1861 V. 41. 48,,e Jaargang. BEKENDMAKING. GOME COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j m1 OW" I Qewoue advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. lflftclll (liiiï O «1(11111 I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a fl,20 Do prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j ^5 t# behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR# Dc BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat de kohieren n°. 8 en 9 der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1860/61 op den 30 mei door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter; invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen, gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 3 junij 1861. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. UITTREKSEL van het JAARVERSLAG van den toestand deh Gemeente GOES, over 1860. Vervolg HOOFDSTUK II. GEMEENTE POLICIE. a. Openbare veiligheid. Hel personeel voor de brandweer, is in I860 gereor ganiseerd overeenkomstig het den 15 jnnij 185:2 gewijzigd reglement, na gedane loling, volgens de verordening van den 12 december daaraanvolgende. Oefeningen met despuiten hebben er van tijd tot tijd plaats gehad, maar voor brand zijn zij niet in dienst geweest, als zijnde de gemeente daarvan bewaard gebleven. De straatverlichting is de vier eerste maanden des jaars met olie geschiedmaar in den loop van den zomer is de gaz-fabriek gebouwd en in zoo ver gereéddat op den 2T augustus 1860 voor het eerst het gaz-licht is ontstoken. Verder heeft de verlichting gedurende het overige des jaars, daarmede plaats gehadmaar dezelve was verre van volmaakt in orde; even als bij iedere nieuwe inrigtinghad men met allerlei zwarigheden le kampen en niet het minste met de felle vorst. Er is echter grond om te verwachten dat de bestaande gebreken in dit jaar zullen worden verbeterd en cr in den volgenden winter eene allezins goede verlichting zal plaats hebben aangezien het gaz, ondanks andere moeije- lijkheden, doorgaans zuiver en helder brandende was. a. Huis van bewaring. Het getal in bewaring gestelde personen bedroeg 65 waarvan 52 van bet mannelijke* en 13 van het vrouwelijk ge slacht, den 31 december 1860 was er niet één meer aanwezig. Het personeel van het collegie van regenten en dat der beambten voor het huis van arrest heeft in 1860 geen ver andering ondergaan De voeding en het onderhoud der gevangenen is aanbesteed geweest tegen 32 cents per persoon daags. Daarin is op eene behoorlijke wijze voorzien. De geneeskundige behandeling bleef aanbesteed tegen 20 cents per gevangene 's weeks Daarvoor zijn de beambten, hunne huisgenoten en de gevangenen met zorg behandeld, de gezondheids-toestand der gevangenen was zeer goed. De bouw der nieuwe gevangenis waarvan het tweede perceel aanbesteed en onderhouden is, gaat langzaam voort en het laat zich aanzien dal er nog een geruimen tijd verloopen zal alvorens dat gebouw in gebruik zal kunnen genomen worden. Voor rekening der gemeente, zijn er in 1860 zestien per sonen wegens policic-overtreding gegijzeld geweest, waarvan een schutter nalatig in het betalen der hem opgelegde boelen. De kosten daarvan hebben bedragen voor voeding f 12,18 en voor gebruik van mobilair en liggingslukken f 1,17. Zamen f13,65. Voor het rijk hebben de kosten der gevangenen in tiet geheel bedragen voor 412 personen: Onderhoud en voeding f2815,68 Idem zieken in hel gast huis f48,50. Geneeskundige verzorging f325,80. Onderhoud van gebouwen en mobilair f53,76 Aankoop vau klompen f5, Kosten van bestuur Schrijüoonen enz f200,Schrijfbehoeften van den cipier f!),85 Jaarwedde van dcnzelvcn f460,Indemniteit voor huishuur, idem f150,Jaarwedde van den bewaarder f300,Indemniteit voor huishuur, idem f75,--. Zamen f4142,31. (Wordt vervolgd BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De eerste kamer der stalen generaal heeft liet wets-ontwerp tot wijziging der wet op de brieven poslerij, verworpen met 20 legen 12 stemmen. De kamer is daarop tot nadere bijeenrocping uiteen gegaan. Z. M. heelt benoemd tot notaris ter standplaats Sas van Gent, arrond. Goes, S. A. de Smidt, candidaat-nolaris en