Men zegt dat zij lot tevredenheid van de polen zullen uitvallen, en verwacht dezelve spoedig openbaar gemaakt. - Aan do Trier Zeilung wordt het volgende voorbeeld van engelsche ongemanierdheid gemeld, als onlangs op eene de Moezel bevarende stoomboot voorgevallen. Aan de table d'höls namelijk nam ook een engelscbman met zijne vrouw naast de overige passagiers plaats Toen nu het rundvleesch was afgedragen, nam do engelscbman zeer koelbloedig een i geheel kunstgebit uit zijn mond spoelde liet in zijn glas af, droogde liet aan het servet, en stak liet toen weder in den mond. Dat den overigen gasten bierdoor de lust I verging, om den maaltijd voort te zetten behoeft wel niet 1 gezegd te worden. ENGLAND. Volgens berigten uit Konstantinopcl van 17 junij zal Duad E/fendieen Armeniër, gouverneur worden van den Libanon. De sultan is nog ziek Er is langs telegrafischen weg een geneesheer ten zijuen behoeve uil Parijs ontboden. Een amerikaansch ingenieur heeft aanzoek gedaan om door middel van stooninjachinerie vaartuigen te bouwen bij wil eene compagnie vormen en verzekert ligto vaartuigen bij voorbeeld een kotter van 30 voel, in weinige uren geheel voltooid te kunnen afleveren. De scheepstimmerbaas der werf te Woolwich, die door de admiraliteit was belast met liet onderzoek van boven bedoeld plan, beeft de uitvoerbaarheid van hetgeen do aoicrikaan beweert, ten volle bevestigd. A! de avondbladen maken melding van eene nieuwe wijziging in de inrigting van het kanon uitgevonden door den heer Thomas Mayrall, hierin beslaande, dal hel uit sluitend door stoomkracht wordt geladen, schoon gemaakt en afgevuurd, terwijl daarmede levens binnen een gegeven lijd veel meer projectielen kunnen geworpen worden dan met andere stukken Blontlin heelt bij zijne vierde voorstelling in bet glazen paleis zijne dochter in een kruiwagen over liet touw gereden. Morgen zal hij in de open lucht op een rog honger gespannen touw van 2000 voel lengte andermaal hervatten, terwijl fonteinen onder het koord in werking zullen ge houden worden. FRANKRIJK. Er zijn uit Syrië zeer tegenstrijdige berigten ontvangen. In do officiëele tijdingen van Fuad Pacha wordt gemeld, dat in den Libanon eene gewenschte orde heerschtdat slechts ongeveer 150 christenen en dan nog alleen uit voorzigtigheid riaar Beyruth zijn vertrokken alsook dat de gedwongen contributie te Damascus zonder tegenstand wordt geheven. Daarentegen deelt de Patrie eenige corres pondenten mede, waarin als zeker wordt medegedeeld, dat de drusen, reeds onmiddelijk na het vertrek der franschen, uit twee dorpen met gemengde bevolking de christenen hadden verdreven. Geen wonder, dal men met de meeste belangstelling uitziet naar nadere berigten, ten einde omtrent dit een of ander meer zekerheid te hebben. Men verneemt dat Garibaldi aan de markiezin Anna Trivuhio Palavicini een schrijven heelt gerigtwaarin hij deze aanzienlijke, edelaardige vrouw aanmoedigt om haren krachtigen invloed aan te wenden, ten einde in alle steden van Italië de oprigting van vrouwen-comités te bevorderen die zich ten taak zullen stellen door alle middelen waarover zij kunnen beschikken de verbetering van den zedeiijken en stoffeiijken toestand der lagere klassen van de maat schappij lot stand te brengen. Volgens berigten uit Napels van den 15 zijn de steden San Margo en Regnano, die in opstand waren ge komen, stormenderhand ingenomen; een twintigtal inwoners, beschuldigd van vier piemonlezen levend verbrand te hebben, werden gefusilleerd. De steden werden in brand gestoken en de inwoners naar de omliggende dorpen overgebragt. De Messager du Midi bevat eenige bijzonderheden omtrent het siamesche gezantschap, hetwelk thans reeds te Parijs is -om een bezoek aan het hof te brengenen eerst te Toulon eenigen lijd beeft doorbragt. Deze indianen, die door sommige reizigers als halve wilden worden voorgesteld, zijn op enkele punten van étiqette gevoelig Zoo hadden zij onder anderen ter reede opgemerkt dat een der schepen hen slechts met oen saiut van zeventien schoten had verwelkomd, terwijl zij er op stonden even veel eer bewezen te worden als ten hunnent aan lord Elgin en baron Gros werd aangedaan. Men heeft hen door een nieuw salut van negentien schoten tevreden gesteld. Overigens zijn zij als groote kinderendie moeten worden bezig gehouden. Van het geheele maritieme arsenaal te Toulon vonden zij niets zoo mooi als de bazar van het bagno en de verschillende gesnedene voorwerpen, die door de galei boeven zijn vervaardigd. Degenen die de eer genoten de siamezen te naderen, stonden intusschen over een aantal ongewone zaken verstomd. Bij voorbeeld hunne excellentien klimmen niet op de trede in een rijtuig, betgeen zij beneden hunne waardigheid achtenmaar zij springen er in. Voorts heeft men alle moeite gehad om den chef der ambassade te bepraten dat hij zich niet op den bok plaatste, en bij bleef ten hoogste verwonderd dat men er zich tegen verzette dal hij de incest verhevene plaats innam. Bij hunne aankomst te Parijs reden aan het iioofd van den stoet vijf jagers te paard; daarna kwamen er verscheidene vic toria's met de ambassadeurs en hun gevolg, vervolgens een omnibus met de bagages en dienstboden e» eindelijk een escadron jagers te paard De physionomie der ambassadeurs is zeer piquantliet gelaat- is kopergeel gekleurd en zeer klein het voorhoofd is smal op hun gelaat is een spot achtige glimlach te lezen, die iets slims aanduidt. Naar het schoen was lninno nieuwsgierigheid niet erg opgewekt en men zou eer zeggen dat zij onverschillig en met minach ting liet licn omringende aanzagen; alleen de boulevards des llaliens scheen iels belangwekkends voor lion te hebben. Een der ambassadeurs, die in het tweede rijtuig zat, was in slaap gevallen en zijn slaap werd door zijne laiidgenooteii geëerbiedigd. ITALIË. Dc Patrie behelst de volgende notaMen ver zekert dat er onderhandelingen zijn aangeknoopt om lot de herstelling der diplomatieke betrekkingen lusschen Frankrijk en hel hof van Turin te geraken. Als deze onderhande lingen goed afloopen dan zal liet gevolg zijn do feitelijke erkenning van liet koningrijk Italië, zooals het bestaat uit do provinciën en staten, welke tengevolge der gebeurtenissen, waarover Frankrijk zich thans met heeft te verklaren, maar welke plaats hadden onder begunstiging van liet door Europa erkende beginsel van non-interventieonder den schepter van koning Victor Emanuel gekomen zijn. Do herstelling van het diplomatiek verkeer met Turin sluit, echter wat betreft de politiek van liet italiaanselio koningrijk, van Frankrijks zijde volstrekt geenc beoordeeling van hel verlcdcne in j evenmin als zo eenige solidariteit voor het vervolg oplegt. Zij zal bewijzen dat dc feitelijke regering van dezen nieuwen

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1