gemeente-ontvanger te Schoondijke. Na zondag in de vorige week alschcid genomen te hebben van de lierv. gemeente te Ellewoutsdijknaar aanleiding van Hand II: 234, aanvaarde ds. J. A van der Scheer gisteren in het namiddaguur zijn dienstwerk in de gemeente Korlgene met de woorden uit 2 Kor. XIII 9 laatste ge deelte, vooraf in de morgen godsdienstoefening daartoe bevestigd zijnde door den consulent ds. Slotemaker te Cats, die tot tekst had 1 Tess. II: 4. In de vacature te Ellewoutsdijk zal door een candidaat tot de h. d. worden voorzien. Het doen van eenige aanzienlijke vernieuwingen en repa ratie» aan de pastorie le Ovezand is verl. vrijdag aangenomen door C. Tazelaar aldaar voor /2090. Men bcrigt ons uil 's Heerenhoekdat dhr. IV. van Slee als wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand en voorzitter van het algemeen armbestuur, voor die betrek kingen zijn ontslag heeft aangevraagd. Op last van den minister van binnenl. zaken hebben de commissarissen des konings in de verschillende provinciën de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op de betere iu- ziglen, die de wetenschap van den tegenwoordige» tijd omtrent het zoogenaamd schadelijk gedierte heeft doen kenr.en. In vele gemeenten bestaan verordeningen op het uitdelgen van musscheneksters kraaijenmollen enzdieren, welke in stede van den landbouw tot schade te verstrekkeoin tegendeel als groole vrienden van den landman kunnen be schouwd worden. De minister verlangtdat de besturen der gemeentendie dergelijke verordeningen hebben vastgesteld daarop terng komen eu de beslaande aan eene naauwge- zette herziening onderwerpen. Naar wij vernemen moet bij het ministerie van oorlog het voornemen bestaan om de vesting Veere, die voor de verdediging ongeschikt schijnt geacht te wordente ontwa penen. Reeds is eene aanzienlijke hoeveelheid artillerie-ma terieel verzonden naar Willemstad en den Helder, terwijl het overige gedeelte waarschijnlijk i/i den loop van dit jaar naar verschillende andere plaatsen vervoerd zal worden. (hlidd. Cl.) De personen die verzoekschriften hebhen ingeleverd om als leerling-telegraphist bij den rijks-telegraaf te worden geplaatst, zijn opgeroepen tot het afleggen van liet verge lijkend examendat op den 10 a. s. te 's Gravenhage zal worden gehouden; naar men verneemt hebben zich niet minder dan 90 sollicitanten aangediend. Dc inzendingen voor de algeineejic nat. tentoonstelling van nijverheid te Haarlem neinen dagelijkszoo in aantal als belangrijkheid toe, en de hoofd- en sub-coinmissien zijn in hare verschillende departementen druk in de weer. Van de Nederlandsche Handel-Maalschappij worden belangrijke fabri katen en voortbrengselen van Indische nijverheid verwacht. Tc Werkendam heeft jl. woensdag de weduwe Drievoet, haar lOOjarig geboortefeest gevierd. Hare 8 kinderen, allen gehuwdwaren daarbij tegenwoordig. Eene vrouw van 97 jaren heeft de feestvierende, die zich in een ruim I OOlal nakomelingen mag verheugen, met eene hartelijke toespraak verwelkomd. Men schrijft uit Zalt-Bommel, dd. 31 Mei: De aard appelen staan hier in den Bommelervvaard uilinuulcnd. Heden heeft zelfs een landbouwer gerooid en verzonden. In den Tielerwaard beloven de kersen een zeer grooten plukterwijl er reeds koopers zijn aangekomen, om ze naar Engeland uil te voeren. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Dingsdag na pinksteren heeft te Ecliternach, in het groothertogdom Luxemburgde gewone spring-processie plaats gehad. Het aantal der springende personen is op 9000 begroot; dat der biddende op 2000 Met verbazing heeft men onder de springenden hoogbejaarde personen opgemerkt, die zich met de meeste inspanning aan de gevorderde ligchaamsoefening toewijdden, tot dat liunno krachten bezweken. Onder hen waren ook jonge lieden, die om geld voor anderen sprongen. ENGELAND. Op dit oogenblik leeft te Hereford een man, genaamd Richard Lewis, die in aug. a. s. den ouderdom van 106 jaren zal bereiken, zijn broeder telt 102 en zijne beide zusters 96 en 8 I jaren, zijn jongste zoon heeft de leeftijd van 68 jaren bereikt, zijn vader was op 113 jarigen leeftijd gestorven FRANKRIJK. De conferentie heeft gisteren besloten, dat in den Libanon een christelijk bestuur zal worden ingesteld, waarvan het hoofd behooren zal lot de gezinte der meerderheid. Hij zal reglstreeks staan onder bevel van de Porte en niet onder dal van den pacha van Beyralh. Volgens eene bijzondere niededeeling uit NeucliSlel, wemelt het in dat kanton van fransche agenten, ten einde eene aanhechting bij Frankrijk voor te bereiden. Het schijnt, dat hun van zijde der vroegere royalitischgezinde inge zetenen, hiertoe de. hand wordt geboden. Men verzekert, dat de keizer den minister van oorlog zijn verlangen heeft te kennen gegevendat Frankrijk in October 1861 een leger van 650,000 a 700,000 man onder de wapenen hebbe. Men kan zich een denkbeeld vormen van de levendigheid en het verkeer te Parijswanneer men weetdat door de voorstad St. Honoré, 100 omnibussen per uur rijden, dus 2 om de 3 minuten zoodat het geraas en de dreun van de eene slechts plaats maken voor eene herhaling door de volgende. Op het raadhuis te Verviers werden dezer dagen eenige proeven genomen omtrent de waarde van eene nieuwe wijze van gazverlichting, die door 't gebruik maken van een zeer eenvoudig toestel op alle reeds bestaande gazpitten kan worden toegepast. De verkregene resultaten mogten zeer gunstig heetenaangezien het overtuigend bewezen werd dat dit nieuwe systeem bij 't gebruik van de gewone hoe veelheid gaz bijna een dubbel licht en dus eene besparing van 40 a 50 percent oplevert. Bij deze proefnemingen waren de burgemeester, eenige raadsleden en de voornaamste in dustriëlen van Verviers tegenwoordig, die des gevorderd bereid zijn aan belangstellenden, daaromtrent de meest vol doende getuigenissen te geven. Reeds zijn die geleverd door prof. Verver en Decampsbeide leeraars in de chemie aan de athenea te Maastricht en Verviers. Deze nieuwe uitvin ding waarvoor reeds octrooi was verleendbehoort aan dhr. II. Boch te Maastricht. Hare toepassing is zeer een voudig en elk der aanwezigen heeft eenige van die kleine doch merkwaardige toestellen, met zich naar huis kunnen nemen, ten einde zich omtrent de bruikbaarheid ten zijnent te kunnen vergewissen, Dit systeem, bestemd om spoedig overal in toepassing gebragt te wordenbelooft voor de nijverheid van hooge waarde te zijn; de aanwending is mo gelijk zoowel op de grootste fabrieken als in de kleinste werkplaats. Dank aan deze uitvinding, blijken de kosten van hel gaz op de helft verminderd en dus het gebruik voor elk mogelijk te zullen worden. BELGIE. Te Geneve had het volgende voorval plaats. In den ochtend was de guillotine op de Place Neuve opgerigtten einde zekere Varyveroordeeld wegens het plegen van drie moorden ter dood te brengen. Dewijl de beul hem niet stevig genoeg op de plank had gebonden en de veroordeelde een buitengewoon krachtig man washad hij zich zoo ver losgewrongendat zijn hoofd niet op de behoorlijke plaats lag. Toen nu de beul het mes naar benoden liet glijdenwerd niet het hoofdmaar slechts een gedeelte er vannamelijk de hersenpan afgesneden. De zaamge- slroomde menigte het hoofd niet ziende vallenhief een vreeselijk gehuil en geschreeuw aan en vorderde met ge weld, dal de executie op nieuw zou plaats hebben, dewijl zij ondersteldedat men Vary van de doodstraf poogde te redden. Dit laatste was echter in geenon dcele het geval, want de kunstbewerking, welke de patient had on dergaan, had hem eensklaps van het leven beroofd. Moeijelijk bleek het echter om de menigte lot bedaren te krijgen, hetgeen niet dan na veel inspanning gelukte. EXTRACT uit de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Goes, gedurende de maand Mei 1861. Gehuwd Ilenricus Josephus van Gemert en Cornelia Apers. Jan raassen en Neeilje de Wilde, Jacobus Daniel Ramondt en Kornelia Dirkje Robijn. Abraham de Lange en Maria Elisabelb Merison. Adriaan Blaas en Willemina Bonze Jan Daleboudt en Kornelia Verheide. Pieler Philip Mulder en Jannetje de Jonge. Maarten Plokker en Jacoba Adriana Brandt. Pierre Johannissen en Adriana Sterk. Geboren Üen 1 sten. Lambertus Martinus, zoon van Kornelis Snoep en Anna Josina van Appeldoorn. Dinadochter van

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1